Proiect Didactic Geografie

8
  Proiect didactic A. Algoritm introductiv Clasa: a IV-a A Profesor pt. înv. primar: Arii curriculare: Geografie Tipul de curriculum: nucleu Conţinutul noţional: Munţii Carpaţi Tipul lecţiei: sistematizare MOTIVAŢIA Strategia de învăţare activă pe care se fundamentează demersul paideutic al acestei lecţii sunt proiectul, turul galeriei şi ciorchinele, urmărindu-se încurajarea tuturor elevilor să gândească liber şi deschis. Activitatea ajută elevii să-şi structureze cunoş tinţele şi le stimulează gândirea logică, bazată pe conexiunile dintre idei ca mijloc de a rezuma şi sintetiza cunoştinţele despre Munţii Carpaţi. Lecţia permite elevilor să descopere noi căi de acces la propriile cunoştinţe, înţelegeri sau convingeri legate de relieful montan din România, serveşte la sistematizarea cunoştinţ elor şi la stabilirea de noi conexiuni, individual sau în grup, servind drept cadru pentru comunicarea ideilor grupului (oferă ocazia de a afle asociaţiile şi relaţiile stabilite cu ceilalţi) şi pentru respectarea regulilor. Obiective operaţionale: O1- să identifice ramurile Carpaţilor şi principalele grupe de munţi; O2- să localizeze pe hartă principale grupe de munţi ale Carpaţilor româneşti; O3- să descop ere cu ajutorul hă rţii depresiunile şi trecăto rile fiecărei grupe de mun i; ț O4- să-şi sistematizeze cunoştinţele despre Carpaţi într-un organizator grafic; O5- să stabilească legătura dintre bogăţiile Carpaţilor şi importanţa lor economică O6- să descopere frumuseţile munţilor. Strategii de predare învăţare: a) Metode şi procedee:  I. Metode de comunicare orală: - expozitive : descrierea, explicaţia; - conversative : conversaţia euristică, problematizarea; II. Metode de comunicare scrisă: lec tura explicativă , lectura independentă; III. Metode de explorare a realităţii: - mijlocită : demonstraţia, turul galeriei; IV. Metode bazate pe acţiune: - bazate pe acţiune reală : exerciţiul, concursul; - de simulare: jocul didactic; V. Metode de raţionalizare a învăţării şi predării: metoda a ctivităţii cu fişe le, metoda ciorchinelui, turul galeriei.

Transcript of Proiect Didactic Geografie

Page 1: Proiect Didactic Geografie

5/12/2018 Proiect Didactic Geografie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-geografie-55a4d156d3a7d 1/8

 

 Proiect didactic

A. Algoritm introductiv

Clasa: a IV-a A

Profesor pt. înv. primar: 

Arii curriculare: Geografie

Tipul de curriculum: nucleu

Conţinutul noţional:  Munţii Carpaţi

Tipul lecţiei:  sistematizare

MOTIVAŢIA

Strategia de învăţare activă pe care se fundamentează demersul paideutic al acestei lecţii sunt proiectul,turul galeriei şi ciorchinele, urmărindu-se încurajarea tuturor elevilor să gândească liber şi deschis.

Activitatea ajută elevii să-şi structureze cunoştinţele şi le stimulează gândirea logică, bazată pe conexiuniledintre idei ca mijloc de a rezuma şi sintetiza cunoştinţele despre Munţii Carpaţi.

Lecţia permite elevilor să descopere noi căi de acces la propriile cunoştinţe, înţelegeri sau convingeri legatede relieful montan din România, serveşte la sistematizarea cunoştinţelor şi la stabilirea de noi conexiuni,individual sau în grup, servind drept cadru pentru comunicarea ideilor grupului (oferă ocazia de a afle asociaţiileşi relaţiile stabilite cu ceilalţi) şi pentru respectarea regulilor.

Obiective operaţionale:

O1- să identifice ramurile Carpaţilor şi principalele grupe de munţi;O2- să localizeze pe hartă principale grupe de munţi ale Carpaţilor româneşti;O3- să descopere cu ajutorul hărţii depresiunile şi trecătorile fiecărei grupe de mun i;ț

O4- să-şi sistematizeze cunoştinţele despre Carpaţi într-un organizator grafic;O5- să stabilească legătura dintre bogăţiile Carpaţilor şi importanţa lor economicăO6- să descopere frumuseţile munţilor.

Strategii de predare învăţare:

a) Metode şi procedee: 

I. Metode de comunicare orală: - expozitive: descrierea, explicaţia;

- conversative: conversaţia euristică, problematizarea;

II. Metode de comunicare scrisă: lectura explicativă, lectura independentă;

III. Metode de explorare a realităţii: - mijlocită : demonstraţia, turul galeriei;

IV. Metode bazate pe acţiune: - bazate pe acţiune reală : exerciţiul, concursul;

- de simulare: jocul didactic;

V. Metode de raţionalizare a învăţării şi predării: metoda activităţii cu fişele, metoda

ciorchinelui, turul galeriei.

Page 2: Proiect Didactic Geografie

5/12/2018 Proiect Didactic Geografie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-geografie-55a4d156d3a7d 2/8

 

 b) Mijloace şi materiale didactice: - Harta României, Atlas geografic; Plan e (Mun iiș ț  

Carpaţi), vederi, fişe de lucru, calculator, prezentări în Power Point, fişe cu

ciorchinele şi fragmente din texte literare, atlas zoologic, legende, ghicitori,

foarfeci, lipici.

c) Moduri de organizare a învăţării: pe grupe, frontal, individual.

Resurse informaţionale:   – Bogoescu C. Dabija A. Sanielevici „Atlas zoologic”, Ed. Didactică şi

Pedagogică, Oradea, 2006;

 –  Curriculum Naţional ;

 – Îndrumător pentru utilizarea manualului de Geografia României, cl. a IV-a,

Ed. Aramis;

 – Lecturi istorico- geografice - antologie de texte- clasa a III-a şi a IV-a, Ed.Aramis;

Page 3: Proiect Didactic Geografie

5/12/2018 Proiect Didactic Geografie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-geografie-55a4d156d3a7d 3/8

 

B. Design instrucţional 

Secvenţelelecţiei

Timp

Obiec-tive

opera-

 

ţionale

Conţinut instructiv - educativ

Strategii de predare - învăţare

Evaluare

MetodeMijloacedidactice

Modalităţide

organizare

  I. Evocarea1 min.

Pregătirea materialelor necesare. Crearea condiţiilor 

optime pentru desfăşurarea lecţiei.

conversaţia frontală capacităţii de a pre-

găti cele necesare

5 min.

O1

Împărţiţi aleatoriu în patru echipe, elevii au realizat ca temă

 pentru acasă cîte un proiect cu tema „Munţii Carpaţi” pe

 baza informaţiilor adunate şi a lucrărilor realizate de

fiecare membru.

Produsele sunt expuse în clasă, fiecare grupa beneficiind de

un spaţiu expoziţional adecvat.

conversaţia

euristică

turul galeriei

 joculdidactic

 proiecte

 postere

afişe

machete

lucrări din

fire şi hărtie

fişe

 pe echipe

frontală

capacităţii de a

organizare

capacităţii de

redare a

esenţialului II. Realizarea

 sensului 9 min

O4

La semnalul profesorului, echipe se rotesc prin clasă,

 pentru a examina şi a discuta fiecare produs. Îşi iau notiţe,

 pot face un comentariu şi adreseză o întrebare pe hârtiile

expuse.

6 min

 - După turul complet al galeriei, fiecare echipă îşi

reexaminează propriile produse , face comparaţie cu

materialele prezentate de celelalte; elevii citesc comentariilefăcute pe jurnalul atelierului propriu şi răspund la

întrebărilor adresate de către „vizitatori”.

 pe echipe

frontală

capacităţii de

evaluare şi

autoevaluare

Page 4: Proiect Didactic Geografie

5/12/2018 Proiect Didactic Geografie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-geografie-55a4d156d3a7d 4/8

 

 III. Reflecţia

15

min.

O2 

O3

O4

Se vor purta discu ii, care vor scoate în eviden ăț ț  

caracteristicile generale ale mun ilor:ț

- Unde sunt situa i?ț

- Care sunt ramurile Carpa ilor?ț

- Cum s-au format Mun ii Carpa i?ț ț

- Prezentarea limitelor fiecărei ramuri

- Identificarea principalelor grupe de munţi

- Depresiuni

- Principalele trecători

- Bogă iiț

Informaţiile vor fi notate într-un organizator de tip

ciorchine şi vor fi însoţite de localizarea pe Harta

Fizică a României (harta mare si atlasele personale ale

elevilor) conform Anexei 1.

conversaţia

euristică

explicaţia

 problemati-

zarea

ciorchinele

munca inde-

 pendentă

activitatea

creativă

atlasul

geografic

fişe cu

ciorchinele

enciclopedii

despre

animale

şabloane

 pe echipe

frontală

 pe echipe

 pe grupe

individuală

frontală

 pe echipe

capacităţii de a

completa corect

ciorchinele

capacităţii de

orientare pe hartă

capacităţii de a

stabili conexiuni

intre informaţii

 IV.Evaluare 9 min. O5

O6

- Care sunt ocupaţiile locuitorilor din zona montană?

- Fişă individuală de lucru - stabilirea corespondenţelor 

Munţii Bucegi

Munţii Poiana Ruscă

Munţii Retezat

Munţii Şureanu

Munţii Făgăraşi

Munţii Apuseni

marmură

Sfinxul

cetăţi dacice

rezervaţie naturală

aur 

Vf. Moldoveanu 2544m

- Prezentarea succintă a unor legende despre: Mun iiț  

Vrancei, Ceahlău, Muntele Găina.

Conversaţia

Problemati-

zarea

Fişăindividuală

 povestirea

 prezentare în

Power Point

fişe cu texte

literare

frontală

individuală

capacităţii de

stabilire de

conexiuni

capacităţii de

 povestire

Page 5: Proiect Didactic Geografie

5/12/2018 Proiect Didactic Geografie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-geografie-55a4d156d3a7d 5/8

 

După lecţieExtensie:

• Pornind de la aceasta lecţie, elevii vor învăţa prin analogie despre celelalte forme de relief ale

României, despre importanţa lor economică, despre locurile minunate ale ţării.

• Îşi vor dezvolta dorinţa de a vizita şi cunoaşte aceste locuri, pe locuitorii lor.

Descriptori de performanţă:

Foarte bine Bine Suficient

O1 - identifice ramurile Carpaţilor 

şi principalele grupe de munţi;

- identifică ramurile Carpaţilor 

şi unele grupe de munţi;

- identifică ramurile Carpaţilor 

şi 2-3 grupe de munţi;O2 - localizeză pe hartă principale

grupe de munţi;

- localizeză pe hartă cu unele

ezitări principale grupe de

munţi;

- localizeză pe hartă cu

sprijinul învăţătorului sau al

colegilor principale grupe demunţi;

O3 - descoperă cu ajutorul hărţii

depresiunile şi trecătorile

fiecărei grupe de munţi;

- descoperă cu ajutorul hărţii

unele depresiunile şi trecătorile

fiecărei grupe de munţi;

- descoperă cu ajutorul hărţii

şi al colegilor sau învăţătorului

unele depresiuni şi trecători ale

fiecărei grupe de munţi;

O4 - completează corect, prin efort

 propriu ciorchinele despre

Munţii Carpaţi;

- completează corect, cu sprijin

ciorchinele despre Munţii

Carpaţi;

- completează cu 2-3 erori

ciorchinele despre Munţii

Carpaţi;O5 - stabilieşte cu uşurinţă legătura

dintre bogăţiile Carpaţilor şi

importanţa lor economică

- stabilieşte majoritatea

legături dintre bogăţiile

Carpaţilor şi importanţa lor 

economică;

- stabilieşte unele legături

dintre bogăţiile Carpaţilor şi

importanţa lor economică;

O6 - stabileşte 6 corespondenţe

corecte pe fişa individuala de

lucru;

- stabileşte 4 corespondenţe

corecte pe fişa individuala de

lucru;

- stabileşte 2 corespondenţe

corecte pe fişa individuala de

lucru;

Puncte tari:

• caracterul dinamic şi atrăgător, a indus o stare de bucurie şi de destindere care a prevenit

monotonia şi oboseala şi a fortificat energiile intelectuale şi fizice ale elevilor;

• transformarea clasei într-un spaţiu al bunei dispoziţii, reunind modele care urmăresc dezvoltarea

de competenţe interpersonale şi a gândirii critice;

• stabilirea unui climat favorabil conlucrării fructuoase între copii, în rezolvarea sarcinilor;• dezvoltare autocontrolul eficient al conduitelor, comportamentelor şi achiziţiilor prin

interacţiunile dintre participanţi, stimularea creativităţii individuale şi de grup;

Page 6: Proiect Didactic Geografie

5/12/2018 Proiect Didactic Geografie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-geografie-55a4d156d3a7d 6/8

 

• „turul galeriei” şi ciorchinele au valenţele integratoare, putându-se desfăşura in oricare dintre

etapele lecţiei, contribuind la îmbogăţirea universul gnoseologic si afectiv al elevilor.

• Sistematizarea cunoştinţelor despre Munţii Carpaţi şi stabilirea de noi conexiuni.

 

Puncte slabe:

• implicarea inegală a elevilor în cadrul activităţilor pe grupe;• utilizarea metodei ciorchinelui presupune un volum mare de cunoştinţe;

• oarecare subiectivism în aprecierea lucrărilor celorlalte echipe.

Page 7: Proiect Didactic Geografie

5/12/2018 Proiect Didactic Geografie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-geografie-55a4d156d3a7d 7/8

 

 Anexa 1

MunţiiCarpaţi

Page 8: Proiect Didactic Geografie

5/12/2018 Proiect Didactic Geografie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-geografie-55a4d156d3a7d 8/8