Proiect Didactic ALA 2 GRAD II

3
PROIECT DIDACTIC Grădiniţa: Grădiniţa cu program prelungit “Aleodor” Oradea Grupa: Stelutelor (nivelul I) Educatoare: Dumea Ancuta Sanda Activităţi de învăţare: ACTIVITĂŢI LA LIBERĂ ALEGERE (ALA 2) Tema zilei: In lumea culorilor Forma de realizare: Joc de mişcare Forma de organizare: individual Acţiuni de învăţare: ALA II: JOCURI DE MIŞCARE: ”Sparge balonul si gaseste surpriza din el!” Scopul activităţii: Recreerea şi destinderea copiilor; Dezvoltarea atenţiei, a rapidităţii în reacţii si a îndemânării; Dezvoltarea imaginatiei si a spiritului de competiţie. Obiective operaţionale: sa sparga balonul, folosindu-se de propria imaginatie; să recunoasca surpriza din balon; sa precizeze la ce folosim surpriza; sa respecte regulile jocului; să se integreze activ şi afectiv în activitate. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul si surpriza. Material didactic: baloane, pompa pentru umflat baloane, caramele . Durata: 15-20 minute.

description

Proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic ALA 2 GRAD II

  • PROIECT DIDACTIC

    Grdinia: Grdinia cu program prelungit Aleodor Oradea

    Grupa: Stelutelor (nivelul I)

    Educatoare: Dumea Ancuta Sanda

    Activiti de nvare: ACTIVITI LA LIBER ALEGERE (ALA 2)

    Tema zilei: In lumea culorilor

    Forma de realizare: Joc de micare

    Forma de organizare: individual

    Aciuni de nvare: ALA II: JOCURI DE MICARE: Sparge balonul si gaseste surpriza

    din el!

    Scopul activitii: Recreerea i destinderea copiilor; Dezvoltarea ateniei, a rapiditii n reacii si a ndemnrii; Dezvoltarea imaginatiei si a spiritului de competiie.

    Obiective operaionale: sa sparga balonul, folosindu-se de propria imaginatie; s recunoasca surpriza din balon; sa precizeze la ce folosim surpriza; sa respecte regulile jocului; s se integreze activ i afectiv n activitate.

    Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul si surpriza.Material didactic: baloane, pompa pentru umflat baloane, caramele .Durata: 15-20 minute.

  • DESFURAREA ACTIVITII:

    Evenimentuldidactic

    Coninutultiinific

    Strategiiledidactice Evaluarea

    Metode i procedee

    Material didactic

    1.Moment organizatoric

    Se asigur condiiile unei bune desfurri a activitii prin aerisire salii de grupa, pregtirea materialelor didactice, aranjarea mobilierului pe langa perete (pentru a avea cat mai mult spatiu la dispozitie).

    materialdidactic

    2.Captarea ateniei

    O voi realiza printr-o provocare la joc. Pentru c este ultima activitate din ziua de astzi vreau s vd cine este cel mai activ, mai puternic si mai istet copil din grup.

    conversatia

    3.Anunarea temei i a obiectivelor

    Astzi ne vom juca jocul: Sparge balonul si gaseste surpriza din el!. Este un joc ce ne va ajuta s ne relaxm dup a zi de munc i ne va nva s respectm anumite reguli i s fim cinstii atunci cnd e vorba de o competiie.

    explicaia

    4.Prezentarea coninutului i

    dirijarea nvrii

    Sparge balonul si gaseste surpriza din el!

    Explicarea si demonstrarea jocului:

    Fiecare copil va primi un balon umflat cu o surpriza in el. Pentru a ajunge la surpriza trebuie sa spargem balonul. Ca sa spargeti balonul aveti voie sa faceti ce vreti voi; important este sa-l spargeti. Dupa ce am gasit supriza va trebui sa-mi spuneti cum se numeste

    explicaia

    I: asculta cu atenie explicaiile date

  • 5.Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului

    aceasta si ce se face cu ea. Cine sparge balonul prin ce mai originala metoda mai primeste unul pentru acasa. Acum am sa va demonstrem ce v-am spus mai devreme. Jocul de prob:Haidei s ncercm o dat s vedem dac ai neles cum ne vom juca astzi!Copiii se joac aa cum le-am explicat.

    Jocul propriu-zis:Copiii execut jocul propus. Voi urmri participarea activ i afectiv a copiilor, stimulndu-i pe cei mai nencreztori. Acolo unde este nevoie i ajut sau le dau indicaii suplimentare individual sau colectiv dup cum este cazul. Jocul se repet pana cand prezinta interes pentru copii..

    demonstraia

    exerciiul

    jocul

    surpriza

    baloane cu surprize in ele

    I:sparg baloanele dupa propria imaginatie;

    I: denumesc surpriza si precizeaza utilitatea acestea;

    E:oral: aprecieri, aplauze

    6. Asigurarea reteniei i a transferului

    -Ce joc ne-am jucat noi astzi? -V-a plcut acest joc? -Ne mai jucam si alta data?

    conversaia I: raspund in propozitii simple

    7. Evaluarea

    n finalul activitii copiii vor fi apreciai i felicitai pentru felul n care au participat la aceast activitate. Toti copiii vor primi cate un balon cu surpriza pentru acasa.

    E:oral: aprecieri

    EvenimentulConinutulStrategiileEvaluarea