Proiect Didactic Consiliere Vocationala

download Proiect Didactic Consiliere Vocationala

of 8

description

c

Transcript of Proiect Didactic Consiliere Vocationala

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC coala Generala cu clasele I-VIII Alexandru Cel Bun, IasiDisciplina:Consiliere vocationalaUnitatea de invatare:Planificarea carierei Clasa: a VIII aDurata: 50 minPropunator: Dolniceanu Georgeta Competente specifice: - sa inteleaga conceptul de "alternativa in luarea unei decizii"; - formarea si dezvoltarea capacitatii de autocunoastere;

- dezvoltarea capacitatii de valorizare maxima a potentialului propriu; - stimularea motivatiei invatarii continue in scopul dezvoltarii propriei cariere; - sa constientizeze importanta evaluarii alternativelor in procesul de luare a unei decizii;

- dezvoltarea abilitatii de informare privind cariera; - sa identifice avantajele si dezavantajele unei alternative de decizie.

- formarea si dezvoltarea capacitatii decizizionale

- armonizarea si exersarea propriului sistem de valori in acord cu cel social.Obiective operationale: Elevii vor fi capabili sa:O1 - sa precizeze daca s-au hotarat ce doresc sa faca in viata, enumerand factorii care au contribuit in luarea acestor decizii;O2 - sa evidentieze rolul activ sau pasiv al parintilor in optiunea lor;O3 - sa isi expuna parerea in legatura cu plecarea tinerilor in strainatate pentru a-si asigura un viitor;O4 - sa precizeze daca ar alege optiunea plecarii in strainatate, motivand aceasta alegere;O5 - sa evidentieze in ce masura ar putea sa se afirme in tara peste cativa ani daca ar urma domeniul dorit;O6 - sa argumenteze daca in prezent cariera profesionala a unui tanar depinde de calitatile sale si de performantele obtinute la invatatura sau de cunostinte si de bani.

O7 - cunoasterea si exersarea unor modalitati de evaluare a alternativelor in luarea unei decizii privind carieraStrategia didactica: Resurse procedurale: - metode si procedee: discutii de grup, dezbateri, exercitiu;

- forme de organizare: frontal, individual. Resurse materiale: fisa de lucru -"Ce sa aleg?"

- Copacul meseriilorContinutul activitatiiStrategia didactica

Activitatea propunatoruluiMetode si procedeeForme de organizareResurse materiale

Moment organizatoric :- Verifica existenta resurselor materialeconversatiafrontal

Motivarea elevilor:- sensibilizarea- captarea atentieifrontal

Anuntarea temei si comunicarea obiectivelor lectiei : Pe parcursul activitatii vom aborda urmatoarele probleme: Ce inseamna profesie? Etapele pe care trebuie sa le parcurgem pentru a urma o cariera. Factorii implicati in aceste etape. Valorificarea aptitudinilor personale in acest proces. Influenta celor din jur asupra alegerii profesionale.frontal

Desfasurarea dezbaterii: Se prezinta elevilor aspectele fundamentale legate de modalitatile de evaluare a alternativelor in luarea deciziei (informatii, presiunea parintilor, influenta prietenilor, aspiratii proprii, posibilitati, avantaje, dezavantaje, inclinatii, etc.). Se propune elevilor discutarea factorilor care pot fi luati in considerare la identificarea avantajelor si dezavantajelor unei alternative de decizie. Se cere elevilor sa precizeze ce rol are evaluarea alternativelor in luarea unei decizii. Profesorul alege impreuna cu elevii o situatie de decizie importanta pentru ei (alegerea unei facultati, alegerea unei anumite meserii, etc.)si identifica impreuna cu elevii 3 alternative posibile.Fisa nr.1

Se imparte clasa in trei echipe si se alege pentru fiecare echipa un coordonator care va centraliza discutiile membrilor.Se distribuie elevilor fisa de lucru si li se cere sa analizeze in grup,timp de 10 min, una dintre alternativele identificate anterior. Se cere elevilor sa analizeze alternativele prin prisma factorilor care apar in fisa de lucru.Timp de 5 min se cere unui membru din echipa sa prezinte in fata clasei concluziile discutiilor. Profesorul. impreuna cu elevii, identifica si sumarizeaza pe tabla avantajele si dezavantajele fiecarei alternative. Se vor purta discutii pe aceasta tema.Fisa nr.2

Se formeaza grupe de 3-4 persoane. Fiecare grup i alege un reprezentant care va merge i va trage un carton pe care este scris o meserie. Cartoanele sunt sub form de frunz. Pe cartoane, timp de 10 min., fiecare grup va trebui sa scrie trei caliti principale care i-ar recomanda pentru acea meserie, i dedesubt trei caliti secundare. Fiecare grup va prezenta ceea ce a scris i se lipesc acele frunzulie pe un arbore alctuit dinainte de diriginte.

Profesorul impreuna cu elevii discuta pe aceasta tema. Expunerea

problematizarea

dezbaterea

conversatia

explicatia

individualfrontalpe grupefisa de lucru

pix/creion

Cartoane

Pix/creioan

Tabla

Realizarea feed-back-ului:-Care este rolul evaluarii alternativelor pe care le avem in luarea deciziilor?

- Aveti posibilitatea de a opta singuri in ceea ce priveste viitorul vostru?-De ce este important sa identificam avantajele si dezavantajele alternativelor?

- Considerati ca o cariera profesionala depinde numai de calitatile omului, de performantele lui sau si de alti factori?- Influenta celor din jurul nostru in luarea unei decizii (parinti, prieteni, frati, surori, etc.)-Care sunt factorii care pot fi luati in considerare cand evaluam o alternativa de a lua o decizie in ceea ce priveste viitorul nostru profesional?

-Ce rol are situatia financiara in deciziile privind viitorul nostru profesional?-De ce este importanta analiza comparativa a alternativelor de decizie identificate?

-Ce parere aveti despre valul de tineri care pleaca in strainatate pentru a se realiza? Considerati ca au dreptate sa ramana acolo?-Ati alege sa plecati in strainatate? Ce motivatie aveti?

-Considerati ca o cariera profesionala depinde de calitatile omului, de performantele lui, sau de cunostinte sau bani?Conversatia

Explicatia

frontalindividual

Concluzii:In luarea unei decizii, este bine sa ne informam, sa cautam alternative, sa cantarim avantajele si dezavantajele alternativelor, sa nu luam in ras problemele si situatiile de rascruce pe care le intalnim in viata. prelegerea

Fisa de lucru nr.1 Ce sa aleg?Criterii de evaluare a optiunilor de cariera

Optiunea 1Optiunea 2Optiunea 3

A. Optiunile mele1. 2.3.

B. Valorile mele legate de munca1.2.3.

C. Deprinderile mele1.2.3.

D. Caracteristicile mele personale1.2.3.

E. Nivelul educational pe care intentionez sa-l ating

F. Stilul de viata dorit1.2.3.4.5.

G.Alte nevoi/asteptari1.2.3.

Total

Pentru fiecare criteriu din prima coloana se noteaza cu x in dreptul optiunii care satisface criteriul. La sfarsit se realizeaza totalul pe fiecare optiune, astfel incat sa reiasa care din optiunile luate in calcul satisfac mai multe din criteriile importante pentru elev. Fisa de lucru nr.2

Copacul meseriilor Se formeaza grupe de 3-4 persoane. Fiecare grup i alege un reprezentant care va merge i va trage un carton pe care este scris o meserie. Pe cartoane, timp de 10 min., fiecare grup va trebui sa scrie trei caliti principale care i-ar recomanda pentru acea meserie, i dedesubt trei caliti secundare. Fiecare grup va prezenta ceea ce a scris i se lipesc acele frunzulie pe un arbore alctuit dinainte de diriginte.

CE TIU DESPRE CEEA CE VREAU S FIU

COPACUL

MESERIILOR