Proiect Didactic Istorie

16
PROIECT DIDACTIC DATA: 28.04.2015 CLASA: a IV-a UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PROPUNĂTOR: ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate DISCIPLINA : ISTORIE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Momente ale istoriei- Conducători, eroi şi evenimente SUBIECTUL: „ ECATERINA TEODOROIU ” TIPUL LECŢIEI: Transmitere de noi cunoştinţe SCOPUL : Dezvoltarea dragostei fata de trecutul poporului roman. Înţelegerea faptelor şi evenimentelor din istoria României, a rolului jucat de diferite personalităţi în istorie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: – să utilizeze terminologia specifică temei date: eroină, război, camarazii,armă, armată, prizonier, ostaşii, infirmiera, lupte, front, curaj etc.; – să observe imagini referitoare la subiectul predat; – să cunoască activitatea marilor personalităţi istorice în realizarea unităţii naţionale a României; – să completeze o fişă de lucru, descoperind trăsăturile personalităţii Ecaterinei Teodoroiu, pe baza unui text; RESURSE: A) Metodologice:

description

Proiect didactic istorie clasa a 4-a cu tema "Ecaterina Teodoroiu"

Transcript of Proiect Didactic Istorie

Page 1: Proiect Didactic Istorie

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28.04.2015CLASA: a IV-a UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:PROPUNĂTOR: ARIA CURRICULARĂ: Om şi societateDISCIPLINA : ISTORIEUNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Momente ale istoriei- Conducători, eroi şi evenimenteSUBIECTUL: „ ECATERINA TEODOROIU ”TIPUL LECŢIEI: Transmitere de noi cunoştinţeSCOPUL :

Dezvoltarea dragostei fata de trecutul poporului roman. Înţelegerea faptelor şi evenimentelor din istoria României, a rolului jucat de

diferite personalităţi în istorie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: – să utilizeze terminologia specifică temei date: eroină, război, camarazii,armă, armată, prizonier, ostaşii, infirmiera, lupte, front, curaj etc.;– să observe imagini referitoare la subiectul predat; – să cunoască activitatea marilor personalităţi istorice în realizarea unităţii naţionale a României; – să completeze o fişă de lucru, descoperind trăsăturile personalităţii Ecaterinei Teodoroiu, pe baza unui text;

RESURSE:A) Metodologice: a) strategia didactica: dirijată b) metode si procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, citirea explicativă, exerciţiul, problematizarea descoperirea, interpretarea de text, jocul didactic; c) materiale: - prezentare : casa memorială, statuia şi monumentul eroilor din centrul oraşului Tg-Jiu;harta, filmulet din timpul razboiului, Povestiri istorice, de Dumitru Almaşi,Harta anilor 1914-1918, laptop, video proiector, prezentare PPT, imagini, fişe de lucru, flipp-chart, rebus. d) forme de organizare : frontal, individual,in perechi, pe grupe.

B) Temporale: 50 de minute.

Page 2: Proiect Didactic Istorie

C) Umane: elevi, cadrul didactic.D) Bibliografie:

, Manualul de Istorie, Ed. Ana, autori: Marcela Penes, Ileana Troncata, 2006 „Programa şcolară pentru clasa a IV-a. Istorie” MEC, Centrul naţional de formare

a personalului din învăţământul primar, Bucureşti, 2005 •„Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Istorie, clasele III-IV,MEC

şi Consiliul Naţional pentru curriculum, Bucureşti, „Atlas de istorie a României”, ed. Didactica si pedagogicaBucureşti 2002, coord.

Gabriel Stan ► www.didactic.ro ► www.edu.ro

Page 3: Proiect Didactic Istorie

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţieiActivitatea învăţătorului

Activitatea elevilor Strategii didactice

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Evaluare

1. Moment organizatoric

1’

Pregătirea materialelor necesare pentru lecţie;Crearea unei atmosfere propice activităţii de învăţare.

Elevii se pregătesc cu cele necesare pentru oră

conversaţia Frontal Capacitatea de a-şi organiza spaţiul de lucru

2. Captarea atenţiei

5’

Elevii primesc fişe cu date despre personalitatea Eroinei de la Jiu (Anexa 1.)

Elevii citesc, în mod aleatoriu, datele despre eroina Ecaterina Teodoroiu şi primesc explicaţii suplimentare despre viaţa acesteia.

conversţiaexplicaţia

Fise de lucru

frontal

Ev. orală

3. Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor

Anunţ titlul lecţieiEcaterina TeodoroiuNotez titlul lecţiei pe tablă.Voi anunţa copiii că vor asculta o povestire

Elevii ascultă cu atenţie şi scriu titlul lecţiei în caiete.

conversaţiaexplicaţia

Frontalindividual

Capacitatea de a urmări explicaţiile

Page 4: Proiect Didactic Istorie

2’ adevărată din care o să afle faptele de vitejie ale Ecaterinei Teodoroiu. În această oră vom afla : 1. Date biografice despre Ecaterina Teodoroiu2. Despre faptele eroice din timpul razboiului de reintregire a tarii.

4. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

5’

Se reaminteşte copiilor şi despre alţi eroi care au luptat pentru libertatea poporului nostru. Vor descoperi cum i se mai spune Ecaterinei Teodoroiu in istoria României.

Elevii răspund la întrebări.Descopera ,,Eroina de la Jiu”

observaţiaexplicaţia Manual,

hartă

Frontal si individual

Capacitatea de a găsi răspunsurile corecte

5. Dirijarea învăţării20’

În prezentarea conţinutului noii învăţări se prezintă elevilor informatii si se adreseaza intrebari 1.- un scurt material cu ajutorul videoproiectorului despre Ecaterina Teodoroiu

Elevii urmăresc cu atenţie prezentarea PowerPoint, apoi răspund oral la întrebări.

expunereacitirea explicativăconversaţia

exerciţiul

prezentarea PowerPoint

activitate frontală

Capacita-tea de a recepta subiectul orei de istorie

Page 5: Proiect Didactic Istorie

2.- un mic fragment din filmul cu acelaşi nume, aratând inrolarea in razboi si instructia eroinei de la Jiu5. – localizarea pe harta a principalelor batalii( Marasti, Marasesti si Oituz)

Elevii vor scrie în caiet

Urmăresc filmul şi adreseaza întrebări

conversaţia, observaţiadescoperirea

Plansa cu date biografice,

harta

individualEv orala

6. Obţinerea performanţei 5’

Elevii sunt solicitati sa citesca textul din manual pe fragmente si sa povesteasca Se afiseaza o plansa cu schita lectiei. ( Anexa 2.)

Elevii vor citi lectia din manual cu voce tare si vor alcătui ideile principale pe care le vor nota şi în caiete.

citirea explicativăinterpretarea pe text

ManualulPlansa

individual Capacitatea de a rezolva cerinţele

7. Asigurarea feed-back-ului5

Elevii vor fi impartiti in 4 grupe de cate 4-5 elevi si vor fi indrumaţi să alcătuiască mesaje de mulţumire pentru Eroina de la Jiu, cu ajutorul unor cuvinte date.

Un reprezentant al fiecărei grupe va citi cu voce tare mesajele gândite.

Exercitiul pe grupe Observaţia

sistematică şi capacitatea de a rezolva cerinţele

8. Evaluarea cunoştinţelor

Fiecare elev primeşte o fişă având ca sarcină să completeze corespunzător un text lacunar folosind

Completează textul cu cuvintele potrivite.

exerciţiul Fisa de lucru

individual Analiza nivelului de realizare a sarcinilor

Page 6: Proiect Didactic Istorie

5 cuvinte potrivite.(Anexa 3)

Ev scrisa

9. Încheierea Activităţii2

Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii. Se anunţă tema pentru acasă.

Ascultă aprecierile.

Elevii îşi notează tema. Sunt atenţi la explicaţii.

conversaţia activitate frontală

Aprecieri verbale

Page 7: Proiect Didactic Istorie

ANEXA I

Citiţi cu atenţie următorul textECATERINA TEODOROIU a luptat pentru împlinirea visului de veacuri al românilor: Marea Unire. A dat dovadă de eroism, curaj, altruism,tărie, emoţie, răbdare. A fost inimoasă,neînfricată şi ambiţioasă. Eroismul ei de Ofiţer al armatei române, a arătat dragostea de neam şi ţară, omenia, şi răbdarea au făcut-o prima femeie ostaş.

Date biografice:- s-a născut la 16 ianuarie 1894;- satul Vădeni (Tg. Jiu);- provenea dintr-o familie modestă;- Şc. primară, pension- Bucureşti;- devine învăţătoare;- Şc. de infirmieră- A murit la 22 august

ANEXA II

ROLUL SĂU: - s-a înrolat voluntar în armata română pentru apărarea ţării în Primul Război Mondial (1916-1918); - s-a remarcat în luptele din: - Valea Jiului - Mărăşti - Mărăşeşti si Oituz - prima femeie cu grad de ofiţer în armata română; - a demonstrat că un român adevărat poate fi şi femeie, nu numai un bărbat;

Page 8: Proiect Didactic Istorie

- şi- a condus soldaţii pe câmpul de luptă dându-le un puternic curaj (25 soldaţi).

ANEXA III Fişă de evaluare

Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu s- a născut în Gorj, lângă .............-..............Ea a luptat în................................................................. . În 1917 a fost ucisă în lupta de la ............................... in data de ................În 1918 se sfârşeşte Primul Război Mondial, iar Transilvania, .................................şi .................................... sunt eliberate reîntregind România la 1........................... .

Page 9: Proiect Didactic Istorie

Ecaterina Teodoroiu- Eroina de la Jiu

Page 10: Proiect Didactic Istorie
Page 11: Proiect Didactic Istorie

Mausoleul Ecaterinei Teodoroiu, de la Tîrgu-Jiu

Page 12: Proiect Didactic Istorie

Casa memorială a Ecaterinei Teodoroiu ( Vădeni, Gorj).