Proiect de Lectie(1)

6
Autor: prof. Mariana Nicolae Proiect de lectie DATA: SCOALA:: Liceul „Ciprian Porumbescu” Constanta CLASA:: a IX a DISCIPLINA:Chimie analitica TITLUL LECTIEI: Tipuri de agenti oxidanti si reducatori I. OBIECTIVE OPERATIONALE: A. REZOLVAREA DE PROBLEME A1 – recunoasterea naturii unei probleme; A2 – aplicarea algoritmilor in rezolvarea de probleme teoretice si practice; A3 – analiza datelor obtinute in urma unor experimente de laborator si interpretarea rezultatelor obtinute. B. DEPRINDERI PRACTICE (obiective comportamentale) B1 – manuirea corecta a ustensilelor si reactivilor chimici; B2 – efectuarea unor experimente de laborator dupa instructiuni scrise sau verbale; B3 – aplicarea cunostintelor din domenuil chimiei in interpretarea fenomenelor din natura, utilizarea lor in viata cotidiana. II. OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITATII A.OBIECTIVE COGNITIVE. Elevii trebuie sa:

description

mmmm

Transcript of Proiect de Lectie(1)

UNITATE DE CONTINUT

Autor: prof. Mariana Nicolae

Proiect de lectie

DATA:

SCOALA:: Liceul Ciprian Porumbescu Constanta

CLASA:: a IX a

DISCIPLINA:Chimie analitica

TITLUL LECTIEI: Tipuri de agenti oxidanti si reducatori

I. OBIECTIVE OPERATIONALE:

A. REZOLVAREA DE PROBLEME

A1 recunoasterea naturii unei probleme;

A2 aplicarea algoritmilor in rezolvarea de probleme teoretice si practice;

A3 analiza datelor obtinute in urma unor experimente de laborator si interpretarea rezultatelor obtinute.

B. DEPRINDERI PRACTICE (obiective comportamentale)

B1 manuirea corecta a ustensilelor si reactivilor chimici;

B2 efectuarea unor experimente de laborator dupa instructiuni scrise sau verbale;

B3 aplicarea cunostintelor din domenuil chimiei in interpretarea fenomenelor din natura, utilizarea lor in viata cotidiana.

II. OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITATIIA.OBIECTIVE COGNITIVE. Elevii trebuie sa:

A1 dobandeasca un sistem de cunostinte despre agenti oxidanti/reducatori;

A2 utilizeze cunostintele teoretice in modelarea in scris a ecuatiilor reactiilor cu transfer de electroni;

A3 incadreze agentii oxidanti/reducatori in diferite clase de substante chimice.

B. CAPACITATI SI DEPRINDERI INTELECTUALE. Elevii trebuie sa posede urmatoarele abilitati:

B1 operarea cu limbajul specific chimiei in general si cu cel al reactiilor redox, in particular;

B2 aplice algoritmul de stabilire a coeficientilor stoechiometrici in reactiile redox si de identificare a agentilor oxidanti/reducatori.

C. COMUNICARE . Deprinderea de comunicare include capacitatea dea:

C1- prezenta observatiile experimentale de la redoxurile efectuate practic si de a folosi limbajul chimic in enenturi adecvate;

C2 lucra in echipa, de a prelua diferite roluri si responsabilitati, de a intelege rolurile si relatiile in cadrul grupului.

TIPUL LECTIEI: Lectie de fixare si consolidare, de recapitulare si sistematizare a cunostintelor.

METODE SI MIJLOACE FOLOSITE: experimentul, problematizarea, descoperirea dirijata, algoritmizarea, conversatia euristica.

MATERIAL DIDACTIC: substantele chimice indicate in fisa de lucru, ustensile de laborator, fise de lucru.

TIMP DE LUCRU: 50 minute.

LOCUL DESFASURARII: cabinet de chimie

DESFASURAREA LECTIEI:

I. MOMENT ORGANIZATORIC se vor nota absentii, se verifica prezenta la mesele de lucru, existenta reactivilor si a ustensilelor necesare.

II. LEGATURA CU LECTIILE ANTERIOARE se adreseaza elevilor intrebari de genul: - in ce categorie de reactii care au loc cu transfer de particule incadrati reactiile redox?

cum recunoasteti din mai multe ecuatii ce apartin unor reactii chimice ca una este redox?

ce este oxidarea/reducerea?

Ce este un agent oxidant/reducator?

III. TRECEREA LA LECTIA NOUA

Se anunta titlul lectiei si se comunica elevilor intentia ca-n aceasta ora sa descopere experimental cine poate fi agent oxidant/reducator.

Elevii vor fi anuntati ca reactiile redox sunt deosebit de importante in unele analize de laborator. Ei vor fi impartiti in 2 grupuri, care vor efectua experimente diferite. Conform obisnuintei, fiecare grup va fi impartit in grupe de cate 4 elevi.

GRUPUL 1 FISA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA

1. Ia cu o spatula o cantitate mica de pulbere de Zn si apoi o aceeasi cantitate de pulbere de S. Pune aceste substante pe o sita de azbest, omogenizeaza amestecul format si incalzeste.

2. Pune o bucatica de span de Cu intr-o eprubete cu sol. de AgNO3.

3. Intr-o eprubeta cu FeSO4 se adauga putin H2SO4 si apoi solutie de KMnO4.

4. Intr-o eprubeta cu sol. de Na2S2O3 se adauga sol. de HCl conc.

Noteaza observatiile.

GRUPUL 2 FISA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA

1. nPue o granula de Zn intr-o solutie de HCl.

2. Pune un cui de Fe, curatat in prealabil cu smirghel, intr-o eprubeta cu sol. de CuSO4.

3. Intr-o eprubeta cu sol. de KI adauga H2SO4, iar peste amestecul format adauga sol. de K2Cr2O7.

4. Pe o sita de azbest asezata pe un trepied metalic pune un varf de spatula de (NH4)2Cr2O7. Pune sub sita flacara spirtierei. Cand reactia debuteaza, trage flacara de sub sita.

Noteaza observatiile.

Observatiile experimentale vor fi notate in urmatorul tabel:

Exp. nr.Ecuatia reactiei chimice dupa ce i s-au stabilit coeficientii stoechiometriciAg. ox.Ag. red.Observatii

1.

2.

3.

4.

5*.

Nota: ce e notat cu * reprezinta experimentul demonstrativ efectuat de profesor!

Dupa inregistrarea observatiilor experimentale se trece la aplicarea algoritmului de stabilire a coeficientilor stoechiometrici pentru ecuatiile reactiilor efectuate si pentru identificarea agentilor oxidanti/reducatori. Se completeaza rubricile corespunzatoare din fisa. Profesorul efectueaza experimentul demonstrativ: reactia Na cu apa. Se noteaza si acum observatiile si se aplica algoritmul de egalare si se identifica agentii.

Se centralizeaza rezultatele experimentelor. Se analizeaza natura substantelor trecute in rubricile agentilor ox./red.

Se concluzioneaza:

a) agenti oxidanti pot fi:

nemetalele care devin ioni negativi;

ioni pozitivi care devin neutri;

ioni ce trec dintr-o stare superioara in alta inferioara.

b) agenti reducatori pot fi:

metale care au tendinta de a deveni ioni;

nemetale care se combina cu alte nemetale;

ioni ce trec dintr-o stare de oxudare inferioara intr-o strare de oxidare superioara.

IV. TEMA PENTRU ACASA

Pentru fixarea cunostintelor, elevii vor primi urmatoarea tema pentru acasa:

1. Completati spatiile libere:

a) Ag + H2SO4 = .. + SO2 + H2O

b) K2Cr2O7 + H2SO4 = K2SO4 + .. + O2 + H2O

Egalati ecuatiile acestor reactii si stabiliti agentii.

2. Se descompun termic 20 g clorat de potasiu. Se cer:

a) analiza procesului redox;

b) cantitatea de oxigen obtinuta ( grame, moli, litri ).