Proiect de Lectie Ttl

8
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ DATA :22. 02.2013 DISCIPLINA : TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ PROFESOR : ELENA COSTACHE CLASA: a-III-a TIPUL ACTIVITĂŢII : CORECTIV- RECUPERATORIE SCOPUL: Emiterea corectă a fonemului R

Transcript of Proiect de Lectie Ttl

Page 1: Proiect de Lectie Ttl

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA :22. 02.2013

DISCIPLINA : TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ

PROFESOR : ELENA COSTACHE

CLASA: a-III-a

TIPUL ACTIVITĂŢII : CORECTIV- RECUPERATORIE

SCOPUL:

Emiterea corectă a fonemului R

Page 2: Proiect de Lectie Ttl

OBIECTIVE CADRU

- Eleborarea, organizarea si dezvoltarea limbajului, ca sistem fundamental al vieţii psihice

OBIECTIVE DE REFERINŢĂa. Terapie cu carcter general:

Dezvoltarea motricităţii aparatului fonoarticulator Educarea respiraţiei Educarea capacităţii de diferenţiere fonematică Înlăturarea negativismului faţă de vorbire

b. Terapie specifică;# Dezvoltarea vocabularului

# emiterea corectă a fonemului „R”# diferenţierea fonemului „R” de fonemulul „L”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul lecţiei se va urmări ca elevul

O1: Să pronunţe corect sunetul „R”

O2: Să pronunţe corect sunetul „L”

O2: Să recunoască auditiv sunetul „R”

O3: Să articuleze corect sunetele „R” şi “L”

O4: Să descopere diferenţele dintre cuvinte din imaginile date;

Page 3: Proiect de Lectie Ttl

O5: Să identifice sunetul „R” în imaginile prezentate

O6: Să diferenţieze cuvintele paronime prin pronunţie şi sens;

OBIECTIVE FORMATIV-TERAPEUTICE:

Pe parcursul activităţii se va urmării:

a) elevii să-si dezvolte deprinderile de pronunţie corecta a

sunetelor “r” şi „l”

b) să se creeze un climat afectiv pozitiv care să-i stimuleze pe

copii.

STRATEGII DIDACTICE

METODE:

*conversaţia

* demonstraţia articulatorie,

* observaţia

*explicaţia

* jocul de rol

Page 4: Proiect de Lectie Ttl

MIJLOACE

* oglinda logopedică

* fise de lucru individual

*imagini

*Planşa „Floricica zâmbitoare”

Page 5: Proiect de Lectie Ttl

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPA TERAPEUTIC

CONŢINUTULTERAPEUTIC

STRATEGII EVALUARE

Captareaatenţiei

Elevi vor asculta şi vor

cânta împreună cu

profesorul cântecul

“Drag mi-e jocul

românesc.”

ObservaţiaConversaţia

Se vor urmări postura şi reacţia elevului la începutul activităţii terapeutice

Anunţarea temei

Zâna Primăverii vrea să ne aducă un anotimp frumos, în care pomii infloresc, floricelele îmbobocesc iarba începe să crescă,ea aşteptă doar să audă râsete de copii şi deasemenea mi-a spus că trebuie să o strigăm pentru a putea sosi cât mai repede..De aceea astăzi m-am gândit să învăţam sa rostim corect sunetul R pentru

Conversaţia

Page 6: Proiect de Lectie Ttl

Parcurgerea situaţiilor SpecificeSecvenţei terapeutice

La sfârşitul lecţiei elevii care au colaborat la buna desfasurare a lectiei vor primii apreciati pentru buna purtare si vor primii un cadou de la Magicianul Cunoştinţelor.

DemonstraţiaExerciţiulObservaţia

ExerciţiulObservaţia

ConversaţiaExerciţiul

Se va urmării evaluarea capacitatea de a integra pronumele „eu in propozitii

Se va urmării reacţia elevilor la aprecieri si la recompensele oferite.

Page 7: Proiect de Lectie Ttl