Proiect Didactic Matemproiect matem clasa I

9
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nr.13 Data: 26 noiembrie 2013 Clasa: I B Învăţător: Colţan Claudia Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina:Matematică şi explorarea mediului Unitatea de învăţare: Vieţuitoarele Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0- 10 Tipul lecţiei: predare - învăţare (abordare integrată) Durata :50 minute Obiective de referinţă: 1.3 să distingă cuvintele dintr- o propoziţie dată, silabele dintr- un cuvânt şi sunetele dintr- o silabă; 3.1 – să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână; 3.4 - să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut; 4.1 - scrie corect litere, silabe , cuvinte.

Transcript of Proiect Didactic Matemproiect matem clasa I

Page 1: Proiect Didactic Matemproiect matem clasa I

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nr.13

Data: 26 noiembrie 2013

Clasa: I B

Învăţător: Colţan Claudia

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe

Disciplina:Matematică şi explorarea mediului

Unitatea de învăţare: Vieţuitoarele

Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0- 10

Tipul lecţiei: predare - învăţare (abordare integrată)

Durata :50 minute

Obiective de referinţă:

1.3 – să distingă cuvintele dintr- o propoziţie dată, silabele dintr- un cuvânt şi sunetele dintr- o silabă;3.1 – să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână; 3.4 - să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut;

4.1 - să scrie corect litere, silabe , cuvinte.

Obiectivele operaţionale: O1- să identifice cuvinte care conţin litera „i”; O2- să asocieze sunetul „i” cu litera corespunzătoare; O3- să recunoască litera „i” în diferite surse;

Page 2: Proiect Didactic Matemproiect matem clasa I

O4- să citească corect şi conştient cuvinte, propoziţii, în mod independent, în şoaptă, cu voce tare, pe baza indicaţiilor învăţătorului; O5- să scrie corect cuvinte şi propoziţii; O6- să ordoneze cuvintele date pentru a obţine propoziţii.

Strategii didactice:a. resurse procedurale:metoda fonetică, analitico- sintetică, exerciţiul, expunerea, conversaţia, explicaţia, jocul didactic, lectura explicativă, demonstraţia;

b. resurse materiale: tablă magnetică, coli, fişe de lucru, markere, planşe, video proiector, prezentări P.P.T;

c. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Bibliografie:

* Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/ învăţătorilor. Curriculum pentru clasele I- II, Bucureşti, 2003;* Şerdean Ioan, Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Editura Corint, Bucureşti, 2007;* Mitu Florica, Metodica predării- învăţării integrate a limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Editura Humanitas Educaţional, 2006;* Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm tainele abecedarului, Editura Carminis Educaţional 2004;* Marcela Peneş , Abecedar, manual pentru clasa I, Editura Aramis* www. didactic. ro

Page 3: Proiect Didactic Matemproiect matem clasa I

Nr.crt.

Secvenţeleinstruirii

Ob.Op.

Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didacticăEvaluare

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilorMetode şi procedee

Material didactic

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Pregătesc materialele necesare si asigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei.

Se pregătesc pentru ora dematematică şi explorare a mediului.

Conversaţia Materialele necesare la lecţie

Frontal Observarea sistematică

2.

3.

Verificarea cunoştinţelor

anterioare

Captarea atenţiei

Jocul: Urmăreşte şi calculează!

-Care sunt personajele din povestea de care ne-am adus minte ora trecuta?-Ce sunt aceste personaje? -Unde trăiesc ele-Atunci ce fel de animale sunt?

Elevii urmăresc la planşă exerciţiile şi le rezolvă.

Elevii ascultă cu atenţie şi răspund.

Ele sunt animale.

Ele trăiesc în pădure.Sunt animale sălbatice.

explicaţia

Conversaţia dirijată

Plansă cu cifrele 0-9 si semnele plus si minus.

frontal Aprecieri verbale.

4. Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Anunţ tema: În această oră, vom vorbi despre urs şi despre vulpe, despre modulr lor de viaţă pentru ca să ştiţi şi lucruri noi despre aceste animale sălbatice. Şi..., dacă veţi fi atenţi şi cuminţi veţi putea să-l ajutaţi pe urs să prindă peşti, adunând şi scăzând în concentrul 0-10.

Elevii ascultă cu atenţie.

Explicaţia Frontal Observarea sistematică

5 Dirijarea învăţării

-Ce ştiţi voi despre urs?

-Dar despre vulpe ce ştiţi?

Un elev spune cate ceva despre urs.

Un elev spune ceva despre vulpe.

Conversaţia dirijată.

Enciclopedii, editura Adevărul.

frontal Aprecieri verbale

Page 4: Proiect Didactic Matemproiect matem clasa I