PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
DATA: 5.X.2005CLASA: a II-a AOBIECTUL: EDUCAIE PENTRU SNTATE ( disciplin opional )
UNITATEA DE NVARE: Noiuni elementare de anatomie i fiziologieSUBIECTUL: Starea de sntate / boalTIPUL LECIEI: dobndire de cunotineSCOPUL: identificarea comportamentelor sntoase i a influenelor negative asupra sntiiOBIECTIVE DE REFERIN:
2.1. s recunoasc comportamentele sntoase i comportamentele de risc
OBIECTIVE OPERAIONALE:
2.1.1. s identifice calitile necesare unei persoane pentru a fi sntoas
2.1.2. s enumere modaliti de transmitere a bolilor
2.1.3. s aleag modalitile potrivite pentru prevenirea sau tratarea bolilor
METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, brainstorming, studiul de caz, munca independentMIJLOACE DE NVMNT: fie, coli, marker, jetoane cu probleme i soluii, tieturi din ziare, reviste, lipiciFORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, n grupuri miciDESFURAREA ACTIVITII
MOMENTELE LECIEITIMPOB. OP.DESFURAREA ACTIVITIIMETODE I PROCEDEEFORMA DE ORGANIZAREEVALUARE
I. Moment organizatoric1Se asigur climatul necesar bunei desfurri a leciei.
II. Captarea ateniei
82.1.1.Elevii completeaz o fi n care li se cere s bifeze afirmaiile cu care sunt de acord:Trebuie s respect regulile de igien pentru a m feri de mbolnviri
O alimentaie sntoas m ajut s cresc voinic
n timpul liber e bine s am diverse activiti ( sport, muzic. informatic...)
Este important s triesc ntr-un mediu sntos
Este bine s am muli prieteni
La coal trebuie s fiu activ, s ndeplinesc sarcinile pe care le primesc, s fiu un bun coleg.
Dup completarea fielor se discut rspunsurile, elevii argumentnd alegerea fcut. coversaia explicaiafrontalindividual
III.
Anunarea scopului i a obiectivelor1Sunt anunate scopul leciei i obiectivele.coversaiafrontal
IV.
Pezentarea noului coninut192.1.3.Fiecare elev are pe banc un plic n care se gsete un jeton. Pe unele jetoane sunt scrise posibile probleme de sntate, iar pe altele cea mai bun soluie pentru rezolvarea acestora. Fiecare elev are sarcina de a stabili dac pe jetonul su are o problem sau o soluie, astfel formndu-se dou grupe ( a problemelor i a soluiilor). Fiecare problem trebuie s i gseasc soluia potrivit din mulimea de soluii.
Se analizeaz fiecare situaie n parte.
Se concluzioneaz c fiecare problem are o cauz .
Sunt enumerai factorii care influeneaz starea de sntate/ boal. brainstormingindividual
n grupuri
observarea sistematic
V. Dirijarea nvrii52.1.2.n perechi elevii realizeaz liste cu factorii care contribuie la pstrarea sntii, n plan fizic, mental, social.Se desprinde ideea c unele boli sunt transmisibile de la o persoan la alta i se enumer modalitile prin care se poate evita transmiterea unei boli contagioase.conversaiaexerciiuln perechifrontaloralobservarea sistematic
VI. Obinerea performanei152.1.3.Fiecare elev primete un text decupat dintr-un ziar (revist), n care este prezentat un caz real despre o persoan care are o problem de sntate. Elevul trebuie s reprezinte prin desen soluia cea mai bun pentru rezolvarea acestui caz. Sunt afiate desenele elevilor. Fiecare prezint pe scurt situaia i soluia aleas. Ceilali completeaz cu alte soluii posibile.
Elevii sunt ajutai s trag concluzia c cel mai uor este s prevenim starea de boal, s respectm regulile de igien, iar dac apar semne de boal s ne adresm ct mai repede unui medic.munca independentstudiul de cazindividualfrontalinterevaluare
VII. Asigurarea transferului cunotinelor1Se apreciaz activitatea elevilor i se noteaz tema.
Top Related