Proiect Didactic Omonime Cuv Poli
-
Upload
elena-ciolacu -
Category
Documents
-
view
152 -
download
23
Transcript of Proiect Didactic Omonime Cuv Poli
Proiect didactic
Data 2013. 25.10 ׃Şcoala: Scoala Gimnazială UnireaClasa: a VIII-aProfesor: Ciolacu Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăSubiectul: Omonimele. Cuvintele polisemantice;
Tipul lecţiei: Reactualizare şi sistematizare
Durata: 50’Competenţe generale
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;4. Utilizarea corectǎ şi adecvatǎ a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
Competenţe specifice:La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
- să definească corect noţiunile de :polisemie,omonimie,cuvinte omofone şi omografe;- să identifice în vorbire cuvinte omonime,omofone,omografe şi polisemantice;- să recunoască sensurile unui cuvânt în diferite situaţii de comunicare;- să folosească aceste cuvinte în enunţuri proprii;- să diferenţieze între omonime, omofone, omografe şi cuvinte polisemantice;
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: b) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor; cunoştinţele însuşite anterior de către elevi;c) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate individuală, activitate frontală şi activitate pe grupe;d) Materiale didactice: fişe de lucru;
Bibliografie:1. Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihǎian, Manual de limba română pentru clasa a VIII-a,
Ed. Humanitas, Bucureşti, 2013.2. Pamfil A., Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45
educaţional, Piteşti, 2006
Desfăşurarea activităţii
Evenimentele Activitatea de învăţare Metode
lecţiei şiprocedee
EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevului
Moment organizatoric1’
Profesorul intră în clasă, salută, notează absenţele, împarte materialele necesare lecţiei;
Îşi pregătesc cele necesare lecţiei;
- observaţia
Verificarea temei de casă2’
Verifică tema de casă făcând aprecieri verbale asupra modului în care a fost realizată;
Corectează tema dacă este cazul; Conversaţia observaţia
Captarea atenţiei6’
Le arăt elevilor o carte şi o scrisoare plic, şi le cer să specifice câte cărţi am în mână. Desfac plicul şi le citesc următoarele texte:„De din vale de Rovine,Grăim,Doamnă, către tine,Nu din gură,ci din carteCă ne eşti aşa departe”.„Munţii noştri aur poartă,Noi cerşim din poartă-n poartă”.Textele se scriu pe tablă şi se cere sensul cuvintelor:carte,poartă.
Elevii răspund întrebărilor adresate de professor. Conversaţia oralǎ
Anunţarea lecţiei noi şi a Anunţă lecţia nouă;Scrie titlul pe tablă: Omonimele şi cuvintele
Scriu titlul în caiete; Conversaţia orală
obiectivelor1’
polisemantice;Anunţă obiectivele lecţiei;
Rǎspund la întrebǎrile lansate de profesor;
Dirijarea învăţării29’
Le cer elevilor să găsească sensurile cuvântului „gură” şi să precizeze ce parte de vorbire este cuvântul „poartă”.
Elevii notează în caiete definiţia omonimelor.Le propun ex.1 din fişa de lucru.Ei vor fi îndrumaţi să observe că omonimia poate să fie:lexicală (totalăsau parţială) şi lexico-gramaticală.
Rezolvând ex. 2 de pe fişă elevii vor defini omofonele şi omografele.
Le cer apoi elevilor să formuleze enunţuri în care să utilizeze cuvântul „limpede”cu cât mai multe sensuri:
Apa era limpede.Avea mintea limpedeSunetele pe care le auzea erau limpezi.Era limpede că nu va veni.Cerul era limpede.Ochii ei erau limpezi.Vorbea limpede. Elevii vor defini polisemia şi o vor diferenţia de omonimie (sarcină de lucru ex.2/43, manual)
Le propun elevilor un careu din fişă.
Dacă timpul permite elevii vor mai primi ca
Rǎspund la întrebǎrile adresate de profesor;
Exerciţiul
Conversaţia
Problematizarea
Exerciţiul
Orală
sarcină de lucru în clasă ex.1,6/pag.44, manual.
Asigurarea retenţiei şi a feed-back-ului
10’
Elevilor li se va cere sa dea diferite sensuri pentru cuvantul "baie", pentru a dovedi caracterul sau polisemantic, dar si omonimia.
Baie1= cada incapere
a se spala/imbaiere baie de multime baie de soare
statie balnearaBaie2= ocnaSe vor rezolva urmatoarele exercitii de
aprofundare a cunostintelor:a) Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cuvinte:
elan, ghiveci, poarta, cer, par, curent, roaba.b) Ilustrati in cinci propozitii caracterul
polisemantic al termenului coada.c) Precizati caracterul cuvintelor subliniate -
cuvant polisemantic sau omonimie: Vinul era acru. Bunicul avea un acru de
padure. Mai este luna florilor. Ei bateau inl cu un mai.
Nu mai are febra. Mihai Viteazul a fost ban al Craiovei. El nu
mai avea nic un ban. A ascultat stirile la radio. Profesorul a
ascultat doi elevi. A invatat ce este un acord gramatical. A auzit
un prim acord dintr-un vals vienez.
Rezolvǎ sarcinile primite, atât individual, cât şi pe fişele de lucru;
Conversaţia
Exerciţiul
Oralǎ
Traian bate la usa. Micutul bate toba.
Tema pentru acasǎ1’
Tema pentru acasă: elevii trebuie sǎ rezolve exerciţiile de pe fişa de lucru; Noteazǎ, în catalog, elevii care s-au afirmat, de-a lungul lecţiei.
Notează tema în caiete;
Conversaţia