Proiect Didactic Istorie- Roma de La Cetate La Imperiu

34
Proiect didactic Data: 12 - XI - 2009 Clasa: a IV-a B Învăţătoare: Ioana Predescu Obiectul: Istoria României Subiectul: Roma. De la cetate la imperiu Tipul lecţiei: Comunicare-însuşire de noi cunoştinţe Obiective cadru: - reprezentarea timpului şi a spaţiului în istorie; - cunoaşterea şi utilizarea surselor istorice; - cunoaşterea şi utilizarea termenilor istorici; - cunoaşterea şi utilizarea faptelor istorice; - dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi. Obiective de referinţă: - să ordoneze evenimentele istorice; - să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică; - să folosească termeni istorici în situaţii diverse. Obiective operaţionale: a) cognitive: - să ordoneze evenimente personale, evenimente istorice; - să povestească aspecte ale legăturii dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor; - să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică; - să aprecieze rolul oamenilor în desfăşurarea evenimentelor; - să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente, fapte, persoane; - să exprime opinii personale în aprecierea faptelor din trecut şi prezent. b) afective; - să participe cu interes şi plăcere la lecţie.

description

proiect

Transcript of Proiect Didactic Istorie- Roma de La Cetate La Imperiu

Proiect didactic

Data: 12 - XI - 2009Clasa: a IV-a BÎnvăţătoare: Ioana PredescuObiectul: Istoria RomânieiSubiectul: Roma. De la cetate la imperiuTipul lecţiei: Comunicare-însuşire de noi cunoştinţeObiective cadru:

- reprezentarea timpului şi a spaţiului în istorie;- cunoaşterea şi utilizarea surselor istorice;- cunoaşterea şi utilizarea termenilor istorici;- cunoaşterea şi utilizarea faptelor istorice;- dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi.

Obiective de referinţă:- să ordoneze evenimentele istorice;- să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică;- să folosească termeni istorici în situaţii diverse.

Obiective operaţionale:a) cognitive:

- să ordoneze evenimente personale, evenimente istorice;- să povestească aspecte ale legăturii dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor;- să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică;- să aprecieze rolul oamenilor în desfăşurarea evenimentelor;- să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente, fapte, persoane;- să exprime opinii personale în aprecierea faptelor din trecut şi prezent.

b) afective;- să participe cu interes şi plăcere la lecţie.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, munca cu manualul, observaţia.Mijloace şi materiale: manualul şi caietul de istorie, harta, fişe de lucru, joc didactic, atlas istoric, albume de artă, computerulStrategia didactică: inductivă-semialgoritmicăForma de organizare: frontal-individuală, conservativ-explicativăDurata: 50 de minuteBibliografie: Programa şcolară, Bucureşti, 2005

Metodica predării istoriei, Editura didactică pedagogică, Bucureşti, 2005Culegere de muncă independentă, Editura Euristica, 2008Dinu, Vasile; Didiţă, Paul; Istorie pentru toate manualele, Editura Carminis

Desfăşurarea lecţiei

Evenimente instrucţionale

Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee

Mijloace şi materiale

Organizarea clasei

Asigur condiţii optime pentru buna desfăşurare a lecţiei Elevii îşi pregătesc cele necesare

Verificarea cunoştinţelor

- Ce lecţie aţi avut pentru astăzi?

- Ce aţi avut de scris?

Pun copiii să identifice la hartă Imperiul Roman în perioada Principatului, următoarele: Grecia, Atena, Insula Creta şi mările învecinate

- Fiţi atenţi la mine! Pe această planşă avem nişte ilustraţii. Pe fiecare ilustraţie se află un set de întrebări legate de lecţia pe care aţi avut-o de învăţat pentru astăzi.Planşa Zeus- Să vină cineva să răspundă la prima întrebare.- Citeşte! Ce ne cere?

- Ia un bilet şi răspunde!

Solicit alt copil.- Ia un bilet, să vedem cea de-a doua întrebare!

- Altcineva.

- Lecţia „Grecii, un model de civilizaţie şi cultură”

- De la pagina 28 evaluarea şi activităţi despre civilizaţia şi cultura grecilor

Localizează la hartă

Ascultă indicaţiile

Identifică şi rezolvă

Citeşte:- Cum se numeşte ţara grecilor antici? Dar după numele dat de romani?

Răspunde la întrebare:- Ţara grecilor antici se numea Elada, iar după romani Grecia.

- Unde se întindea Elada (Grecia)?- Se întindea în S-E

Conversaţia

Conversaţia

Lucrul cu harta

ObservaţiaConversaţia

Joc didactic

Caietul special de istorie

Harta

Imagine pe computer – Zeus

Planşe didactice – Zeus

Bilete cu întrebări

Evenimente instrucţionale

Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee

Mijloace şi materiale

Să trecem la cea de-a doua planşă, cea cu Heracle.

Aceasta se numeşte „Completează”.

Solicit un copil.

Al doilea bilet.

Al treilea bilet.

Al patrulea bilet.

Al cincilea bilet.

Continentului European, cuprinzând şi insulele din Marea Egee şi partea de Vest a Asiei Mici.

- Relieful şi locuitorii.- Era o ţară muntoasă, altitudinile depăşind 2000m, munţii fiind înconjuraţi de dealuri şi coline. Câmpiile erau puţine. Locuitorii s-au aşezat pe aceste teritorii în jurul anului 2000 î. Hr.

- Vechii greci s-au organizat în mici state numite...- Polisuri sau cetăţi.

- Cele mai importante polisuri erau...- Atena şi Sparta.

- Fiecare cetate avea o înălţime fortificată care adăpostea...- Templele zeilor.

- Grecilor li se datorează crearea unui model de organizare social-politică numit...- Democraţie.

Lucrul cu harta

Exerciţiu de completare

Răspund şi localizează la hartă

ExerciţiulExplicaţia

Harta

Imagini Elada (Grecia antică)

Planşă Heracle

Harta

Evenimente instrucţionale

Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee

Mijloace şi materiale

Al şaselea bilet.

- Am terminat şi cu această planşă. Vom trece la următoarea planşă, cea cu Prometeu. Aceasta se numeşte „Identifică”.

Solicit un elev.- Ia un bilet. Ce este scris?

- Trebuie să spui tot ce ştii despre meşteşuguri şi comerţ.

- Altcineva.

- Procedezi la fel: spui tot ce ştii.

- Şi ultimul bilet de pe această planşă.

- Următoarea planşă. Aici îl avem pe Tezeu.

Aceasta se numeşte „Comentează”. O veţi rezolva pornind de la: migraţia grecilor pe ţărmurile Mării Negre şi ale Mediteranei; Marea colonizare greacă; Centre economice puternice.

- În cea de-a 5-a planşă în avem pe Edip.- Aceasta se numeşte „Descrie”.- Descrie câteva aspecte legate de: obiceiuri, îmbrăcăminte, sărbători, conducători, cultură, criza lumii

- La viaţa politică nu puteau participa...- Străinii, femeile şi sclavii.

- Oamenii de rând formau...- Adunarea poporului.

- Meşteşuguri şi comerţ.Rezolvă sarcina.- Ţărmuri.

Rezolvă sarcina.

- Rolul femeii.

Planşa PrometeuTexte lacunare

Bilete

Planşă Edip

Planşă Afrodita

Evenimente instrucţionale

Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee

Mijloace şi materiale

greceşti.

- Ultima este cea planşă cu Adrodita.- Aceasta se numeşte „Mari personalităţi şi curiozităţi din lumea greacă”....Înalt de...reprezintă una dintre cele... ....număra 700.000 de volume. Aceasta a ars parţial într-un incendiu în anul...

După aceea citesc din Portofolii despre Alexandru cel Mare

1. Farul din Alexandria2. 120m3. 7 minuni ale lumii4. Biblioteca din Alexandria5. 48 î. Hr.

Exerciţii de comentare a unui text.

Crearea unei situaţii problematice

- Acum observaţi această hartă.

- Cine vine să localizeze Roma şi mările aflate în vecinătatea Peninsulei Italice?

Observaţia Harta

Anunţarea temei

- Copii, astăzi la Istorie vom trece la o nouă lecţie care se numeşte „Roma de la cetate la imperiu”.Scriu pe tablă.Prezint conţinutul lecţiei.Deschideţi manualele la pagina 21.

Scriu Povestirea

Dirijarea învăţării

- Să citească cineva primul fragment. Să notăm ideile principale. Scriem: „Aşezare Roma – cetate în mijlocul Peninsulei Italice”.

- Este situată în Sudul Europei şi înconjurată din trei părţi de ape.- Era locuită de populaţii italice.- Aceştia duceau o viaţă primitivă.- Stăpâneau câmpia îngustă numită Latium.- În sec. VI-V î.e.n. se întemeiază oraşele-cetăţi, printre care şi Roma.- Romanii au organizat o armată puternică alcătuită din

Lucrul cu manualul

Notează ideile principaleUrmăresc harta

Conversaţia Manualul

Harta

Evenimente instrucţionale

Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee

Mijloace şi materiale

legiuni.- Vor pune bazele celui mai mare imperiu al timpului.- Teritoriile cucerite purtau numele de provincii.- Se vorbea limba latină.- Acum cel de-al doilea fragment.- Să notăm.- Romanii se ocupau cu agricultura şi păstoritul.Bărbatul era stăpânul casei.- Credeau în mai mulâi zei, această credinţă purtând numele de politeism.- Portul era reprezentat de o mantie de lână albă.- Împăraţii romani erau divinizaţi asemenea zeilor.- Cel de-al 3-lea fragment.- Conducători importanţi: Iulius Caesar (48 – 44 î. Hr.) Octavian Augustus (28 î.Hr – 14 d. Hr.) Traian (98 – 117 d. Hr.)- Se construiesc arcuri de triumf, temple, terme, biblioteci, străzi şi pieţe publice.

- Şi ultimul fragment.- Marii învăţaţi se manifestau în Literatură (Virgiliu, Horaţiu, Ovidiu) şi Istorie (Titus Livius).- Civilizaţia romană a influenţat viaţa provinciilor şi a popoarelor stăpânite.

Urmăresc imagini proiectate

Notează schema

Explicaţia

imagini Roma

imagini împăraţi

temple

ManualulCaietul

Conexiunea inversă

- Despre ce am învăţat astăzi?

1. Unde s-a dezvoltat Roma?

2. Cu ce se ocupau romanii?

3. Cum se numea credinţa lor?4. Cine enumeră cei mai importanţi conducători?

- Despre Roma. De la cetate la imperiu.- În mijlocul Peninsulei Italice.- Cu agricultura şi păstoritul.- Politeism.- Iulius Caesar, Octavian

Conversaţia

Evenimente instrucţionale

Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee

Mijloace şi materiale

- Acum vă voi da o serie de fişe pe care voi le veţi rezolva.

Citesc sarcinile de lucru.

Ofer copiilor care au răspuns mai mult o legendă pe care o vor citi acasă.

Augustus, Traian.

Elevii rezolvă sarcinile de lucru.

Muncă independentă

Fişe de lucru

Legende istorice

Asigurarea retenţiei şi a transferului

- Pentru data viitoare aveţi ca temă:- din caietul special paginile 22 şi 23, romanii şi dicţionarul- de învăţat lecţia foarte bine- de citit legende despre vechii greci- de listat imagini şi legende despre vechii greci

Nume ............................. Data .......................

Fişă de evaluare

1. Uneşte cuvintele cu explicaţia potrivită:

polis baie publică

termă cetate-oraş înconjurată de pământ, în Epoca Antică (Grecia)

legiune sclav care se luptă în arenă cu un alt luptător sau cu o fiară sălbatică

gladiator unitate militară formată din cetăţeni romani

2. Completează:

S-a dezvoltat în mijlocul Peninsulei Italice cetatea ............... .

Principalele ocupaţii ale romanilor erau: .......................................................... .

Religia era ............................................ .

Limba vorbită de romani era limba .................................. .

3. Alcătuiţi propoziţii cu următoarele cuvinte:

templu tunică togă imperator

Puteţi folosi dicţionarul de la pagina 22.

1. Ce aţi avut de învăţat? (Grecii – un model de civilizaţie şi cultură)

2. Ce aţi avut de scris? (Exerciţiile de la pagina 28)

3. Identificaţi la hartă: Grecia, Atena, Insula Creta şi mările învecinate.

4. Am pregătit pentru voi un joc didactic cu multe elemente istorice (Pe fiecare planşă avem ataşate nişte ilustraţii. Pe fiecare ilustraţie se află un set de întrebări legate de lecţia pe care aţi avut-o de învăţat)

Zeus rezolvă şi identifică

1. Cum se numea ţara grecilor antici? (Elada) Dar după numele dat de romani? (Grecia)

2. Unde se întindea Elada (Grecia)? (în Sud-Estul continentului european, cuprinzând Insulele din Marea Egee şi partea de Vest a Asiei Mici)

3. Relieful şi locuitorii! (era o ţară muntoasă, altitudinea depăşind 2000m, munţii fiind înconjuraţi de dealuri şi coline. Se cultivau măslini şi viţă-de-vie. Câmpiile erau în general neroditoare. Locuitoriis-au aşezat pe aceste teritorii în jurul anului 2000 î. Hr.)

Heracle completează

1. Polisuri:

2. Atena, Sparta:

3. Templele zeilor:

4. Democraţie:

5. Străinii, femeile şi sclavii

6. Adunarea poporului

Prometeu identifică

1. Bărbaţii greci se ocupau cu meşteşugul şi comerţul , îşi petreceau timpul liber făcând politică

şi participau la banchete.

2. Cei care locuiau pe ţărmuri erau navigatori şi negustori pricepuţi.

3. Rolul femeii era acela de a se ocupa de gospodărie.

Tezeu Comentează pornind de la...

Între secolele VIII – VI î. Hr. a avut loc un fenomen de migraţiune a grecilor pe ţărmurile

Mării Negre şi ale Mediteranei cunoscut sub numele de Marea colonizare greacă. Ei au înfiinţat noi

aşezări care purtau numele de colonii, cum ar fi cele de pe ţărmul Mării Negre (Histria, Tomis,

Callatis), care în timp au devenit centre economice puternice .

Edip Descrie

Îmbrăcămintea grecilor era confecţionată dintr-o singură bucată de ţesătură, strânsă în jurul

brâului .

Sărbători: fiecare cetate avea un zeu protector în cinstea căruia se organizau festivaluri şi

sărbători anual sau o dată la 4 ani .

Conducători: în secolul al V-lea î. Hr. grecii conduşi de Miltiade (Maraton 490), apoi de

regele spartan Leonida (Termopile 480), opuneau rezistenţă încercărilor de cucerire ale perşilor. Atena

a cunoscut o perioadă de maximă înflorire în secolul V î. Hr. în timpul lui Pericle care a încurajat

practicile democratice .

Cultură: au contribuit la progresul lumii şi prin impresionanta lor cultură. În Literatură

(Eschil, Sofocle, Euripide), în Istorie (Herodot, Iucidide), în Medicină (Hipocrate), în Matematică

(Pitagora), etc. .

Criza lumii greceşti: ___războaiele pentru putere dintre Sparta şi Atena au dus la criza lumii

greceşti. O nouă putere, regatul Macedoniei, avea să-şi impună stăpânirea asupra cetăţilor greceşti şi să

se extindă şi pe alte teritorii, răspândind cultura şi civilizaţia elenă___.

Afrodita Mari personalităţi şi curiozităţi din lumea greacă

1. Farul din Alexandria

2. 120m

3. 7 minuni ale lumii

4. Biblioteca din Alexandria

5. 48 î. Hr.

- Citiţi din portofolii despre Alexandru cel Mare.

- Localizaţi Roma şi mările din jurul Peninsulei Italice.

- Anunţ lecţia, pun titlul şi data pe tablă, prezint conţinutul.

- Citim pe fragmente, scoatem ideile principale.

- explic cuvintele: legiune – unitate militară formată din cetăţeni romani.

termă – baie publică

Aşezare:

- Roma – cetate în mijlocul Peninsulei Italice

- este situată în Sudul continentului european şi înconjurată din trei părţi de ape

- era locuită de populaţii italice

- acestea duceau o viaţă primitivă

- stăpâneau câmpia îngustă numită Latium

- în secolele VI-V î. Hr. se întemeiază oraşe-cetăţi printre care şi Roma

- romanii au organizat o armată puternică şi disciplinată alcătuită din legiuni

- vor pune bazele celui mai mare imperiu al timpului

- teritoriile cucerite purtau numele de provincii

- se vorbea limba latină.