PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

download PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

of 10

Transcript of PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    1/10

      PROIECT DIDACTIC

     Moldova în vremea lui Ștefan cel M are(1457-1504)

    LUCRARE DE SEMINAR

    LAISTORIE, EDUCAŢIE CIVICĂ ŞI DIDACTICA ACESTORA

    Propunător: Niculae (Șerbotei) Marina-studentă anul II, grupa IV

    Coordonator: Conf. univ. dr. Sabin Dragulin

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    2/10

    PROIECT DIDACTIC

    Data :

    Clasa : a-IV-a

    Ar ia curriculară: Om și societate 

    Disciplina : ISTORIE

    Unitatea de învățare: Fapte istorice și personalități în Epoca-Medievală 

    Tema lecției: Moldova în vremea lui Ștefan cel Mare (1457-1504)

    Tipul lecției: Lecție mixtă - ( lecție de fixare și sistematizare a informațiilor de până acum); 

    - (lecție de dobândire de noi cunoștințe despre Moldova sub stapânirea lui Ștefan cel Mare);  

    Timp de lucru : 50 minute

    Obiective generale :

    O1 : localizarea în timp și spațiu a evenimentelor ce urmează a fi studiate, Moldova în Epoca Medievală. 

    O2: explorarea surselor relevante pentru a înțelege fapte și evenimente din trecut și prezent. O3: să folosească termeni istorici în situaţii diverse.

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    3/10

    Obiective operaționale: 

    O1.1 : să localizeze în timp începutul domniei lui Ștefan Cel Mare (jumătatea sec. XV și început sec.XVI) 

    O1.2: să localizeze pe hartă Moldova( în Epoca Medievală și din zilele noastre), locul de desfășurare a unor bătălii, cetăți,  mânăstiri. 

    O2.1: să descopere trăsăturile morale ale lui Ștefan cu ajutorul surselor istorice și pe cele fizice pe baza portretului; 

    O2.2: să descopere cu ajutorul manualului organizarea țării în timpul lui Ștefan; 

    O2.3: să identifice care au fost cele mai importante lupte duse de Ștefan. 

    O3.1: să identifice termenii istorici; 

    O3.2: să facă enunțuri cu termenii istorici. 

    Metode și procedee: expunerea( povestirea, explicația), dialogul,conversația (conversația euristică, conversația examinatoare), comparația. Mijloace de învățare: manual,caietul, harta,fișe, imagini, tabla (creta sau marker) 

    Formă de organizare: frontal, individual.

    Evaluare : orală, continuă/ formativă. 

    BIBLIOGRAFIE:

    Manualul de Istorie cls. a IV a, ed Aramis, 2006, Bucureşti,Elemente de Didactica a Istoriei, ed.Graphyus, Iaşi 2008

    ,, Programa şcolară pentru disciplina istorie clasa a IV-a “, 

    2014, București Petru Demetru popescu-”Povestiri istorice” , Ed. Flamingo junior, București Dumitru Almaș - ”Povestiri istorice”(pentru copii și școlari), Ed. Nicol 2005, București. Eusebiu Camilar- ”Stejarul din Borjești” (povestiri istorice), Ed.Blasso 2006, București.  

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    4/10

    Desfășurarea lecției 

    Etapelelecției 

    TIM

    P

    Ob.

    Op.

    Activitatea profesor

    Activitateaeleviilor

    Metodeși procedee

    Mijloacedeînvățare 

    Forme de

    organizare

    Evaluare

    1.Momentorganizatoric 

    1' Pregăteștematerialeledidactice

    Elevii îşi pregătescmanualul și caietul pentrulecţia de Istorie.

    Conversația 

    Dialogul

    frontal

    2.Reactualizarea

    cunoştinţelor  

    5' Scurte

    întrebări legatede formareastatelormedievaleînvățate pânăacum (anexa 1)

    Elevii răspund la

    întrebări. 

    Conversația 

    Dialogul

    Planșe cu

    domnitoriidin perioadamedievală 

    Frontal

    individual

    Continuă

    (se vorcorectainformațiilegreșite) 

    Orală( sevor corectagreșelile deexprimare)

    3.Captareaatenţiei 

    5' Se va facelectura de la pg44”ÎntemeiereaMoldovei”( de

    Elevii vorasculta și vor putea interveni pentru a cere

    Expunerea(povestirea,explicația), 

    Dialogul,

    Cartea”Povestiriistorice”PetruDemetru

    Frontal Orală (sevor corectagreșelile deexprimare)

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    5/10

    un elev), apoise va citi”FrumoasaBistra și

    neînfricataMolda” (anexa2)

    lămuriri.  Conversația  Popescusau anexa2

    4. Anunţarea temei 

    3' Anunțareatitlului lecției: Moldova învremea luiȘtefan cel

    mare,

     Notează titlul pe tablă 

    Elevii își vordeschidecaietele și își vornota titlullecției. 

    Conversația  Caietul,

    Tabla.

    frontal Orală 

    Scrisă 

    5.Predarea şi dobândireanoilorcunoştinţe 

    25' O1.1 Se scriu petablă anii dedomnie 1457-1504;Se vor încadraanii de domnie

    în ce secole aufost ( jumătatea sec.XV- începutsec.XVI);

    Își vor nota încaiete datele șivor spune (dacăștiu) secolele. 

    Explicația, 

    Conversația, 

    Dialogul

    Caietul,tabla.

    Frontal,

    Individual

    Orală 

    Scrisă 

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    6/10

    O1.2

    O2.1

    Se va studiaharta de la pg.52 (în careapare Moldovadin timpul luiȘtefan) și hartade la anexa 3;

    Va numi maimulți elevi săciteascăsursele pe carele au în manualla rubricaCITIM,

    Îi va pune peelevi să-istudieze portretul luiȘtefan(anexa4);

    Va da scurtelămuriri privind stema.

    Va scrie pe

    Își vor deschidemanualele la pg.52 și voravea și anexa 3 

    Vor extrage dincele cititetrăsăturilemorale ale lui

    Ștefan, iar prinstudiere portretuluidomnitorului,cele fizice.Toateinformațiile vorfi trecute în caiet(sub formă deschemă). 

    Explicația,conversația,dialogul,Comparația 

    Conversația,explicația,dialogul

    Manual,

    Fișă, 

    Harta

    Manual,fișă, tabla. 

    Frontal,

    Individual

    Frontal,individual

    Orală 

    Orală 

    Scrisă 

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    7/10

     

    O2.2

    O2.3

    tablăinformațiile. 

    Va numi unelev să citească”Organizareațării”; 

    Va scoateîmpreună cuelevii schemacare va fiscrisă pe tablă; 

    Cu ajutorulhărții vor filocalizatemânăstirile(anexa 5);

    Va numi câte

    un elev , pentru fiecare paragraf, și vaciti ”Luptele pentru

    Vor urmării celecitite și vorscoate ideile principale carevor fi scrise încaiet sub formaunei scheme;

    Vor arăta pe

    hartă mânăstirilectitorite subdomnia luiȘtefan. 

    Vor trebui să fiefoarte atenți (vor

    fi puși să citescăaleatoriu) , voiscoate ideea principalăfiecărui paragraf

    Conversația, 

    Explicația, 

    Dialogul

    Conversația, 

    Dialogul,Explicația 

    Manual,hartaanexa 5

    Manual,caiet

    Frontal,

    Individual

    Frontal,

    Individual

    Orală 

    Scrisă 

    Orală 

    Scrisă 

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    8/10

     

    O3.1

    O3.2

    apărarea țării”. 

    După fiecare paragraf se vascoate ideea

     principală careva fi scrisă latablă. 

    Se vor explicatermeniiistorici (ctitorie -

    mănăstire, bisericăridicată de unctitor, unfondator;cetate de

    scaun-capitală;tribut- bani plătiţi

    (taxă)pentru aavea pace).

    Va face scurte propoziții pentru a fi

    și le vor nota încaiete.

    Îi vor nota încaiet.

    Vor participa larealizarea

    Explicația, 

    Conversația, 

    Dialogul;

    Explicația,dialogul,

    Manual,

    caiet

    tabla

    Frontal,individual

    Frontal,

    Individual.

    Orală 

    Scrisă 

    Orală 

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    9/10

      înțeleșitermenii, vaevidenția aceitermeni care semai folosesc .

     propozițiilor. 

    Vor scrie propozițiile latablă. 

    conversația;  scrisă 

    6. Fixareacunoştinţelor şi  feed-bak-ul

    7' Va puneîntrebări legatede celedobândite azi(anexa6).

    Vor răspunde laîntrebări. 

    Explicația,dialogul.

    Fișa  Frontal,individual.

    Formativă 

    7. Încheierea 4' Tema pentru

    acasă (vor fiîmpărțiți în 6echipe, iarfiecărei echipei se va atribuiuna dinlecturile:”Ștefan cel

     Mare, biruitorîn lupta de laVaslui”,”Movila lui

    Șoiman al lui

     Burcea”,

    Se vor forma

    echipele și vor pune întrebări. 

    Explicația,

    dialogul

    Fișe  Frontal,

    individual

    or ală 

  • 8/17/2019 PROIECT DIDACTIC Istorie de Pus Pe Site

    10/10

    ”Brașovenii și

    Ștefan cel

     Mare”, ”Povestea

     Mătușii

     Floarea dinVrancea”,”Bătălia din

    CodriiCosminului” (DumitruAlmaș) și”Stejarul din

     Borjești”- 

    (EusebiuCamilar). Vortrebui să le povesteascăsub forma uneiscenete.( anexa7)