Proiect Didactic masa rotunda

11
MINISTERUL EDUCAȚIEI AL REPUBLICII MOLDOVA COLEGIUL DE ECOLOGIE A efectuat profesor: Goncearencu Aliona 1

description

diversitatea biologica

Transcript of Proiect Didactic masa rotunda

MINISTERUL EDUCAIEI AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL DE ECOLOGIE

A efectuat profesor: Goncearencu Aliona

CHIINU 2015

Grupa: S-031

Tema: Diversitatea biologic a spaiilor verzi din municipiul Chiinu

Tipul leciei: de formare a capacitolor de dobndire a cunotinelor

Forma de organizare: mas rotund

Obiective operaionale:

La sfritul leciei trebuie s cunoatei urmtoarele aspecte:

O1 - diversitatea biologic a parcurilor din ora

O2 - denumirea tiinific a speciilor

O3 - valoarea spaiilor verzi

O4 - beneficiile parcurilor publice

Strategii didactice

a) Metode: problematizarea, tehnica 3:2:1, expunerea, conversaia, interviul, metoda phillips 6/6, tehnica graffiti,turul galeriei arborele norocos, explicatia.

b) Forme de lucru: frontal, individual, , grupuri.

c) Mijloace didactice : notebook, prezentare powerpoint, fie, postere, creioane colorate, foarfece, adeziv,decupaje, foi A3, stichere.

3

Etapele leciei

Obiectivele

Activitatea profesorului

Activitatea studenilor

Strategii didactice

Timp

min

Evaluarea

Metode

Forme de organizare

a) Moment organizatoric

Apelul

Studenii sunt grupai n 3 grupe

Frontal

1

Observare sistematica

b) Captarea ateniei

O1

Mobilizare prin interogare

Cum ar arta un ora fr spaii verzi?Salutul.

Rspund oral

Propun 3 soluii reuite

Aleg 2 soluii indicate

Enun soluia cea mai important

Condiie: soluia nu se repet.

Problemati zarea

Tehnica 3:2:1

Frontal

5

Observare sistematica

c) Anunarea temei noi

Se anun subiectul leciei:

Diversitatea biologic a spaiilor verzi din municipiul Chiinu

Studenii noteaz subiectul nou.

Expunere

Frontal

1

Observare sistematica

d) Prezentarea sarcinilor, a situaiilor de nvare

diversitatea biologic a parcurilor din ora

denumirea tiinific a speciilor

valoarea spaiilor verzi

beneficiile parcurilor publice

Studenii noteaz sarcinile leciei.

Expunerea

Frontal

1

Observare sistematica

e) Dirijarea nvrii

O3

O1

O2

O3

O4

Profesorul prezint pe calculator lecia sub form de prezentare ppt;

tiai c?

Valoarea i beneficiile parcurilor publice s-au pierdut n timp, schimbndu-se odat cu schimbarea valorilor sociale.

Adesea parcurile sunt vzute ca ceva ce e bine s avem, dar nu esenial, n comparaie cu educaia sau santatea.

Cnd ne gndim la diversitatea biologic, adesea avem n minte doar spaiile naturale ntinse i afectate doar n mic msur de om.

Oraele ocup aproximativ 2% din suprafaa terestr, ns cu toate acestea pun probleme considerabile n privina florei i faunei locale.

Ecosistemele urbane au o importan substanial n conservarea biodiversitii, fiind un component nsemnat de creare a ambianei n teritoriul ocupat de construcii.

Carcasa verde a municipiului Chiinu este format din 25 de uniti structural-spaiale de diverse dimensiuni i constituit din cca 220 de specii i 55 de varieti de foioase i conifere, dintre care 168 specii de arbori, 97 arbuti i 10 liane lemnoase.

Pentru a cunoate denumirea tiinific a speciilor frecvent ntlnite n parcurile din municipiu se prezint 12 uniti taxonomice de diverse dimensiuni i anume:

1. Quercus robur- stejar pedunculat

2. Musa paradisiaca bananier

3. Catalpa bignonioides- catalp

4. Robinia pseudoacacia-salcim

5. Forsythia forziie

6. Wisteria sinensis-floribunda Glicina

7. Siringa vulgaris liliac

8. Parthenocissus quinquefolia - Vita de Canada

9. Yucca filamentosa - Yuca de gradina

10. Petunia floribunda petunie

11. Rosa - trandafirul

12. Aristolochia salvadorensis marul lupului

Dup identificarea speciilor de arbori, arbuti, liane i flori, se propune rezolvarea urmtoarei situaii:

Excludei specia din ir, argumentnd alegerea

Fiecare grup primete nsrcinarea:

Caracterizai urmtoarele spaii verzi cu ajutorul posterului:

Grupul I - Parcul tefan Cel Mare

Grupul II - Parcul Valea Morilor

Grupul III - Dendrarium

Dup caracterizarea spaiilor verzi propuse, grupurile sunt antrenate n rezolvarea urmtoarelor situaii:

Grupul I - Care este importana spaiilor verzi pentru locuitorii municipiului Chiinu?

Grupul II - Cum poi tu spori atenia locuitorilor oraului asupra parcurilor?

Grupul III - Ce specii exotice crezi c pot fi utilizate la amenajarea spaiilor verzi n condiiile ecogice ale Chiinului?

Dup expunera opiniilor, colegii din grupurile alturate au nsrcinarea:

Argumentai opinia colegilor.

Suntei sau nu de acord.

De ce?

Studenii urmresc lecia proiectat pe flip-chart.

Studentii se concentreaz la imaginile prezentate, dnd rspunsurile corespunztoare.

Prin analiz studenii exclud speciile ce nu sunt caracteristice spaiilor verzi din ora

Fiecare grup de studeni au avut nsrcinarea de a pregti un poster cu ajutorul cruia s prezinte un parc din mun. Chiinu.

Dup prezentare grupul de baz npreun cu liderul rspund la ntrebrile puse de colegii celorlalte 2 grupuri, cere se refer nemijlocit la parcul caracterizat.

Fiecare grup i alege un conductor (care

asigur participarea tuturor la discuii) i un purttor

de cuvnt, care va prezenta ideile discutate;

prezentarea ideilor de ctre purttorii de cuvnt ai

fiecrei grupe;

dezbateri ntre purttorii de cuvnt.

Expunerea

Conversaia

Problematizarea

Expunerea

Interviul

Metoda Phillips 6/6

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

Grup

Grup

4

3

3

25

6

6

Verbal

Observare sistematica

Verbal

Verbal

Observare sistematica

Scris

Verbal

Aprecierea rspunsurilor elevilor prin evaluare reciproc.

f) Obinerea performanelor i asigurarea conexiunii inverse( la nivel de reproducere)

O3

Studenii sunt pui n urmtoarea situaie-problem:

Cum vedei spaiul verde peste 30 de ani?

Redai printr-un poster imaginea viitorului spaiu verde. Realizai Turul galeriei, analiznd structura biologic a parcurilor.

Cu ajutorul hrtiei A3, creioanelor, adezivului, foarfecelor i a imaginilor studenii trebuie s realizeze un poster sau colaj, prin intermediul cruia pot s dea un nou aspect parcului su.

Apoi grupurile fac schimb de postere ce se deplaseaz n sensul acelor ceasornicului, la finele deplasrii grupurile i fixeaz completri, ntrbri, observaii care ulterior sunt enunate.

Dup ce se ncheie turul galeriei, grupurile revin la locul iniial i i reexamineaz posterele prin prisma observaiilor colegilor.

Problematizarea

Tehnica Graffiti,

Turul galeriei

Grup

15

Scris

Verbal

g) Evaluare formativ a progresului realizat

Autoapreciere

i nscriu numele pe sticher i lipesc sticherul pe plana cu arbore la nivelul care cred ei c li se potrivete, caracteristic implicarii i impunerii n procesul educativ.

Arborele norocos

Individual

Frontal

2

Scris

Verbal

h) Bilanul leciei. Concluzii.

O4

Conluzii referitoare la valoarea i contribuia parcurilor n societate i mediul urban:

Parcurile contribuie la bunstarea oamenilor i comunitilor, la coeziunea social, au beneficii turistice i economice i ofer oportuniti educaionale.

Not de ncheiere:

Natura i educaia sunt asemntoare, cci educaia transform pe om i, prin aceast transformare, creeaz natura.

(Democrit)

De pregtit

1. Tema: Diversitatea biologica a spaiilor verzi din mun. Chiinu

2. De prezentat informaie referitoare la diversitatea biologic a spaiilor verzi din spaiul european, prin prisma opiniei publice.

Fixeaz sarcinile pentru acas

Conversaia

Explicatia

Frontal

Frontal

2

Verbal

Scris

Verbal