Proiect Didactic Matematica

14
PROIECT DE ACTIVITATE Data : 21.06.2016 Propunătoare : Trandafir Ṣtefania Grupa:Nivel II (5-7 ani) Domeniul de activitate :Domeniul Ṣtiinţă Tema activitatii: „Surprizele clovnului” Tipul de activitate-consolidare şi verificare de cunoştinţe Mijloc de realizare - joc didactic Obiective de referinţă să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoare; să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi, în limitele 1-10; 1

description

Activitate de evaluare finala grupa mare

Transcript of Proiect Didactic Matematica

Page 1: Proiect Didactic Matematica

PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 21.06.2016

Propunătoare : Trandafir Ṣtefania

Grupa:Nivel II (5-7 ani)

Domeniul de activitate :Domeniul Ṣtiinţă

Tema activitatii: „Surprizele clovnului”

Tipul de activitate-consolidare şi verificare de cunoştinţe

Mijloc de realizare - joc didactic

Obiective de referinţă

să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoare;să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi, în limitele 1-10;să identifice poziţia unui obiect într-un şir utilizând numeralul ordinal.

1

Page 2: Proiect Didactic Matematica

Obiective operaţionale

O1 -să numere crescător/descrescător în limitele 1-10;

O2 - să numere din doi în doi;

O3- să denumească cifrele şi vecinii lor;

O4 -să precizeze locul unui număr natural într-un şir numeric utilizând numeralul ordinal;

O5 - să exerseze raţionamente logice prin rezolvare de probleme ilustrate;

O6- să efectueze operaţii simple de adunare şi scădere în limitele 1-10;

O7-să reprezinte grafic exerciţiul problemei

Metode si procedee : conversaţia, explicaţia, jocul, problematizarea, exerciţiul

Materiale didactice -clovn, jetoane cifre, jetoane clowni,baghetă, semnele „ +, -, =” , siluete clovni, plicuri colorate, flori,

fluturi, răţuṣte, chipuri vesele, carioci;

2

Page 3: Proiect Didactic Matematica

Etapele instruirii

Conţinut informaţional ResurseActivitatea educatoarei Activitatea copiilor Procedurale Materiale Organizatorice Evaluare

Moment organizatoric

-Se va face amenajarea spaţiului educaţional -Se pregăteşte materialul didactic

Copiii intră ordonat în sala de grupă

ConversaţiaFrontal

Observarea sistematică a copiilor

Captarea atenţiei

Se va face prin prezentarea unui clovn supărat care a adus pentru copii o scrisoare: „Dragii mei copii, Am venit astăzi la voi Cu surprize încărcat. Dar sunt şi un pic supărat Zâmbetul mi l-am uitat Aş dori să stau cu voi Vreţi ca să mă ajutaţi Zâmbetul să mi-l redaţi?”

Copiii sunt atenţi şi încântaţi şi răspund afirmativ laîntrebarea clownului.

ConversaţiaClown

ScrisoareFrontal

Aprecieri verbale

3

Page 4: Proiect Didactic Matematica

Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Educatoarea anunţă copiii că astăzi vor juca un joc didactic care se numeşte „ Surprizele clownului „

Copiii ascultă cu atenţie explicaţiile date. Explicaţia Frontal

Explicarea jocului

Se denumesc echipele, se prezintă copiilor regulile şi sarcinile jocului: jocul este o întrecere între cele două echipe -albastră şi roşie-; fiecare răspuns corect va fi răsplătit cu aplauze şi un chip vesel. Câştigă echipa cu cele mai multe răspunsuri corecte.

Copiii sunt atenţi la explicaţii şi executarea jocului de probă apreciind corectitudinea rezolvării sarcinilor de către colegii lor.

Explicaţia

Demonstraţia

ClowniPlicuri colorateChipuri vesele

Pe echipe

Frontal

4

Page 5: Proiect Didactic Matematica

Jocul de probă

La versurile „Baghetă fermecată, alege un copil îndată!” copilul numit va rezolva cerinţa din plicul alb. Se alege câte un copil de la fiecare echipă , care va număra colegii din echipa adversă . Pentru celelalte variante se explică în momentul prezentării variantei de joc.

Exerciţiul

IndividualAprecieri verbale

Desfăşurareapropriu-zisă

Varianta IEducatoarea spune„Baghetă fermecată, alege un copil îndată!” . Câte un copil numit de la fiecare echipă este invitat să aleagă câte un plic.

Plicul galben – sarcini:

-numără şi formează şirulcrescător în limitele 1-10-numără şi formează şirul descrescător în limitele 1-10- completeaza cifrele care

Copiii numiţi rezolvă sarcinile impuse de varianta de joc

Explicaţia

Exerciţiul

Baghetă

Clowni

Jetoane cifre 1-10

plicuri colorate

Chipuri vesele

Pe grupe

Individual

Frontal

Aprecieri verbale

5

Page 6: Proiect Didactic Matematica

lipsesc de pe baloanele clovnului

Plicul roşu – sarcini:

-numără din doi în doi pornind de la 2-numără din doi în doi pornind de la 1- care sunt vecinii numarului 8

Varianta II

Un copil din fiecare echipă, numit de baghetă, va extrage plicul ce are culoarea obţinută din roşu şi galben, plic în care se află jetoane cu clowni.

Plicul portocaliu-sarcini:

-aşează clownii în şir şi spune al câtălea clown are floarea roz, albastră , albă, respectiv galbenă-aşează clownii în şir şi spune

Copiii numiţi rezolvă sarcinile impuse de varianta de joc

Explicaţia

Exerciţiul

Explicaţia

Exerciţiul

Jetoane cu clowni

Plicuri colorate

Pe grupe

Individual

Frontal

Aprecieri verbale

6

Page 7: Proiect Didactic Matematica

al câtălea clown are floarea indigo,portocalie, mov,roşie

Varianta III

Educatoarea rosteşte versurile:” În geanta lui cu surprize Clovnul prietenos Ne-a adus ceva frumos Gâze, flori să le expunem Şi probleme să spunem”Cu ajutorul baghetei educatoarea numeşte câte un copil de la fiecare echipă , vine şi rezolva o problemă de adunare respectiv de scădere şi o reprezintă grafic.

Copiii numiţi formulează problema cu ajutorul materialelor după care reprezintă la panou exerciţiul.

Explicaţia

Exerciţiul

FloriFluturiRăţuṣteJetoane cu cifre, semnele +,-,=

Pe grupe

Individual

Frontal Aprecieri verbale

7

Page 8: Proiect Didactic Matematica

Asigurarea feedback-ului

Cu ajutorul baghetei educatoarea numeşte câte un copil de la fiecare grupă să extragă plicul albastru.

Plicul albastru-sarcini:

După exerciţiul din plic, compune şi rezolvă o problemă de adunare respectiv scădere folosind cuvintele floare şi fluturi.

Copiii citesc exerciţiul, recunosc operaţia şi compun problema.

ProblematizareaExplicaţia

ExerciţiulCubul

Plicuri Carioca

Pe grupeFrontal Individual

Aprecieri verbale

Încheierea jocului

Se apreciază participarea copiilor la activitate iar clovnul numără chipurile vesele şi declară echipa câştigătoare. Se oferă recompense:„Pentru că m-aţi ajutat Zâmbetul mi-am căpătat Eu acum vă dau îndată Ca răsplată, o bulina colorată”

Ascultă aprecierile ConversaţiaClovn

Buline colorate

Pe grupe

Individual

Aprecieri verbale

8

Page 9: Proiect Didactic Matematica

„Dragii mei copii, Am venit astăzi la voi Cu surprize încărcat. Dar sunt şi un pic supărat Zâmbetul mi l-am uitat Aş dori să stau cu voi Vreţi ca să mă ajutaţi Zâmbetul să mi-l redaţi?”

9

Page 10: Proiect Didactic Matematica

„Pentru că m-aţi ajutat Zâmbetul mi-am căpătat Eu acum vă dau îndată Ca răsplată, o bulina colorată”

10