Proiect Didactic-ed Rutiera

10
PROIECT DIDACTIC Numele şi prenumele propunătorului: ALBU RODICA CLASA : a XII-a B DISCIPLINA : dirigenţie TEMA : Cunoaşterea regulilor de circulaţie COMPONENTA : Educaţia pentru securitatea personală SUBCOMPONENTA : Educaţia rutieră OBIECTIVE GENERALE : - cunoaşterea şi respectarea regulilor de circulaţie rutieră - formarea unui comportament responsabil ca participant la trafic - înţelegerea complexităţii şi a funcţiilor străzii ca spaţiu social OBIECTIVE OPERAŢIONALE : - să înţeleagă necesitatea existenţei unor reguli care să reglementeze deplasarea pe drumurile publice - să cunoască şi să respecte regulile de circulaţie (legislaţia rutieră) - să cunoască noţiunile de: drum public, parte carosabilă, participant la traficul rutier, pieton, conducător de vehicul - să cunoască semnificaţia unor indicatoare rutiere ce se adresează conducătorilor de vehicule - să se comporte responsabil în calitate de participant la traficul rutier - să fie capabil să înţeleagă complexitatea străzii ca spaţiu social ACTIVITĂŢI : - concurs METODE : - expunerea, conversaţia, chestionarul, creaţii pe teme rutiere: poezii, povestiri, desene, ghicitori MIJLOACE DIDACTICE : - videoproiector, calculatoare, chestionare, coli mari de hârtie, carioca DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII MOMENTUL ORGANIZATORIC . Notarea absenţelor, observaţii privind ţinuta elevilor, modul de organizare a clasei, asigurarea condiţiilor didactico – materiale şi a aspectelor de disciplină şcolară. Se pregăteşte materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei. Se creează climatul favorabil desfăşurării activităţii didactice. DISCUŢII PREGĂTITOARE . Se discută despre comunităţile umane şi modul de deplasare. 1

Transcript of Proiect Didactic-ed Rutiera

Page 1: Proiect Didactic-ed Rutiera

PROIECT DIDACTIC

Numele şi prenumele propunătorului: ALBU RODICACLASA : a XII-a BDISCIPLINA : dirigenţieTEMA : Cunoaşterea regulilor de circulaţie COMPONENTA : Educaţia pentru securitatea personalăSUBCOMPONENTA : Educaţia rutierăOBIECTIVE GENERALE : - cunoaşterea şi respectarea regulilor de circulaţie rutieră- formarea unui comportament responsabil ca participant la trafic- înţelegerea complexităţii şi a funcţiilor străzii ca spaţiu socialOBIECTIVE OPERAŢIONALE :- să înţeleagă necesitatea existenţei unor reguli care să reglementeze deplasarea pe

drumurile publice- să cunoască şi să respecte regulile de circulaţie (legislaţia rutieră)- să cunoască noţiunile de: drum public, parte carosabilă, participant la traficul rutier,

pieton, conducător de vehicul- să cunoască semnificaţia unor indicatoare rutiere ce se adresează conducătorilor de

vehicule- să se comporte responsabil în calitate de participant la traficul rutier- să fie capabil să înţeleagă complexitatea străzii ca spaţiu socialACTIVITĂŢI :- concursMETODE :- expunerea, conversaţia, chestionarul, creaţii pe teme rutiere: poezii, povestiri, desene,

ghicitoriMIJLOACE DIDACTICE :- videoproiector, calculatoare, chestionare, coli mari de hârtie, carioca

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIMOMENTUL ORGANIZATORIC. Notarea absenţelor, observaţii privind ţinuta elevilor,

modul de organizare a clasei, asigurarea condiţiilor didactico – materiale şi a aspectelor de disciplină şcolară.

Se pregăteşte materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei. Se creează climatul favorabil desfăşurării activităţii didactice.

DISCUŢII PREGĂTITOARE. Se discută despre comunităţile umane şi modul de deplasare. Comunităţile umane de astăzi cuprind aglomerări mari de oameni (oraşe); iar în cadrul

activităţii cotidiene, omul trebuie să se deplaseze cu sau fără un mijloc de transport. Credeţi că un cetăţean al unui oraş se mai poate deplasa în siguranţă dacă nu ar exista nici o regulă (lege) care să stabilească normele acestei activităţi? De ce?

Pentru deplasare omul foloseşte căile rutiere. Acestea se împart în două categorii: drumuri publice (autostrăzi; drumuri europene, naţionale, judeţene, comunale; bulevarde, străzi) şi drumuri închise circulaţiei publice (drumuri forestiere, drumurile din păduri, cele din interiorul combinatelor, fabricilor, etc.). Drumul public este o cale de comunicaţie rutieră pe care se deplasează oameni şi vehicule. Drumul public este format, în general, din trotuar şi din partea carosabilă (uneori trotuarele pot lipsi).

DOBÂNDIREA DE NOI CUNOŞTINŢE– Ce se înţelege prin participant la trafic? (persoană care are calitatea de pieton sau de

conducător de vehicul)– Ce este pietonul? (persoană care se deplasează pe jos pe un drum public)– Cui îi este destinată partea carosabilă? (partea carosabilă este destinată deplasării

vehiculelor)

1

Page 2: Proiect Didactic-ed Rutiera

– Ce este un conducător de vehicule? (persoană care conduce pe drumul public un vehicul tras sau împins cu braţele, tras de animale, o bicicletă, un autovehicul: scuter, motoretă, motocicletă, autoturism, autobuz, tramvai, camion etc.)

– Pentru uşurarea deplasării pe drumul public, legiuitorul a dispus aşezarea unor indicatoare şi a unor marcaje. Acestea se adresează fie pietonilor, fie conducătorilor de vehicule, fie ambelor categorii de participanţi la traficul rutier. Cu ajutorul videoproiectorului se prezintă şi se discută semnificaţia semnalelor şi indicatoarelor

Mijloacele de semnalizare rutiera sunt:

a) semnalele luminoase; b) indicatoarele; c) marcajele.

Semnalele luminoase- pentru dirijarea circulaţiei vehiculelor şi pietonilorSemnalele luminoase sunt lumini albe sau colorate diferit, emise succesiv, continuu sau

intermitent, de unul sau mai multe corpuri de iluminat care compun un semafor.- pentru trecerile la nivel cu calea ferata

Trecere la nivel cu o cale ferata simpla prevăzuta

cu instalaţie de semnalizare a apropierii

trenurilor

Trecere la nivel cu o cale ferata simpla

Trecere la nivel cu o cale ferata dubla

Trecere la nivel cu o cale ferata dubla prevăzuta cu

instalaţie de semnalizare a apropierii trenurilor

- alte semnale luminoaseÎn cazul semaforizarii corelate, în lungul unui traseu pot fi instalate dispozitive de

cronometrare a timpului aferent culorii, precum si dispozitive luminoase care sa arate participantilor la trafic timpii stabiliti prin programul de semaforizare, iar pentru conducatorii de autovehicule si viteza de deplasare.

Semaforul de avertizare se instaleaza la iesirea din intersectie si este constituit dintr-un corp de iluminat cu lumina galbena intermitenta. Acesta poate avea în câmpul sau imaginea unui pieton în miscare, de culoare galbena pe fond negru.

Pentru semnalizarea si dirijarea circulatiei pe sectoarele de drumuri, cu exceptia autostrazilor, unde se executa lucrari pe partea carosabila, se pot instala temporar semafoare mobile, cu obligatia presemnalizarii vizibile a acestora de la o distanta de cel putin 150 m.

IndicatoareleA. Indicatoare de avertizare:

Curba la stanga Curba la dreapta Curba dubla sau o succesiune de mai

mult de doua curbe, prima la dreapta

Drum ingustat Curba dubla sau o succesiune de mai mult de doua curbe, prima la

stanga

2

Page 3: Proiect Didactic-ed Rutiera

Drum ingustat Drum ingustat Pod mobil Coborare periculoasa

Drum cu denivelari

Urcare cu inclinare mare

Drum lunecos Improscare cu pietris Acostament periculos

Iesire spre un chei sau un mal abrupt

Tunel Copii Biciclisti Presemnalizarea trecerii de pietoni

Caderi de pietre

Animale Animale Lucrari Trecere la nivel cu linii de tranvai

Semafoare

Aerodrom Vant lateral Circulatie in ambele sensuri

Presemnalizarea intersectiei cu sens

giratoriu

Alte pericole

Intersectie de drumuri

Intersectie cu un drum fara prioritate

Trecere la nivel cu o cale ferata fara

bariere

Trecere la nivel cu o cale ferata cu

bariere sau semibariere

3

Page 4: Proiect Didactic-ed Rutiera

B. Indicatoare de Reglementare B1. Indicatoare de prioritate

Cedeaza trecerea

OprireDrum cu prioritate

Sfarsitul drumului cu prioritate

Prioritate pentru circulatia din sens

inversPrioritate fata de circulatia din sens invers

 B2. Indicatoare de interzicere sau restricţie

Accesul interzis Circulatia interzisa in ambele sensuri

Accesul interzis autovehiculelor cu

exceptia

Accesul interzis autovehiculelor

avand o lungime

Accesul interzis motoretelor si

minimotoretelor

4

Page 5: Proiect Didactic-ed Rutiera

motocicletelor fara atas

mai mare de ...m

Accesul interzis motocicletelor

Accesul interzis autovehiculelor

avand masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5t

Accesul interzis autovehiculelor

Accesul interzis autovehiculelor si

vehiculelor cu tractiune animala

Accesul interzis autotrenurilor cu exceptia celor cu

semiremorca

Accesul interzis autobuzelor

Accesul interzis tractoarelor

Accesul interzis pietonilor

Accesul interzis vehiculelor trase sau impinse cu

mana

Accesul interzis vehiculelor cu tractiune

animala

Accesul interzis bicicletelor si

minimotoretelor

Accesul interzis vehiculelor avand masa mai mare

de ...t

Accesul interzis vehiculelor avand o inaltime mai mare

de ...m

Accesul interzis vehiculelor avand masa in sarcina mai mare de ...t

Accesul interzis vehiculelor avand o

latime mai mare de ...m

Accesul interzis vehiculelor

avand masa in sarcina dubla

mai mare de ...t

Interzis a vira la stanga

Interzis a vira la dreapta

Depasirea autovehiculelor, cu

exceptia motocicletelor,

interzisa

Intoarcerea interzisa

Interzis autovehiculelor

de a merge intre ele la o distanta mai mica de ...m

Limitare de viteza Limitare de viteza diferentiata pe

categorii de autovehicule

Interzisa trecerea fara oprire

Interzisa trecerea fara oprire

5

Page 6: Proiect Didactic-ed Rutiera

Depasirea interzisa

autovehiculelor avand masa

totala mai mare de 3,5t

Interzisa trecerea fara oprire

Accesul interzis autovehiculelor care transporta incarcaturi

periculoase

Claxonarea interzisa

Sfarsitul tuturor restrictiilor

Stationarea interzisa

Zona de stationare cu durata limitata

Sfarsitul zonei de stationare cu durata

limitata

Sfarsitul interzicerii de a depasi

Sfarsitul limitarii de viteza

 B3. Indicatoare de obligare

Obligatoriu inainte

Obligatoriu prima la dreapta

Obligatoriu la dreapta Sfarsitul vitezei minime obligatorie

Obligatoriu inainte sau la dreapta

Ocolire obligatorie

Ocolire obligatorie Sens giratoriu obligatoriu

Viteza minima obligatorie

Pista obligatorie pentru biciclete

OPERAŢIONALIZAREA CUNOŞTINŢELOR . Se realizează printr-un concurs. Concursul constă în completarea următorului chestionar, în timp de 10 minute Pentru aceasta se va alege un juriu format din 4 membri, iar ceilalţi elevi se vor împărţi în 4 grupe. Fiecare grupă îşi va alege câte un raportor. Vor primi un chestionar pentru completare.

 Intrebarea nr 1

  Precizati care este semnificatia indicatorului din imaginea alaturataa) sfarsitul tuturor restrictiilor

b) sfarsitul limitarii de viteza

c) interzicerea stationarii

Intrebarea nr 2

6

Numele noii baze de date

Page 7: Proiect Didactic-ed Rutiera

 Este permisa intoarcerea autoturismului cand circulati in zona de actiune a unuia dintre indicatoarele alaturate

a) nu

b) da, numai in zona de actiune a indicatorului 2

c) da, numai in zona de actiune a indicatorului 1

Intrebarea nr 3

 Care dintre vehiculele prezentate in imagine pot patrunde in intersectie

a) autoturismul 3

b) autoturismul 2

c) autoturismul 1

Intrebarea nr 4

  Indicatorul alaturat interzice accesul

a) autovehiculelor

b) numai autoturismelor si motocicletelor fara atas

c) tuturor vehiculelor

Intrebarea nr 5

 La intalnirea indicatorului din imagine, conducatorul auto este obligat

a) sa ocoleasca prin dreapta locul unde este instalat indicatorul

b) sa circule pe banda din dreapta a drumului

c) sa vireze la dreapta pana la indicator.

Intrebarea nr 6

 In zona de actiune a carui indicator dintre cele prezentate alaturat este interzisa oprirea voluntara, cat si stationarea

a) la indicatorul 1

b) la indicatorul 2

c) la indicatorul 3

Intrebarea nr 7

 La intalnirea carui indicator dintre cele alaturate aveti prioritate de trecere

a) numai la indicatorul 2

b) numai la indicatorul 1

7

Page 8: Proiect Didactic-ed Rutiera

c) la ambele indicatoare.

Intrebarea nr 8

 Precizati care dintre cele trei indicatoare alaturate interzice virajul la dreapta sau la stanga

a) indicatorul 1

b) indicatorul 2

c) indicatorul 3

Intrebarea nr 9

 La intalnirea caruia dintre indicatoarele alaturate oprirea este obligatorie inainte de a patrunde in intersectie

a) la ambele indicatoare

b) numai la indicatorul 2

c) numai la indicatorul 1

Urmează MUNCA INDEPENDENTĂ sub supravegherea profesorului.STABILIREA REZULTATELOR . Echipajul câştigător este cel cu punctajul cel mai mare şi

fiecare membru va fi recompensat cu diploma „Cel mai bun participant la trafic”. La nevoie, pentru departajare, se vor pune întrebări de către ceilalţi copii, la care echipajele vor da răspunsuri scrise.

CONCLUZII ŞI APRECIERI

Cu ajutorul elevilor, se stabilesc nişte concluzii ale lecţiei:– existenţa regulilor de circulaţie este necesară, a le respecta trebuie să fie o obligaţie– a respecta regulile de circulaţie înseamnă nu numai a ne apăra viaţa, ci şi un semn de

civilizaţie, de bună creştere– omul are calitatea de pieton toată viaţa, de aceea toată viaţa trebuie să respecte regulile

de circulaţie– să alegem locurile de joacă în spaţii adecvate, departe de arterele rutiere intens circulate– să circulăm cu atenţie în caz de vreme rea (ploaie, ceaţă, polei, ninsoare, viscol)– să nu trecem nepăsători pe lângă cei care îşi pun viaţa în pericol, poate viaţa şi libertatea

altora atunci când nu respectă regulile elementare de deplasare pe drumurile publice.

Se fac aprecieri şi asupra modului cum au participat elevii la lecţie.

8