Proiect Didactic.ala1.flori

12
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa PP3, Structura PN2, Petroşani DATA: 19.03.2015 EDUCATOARE: Pîrnuţă Andra GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALÃ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” PROIECTUL TEMATIC: „Parfum şi culoare în anotimpul primăvara” SUBTEMA PROIECTULUI: „Parfum de primăvară” CATEGORIA DE ACTIVITATE: A. L. A. – Jocuri şi alte activităţi didactice alese TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderi MIJLOC DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes. SCOPUL ACTIVITĂŢII : cultivarea sociabilităţii copiilor, a intereselor şi deprinderilor de cooperare între partenerii de joc, stabilirea de relaţii în vederea realizării conţinuturilor şi rolurilor asumate; dezvoltarea independenţei creativităţii; dezvoltarea spiritului de observaţie; BIBLIOTECÃ: „Citim imagini cu flori de primăvară” – vizionare pe calculator Forma de realizare: citire imagini pe calculator;

description

Proiect didactic pentru A.L.A. de dim, flori

Transcript of Proiect Didactic.ala1.flori

Page 1: Proiect Didactic.ala1.flori

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa PP3, Structura PN2, Petroşani

DATA: 19.03.2015

EDUCATOARE: Pîrnuţă Andra

GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUALÃ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”

PROIECTUL TEMATIC: „Parfum şi culoare în anotimpul primăvara”

SUBTEMA PROIECTULUI: „Parfum de primăvară”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: A. L. A. – Jocuri şi alte activităţi didactice alese

TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes.

SCOPUL ACTIVITĂŢII : cultivarea sociabilităţii copiilor, a intereselor şi deprinderilor de cooperare între partenerii de joc, stabilirea de relaţii în vederea realizării conţinuturilor şi rolurilor asumate; dezvoltarea independenţei creativităţii; dezvoltarea spiritului de observaţie;

BIBLIOTECÃ:

„Citim imagini cu flori de primăvară” – vizionare pe calculator

Forma de realizare: citire imagini pe calculator;

Obiectiv fundamental: activizarea vocabularului, formarea deprinderii de a citi imagini de a

dezvolta celor din grup atenţia şi gândirea;

Obiective de referinţă:

- Să recunoască florile, să le denumească;

- Să le caracterizeze după anumite aspecte;

- Să se exprime corect şi coerent;

- Să-şi dezvolte spiritul de observaţie;

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, descrierea, analiza.

Mijloace: calculatorul, jetoane..

Page 2: Proiect Didactic.ala1.flori

ARTÃ:

„Album cu flori de primăvară” – colorare

„Decorăm rochiţa primăverii” - lipire

Forma de realizare: colorare, lipire;

Obiectiv fundamental: dezvoltarea imaginaţiei creative şi a îndemânării în folosirea

materialelor corespunzătoare;

Obiective de referinţă:

- Să identifice materialul pregătit;

- Să folosească în mod corect materialele şi instrumentele de lucru;

- Să-şi dezvolte gustul estetic.

Metode şi procedee: conversaţia , explicaţia, demonstraţia.

Mijloace: planşe cu Zâna Primăvară, flori, fluturi, gâze, rândunele.

JOC DE MASÃ:

„Flori minunate, ce mult vă iubim” – îmbinare, asamblare;

Forma de realizare:asamblare, îmbinare.

Obiectiv fundamental: dezvoltarea spiritului de observaţie, a capacităţii de ordonare, sortare

după un criteriu dat;

Obiective de referinţă:

- Să sorteze figurile geometrice din carton (cerc, triunghi, oval, dreptunghi) după culoare şi formă;

- Să utilizeze corect materialele pentru realizarea temei;- Manifestarea respectului şi spiritului de colaborare în activitate;

Metode şi procedee: conversaţia ,observaţia, explicaţia, demonstraţia.

Mijloace: planşe de lucru, figuri geometrice din carton, lipici, piuneze.

ŞTIINŢÃ:

„Completează tabloul primăverii”

Page 3: Proiect Didactic.ala1.flori

Forma de realizare: convorbire cu aşezare de siluete pe tablou;

Obiectiv fundamental: consolidarea cunoştinţelor despre aspectele specifice ale anotimpului

primăvara;

Obiective de referinţă:

- Să cunoască aspectele de primăvară;- Să le denumească;- Să le asambleze pe tablou, respectând locul în mediul de viaţă;- Să verbalizeze şi să motiveze acţiunea efectuată.

Metode şi procedee: explicaţia, convorbirea, demonstraţia, exerciţiul.

Mijloace: polistiren/carton, siluete cu aspecte de primăvară.

BIBLIOGRAFIE :

1. *** „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti, 2008

2. Rafailă, Elena, „Educarea creativităţii la vârsta preşcolară”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2002

Page 4: Proiect Didactic.ala1.flori

DESFÃŞURAREA ACTIVITÃŢII

Eveniment didactic

Conţinut ştiinţificStrategii didactice

Evaluare

1.Momentorganizatoric

Pregătirea grupei pentru activitate.Aranjarea mobilierului, stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere propice pentru buna desfăşurare a activităţii.

2.Captarea atenţiei

Tuturor ne place să ne plimbăm, de aceea , astăzi, în grădina noastră am pregătit mai multe surprize pe care voi trebuie să le descoperiţi. Captarea se va realiza prin prezentarea centrelor de interes. Copiii recunosc şi denumesc materialele de pe măsuţe (intuirea materialului).

Conversaţia Observarea comportamen

tuluiverbal şi

nonverbal al copiilor

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi, la sectorul “Bibliotecă”, vom “citi” imagini cu flori de primăvară, pe care voi va trebui să le recunoaşteţi şi să le denumiţi.Vom “Decora rochiţa Primăverii” prin lipirea unor materiale, sau o sa coloram un album cu flori de sezon, la sectorul “Artă”.Apoi ne mutăm la altă măsuţă pentru a ne juca şi a forma flori prin asamblare, din figuri geometrice (“Joc de masă”).Pentru a înţelege cât mai bine fenomenele din natură în acest anotimp, o să lipim elemente caracteristice şi o să “ Completăm tabloul primăverii” de la sectorul “Ştiinţă”

Explicaţia

Observarea comportamen

tuluicopiilor

4. Dirijarea învăţării

Copiii îşi aleg centrele unde vor să lucreze, îndrumaţi de mine. Voi trece pe la fiecare centru şi le voi explica sarcinile de lucru, împreună cu modul de realizare al acestora. Cei mici ascultă indicaţiile, apoi trec la desfăşurarea activităţilor. Îi voi supraveghea, îi voi îndruma şi voi da explicaţii suplimentare unde este nevoie, antrenând copiii într-o activitate de colaborare, în vederea realizării cât mai eficiente a sarcinilor de lucru şi totodată în vederea formării de priceperi şi deprinderi cât mai corecte.

Expunerea

Explicaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Aprecieri verbale

5. Obţinerea performanţei 6. Încheierea

După ce copiii au indeplinit sarcinile, voi face împreună cu ei un tur al clasei, trecând pe la toate centrele, pentru a vedea în ce măsură au îndeplinit sarcinile primite.Voi face aprecieri asupra modului de lucru şi

Evaluare orală

Page 5: Proiect Didactic.ala1.flori

activităţii comportamentului copiilor Evaluare orală

Page 6: Proiect Didactic.ala1.flori

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

„ Un zâmbet , o floare ”

TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi şi deprinderi

DURATA : 30 minute

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a) cognitiv- informaționale:

-să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei şi invitatului surpriză ;

-să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;

-să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei ( vreme, anotimp, lună).

b) psiho-motorii:

-să răspundă adecvat la comenzile motrice date.

c) socio-afectiv :

-colaborarea cu cei din jur în realizarea activităţilor de grup

STRATEGII DIDACTICE:

Forma de organizare : frontal, individual

Metode şi procedee : conversaţie, dramatizare, explicaţie, joc;

Mijloace didactice : coșul trimis de Zâna Primăvară, flori, Calendarul Naturii;

BIBLIOGRAFIE:

*** „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti, 2008

*** „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” – vol.I, Ed. DPH., Bucureşti,

2009

Bane, Colleen, „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului didactic pentru

întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti, 2004.

Page 7: Proiect Didactic.ala1.flori

ETAPELE ACTIVITĂȚII

SALUTUL: va porni de la mine și este continuat de toți copiii grupei, fiecare exprimând un gând

frumos colegilor.

” Bună dimineața, flori!

Mă bucur că aveți multe culori.

A-nceput o nouă zi...Bine ați venit, copii! ”

” După ce ne-am adunat

Și frumos ne-am salutat,

Colegii ne-am întâlnit,

Oare cine n-a venit? ”

PREZENȚA : o fetiță va numi copiii absenți. Se consemnează absențele în catalog.

”Vremea să o studiem

Pe geam să o observăm,

De e ploaie sau e soare,

Sau e vreme de plimbare.”

CALENDARUL NATURII: copiii descriu fenomenele specifice zilei. Se va completa calendarul naturii împreună cu preşcolarii, educatoarea punându-le întrebări ajutătoare:

-În ce anotimp suntem?

-În ce lună suntem?

-Ce zi este astăzi?

-Ce fenomen al naturii se potriveşte pentru acastă zi?

ZICEREA DE DIMINEAŢÃ :

În fiecare dimineaţă

Să avem gândul bun pe faţă (îşi trec palmele pe faţă)

Către soare să privim (ridică mâinile deasupra capului şi privesc în sus)

Iubire să dăruim (îşi strâng mâinile la piept)

De gândul rău să ne ferim (alungă gândul rău cu mâinile)

S-adunăm doar bucurie (strâng mâinile la piept)

Şi-n lume s-o răspândim (desfac mâinile în faţă)

Şi-atunci orişice copil

În fiecare dimineaţă,/ Are gândul bun pe faţă (îşi trec mâinile pe faţă).

Page 8: Proiect Didactic.ala1.flori

ACTIVITATEA DE GRUP: copiii răspund la câteva ghicitori despre florile de primăvară.

NOUTATEA ZILEI o vor afla când deschid o scrisoare-surpriză.

Prin intermediul scrisorii, copiii vor face cunoștință cu Dana , o fetiță care iubește foarte mult

primăvara și care are acasă chiar și o grădină cu flori. Dana este trista pentru ca anul acesta nu i-au

inflorit florile din gradina .Anul acesta Zana Primavara s-a suparat pe Dana pentru ca nu stie sa numere

corect si nici nu a stiut sa picteze frumos flori de primavara . Fiind suparata pe Dana , Zana nu a mai

trimis raze calde si luminoase catre gradina ei de flori, acestea ramanand doar imbobocite.

Tranzitie:

Joc muzical : „Iarnă, să te duci cu bine! ” .

„Hai sa-ncepem lucrul

Si s-avem mult spor ,

Azi lucreaza fiecare

Cu ce este la sector !”

Page 9: Proiect Didactic.ala1.flori