Proiect Didactic MATEMATICA

8
Proiect didactic DATA:4.05.2015 CLASA: a IV-a B UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială “Coresi” Târgovişte PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR: Răceanu Gabriela PROPUNĂTOR:Nedelcu Ruxandra-Maria ARIA CURRICULARĂ:Matematică şi ştiinţe DISCIPLINA:Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: FAGURELE CU MIERE . Operaţii cu numere naturale 0 → 1 000 000 SUBIECTUL LECŢIEI: Înmulţirea unui număr mai mic ca 1 000 cu un număr cu un număr de două cifre, cu utilizarea terminologiei specifice TIPUL LECŢIEI: Consolidare

description

proiect didactic matematica,pentru clasa a IV a

Transcript of Proiect Didactic MATEMATICA

Page 1: Proiect Didactic MATEMATICA

Proiect didactic

DATA:4.05.2015

CLASA: a IV-a B

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială “Coresi” Târgovişte

PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR: Răceanu Gabriela

PROPUNĂTOR:Nedelcu Ruxandra-Maria

ARIA CURRICULARĂ:Matematică şi ştiinţe

DISCIPLINA:Matematică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: FAGURELE CU MIERE. Operaţii cu numere naturale 0 → 1 000 000

SUBIECTUL LECŢIEI: Înmulţirea unui număr mai mic ca 1 000 cu un număr cu un număr de două cifre, cu utilizarea terminologiei specifice

TIPUL LECŢIEI: Consolidare

SCOPUL LECŢIEI:Însuşirea algoritmului de calcul al înmulţirii unui număr cu un număr de doua cifre

Page 2: Proiect Didactic MATEMATICA

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

2.5-să exploreze modalităţi de efectuare a înmulţirii şi împărţirii utilizând modalităţi variate de lucru

2.6-să rezolve,să compună probleme şi să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolvarea unor situaţii problemă

3.1. să exprime pe baza unui plan simplu de idei, oral sau în scris, demersul parcurs în rezolvarea unei probleme;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O2.5. 1: să efectueze operatii de înmulţire, utilizând proprietăţile operaţiilor şi algoritmii de calcul

O2.5. 2- să utilizeze şi să aplice terminologia matematică în rezolvarea unor exerciţii şi probleme

O2.6.1: să recunoască situaţiile concrete sau expresiile care presupun efectuarea unor operaţii înmulţire;

O2.6.2 să compună probleme pornind de la exerciţii şi invers;transformarea problemelor în exerciţii.

O3.1.1: să exprime oral în cuvinte proprii, demersul parcurs în rezolvarea unei probleme;

STRATEGII DIDACTICE:

a)METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia,explicaţia,exerciţiul ,problematizarea,jocul,metoda floarea de lotus,munca independentă

b)MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:planşe,fişe de lucru,caietele elevilor

c)FORMA DE ORGANIZARE:frontal,individual,în perechi,pe grupe

d)RESURSE TEMPORALE:50 minute

BIBLIOGRAFIA:

Page 3: Proiect Didactic MATEMATICA

-Programa şcolară pentru clasa a IV-a,Matematică,(2005),Bucureşti

DESFĂŞURAREA ACŢIUNII

MOMENTELE LECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE

Metode şi procedee Mijloace Forme de organizare

1.Moment organizatoric

Asigur conditiile necesare

desfășurării optime a lectiei:

- pregătirea materialului

didactic;

- asigurarea linistii şi a disciplinei.

Elevii pregătesc

materialele necesare

desfăşurării orei.

Conversaţia Frontal

2.Reactualizarea cunoştinţelor

Se va face verificarea cunoştinţelor printr-o serie de ghicitori şi întrebări:

-Află numărul de 7 ori mai mare decat 5.

-Triplul lui 9.

-Măriţi de 10 ori suma numerelor 5 şi 4.

-Dublul lui 7?

-Ce este produsul?

-Sfertul numărului 16.

Elevii oferă răspunsuri la întrebări.

Conversaţia Frontal

Page 4: Proiect Didactic MATEMATICA

3.Verificarea temei pentru acasă

În timp ce copiii îşi deschid caietul de teme pentru a verifica tema,ei au de lucrat o fişă individuală cu exerciţii.

Elevii deschid caietele de temă şi rezolvă fişa individuală.

Conversaţia Caietele de tema

Fişa individuală

Frontal

4.Captarea atenţiei

Se realizează cu ajutorul unei planşe ce simbolizează un copac cu floricele.Fiecare florică are un număr,iar pe spatele acesteia se află o întrebare legată de lecţia de azi.Rezolvând fiecare întrebare copiii primesc câte o silabă.Aranjând silabele la sfarsitul jocului,reiese cuvântul „MATEMATICĂ”.

Elevii răspund la întrebări.

Conversaţia

Exerciţiul

Planşă Frontal

5.Anunţarea subiectului lecţiei

Elevii sunt anunţaţi că în această oră vom fixa cunoştinţele despre înmulţirea unui număr mai mic de 1000 cu un număr de două cifre.

Li se comunică elevilor obiectivele lecţiei într-un mod accesibil lor.

Scriu data şi titilul la tabla.

Elevii scriu data şi titlul în caiete.

Conversaţia Frontal

Page 5: Proiect Didactic MATEMATICA

6.Dirijarea învăţării

Dirijarea învăţării se va face la inceput cu ajutorul unei fişe numită Fluturaşul trist.Se vor forma echipe de câte 4 elevi ,având ca sarcină să rezolve exerciţiile de pe aripile fluturelui şi să îl coloreze.

Elevii vor rezolva fişa cu fluturele.

Conversaţia

Exerciţiul

Fişă de lucru Frontal

Pe grupe

7.Obţinerea performanţei

După rezolvarea activităţii pe grupe ne vom folosi de o planşă care conţine o problemă.Vom discuta datele problemei şi vom rezolva problema la tablă.

După ce facem un exerciţiu oral de compunere al unei probleme având exemplul anterior,elevii vor lucra în perechi pentru a compune o problemă.

Vom discuta problema şi o vom rezolva respectând etapele.

Copiii vor scrie rezolvarea în caiete.

Vor compune cu colegul de bancă o problemă.

Conversaţia Planşă În perechi

Page 6: Proiect Didactic MATEMATICA

8.Evaluarea Solicit elevilor să rezolve fişa de evaluare.

Elevii vor rezolva fişa de evaluare.

Conversaţia Fişa de lucru

9.Asigurarea transferului

Se dă elevilor tema pentru acasă.

Copiii îşi vor nota în caiete.

Conversaţia Caietele elevilor

10.Aprecieri şi recomandări

Fac aprecieri referitoare la comportamentul şi participarea elevilor la desfăşurarea lecţiei

Ce v-a placut din lectie?

Cum va simtiti?

Elevii vor răspunde la întrebări

Conversaţia