Proiect de Lecţie protectia mediului

6
PROIECT DE LECŢIE Profesor: Draghici Cristina Florina Instituţia şcolară: Liceul Tehnologic „Dimitrie Filisanu” Data 24.11.2014 Clasa: a XI-a M Modul: 3-Operatii de baza in laborator. Tema: Masurarea volumelor Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe. Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a modului cum se masoara volumele substantelor lichide Competenţe specifice: 11.2 Execută operaţii de bază în laborator Competenţe derivate: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: - să defineasca notiunea de volum - sa enumere ustensilele folosite pentru masurarea volumelor substantelor lichide - să descrie masurarea cu ajutorul pipetelor, biuretelor, cilindrilor gradati si baloanelor cotate Demersul didactic. 1. Resurse procedurale: explicaţia, demonstraţia, conversaţia euristică, problematizarea, observaţia, expunerea. 2. Resurse materiale: tabla, manual, fise de lucru. 3. Forme de organizare: frontal şi pe echipe. Locul desfaşurării: laboratorul de chimie. Evaluare: formativă prin chestionare orala şi fişe de lucru. Bibliografie: *Stanescu D., Rus A., Lixandru R., Patrulescu C, Meteanu M- Instrumente si tehnici de laborator”, clasa a X-a, Ed. Crepuscul,2005 *Cojocaru I., Fiera M., Fratila M., Bucur I-„Indreptar de laborator tehnologic”,clasele XI,XII, Ed.Info, Craiova, 2002

description

Modul 3 Masurarea volumelor

Transcript of Proiect de Lecţie protectia mediului

PROIECT DE LECIEProfesor: Draghici Cristina Florina

Instituia colar: Liceul Tehnologic Dimitrie Filisanu

Data 24.11.2014Clasa: a XI-a M

Modul: 3-Operatii de baza in laborator.

Tema: Masurarea volumelorTipul leciei: transmitere i nsuire de noi cunotine.

Scopul leciei: Cunoaterea de ctre elevi a modului cum se masoara volumele substantelor lichide

Competene specifice:11.2 Execut operaii de baz n laborator

Competene derivate:

La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

- s defineasca notiunea de volum

- sa enumere ustensilele folosite pentru masurarea volumelor substantelor lichide

- s descrie masurarea cu ajutorul pipetelor, biuretelor, cilindrilor gradati si baloanelor cotate

Demersul didactic.

1. Resurse procedurale: explicaia, demonstraia, conversaia euristic, problematizarea, observaia, expunerea.

2. Resurse materiale: tabla, manual, fise de lucru.

3. Forme de organizare: frontal i pe echipe.

Locul desfaurrii: laboratorul de chimie.

Evaluare: formativ prin chestionare orala i fie de lucru.

Bibliografie:*Stanescu D., Rus A., Lixandru R., Patrulescu C, Meteanu M-Instrumente si tehnici de laborator, clasa a X-a, Ed. Crepuscul,2005

*Cojocaru I., Fiera M., Fratila M., Bucur I-Indreptar de laborator tehnologic,clasele XI,XII, Ed.Info, Craiova, 2002

Desfaurarea lecieiNr.

crt.Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Organizarea clasei.- noteaz n catalog elevii abseni.

- stabilete ordinea i asigur cele necesare leciei.-pregtesc caietul de modul

2.Verificarea cunostintelor.- adreseaz urmatoarele ntrebri:

- Ce este masa?

- Ce este cantarirea?-Cum se efectueaza cantarirea? -Ce tipuri de balante se folosesc?

-Care sunt componentele unei balante tehnice?

-Masa este o marime fundamentala care caracterizeaza inertia corpurilor.

- Este operatia prin care se dermina masa unui corp..-Cu ajutorul balantelor.-Balante tehnice, balante farmaceutice si balante analitice.-Parghia cu brate egale, suport vertical, opritor, talere, scala gradat, ac indicator, suruburi pentru reglare.

3.Captarea ateniei - anunta elevii ca vor trece la o noua masura fizica: volumul.-solicita elevilor sa dea o definitie a volumului, pe baza cunostintelor asimilate in clasele primare- raspund la intrebare

4.Anuntarea temei si a competentelor.-scrie pe tabl tema leciei i prezint pe scurt competenele urmrite.- noteaz n caiete titlul leciei i urmresc competenele.

5.Dirijarea invrii.- prezinta definitia volumului si relatia de definitie a volumului.-prezinta o imagine cu instrumentele de masura folosite in practica de laborator:pipete, biurete, cilindri gradati

si baloane cotate-solicita elevilor sa defineasca aceste instrumente -descrie modul de masurare cu ajutorul instrumentelor

-noteaza definitiile-urmaresc imaginea si recunosc instrumentele-definesc instrumentele-noteaza in caiete

6.Asigurarea feed-back-ului - solicita elevilor sa completeze o fisa de lucru

completeaza fisa de lucru

7.Obinerea

performanei.- comenteaza cu elevii fisa de lucru

- pune intrebari, solicita motivarea raspunsurilor elevilor- elevii raspund la intrebari

8.Evaluarea

performanei.-noteaz elevii care au dat rspunsuri clare, corecte.- se gndesc i rspund la

ntrebri.

FISA DE LUCRUI.Recunoasteti instrumentul din imagine si descrieti modul de masurare.

II.Alegeti varianta corecta de raspuns:

1. Avand la dispozitie un balon cotat cu capacitatea de 50 ml, se poate masura un volum exact de lichid de: a. 25 ml

b. 50 ml

c. 10 ml

2. Sunt utilizate pentru prepararea solutiilor folosite in analiza volumetrica:

a. Biuretele

b. Cilindrii gradati

c. Baloanele cotate

3. Macrobiuretele au capacitatea de:

a. 25, 50 sau chiar 100 cm3

b. 5 si 10 cm3

c. 1,2 si 3 cm3

4. Citirea la biureta se face astfel incat, ochiul observatorului sa fie situat:

a. Deasupra tangentei la menisc

b. Pe orizontala tangentei la menisc

c. Pe verticala tangentei la menisc

5. Au gatul alungit si fundul plat:a. Biuretele

b. Cilindrii gradati

c. Baloanele cotate

INSTRUMENTE PENTRU MASURAREA VOLUMELOR

-..

- .

-..

-..

-.

Fig.1

Fig.2

Fig.3

Fig. 4

Fig.5

Fig.6