Proiect de Lectie-matematica

download Proiect de Lectie-matematica

of 10

Transcript of Proiect de Lectie-matematica

Proiect de lectieCoordonatori: Profesor de pedagogie: Profesor metodist: Educatoare:

Propunatoare:

-PROMOTIA 2011-

Data:25.05.2006 Gradinita:Nr.30 Ploiesti Grupa:mijlocie Denumirea activitatii:Activitatea la matematica Tema:Numarul si cifra 4 Mijloc de realizare:Activitatea pe baza de material individual Tipul activitatii:de transmitere de cunostiinte

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:Familiarizarea copiilor cu numarul si cifra 4 Consolidarea deprinderii de a numara elementele fiecarei multimi,de a asocia numarul la cantitate si invers Dezvoltarea operatiilor si a calitatilor ei Formarea limbajului matematic

OBIECTIVE OPERATIONALE:Sa numere corect crescator in limitele 1-3 Sa numere corect in mod descrescator in limitele 1-3 Sa raporteze numarul de elemente al multimii la cifra corespunzatoare Sa recunoasca cifrele si ordinea lor in sirul numeric Sa formeze sirul numeric pana la 3

-PROMOTIA 2011-

Sa compare doua multimi utilizand expresiile:tot atatea.mai multe,mai putine elemente Sa intuiasca cifra 4 Sa asocieze corect numarul 4 multimii cu patru(4)elemente Sa identifice multimi de patru(4)elemente Sa manuiasca materialul didactic corect si rapid la semnal Sa rezolve in mod independent fisa de evaluare Sa rezolve corect cerintele fisei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee:Conversatia euristica Conversatia Explicatia Exercitiul Demonstratia

Mijloace de invatamant: Flenelograf Jetoane cu cifre de la 1 la 4 Multimi cu un element:jetoane cu gargarite Multimi cu doua elemente:jetoane cu fluturi Multimi cu trei elemente:jetoane cu ciuperci-PROMOTIA 2011-

Multimi cu patru elemente:jetoane cu flori Plansa reprezentand cifra 4 Planse cu obiecte ce au cifra 4 Obiecte ce contin cifra4 Textul cantecului despre cifra 4 Fise de evaluare Costum de iepure Stimulente

Locul desfasurarii:sala de grupa Durata:20-25 de minute

-PROMOTIA 2011-

Momentele activitatii1.Moment organizatoric

Activitatea propunatoareiAerisirea salii de grupa Aranjarea mobilierului Se va realiza printr-o conversatie referitoare la numeratie: -Copii,pana la cat ati invatat sa numarati? -Sa numere cineva crescator pana la 3! -Dar in ordine descrescatoare stie cineva? -Ei bine,noi astazi vom invata sa numaram mai departe ,folosind un nou numar si o noua cifra-numarul si cifra4. -Ce ati primit pe masute?Formati individual pe masute multimea cu un element. -Ce numar ii corespunde acestei multimi? -Cel care a terminat primul de format multimea sa vina la-PROMOTIA 2011-

Activitatea prescolarilorCopiii intra si isi ocupa locul la masute Copiii vor raspunde corect la intrebari: -Noi am invatat sa numaram pana la 3. Copilul solicitat va numara crescator de la 1 la 3: -Unu,doi,trei. -Trei,doi,unu. Prescolarii sunt atenti.

2.Captarea atentiei

3.Anuntarea temei

4.Dirijarea invatarii

-Noi am primit pe masute un cosulet in care sunt jetoane cu cifre si cu diferite obiecte. -Ii corespunde numarul1. Copiii vor forma fiecare pe masuta multimea cu un element. Un copil va veni sa

flanelograf si sa formeze multimea cu un singur element. -Care este multimea ce are un element mai mult decat multimea cu 1 element?

formeze multime la flanelograf.

-Multimea care este cu un element mai mare decat multimea cu 1 element este multimea cu doua elemente. -Acestei multimi ii corespunde numarul2.

-Carui numar ii corespunde aceasta multime?

Copiii vor realiza -Formati si voi aceasta fiecare multimea cu 2 multime. elemente. -Ce multime are un -Este multimea cu 3 element mai mult decat elemente. multimea cu 2 elemente? -Realizati aceasta -Multimii cu 3 multime fiecare.Ce elemente ii numar ii corespunde corespunde cifra 3. acestei multimi? Copiii vor forma multimea cu 3 elemente.

Propunatoarea va chema copiii ce au terminat primii de realizat multimile-PROMOTIA 2011-

Prescolarii vor forma aceste multimi la flanelograf.

pentru a le forma si la flanelograf. Propunatoarea va verifica in acest timp fiecare copil. Un copil ce a terminat -Sa vina cineva sa primul de realizat formeze la flanelograf o multimea cu 3 multime cu tot atatea elemente va veni la elemente ca multimea flanelograf pentru a precedenta. forma o noua multime cu 3 elemente. -Inchide-ti ochii! Copiii vor inchide ochii.

Propunatoarea va aseza inca un element la cea de-a doua multime cu 3 elemente. -Deschide-ti ochii! Prescolarii vor deschide ochii. -Ce observati? -Ultima multime are ,fata de multimea cu 3 -Asa este.Aceasta elemente ,un element multime ce are un in plus. element in plus fata de multimea cu 3 Copiii asculta atenti. elemente ,este multimea careia ii corespunde cifra 4.Prin -Aceasta multime are urmare ,cate elemente 4 elemente. are aceasta multime?-PROMOTIA 2011-

Se va intui cifra 4 prin intermediul unor planse si a versurilor cantecului (ANEXA3): Patru roti caruta are Copiii vor canta si ei. Un catel patru picioare Patru e un scaun mic Rasturnat si rupt un pic Cu picioarele in sus Cine oare-asa l-a pus? Se vor arata plansele cu cifra 4 si cu obiecte ce contin aceasta cifra. -Cu ce seamana cifra4? -Ce obiecte mai au aceasta cifra?

-Unde mai intalnim noi multimi cu 4 elemente la obiectele din jurul nostru? Propunatoarea va prezenta jucarii ce au 4 componente. -Realiza-ti multimea cu 4 elemente .Ce numar ii corespunde acestei multimi?-PROMOTIA 2011-

-Cifra 4 seamana cu un scaunel rupt cu picioarele in sus. Pe tastatura calculatorului,la telefon,la telecomanda. -Picioarele unor animale sunt in numar de 4. Masa are 4 picioare.

-Ii corespunde numarul4. Copiii vor forma multimea.

5.Evaluarea

Se aude un ciocanit in Copiii sunt atenti. usa. -Intra! Va intra iepurasul Rila. -Buna ziua copii! -Buna ziua. -Eu sunt Rila -Da! Iepurasul si astazi am venit sa va aduc o fisa de lucru foarte frumoasa ,pentru ca eu am auzit ca voi sunteti foarte buni la matematica,si sincer sa fiu eu nu ma prea pricep.Ma ajutati sa rezolv aceasta fisa?

Se vor imparti fisele de Copiii sunt atenti la lucru,iar propunatoarea explicatii. va explica modul de rezolvare al acestora. Atat propunatoarea cat si Iepurasul Rila vor verifica prescolarii in rezolvarea sarcinilor fisei de evaluare. Propunatoarea va face aprecieri generale cat si individuale privind participarea copiilor la activitate si modul in-PROMOTIA 2011-

Prescolarii vor rezolva cerintele fisei.

6.Incheierea activitatii

Prescolarii asculta aprecierile propunatoarei.

care au rezolvat fisa de evaluare. Iepurasul Rila va Copiii ies in ordine din imparti stimulente sala de grupa. copiilor pentru cei care au rezolvat correct itemii fisei de evaluare.

-PROMOTIA 2011-