Proiect Didactic Dirigentie VIIIA

5
ROMÂNIA Cod fiscal: 4411289 MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE Tel/Fax:0259342432 Liceul Teoretic ”Constantin Șerban” Cod poștal: 415100 Str. Cartier Șoimul, 1bis, Aleșd e-mail: [email protected] LICEUL TEORETIC ”CONSTANTIN ȘERBAN” ALEȘD Proiect didactic Data:30.10.2013 Şcoala : Liceul Teoretic „Constantin Şerban” Aleşd Propunători : profesor consilier Copăceanu Marinela, psiholog şcolar Kelemen Laura Clasa : a VIII-a A Componente : Planificarea carierei Tema activităţii : „Să ne construim o carte de vizită” Obiectiv cadru : Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei Valori şi atitudini : - Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional - Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind cariera Obiecte de referinţă : - -şi dezvolte abilitaţile de informare privind cariera; - -şi formeze şi să-şi dezvolte capacităţile de decizie. Obiective operaţionale : O1. Să înţeleagă raportul dintre „ce-mi place” şi „ce pot” , să-şi evalueze potenţialul şi aspiraţiile; O2. Să-şi conştientizeze poziţia raportând-o la aceea a unui adult; O3. Să indentifice notele definitorii ale viitoarei profesii; O4. Să prezinte „portretul robot” al prietenului;

description

pedagogie

Transcript of Proiect Didactic Dirigentie VIIIA

Page 1: Proiect Didactic Dirigentie VIIIA

ROMÂNIA Cod fiscal: 4411289 MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE Tel/Fax:0259342432 Liceul Teoretic ”Constantin Șerban” Cod poștal: 415100 Str. Cartier Șoimul, 1bis, Aleșd e-mail: [email protected]

LICEUL TEORETIC ”CONSTANTIN ȘERBAN” ALEȘD

Proiect didactic

Data:30.10.2013

Şcoala : Liceul Teoretic „Constantin Şerban” Aleşd

Propunători : profesor consilier Copăceanu Marinela, psiholog şcolar Kelemen Laura

Clasa : a VIII-a A

Componente : Planificarea carierei

Tema activităţii : „Să ne construim o carte de vizită”

Obiectiv cadru : Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei

Valori şi atitudini :

- Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional

- Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind cariera

Obiecte de referinţă :

- Să-şi dezvolte abilitaţile de informare privind cariera;

- Să-şi formeze şi să-şi dezvolte capacităţile de decizie.

Obiective operaţionale :

O1. Să înţeleagă raportul dintre „ce-mi place” şi „ce pot” , să-şi evalueze potenţialul şi aspiraţiile;

O2. Să-şi conştientizeze poziţia raportând-o la aceea a unui adult;

O3. Să indentifice notele definitorii ale viitoarei profesii;

O4. Să prezinte „portretul robot” al prietenului;

Page 2: Proiect Didactic Dirigentie VIIIA

ROMÂNIA Cod fiscal: 4411289 MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE Tel/Fax:0259342432 Liceul Teoretic ”Constantin Șerban” Cod poștal: 415100 Str. Cartier Șoimul, 1bis, Aleșd e-mail: [email protected]

LICEUL TEORETIC ”CONSTANTIN ȘERBAN” ALEȘD

O5. Să-şi verifice aşteptările exprimate prin confruntarea cu părerea colegilor / prietenilor.

Strategii de realizare :

Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe

Metode şi procedee : conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex-joc, descoperirea, problematizarea,aprecierea verbală

Mijloace didactice : coli, fişe de lucru, markere, hârtie colorată, săculeţ, zaruri, imagini, Chestionar de evaluare a intereselor ( C.E.I)

Produsele activităţii : fişe de lucru, prezentarea power-point : „ Cele mai căutate profesii” , „ Topul meseriilor după numărul de locuri create

între 2008-2018”

Bibliografie consultată : „ Noi repere privind activitatea educativă, ghid metodologic” , Bucureşti, 2002

„ Ghidul carierei mele „ , Educaţia 2000 + ,Bucureşti , 2002

„ Caietul elevului, orientare şi consiliere vocational” , Educaţie 2000 + , Bucureşti, 2000

Page 3: Proiect Didactic Dirigentie VIIIA

ROMÂNIA Cod fiscal: 4411289 MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE Tel/Fax:0259342432 Liceul Teoretic ”Constantin Șerban” Cod poștal: 415100 Str. Cartier Șoimul, 1bis, Aleșd e-mail: [email protected]

LICEUL TEORETIC ”CONSTANTIN ȘERBAN” ALEȘD

Nr

crt.

Etapele

lecţiei

Conţinutul informaţional al lecţiei

Strategie didactică

Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode şi

procedee

Forme de

organizare

Resurse

materiale

1 Momente

organizatoric

Se consemnează absenţele

Verifică existenţa resurselor materiale

Răspund la intrebări Conversatia frontal

2. Motivarea

elevilor:

-

sensibilizarea

elevilor

-captarea

atenţiei

„ Lucrurile nu sunt greu de făcut. Ceea ce

este cu adevărat greu, este de a ne pune în

stare de a le face. A vedea în depărtare este o

problemă, dar a ajunge acolo este o altă

chestiune” (C. Brâncuşi)

Decizie şi dezvoltare personală

Fiecare elev are aptitudini, aspiraţii şcolare şi

profesionale, interese şi capacităţi diferite.

Din acest motiv, nu poţi practica orice

meserie cu succes egal.

Alegerea profesiei stă, de multe ori, sub

semnul imitaţiei, al modei sau al

rentabilităţii.

Alegerea profesiei fără cunoaşterea obiectivă

a potenţialului celui vizat se soldează cu un

risc imens: uzura prematură, sentimentul de

numulţumire şi randament profesional slab.

Elevii citesc cu atenţie textul

şi încearcă o posibilă

comentare a acestuia.

Conversaţia

Dezbatere

frontal

individual

frontal

Fişă text

3. Anunţarea

temei şi

comunicarea

obiectivelor

lecţiei

Se notează titlul noii lecţii:

” Să ne construim o carte de vizită”

Sunt precizate obiectivele operaţionale.

Elevii ascultă cu atenţie şi

notează ttitlul în caiete

Expunerea

individual

Tabla

4. Desfăşurarea

activităţilor

Explicarea titlului lecţiei ( „ carte de vizită” )

şi a termenilor aferenţi temei:

„ meserie” „ ocupaţie”, „ ‚îndeletnicire”,

„ profesie” ( în baza activităţii nr.1)

Elevii se implică activ în

dezbaterea aspectelor

propuse

Conversaţia

Brainstormi

frontal

Page 4: Proiect Didactic Dirigentie VIIIA

ROMÂNIA Cod fiscal: 4411289 MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE Tel/Fax:0259342432 Liceul Teoretic ”Constantin Șerban” Cod poștal: 415100 Str. Cartier Șoimul, 1bis, Aleșd e-mail: [email protected]

LICEUL TEORETIC ”CONSTANTIN ȘERBAN” ALEȘD

Se propune activitatea nr 1

„ păianjenul”

Li se cere elevilor să prezinte profilul

„ omului de meserie”

Activitatea nr. 2

„ denumirea grupelor”

Activitatea nr.3

„cazinoul meseriilor”

Cerinţă: „ Spune cât mai multe lucruri despre

meseria....!”

Activitatea nr.4

„evaluarea socială a profesiilor”

Cerinţă:

fiecare grupă va completa fişa cu avantajele

şi dezavantajele alegerii unei profesii din

domeniul grupei „ Portretul robot al

prietenului şi Confruntarea”

Explică expresia şi

exemplifică calităţile

atribuite

„ omului de meserie” :

competent, eficient, serios

Elevii sunt grupaţi înainte de

începerea activităţii:

grupa nr 1: „ Medici”

grupa nr.2 :

„Informaticieni”

grupa nr.3 „Jurişti şi

visători”

grupa nr.4 „Ingineri”

grupa nr.5 „A celor puţini şi

indecişi”

În ordinea grupelor, un

reprezentant al fiecăreia va

prezenta date despre meseria

vizată.

( În prealabil, grupa se

consultă.)

Fiecare grupă completează

fişa dată şi prezintă

răspunsul.

Elevilor li se va cere

exigenţă sporită în a evalua

corect pe celălalt şi a se

evalua în confruntarea cu

grupul

ng

Conversaţia

Explicaţia

Problemati

zarea

Problemati

zarea

individual

individual

individual

grupe

grupe

cartoane

colorate

markere

fişă de

lucru

5 Obţinerea

performanţei

Activitatea nr.5

Joc:„Săculeţul întrebărilor”

Cerinţă:

Fiecare elev va răspunde la o

întrebare ( 5-6 elevi vor

prezenta răspunsurile)

Problemati

zarea

individual săculeţ

cartonaşe

cu

Page 5: Proiect Didactic Dirigentie VIIIA

ROMÂNIA Cod fiscal: 4411289 MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE Tel/Fax:0259342432 Liceul Teoretic ”Constantin Șerban” Cod poștal: 415100 Str. Cartier Șoimul, 1bis, Aleșd e-mail: [email protected]

LICEUL TEORETIC ”CONSTANTIN ȘERBAN” ALEȘD

Un reprezentant al fiecărei grupe va extrage

din săculeţ o întrebare:

„ Ce ai face dacă....?”

ai fi adult şi n-ai avea o meserie?

ai căuta şi nu ai găsi un loc de

muncă?

ai descoperi că meseria nu ţi se

potriveşte?

ai fi unul din factorii de decizie ai

acestei ţări?

ai constata că meseria pentru care ai

optat

beneficiază de o

recunoaştere salarială diferită de

cea iniţială?

întrebări

6. Evaluarea

activităţii

Discutarea rezultatelor chestionarului aplicat

la ora de dirigenţie anterioară

Prezentare power-point a celor mai căutate

profesii

Elevii vor face aprecieri

privind chestionarul aplicat:

necesar, util pentru a-şi

evalua potenţialul şi

aspiraţiile

Evaluare cu

ajutorul

chestionaru

lui

Apreciere

individual chestionar

prezentare

Power-

point

7. Concluzii Concluzii asupra temei şi asupra desfăşurării

activităţii

Elevii îşi spun propriile

opinii

Conversaţie frontal

individual

8. Anunţarea

temei pentru

ora următoare

Anunţ tema. Notează tema.