Proiect Didactic Sem II
-
Upload
mihai-mishu -
Category
Documents
-
view
25 -
download
3
description
Transcript of Proiect Didactic Sem II
PROIECT DIDACTIC
PROPUNĂTOR: Florea Diana-MarinaDATA: 18 mai 2012DISCIPLINA: Chimie organicăCLASA: a X-aSUBIECTUL: AlcooliTIPUL LECŢIEI: de transmitere şi asimilare a informaţiilorOBIECTIV FUNDAMENTAL: Însuşirea corectă a proceselor chimice la care participă alcoolii şi aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea de exerciţii şi probleme.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:O1- să modeleze formulele plane ale unor alcooli;O2- să denumească unii alcooli;O3- să reprezinte prin ecuaţii chimice comportarea chimică a unor alcooli;O4- să verifice experimental unele proprietăţi fizice sau chimice ale unor alcooli;O5- să aplice algoritmii specifici pentru rezolvarea problemelor cantitative;O6- să coreleze utilizările unor alcooli cu proprietăţile acestora.METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia euristică, observarea dirijată, descoperirea inductivă, exerciţiul, explicaţiaMIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: sticlărie de laborator (eprubete, pipete, sticle de ceas, spatule, baghete de sticlă), etanol 94%, glicerină, acid sulfuric 96%, vanilină, reactiv Tollens, bisulfat de potasiu, acid acetic glacial, sodiu metalic, acid boric, sulfat de cupru.FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupeBIBLIOGRAFIE:1. Stoica M., Psihopedagogia personalităţii, EDP, 1996, Bucureşti.2. Nedelcu M., Chimie clasa a X-a, Editura ALL, 2004, Bucureşti
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Obiective Conţinutul lecţiei Metode şi tehnici
Momentul organizatoric
Profesorul pregăteşte experienţele de laborator; se asigură ordinea şi disciplina în clasă;
Elevii se pregătesc cu cele necesare pentru lecţie;
ExplicaţiaInstructajul
Captarea atenţiei
Se prezintă importanţa studierii alcoolilor;
Se solicită elevilor exemple de alcooli întâlniţi şi utilizaţi în viaţa de zi cu zi;
ConversaţiaObservaţia sistematică
Comunicarea subiectului lecţiei şi a
obiectivelor operaţionale
Profesorul comunică elevilor subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale ale acesteia şi le scrie pe tablă;
Elevii notează pe caiet planul de idei ce urmează să fie completat pe parcursul dirijării învăţării;
Alcooli
DefiniţieDenumireClasificare
Expunerea
ProprietăţiExperienţeUtilizări
Dirijareaînvăţării
O1
O2
O3
- ce sunt alcoolii?(alcoolii sunt substanţe organice care conţin în molecula lor grupa hidroxil – OH, legată de un atom de carbon saturat, atom de carbon care realizează patru covalenţe σ)
- cum se denumesc alcoolii?
(denumirea alcoolilor se face după una din regulile:
1. denumirea hidrocarburii corespunzătoare + sufixul -ol;
2. indicele de poziţie care indică poziţia grupei hidroxil în catenă + denumirea hidrocarburii corespunzătoare + prefixul care indică numărul grupelor hidroxil + sufixul –ol;
3. alcool + denumirea radicalului hidrocarbonat de care se leagă grupa hidroxil + sufixul –ic;
4. denumiri specifice).- cum se clasifică
Conversaţia euristicăExplicaţiaObservaţia
O4
alcoolii?(după numărul de carboni, după natura radicalilor de care se leagă grupa funcţională hidroxil şi după numărul de grupe conţinute în moleculă);- care sunt proprietăţile
fizice şi chimice ale alcoolilor?
Enumerarea de către profesor a proprietăţilor fizice şi chimice
Distribuirea fişei de activitate experimentală (anexa 1); informarea elevilor cu privire la experienţele ce urmează a fi efectuate;
Elevii lucrează pe grupe mici pe baza indicaţiilor din fişă;
Profesorul îndrumă elevii şi controlează activitatea experimentală a grupelor de elevi;
Profesorul
ExerciţiulExperimentul
Lucrul în echipăConversaţia
Aprecieri verbaleAnaliza produselor
activităţii
Asigurarea
O5
O6
dirijează şi sistematizează observaţiile elevilor, apoi face scurte aprecieri asupra corectitudinii efectuării experimentelor şi a rezultatelor obţinute;
Se scriu proprietăţile fizice şi chimice deduse din experimente;
Se prezintă fişa de lucru completată pe parcursul experimentului;
Se explică pe baza fişelor modul în care compuşii au participat la reacţii;
Se aduc completările şi observaţiile de rigoare, profesorul
indicând un elev să scrie la tablă o reacţie din fiecare categorie;
Se prezintă utilizările alcoolilor prin
ExplicaţiaConversaţia euristică
retenţiei şă transferului
corelare cu proprietăţile lor şi pe baza cunoştinţelor anterioare.
Evaluare
- profesorul distribuie fişele de evaluare formativă (anexa 2);- elevii rezolvă individual fişa;
ExerciţiulAplicaţia
Asigurarea feed-back-ului
Tema pentru acasă
- profesorul analizează răspunsurile prin sondaj şi constată nivelui de pregătire al elevilor;- se prezintă răspunsurile corecte;- se fac aprecieri asupra activităţii elevilor la oră;- profesorul distribuie fişa de dezvoltare pentru elevii buni; lucrează în grupe cu câţiva elevi, reluând unele aspecte neînţelese de aceştia.Comunică tema pentru acasă (elevii vor învăţa lecţia şi vor completa fişa de evaluare)
Conversaţia
Explicaţia
Anexa 2Evaluare formativă
AlcooliClasa a X-a
1. Alcoolii sunt substanţe organice care conţin în molecula lor......................................legată de un atom de ............................... (2p).
2. Denumiţi următorii alcooli (3p):
CH3–OH CH3–CH2–OH CH2–CH–CH2
| | | OH OH OH
………… .………………. .…………….
3. Enumeraţi 3 proprietăţi fizice ale alcoolilor (2p):....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
4. Precizaţi 3 utilizări ale alcoolilor (2p):....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Timpul efectiv de lucru este de 7 minute. Se acordă 1 punct din oficiu.