Proiect Didactic Ed. Pt. Anatate II

8
 PROIECT DIDACTIC DATA: 5.X.2005 CLASA: a II-a A OBIECTUL: EDUCAŢIE PENTRU SĂNĂTA TE ( disciplină p!inală " UNITA TEA DE ÎNVÃŢ ARE: N!i#ni $l$%$n&a'$ d$ ana&%i$ i )i*il+i$ SUBIECTUL: S&a'$a d$ sănă&a&$ , ală TIPUL LECŢIEI: dndi'$ d$ c#n&in!$ SCOPUL: id$n&i)ica'$a c%p'&a%$n&$l' sănă&as$ i a in)l#$n!$l' n$+a&i/$ as#p'a sănă&ă!ii OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1. să '$c#nască c%p'&a%$n&$l$ sănă&as$ i  c%p'&a%$n&$l$ d$ 'isc OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 2.1.1. să ideni!i"e "#$iă%i$e ne"es#&e 'nei (e&s)#ne (en&' # !i sănă)#să 2.1.2. să $n#%$'$ %dali&ă!i d$ &'ans%i&$'$ a lil& 2.1.*. să al$a+ă %dali&ă!il$ p&'i/i&$ p$n&'# p'$/$ni'$a sa# &##&e# +)$i$)& ,ETODE -I PROCEDEE: $plica!ia1 cn/$'sa!ia1 'ains&'%in+1 s&#di#l d$ ca*1 %#nca ind$p$nd$n&ă ,ILOACE DE ÎNVÃŢÃ,/NT: )i$1 cli1 %a'$'1 3$&an$ c#  p'l$%$ i sl#!ii1 &ăi$&#'i din *ia'$1 '$/is&$1 lipici FOR,E DE OR0ANIARE : )'n&al1 indi/id#al1 4n +'#p#'i %ici 

Transcript of Proiect Didactic Ed. Pt. Anatate II

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA: 5.X.2005CLASA: a II-a AOBIECTUL: EDUCAIE PENTRU SNTATE ( disciplin opional )

UNITATEA DE NVARE: Noiuni elementare de anatomie i fiziologieSUBIECTUL: Starea de sntate / boalTIPUL LECIEI: dobndire de cunotineSCOPUL: identificarea comportamentelor sntoase i a influenelor negative asupra sntiiOBIECTIVE DE REFERIN:

2.1. s recunoasc comportamentele sntoase i comportamentele de risc

OBIECTIVE OPERAIONALE:

2.1.1. s identifice calitile necesare unei persoane pentru a fi sntoas

2.1.2. s enumere modaliti de transmitere a bolilor

2.1.3. s aleag modalitile potrivite pentru prevenirea sau tratarea bolilor

METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, brainstorming, studiul de caz, munca independentMIJLOACE DE NVMNT: fie, coli, marker, jetoane cu probleme i soluii, tieturi din ziare, reviste, lipiciFORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, n grupuri miciDESFURAREA ACTIVITII

MOMENTELE LECIEITIMPOB. OP.DESFURAREA ACTIVITIIMETODE I PROCEDEEFORMA DE ORGANIZAREEVALUARE

I. Moment organizatoric1Se asigur climatul necesar bunei desfurri a leciei.

II. Captarea ateniei

82.1.1.Elevii completeaz o fi n care li se cere s bifeze afirmaiile cu care sunt de acord:Trebuie s respect regulile de igien pentru a m feri de mbolnviri

O alimentaie sntoas m ajut s cresc voinic

n timpul liber e bine s am diverse activiti ( sport, muzic. informatic...)

Este important s triesc ntr-un mediu sntos

Este bine s am muli prieteni

La coal trebuie s fiu activ, s ndeplinesc sarcinile pe care le primesc, s fiu un bun coleg.

Dup completarea fielor se discut rspunsurile, elevii argumentnd alegerea fcut. coversaia explicaiafrontalindividual

III.

Anunarea scopului i a obiectivelor1Sunt anunate scopul leciei i obiectivele.coversaiafrontal

IV.

Pezentarea noului coninut192.1.3.Fiecare elev are pe banc un plic n care se gsete un jeton. Pe unele jetoane sunt scrise posibile probleme de sntate, iar pe altele cea mai bun soluie pentru rezolvarea acestora. Fiecare elev are sarcina de a stabili dac pe jetonul su are o problem sau o soluie, astfel formndu-se dou grupe ( a problemelor i a soluiilor). Fiecare problem trebuie s i gseasc soluia potrivit din mulimea de soluii.

Se analizeaz fiecare situaie n parte.

Se concluzioneaz c fiecare problem are o cauz .

Sunt enumerai factorii care influeneaz starea de sntate/ boal. brainstormingindividual

n grupuri

observarea sistematic

V. Dirijarea nvrii52.1.2.n perechi elevii realizeaz liste cu factorii care contribuie la pstrarea sntii, n plan fizic, mental, social.Se desprinde ideea c unele boli sunt transmisibile de la o persoan la alta i se enumer modalitile prin care se poate evita transmiterea unei boli contagioase.conversaiaexerciiuln perechifrontaloralobservarea sistematic

VI. Obinerea performanei152.1.3.Fiecare elev primete un text decupat dintr-un ziar (revist), n care este prezentat un caz real despre o persoan care are o problem de sntate. Elevul trebuie s reprezinte prin desen soluia cea mai bun pentru rezolvarea acestui caz. Sunt afiate desenele elevilor. Fiecare prezint pe scurt situaia i soluia aleas. Ceilali completeaz cu alte soluii posibile.

Elevii sunt ajutai s trag concluzia c cel mai uor este s prevenim starea de boal, s respectm regulile de igien, iar dac apar semne de boal s ne adresm ct mai repede unui medic.munca independentstudiul de cazindividualfrontalinterevaluare

VII. Asigurarea transferului cunotinelor1Se apreciaz activitatea elevilor i se noteaz tema.