Proiect de Lectie Mate

17
Simpla formulare a unei probleme este adeseori mult mai importantă decât rezolvarea ei, care poate

description

-

Transcript of Proiect de Lectie Mate

Simpla formulare a unei probleme este adeseori mult mai important dect rezolvarea ei, care poate fi doar o chestiune de matematic sau tehnic experimental. A ridica noi ntrebri, noi posibiliti, a privi problemele vechi dintr-un unghi nou presupune imaginaie creativ

(A. Einstein)

Data: 14 martie 2005coala: Constantin Brncui Medgidianvtor: Vrteanu Carmen-Mihaela

Clasa: a IV-a B

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: Matematic

Unitatea de nvare: Elemente intuitive de geometrieTitlul leciei: Corpuri geometrice observare. Desfurarea i asamblarea cubului i prismeiTipul leciei: - de nsuire de noi cunotineObiective:

Obiectiv de referin specific unitii de nvare: Recunoaterea formelor plane i formelor spaiale, identificnd i descriind proprietile simple ale unor figuri geometrice

Obiectiv de referin specific leciei: Formarea la elevi a deprinderilor de a desfura cubul i paralelipipedul (cuboidul) i de a asambla unele desfurri date

Obiective operaionale:

OC1: S recunoasc formele plane i spaiale pe corpuri geometrice i pe obiecte din mediul nconjurtor;

OC2: S stabileasc asemnri i deosebiri dintre corpurile observate prin identificarea proprietilor muchiilor, vrfurilor, feelor;

OC3: S extrag informaii particulare semnificative;

OC4: S identifice figurile plane pe desfurrile cubului i paralelipipedului (cuboidului);

OPM: S desfoare cubul i paralelipipedul (cuboidul);

OPM2: S asambleze unele desfurri date;OPM3: S construiasc modele ale corpurilor geometrice din diferite materiale;

Strategii didactice:

Metode :

de comunicare oral conversative: - conversaia (M1)

discuia colectiv(M2)

explicaia (M3)

problematizarea(M4)

de explorare indirect: - demonstraia cu obiecte reale(M5) jocurile de construcie (M6)

modelarea (M7) de explorare direct: - observarea organizat (M8) studiul de caz (M9)

de aciune real: - exerciiul (M10)

lucrri practice (M11)

de aciune simulat: - jocul didactic (M12)

Mijloace:

informativ demonstrative: obiecte confecionate substitute ale realitii trusa de geometrie (m1)

corpuri geometrice (m2)

cartoane (m3)

foarfece (m4)

lipici (m5)

beioare (m6)

plastilin (m7) plan (m8) calculator (m9) videoproiector (m10) manualul (11) de raionalizarea a timpului n ora de curs : fie de munc (m12)Bibliografie:

Arghirescu, Aurelia , Ancu, Florina Matematica- Culegere de exerciii i probleme, Ed. Carminis, Piteti, 2003;

Dumitru, Alexandrina; Herescu, Gheorghe Matematic manual pentru clasa a III-a, Ed. All, bucureti, 1999;

Neacu, Ion - Metodica predrii matematicii la clasele I-IV E.D.P.,Bucuresti, 1988; Petric, Ion; Grindeanu, Nicolae; Cojocaru, Ion Matematic manual pentri clasa a IV-a, Ed. Petrion, Bucureti, 1998;

Prial, Viorica; Prial, Cristian-George; Prial, Dumitru D. Matematic. Lucrare pentru elevi, cadre didactice i prini, Ed. Euristic, Iai, 2002;

* * * Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de matematic, Ed. Aramis, Bucureti, 2001.

ANEXE

NR. 1:Cltorie spre ara lui tie-Tot

Dragii mei , prieteni, pentru c tiu ct de mult iubii cltoriile, astzi v-am pregtit o surpriz: vom merge cu toii n ara lui tie-Tot.

Trebuie s tii c pentru a deschide poarta mpriei cunoaterii avem nevoie de patru chei magice pe care le vom gsi n drumul nostru, pentru c vom face patru opriri.

Suntei gata de drum?

Haidei n vapora! Eu voi fi, cpitanul, iar voi vei fi marinarii nenfricai.

Prima cheie o vom lua din lumea matematicii i pentru aceasta ne vom lupta puin cu Geometria.

()

Vai, dar cine face atta glgie? i tocmai astzi? Cum nu auzii nimic?

A! Este domnul Geo! (voi scoate de dup paravan o mascot alctuit din figuri geometrice). El ne va ajuta s lum cheia, dar mai nti vrea s cunoasc echipa noastr.

NR. 2:NOUTILE ZILEI

1. Bun dimineaa, micii mei prieteni!

Astzi vom face o cltorie n ara lui tie-Tot.

2. Astzi este .

3. Avei pe bncile voastre mai multe obiecte.

Grupele I i II vor realiza o compoziie dinamic din figuri geometrice, iar grupele III i IV vor realiza, tot din figuri geometrice, o compoziie static.NR. 3:FI DE LUCRU

1. Observ plana de pe tabl apoi completeaz cu datele corespunztoare:

Obiectul CorpulNumrul de Figura Numrul de

feemuchiivrfuriLaturi Vrfuri

G

124

6

4

2. Care desenele urmtoare pot reprezenta desfurarea unui cub? Colorai figurile corecte.

3. Punei A pentru adevrat i F pentru fals n dreptul urmtoarelor enunuri:

O piramid cu baza triunghi are 6 fee.

Un cilindru nu are vrfuri.

Conul nu are vrfuri.

Un paralelipiped are 12 muchii.

O sfer nu are baze.

Orice con are baza n form de cerc.

Cilindrul are bazele n form de ptrat.

Nr crtMomentele lecieiOBElemente eseniale de coninutStrategii didacticeEvaluareObservaii

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevuluiMetodeMijloa

ce

1.Pregtirea clasei pentru activitate de nvarea)Organizarea colectivului

-Voi verifica materialele necesare desfurrii orei de matematic.

b)Captarea i orientarea ateniei

-Voi realiza captarea ateniei pornind de la povestirea Cltorie n ara lui tie Tot i de la momentul ntlnirii de diminea (Anexele 1 i 2 I moment)-Activitate frontal

-Elevii verific materialele

-Elevii vor asculta explicaiile i vor participa la solicitrile nvtoruluiM1

M3

M1

M3m8

2. Reactualizarea structurilor nvate anterior-Voi reactualiza noiunile nsuite anterior despre figurile plane folosind momentele 2 i 3 din momentul ntlnirii de diminea Ce tipuri de linii putei descoperi n scrierea datei i unde?

Este vreo liter n care putei gsi drepte perpendiculare sau paralele?

-Voi da elevilor spre rezolvare sarcina pe echipe care const n identificare figurilor geometrice i realizarea unei compoziii aplicative. (Anexa 2 )

La sfritul sarcinii voi adresa elevilor urmtoarele ntrebri:

De ce nu ai ales i celelalte obiecte?

Ce deosebire exist ntre figurile plane (geometrice) i figurile spaiale (corpurile geometrice).-Elevii vor rspunde la ntrebri:

-linii frnte (M, A) i linii curbe (R)

-drepte perpendiculare (T)

-drepte paralele (E)

-Elevii, mprii pe echipe vor rezolva sarcina.

-Elevii vor rspunde la ntrebri:

-pentru c sunt corpuri;

-figurile plane nu sunt alctuite din fee

M1

M3

M2

M4m8

m3

m4

m5Frontal prin ntrebri

3.Enunarea scopului i a obiectivelor-Voi anuna elevii c vom continua cltoria n lumea geometriei prin studierea corpurilor geometrice i vom ncerca s desfurm i s asamblm cubul i paralelipipedul (cuboidul)

-Se va scrie titlul pe tabl

-Voi anuna elevii c pn la sfritul orei vor nva s construiasc cubul i paralelipipedul din diferite materiale, ncercnd totodat s le gseasc o utilitate practic.-Elevii vor asculta explicaiile

-Elevii vor scrie titlul pe tabl

-Elevii vor asculta explicaiileM1

M3

4.Prezentarea optim a coninutului-Voi prezenta modalitatea de a desfura i asambla cubul i paralelipipedul prin intermediul unui program pe calculator. - Elevii vor urmri pe ecran programul ncercnd s rein paii pe care i execut.M3

M8

M9

M12m9

m10

5.Dirijarea nvriiOC1

OC2

OC3

OC4-Dup terminarea filmului, voi adresa elevilor cteva ntrebri:

Cum se numesc corpurile geometrice care v-au fost prezentate?

Din cte fee au fost alctuite corpurile prezentate?

Ce sunt aceste figuri?

Cum se numesc liniile care se obin prin mbinarea a dou fee?

Cte muchii se formeaz?

Cum se numete punctul realizat prin intersecia mai multor muchii?

Cte vrfuri au corpurile prezentate?

Cunoatei i alte corpuri n afara celor prezentate?

Din cte fee este alctuit sfera?

Le putei identifica n jurul vostru?-Elevii vor rspunde la ntrebri:

-cubul

-paralelipipedul

-6 fee

-ptrate/ dreptunghiuri

-muchii

-12

-vrf

-8 vrfuri

-Elevii vor rspunde la ntrebriM1

M2

M4

M9

M1

M2

M4

M9

m2Frontal prin ntrebri

6.Obinerea performaneiOPM1

OPM2

OPM3- Voi solicita elevii s realizeze, prin desfurare i apoi asamblare, paralelipipedul i s construiasc cu ajutorul beioarelor i plastilinei cubul-Elevii vor construi cubul i paralelipipedul.M7

M10

M11

M12m3

m4

m5

m6Observarea sistematic

7.Asigurarea conexiunii inverse -Voi cere elevilor s rezolve fia de lucru pe care o au la dispoziie urmrind i plana de la tabl (Anexa 3) -Elevii vor rezolva fia de lucruM10m12Teme de lucru n clas

8.Evaluarea performanei-Voi solicita elevilor s fac schimb de fie, pe perechi, pentru corectarea acestora.-Elevii vor schimba fiele i le vor verifica cu ajutorul rspunsurilor colectiveM14

M10m12

m8Verificare pe perechi

9.Intensificarea reteniei i a transferului-Voi cere elevilor s ncerce s decoreze corpurile confecionate.

Echipa care va reui s realizeze din toate corpurile o compoziie va fi ctigtoare.

-n acelai timp, voi solicita ca unul dintre elevi s vin la calculator i s asambleze feele date pentru a obine un corp geometric.-Elevii vor ndeplini sarcina propus spre rezolvare

-La sfrit, fiecare ef de grup va prezenta munca colegilor si

-Unul dintre elevi va rezolva sarcina la calculator, apoi o va prezenta clasei.M11

M7m9

m10

Probe practice

Tema pentru acas-Voi cere elevilor ca pentru ora viitoare s rezolve exerciiile D i E de la pg. 101-Elevii i vor nota tema, iar un elev va citi coninutul pentru a fi explicat.M1

M2

M3m11

Aprecieri finale-Voi face cteva aprecieri finale asupra modului de lucru._elevii vor asculta explicaiileM1

M2

EMBED Word.Picture.8

_1172162689.doc