Proiect Didactic Cererea Si Oferta de Munca

6
PROIECT DIDACTIC Data: 14.05.2013 Clasa: a XI-a I Obiect: Economie Unitatea de învăţare: Piaţa muncii Subiectul: Cererea şi oferta de muncă Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe Obiective de referinţă: 1.4. Caracterizarea diferitelor forme de piaţă pornind de la obiectul tranzacţiilor realizate Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1: să interpreteze formarea cererii şi ofertei de muncă; O2: să evalueze transparenţa şi adaptabilitatea cererii şi ofertei de muncă; O3: să identifice cadrul de reglementare a funcţionării pieţei muncii; O4: să definească caracterul eterogen al pieţei muncii; O5: să motiveze mobilitatea cererii şi ofertei de muncă; O6: să identifice şi să analizeze caracteristicile pieţei muncii; O7: să explice cum funcţionează piaţa muncii; O8: să participe activ şi afectiv la oră Strategia didactică: a) Resurse procedurale

Transcript of Proiect Didactic Cererea Si Oferta de Munca

Page 1: Proiect Didactic Cererea Si Oferta de Munca

PROIECT DIDACTIC

Data: 14.05.2013Clasa: a XI-a IObiect: EconomieUnitatea de învăţare: Piaţa munciiSubiectul: Cererea şi oferta de muncăTipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe

Obiective de referinţă: 1.4. Caracterizarea diferitelor forme de piaţă pornind de la obiectul tranzacţiilor realizate

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:O1: să interpreteze formarea cererii şi ofertei de muncă;O2: să evalueze transparenţa şi adaptabilitatea cererii şi ofertei de muncă;O3: să identifice cadrul de reglementare a funcţionării pieţei muncii;O4: să definească caracterul eterogen al pieţei muncii;O5: să motiveze mobilitatea cererii şi ofertei de muncă;O6: să identifice şi să analizeze caracteristicile pieţei muncii;O7: să explice cum funcţionează piaţa muncii;O8: să participe activ şi afectiv la oră

Strategia didactică:a) Resurse procedurale

a. Metode şi procedee: Brainstorming, expunerea, conversaţia, exerciţiulb. Forma de organizare: Frontal, individual, pe grupe

b) Resurse material: tabla, creta, coli A3, markereBibliografie:

Ilie Gavrilă, Dan Niţescu, Economie – Aplicaţii.Teste.Probleme.Răspunsuri., Editura economică, Bucureşti, 2003

Page 2: Proiect Didactic Cererea Si Oferta de Munca

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Ob.Op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Tipul de activitate

Resursemateriale procedurale Timp

Moment organizatoric

Trecerea absentelor in catalog;Verificare existenta cretei, buretelui ;Verificare existentei pe bancile elevilor a caietului de clasa si a manualului de economie.

Preiau sarcinile propuse de professor

-oral-frontal

-conversaţia 3 min

Verificarea temei

Verific tema frontal, p r i n sondaj. Daca problemele din tema nu au fost rezolvate de mai multi elevi , se vor efectua la tabla.

Raspund la intrebari - frontal -caiete cu

tema-manual

-conversaţia, exreciţiul

5 min

Captarea atenţiei O8

Le cere elevilor să spună fiecare pe scurt ce crede că înseamnă “Piaţa muncii”

Răspunsurile elevilor:

- Locul unde se întâlneşte cererea şi oferta de muncă;

- O instituţie unde găseşti locuri de muncă;

- Locul unde vom ajunge după ce terminăm şcoala, etc.

Indi

vidu

al

Brainstorming 5 min

Prezentarea temei si a obiectivelor

- Anunţă titlul lecţiei: “Cererea şi oferta de muncă”

- Anunţă obiectivele operaţionaleNotează titlul lecţiei pe caiete

Expunerea Frontal Tabla2 min

Prezentarea O1 - Defineşte piaţa muncii (def.

Pag.132)- Scriu definiţia în caiete- Ascultă explicaţiile

Expunerea Frontal Tabla20

Page 3: Proiect Didactic Cererea Si Oferta de Munca

noilor continuturi

O8

O2

O3

O8

O4

O5

O8

O6

O7

O8

- Explică cum se formează cererea şi oferta pe piaţa muncii

Având în vedere cele prezentate anterior, profesorul întreabă de unde provine Cererea şi Oferta de muncă

- Explică transparenţa şi adaptabilitatea şi condiţiile pieţei muncii

- Defineşte caracterul eterogen al pieţei muncii

- Întreabă elevii cum apreciază ei mobilitatea în privinţa pieţei muncii, apoi îşi expune propria opinie

- Enumeră caracteristicile pieţei

- Prezintă fazele de desfăşurare a pieţei muncii

profesorului

Răspunsuri:

- Cererea: vine din nevoia de bunuri care necesită plata salariilor;

- Oferta: este condiţionată de dinamica populaţiei.

Ascultă explicaţiile profesorului

Răspunsuri:

- Mutarea locului de muncă;

- Deplasarea persoanelor la punctul de lucru;

- Crearea de agenţii acolo unde este forţă de muncă, etc.

Notează în caiete caracteristicile

Conversaţia

Expunerea

Conversaţia

Frontal

Frontal

Frontal

Min

Page 4: Proiect Didactic Cererea Si Oferta de Munca

Notează fazele în caiete

Expunerea

Expunerea

Frontal

Frontal

Feed-back-ulÎmparte clasa în două grupe care reprezintă fazele pieţei muncii. Pe baza caracteristicilor fiecărei etape trebuie să îşi formeze propriul scenariu de acţiune.

Îşi formează fiecare propriul scenariu, iar prin intermediul unui lider de grup se prezintă rezultatele.

Exerciţiul Pe grupe Coli A3 10 min

Încheierea activităţii-aprecieri finale

Fac aprecierile corespunzătoare. Ascultă cu atenţie. Adresează eventuale întrebări. Noteaza in caiete.

-frontal

-conversaţia 5 min