PROIECT DIDACTIC Profesor: DUICĂ ANIȚA VIOLETA GRĂDINIȚA ... Anita... · șervețele, jeton cu...

10
1 PROIECT DIDACTIC Profesor: DUICĂ ANIȚA VIOLETA GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 4, MORENI ”Desenul reprezintă sinceritatea din artă. Nu este posibil să trișezi. Ori ești bun ori ești rău.” SALVADOR DALI DATA: mai 2018 GRUPA: mare A EDUCATOARE: DUICĂ ANIȚA- VIOLETA TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? TEMA SĂPTAMÂNALĂ: ”BUCURIILE PRIMĂVERII” TEMA ZILEI: FANTEZIE ȘI CULOARE” FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici CATEGORII DE ACTIVITĂȚI: ADP: - ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: ” Culorile primăverii și în clasa mea”( verde ca iarba și ca mașinuța, galben ca...).Salutul. Prezența. Calendarul naturii. Noutatea zilei. - RUTINE: Suntem veseli și vioi, primăvară este la noi!”- deprinderea de a-și exprima sentimentele.

Transcript of PROIECT DIDACTIC Profesor: DUICĂ ANIȚA VIOLETA GRĂDINIȚA ... Anita... · șervețele, jeton cu...

1  

PROIECT DIDACTIC

Profesor: DUICĂ ANIȚA VIOLETA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 4, MORENI

”Desenul reprezintă sinceritatea din artă. Nu este posibil să trișezi. Ori ești bun ori ești rău.”

SALVADOR DALI

DATA: mai 2018

GRUPA: mare A

EDUCATOARE: DUICĂ ANIȚA- VIOLETA

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?

TEMA SĂPTAMÂNALĂ: ”BUCURIILE PRIMĂVERII”

TEMA ZILEI: ” FANTEZIE ȘI CULOARE”

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:

ADP:

- ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: ” Culorile primăverii și în clasa mea”( verde ca iarba și ca mașinuța, galben ca...).Salutul. Prezența. Calendarul naturii. Noutatea zilei.

- RUTINE: ”Suntem veseli și vioi, primăvară este la noi!”- deprinderea de a-și exprima sentimentele.

2  

- TRANZIȚII:”Primăvara a sosit”- cântec; Recitativ ritmic: ” Pensula fermecată/ Te pictează de îndată/ În culoarea preferată/ De primăvara minunată.

ADE:

- DȘ: AM: ”Poienița cu păpădii”- ex. cu material individual(exerciții de adunare și scădere cu 3-4 unități)

- DEC: EAP- PICTURĂ: ” PASTEL DE PRIMĂVARĂ”- TABLOU PENTRU ZÂNA PRIMĂVARĂ

ALA I:

- Construcții: ”Ramă pentru tabloul de primăvară”- îmbinare prin alăturare și suprapunere.

- Bibliotecă: ” Scriem un mesaj pentru Zâna Primăvară”- antrenament grafic

- Știință: ” Micul meu ierbar”- presare frunze și flori de primăvară.

ALA II:

- Joc de mișcare: ”Buchețele”

- Joc distractiv: ” Trenulețul culorilor”

3  

DEMERS DIDACTIC

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DEC

CATEGORIA DE ACTIVITĂȚI: Activitate artistico-plastică

MIJLOC DE REALIZARE: Pictură

TEMA: ” PASTEL DE PRIMĂVARĂ”- TABLOU PENTRU ZÂNA PRIMĂVARĂ

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: frontal și pe microgrupe

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

- Consolidarea deprinderilor de a utiliza tehnici, materiale și ustensile specifice picturii în scopul realizării unor corespondenţe între forma obiectelor din natură şi redarea lor artistică;

- Stimularea expresivității și a creativității.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

COGNITIVE: - să denumească materialele şi instrumentele de lucru folosite; - să folosească terminologia specifică picturii; - să redea prin pictură aspecte de primăvară - să respecte tehnica de lucru: ștampilare PSIHOMOTORII: - să execute mișcări pentru exersarea mușchilor mâinii - să execute corect temele plastice propuse AFECTIVE: - să participe la crearea unei lucrări colective - să analizeze lucrările realizate și produsul final obținut după criterii specifice picturii.

4  

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: brainstormingul, observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca pe grupe, analiza produselor activității.

TEHNICA DE LUCRU FOLOSITĂ: AMPRENTARE cu materiale variate

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

- pensule, acuarele, coli desen A4 și A3, piese lego, știuleți de porumb, furculițe de plastic, moduli de polistiren, doape de peturi, vase cu apă, şerveţele.

EVALUAREA ACTIVITĂȚII:

- CONTINUĂ: prin observarea comportamentului, analiza răspunsurilor, stimularea participării în activitate pe grupe. - FINALĂ: oral prin aprecieri asupra realizării obiectivelor.

EVENIMENTE DIDACTICE

CONȚINUT ȘTIINȚIFIC

STRATEGII DIDACTICE FORMA DE

ORGANIZARE METODE ȘI PROCEDEE

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

MOMENT ORGANIZATORIC

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activității: - aerisirea sălii de clasă; - pregătirea materialului didactic; - introducerea organizată a copiilor în sala de grupă.

Materiale și ustensile necesare

pentru pictură

frontal

5  

CAPTAREA ȘI ORIENTAREA

ATENȚIEI

Copiii se vor așeza pe covor formând un cerc. În centrul cercului se găsesc bucăți de puzzle. Educatoarea va recita versurile: ”Fluturașul colorat Pe al tău cap s-a așezat!” Copiii selectați vor întoarce bucățile de puzzle și vor întregi imaginea – ZĂNA PRIMĂVARĂ.

Conversația Exercițiul

Puzzle: Zâna Primăvară

Frontal

ANUNȚAREA TEMEI ȘI A

OBIECTIVELOR

Se anunță tema și obiectivele activității: - ”Astăzi veți picta un tablou mare pentru Zâna Primăvară. Fiecare copil va realiza câte o bucată din acest tablou de primăvară. Vom lucra în grupe mici, vom folosi tehnica AMPRENTĂRII și materiale variate. La finalul activității vom expune lucrările realizate de fiecare dintre voi pe șevaletul din clasă, le vom combina ca pe un puzzle pentru a obține un ”Tablou pentru Zâna Primăvară”.

Explicația

Frontal

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

-Brainstorming(furtuna în creier): cuvântul cheie este primăvara. Copiii închid ochii, ascultă întrebarea: ”La ce cuvânt te gândești când auzi: PRIMĂVARĂ?” ( martie, aprilie, mai, mărțișor, mama, Paște, verde, iarbă, păsări călătoare, fluturi, ploaie, ghiocel, zambilă, pământ, soare, nori, etc.). Concluzia celor discutate va fi formulată de educatoare. Pentru organizarea copiilor în grupe mici se va folosi o variantă a jocului „Scăunelele muzicale”: copiii vor forma un șir, vor fi albine și vor zbura prin clasă pe acordurile unui cântec

Explicația Brainstorming

Explicația Exercițiul

Laptop

Frontal

Frontal

6  

a)Explicarea modului de lucru

de primăvară- ”Zum, zum, abinuța mea”. Atunci când melodia se oprește, copiii se vor așeza la măsuțele în dreptul cărora se găsesc. -Pe rând vom descoperi materialele și ustensilele puse la dispoziția copiilor folosind versurile: ”Fluturașul colorat Pe masa ta s-a așezat!” Masa 1: tema plastică: PĂMÂNTUL -Tehnica de lucru: AMPRENTARE CU ȘTIULEȚI DE PORUMB. -Mijloace de învățământ: jeton reprezentând o imagine cu tema grupei–pământul, acuarele- maro, coli de desen A3, șervețele. Masa 2: tema plastică: IARBA -Tehnica de lucru: AMPRENTARE CU MODULI DIN POLISTIREN -Mijloace de învățământ: corpuri geometrice din polistiren cu muchii, acuarele- verde, apa, coli de desen A3, jeton cu tema grupei- iarbă, șervețele. Masa 3: tema plastică: LALELE -Tehnica de lucru: AMPRENTARE CU FURCULIȚA -Mijloace de învățământ: furculițe de plastic, acuarele- verde, roșu, galben, portocaliu, roz, apa, coli de desen A3 verzi, șervețele, jeton cu lalele. Masa 4: tema plastică: FLUTURI -Tehnica de lucru: AMPRENTARE CU PIESE LEGO -Mijloace de învățământ: piese lego, acuarele- diverse

Exercițiul

Explicația Exercițiul

Frontal Frontal Pe grupuri mici

7  

b) Realizarea temelor plastice

culori, apa, fluturi decupați de mai multe dimensiuni, șervețele, jeton cu fluturi. Masa 5: tema plastică: NORI ȘI SOARE( pe fiecare coală de desen se lipesc din bandă adezivă literele care formează cuvântul primăvara) -Tehnica de lucru: AMPRENTARE CU DOAPE DE PETURI -Mijloace de învățământ: doape de peturi, acuarele-alb, albastru, galben, apa, coli de desen A3 albastre, soare decupat – dimensiune A3, șervețele, jeton cu nori și soare, șervețele. Pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii vom cânta ”PLOAIA” și vom executa mișcări. Realizarea de către copii a temelor plastice propuse, respectând tehnica de lucru și utilizînd corect materiale-le puse la dispoziție. În timpul activității vom asculta: Frédéric Chopin – ”Spring Waltz”; ”Valsul primăverii”- Florin Nechita, ”April- Flowers Show”- Andre Rieu Strauss Medley.

Exercițiul

laptop Materiale necesare pentru fiecare temă plastică

pe grupe mici

OBȚINREA PEFORMANȚEI

-Asamblare puzzle: ”Tablou pentru Zâna Primăvară” -Se dezlipește banda adezivă de pe norii pictați. Copiii vor descifra cuvântul format: PRIMĂVARA.

Explicația, exercițiul

Laptop Panou pentru

realizarea expoziției

Frontal

EVALUAREA ACTIVITĂȚII

-Fond muzical: TUDOR GHEORGHE- ”E iarăși primăvară” Se vor forumula aprecieri verbale atât de copii, cât și de educatoare cu privire la: respectarea

Conversația

Stimulente

Frontal

8  

temei plastice, utilizarea corectă a materialeleor și a tehnicilor de lucru, aspectul estetic al lucrărilor, colaborarea în cadrul grupelor pentru realizarea produsului final). Stimulente pentru copii- mini tablou cu Zâna Primăvara.

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII

Ieșirea ordonată a copiilor din sala de grupă.

”PLOAIA”

-închidem și deschidem pumnii

Vine ploaia: pic, pic, pic( pianul- apăsăm succesiv degetele)

Pic, pic, pic, pic, pic, pic( pianul)

Câte-un strop atât de mic ( palmele se odihnesc)

Mic, mic, mic, mic, mic, mic!(pianul)

- Rotim pumnii

Vântul bate: vu, vu, vu( legănăm brațele sus)

Vu, vu, vu, vu, vu,vu

Mai bate mai stă un pic( brațele se odihnesc)

Pic, pic, pic, pic, pic, pic!( pianul)

- Rotim pumnii

Ieși afară copilaș( morișca înainte)

copilaș mic, mic, mic

să te plouă peste nas, peste nas(morișca înapoi)

9  

pic, pic, pic(pianul)

- Închidem și deschidem pumnii/Rotim pumnii

LINKURI :

- ”Zum, zum, abinuța mea”- https://www.youtube.com/watch?v=ftYVl4um41w)

- ”PLOAIA”- https://www.youtube.com/watch?v=I0Ve_gEeF3Y

- Frédéric Chopin - Spring Waltz - https://www.youtube.com/watch?v=GXaINmN3Fk0

- Valsul primăverii- Florin Nechita- https://www.youtube.com/watch?v=AfC2bmPCSWE

- ”April- Flowers Show”- Andre Rieu Strauss Medley. https://www.youtube.com/watch?v=IcMiKulC1rI&list=PL9i6mWOOuIvaloQ7QpaqfHDc0hzTO6X33&index=5

- TUDOR GHEORGHE- ”E iarăși primăvară”- https://www.youtube.com/watch?v=R8p3AtfWl1U&t=0s&list=PL9i6mWOOuIvaloQ7QpaqfHDc0hzTO6X33&index=5

10