PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins...

8

Click here to load reader

Transcript of PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins...

Page 1: PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice ... – mimarea gestului de a duce la

Învăţător Cîrlig Mariian

Şcoala Gimnazială Dimitrie Ion Ghica Radovanu

1

„Dacă muzica nu-i în suflet, n-o căuta în fluier.”

Rabindranath Tagore

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 12.12.2017

CLASA: I

ÎNVĂŢĂTOR: Cîrlig Marian

ARIA CURRICULARĂ: Arte + Educație fizică, sport și sănătate

DISCIPLINA: Muzică și mișcare

TEMA: Melodia - Genuri muzicale – folclorul

Cantec-suport: „Foaie verde siminoc”

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si depinderi

FORMA DE REALIZARE: cântare la unison, cântare în echipă, cântare pe grupe, cântare cu solist și cor

SCOPUL: * Dezvoltarea deprinderilor muzicale de interpretare a cântecelor în colectiv, pe grupe sau individual, cu acompaniament pe pozitiv și

negativ

* Exprimarea calităţilor vocale în funcţie de posibilităţile individuale;

* Executarea mișcărilor sugerate de cântec

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ VIZATE:

1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice simple ți repetate;

2.1. cântarea individuală sau în grup asociind mișcarea sugerată de text și ritm;

2.2. cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;

3.3. executarea unui dans cu mișcare repetată, pe un cântec simplu sau pe audiție;

3.4. crearea unor linii melodice simple sau a unor combinatii rimtice și asocierea acestora cu mișcări adecvate;

.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 : să recunoască dintr-o enumerare de fragmente muzicale audiate, cântecele populare; obiectiv realizat dacă toți elevii recunosc cel puțin 3

din 5

Page 2: PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice ... – mimarea gestului de a duce la

Învăţător Cîrlig Mariian

Şcoala Gimnazială Dimitrie Ion Ghica Radovanu

2

O2: să execute corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii; obiectiv realizat dacă toti elevii participă la exerciții

O3: să relizeze combinații melodice și ritmice simple: obiectiv realizat daca toți elevii realizează sau repetă combinațiile

O4: să memoreze versurile cântecului suport prin memorare în clasă sub supravegherea cadrului didactic;

O5: să cânte la unison cântecul învățat respectând ritmul și linia melodică a acestuia; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii cântă la

unison

O6 : să cânte alternativ, pe grupe cântecul învățat; obiectivul se consideră realizat dacă se reușește a se cânta alternativ pe grupe păstrând ritmul

și linia melodică

O7 : să interpreteze cât mai corect cântecul cu solist și cor; obiectivul este realizat dacă toti copiii cântă în cor cu trei soliști;

O6 : să execute mișcările sugerate de muzica sub îndrumarea cadrului didactic; realizat daca toți copiii se mișcă în pasii sugerati de muzică

STRATEGII DIDACTICE:

a) Resurse procedurale:

1. Metode şi procedee didactice:

- lectura explicativă, conversaţia, explicaţia, exerciţiul muzical, jocul muzical, demonstraţia cu ajutorul înregistrărilor audio-vizuale,

demonstraţia cu imagini;

2.Forma de organizare:

- frontal, individual, independent, pe grupe.

b) Resurse materiale:

I. Materiale ajutătoare: 1 : fişă de lucru individuală (anexa 1);

2 : pc, statie,boxe, microfon, conexiune internet, tbla inteligentă, imagini internet; fragmente muzicale, winamp

II. Înregistrări audio: „Foaie verde siminoc” – pozitiv si negativ; „In padure” – pozitiv si negativ, „Aram, sam, sam”

BIBLIOGRAFIE:

1. Programa școlară pentru muzică și mișcare – Anexa 2 la OM 3418/19.03.2013

2. Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Maria Raicu – Muzică și mișcare, - clasa I - caiet de lucru, Editura Ars Libri, 2015, Costești

3. Laurențiu Palade, Corina Palade – Educație muzicală-ghid metodic pentru învățământul preșcolar și primar, Editura Taida, 2008

Page 3: PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice ... – mimarea gestului de a duce la

Învăţător Cîrlig Mariian

Şcoala Gimnazială Dimitrie Ion Ghica Radovanu

3

SCENARIUL DIDACTIC

Nr.

crt

Momentele lecţiei

Ob

ref

Conţinutul ştiinţific detaliat

Strategii didactice

Evaluare Metode şi

procedee

Mijloace

învăţământ

Forme de

org.

1.

Moment organizatoric

1. Organizarea clasei pentru buna desfăşurare a

lecţiei de educaţie muzicală:

- aerisirea sălii de clasă;

- pregătirea materialului didactic necesar;

- asigurarea disciplinei;

- reamintirea poziţiei corecte de cânt (spatele

drept, picioarele pe podea, mâinile pe bancă).

- pregătire calculator, stație, microfon, conexiune

internet, smart board, încărcare materiale

necesare (legaturi internet, fișe de lucru)

Conversaţia

Frontal

Cap. de

organizare

Capacitatea

de

concentrare

a atenţiei

2.

Discuţii pregătitoare

Conversaţie introductivă:

- Pentru ce oră ne-am pregătit? Ce facem la ora de

muzica si miscare?

- De ce cântă oamenii?

- Cu ce mai cântă oamenii în afară de vocea lor?

-Care este poziția corectă în bancă la activitățile de

cântat?

Muzică și mișcare – „Aram zam zam” – pe pozitivul de

la calculator

Conversaţia

Imagini cu

grupuri de

oameni care

cântă

Pc, statie,

boxe,

internet

Frontal

Frontal

Capacitatea

de a

răspunde la

întrebări

Capacitatea

de a se

mișca pe

muzica

3.

Exerciţii de cultură

vocală

O2

I. Exerciţii de respiraţie:

1. „Oftatul (offfff!)” – înainte de inspiraţie se scoate

aerul din plămâni, apoi se inspiră profund şi se expiră

Exerciţiul

muzical

Capacitatea

de a executa

Page 4: PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice ... – mimarea gestului de a duce la

Învăţător Cîrlig Mariian

Şcoala Gimnazială Dimitrie Ion Ghica Radovanu

4

tot aerul în ritm relativ lent;

2. „Stingeţi toate lumânările de pe tort” - inspiraţie

puternică şi expiraţie forţată, prin scoaterea a tot aerul

din plămâni;

3. „Suflăm să răcim ceaiul fierbinte!” – inspiraţie

lungă, profundă şi expiraţie controlată, cu buzele

apropiate;

4. „Ne încălzim mâinile îngheţate de ger!” – inspiraţie

lungă şi expirarea lentă a aerului cald;

5. „Bătaia vântului (vâjjjj!!!)” – inspiraţie profundă şi

expirarea lungă, însoţită de sunetul scos de vânt;

6. Joc didactic muzical: „ Ce frumos miroase floarea!”

– mimarea gestului de a duce la nas o floare, inspiraţie

lungă, profundă, controlare cu expirarea aerului în

timpul rostirii propoziţiei „Ce frumos miroase floarea!”

– de trei ori.

Explicaţia

Demonstraţia

Jocul

didactic

muzical

Imagini cu:

*Lumânare

aprinsă,

*Cană du

ceai

aburind

*Copaci

aplecaţi de

vânt

Câte o

floare

pentru

fiecare elev

Frontal

frontal

corect

exerciţiile

de respiraţie

cerute

Capacitatea

de a respecta

regulilor de

joc

O2

II. Exerciţii de dicţie: (fiecare exerciţiu se va pronunţa

mai întâi rar, apoi din ce în ce mai rapid – ritmul poate

fi accelerat de trei-patru ori):

1. Trenul pleacă de la gară

Şi străbate-ntreaga ţară,

Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu,

Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu.

2. Muzica îmi place mult

Şi s-o cânt şi s-o ascult,

La, la, la, la, la, la, la,

La, la, la, la, la, la, la,

Exerciţiul

muzical

Explicaţia

Demonstraţia

Frontal -1

Pe grupe -

2

Capacitatea

de

pronunţare

clară,

sincronizată

în grup, a

cuvintelor,

indiferent de

ritmul

recitării

III. Exerciţii ritmice, cu tactare pe silabe cu durate

egale de un timp:

Exerciţiul

Capacitatea

Page 5: PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice ... – mimarea gestului de a duce la

Învăţător Cîrlig Mariian

Şcoala Gimnazială Dimitrie Ion Ghica Radovanu

5

O2 (versurile se vor rosti pe silabe): - se bate in banca

pentru fiecare silaba

1. „Jos, sus, noi toţi tactăm,

Ritmul bun să îl păstrăm.”

2.” Mergem unul după altul

Şi păstrăm cu grijă pasul.”

3. „Vrăbiuţa se dă uţa,

Uţa, uţa, cu crenguţa.”

muzical

Explicaţia

Demonstraţia

Frontal

de tacta

corect şi

sincronizat

durate de un

timp

O3

IV. Exerciţii de improvizaţii muzicale:

Joc muzical - „Catalogul” :

Desfăşurarea jocului: câte un elev îşi spune numele

după o melodie improvizată de el, iar clasa in răspunde

pe aceeaşi melodie. – la microfon

Exemple:

1. elev: „Pe mine mă cheamă….”; clasa: „Pe tine te

cheamă…”

2. elev: „Numele meu este…”; clasa: „ Numele tău

este…”

3. elev: „Eu sunt …”; clasa; „ Tu eşti…” etc.

Exerciţiul

muzical

Demonstraţia

Individual

+ frontal

Capacitatea

de

improvizare

muzicală

Capacitatea

de redare a

unui

fragment

melodic

O2

V. Exerciţii de intonaţie şi de omogenizarea vocilor:

Repetarea, după modelul învăţătoarei, a scurte

fragmente melodice:

1. pe vocale (vocalize): a, e, i, o, u;

2. pe silabe deschise: ma, me, ta, tu, le, li;

3. pe silabe închise: tic, poc, bum, lir, dim.

Exerciţiul

muzical

Demonstraţia

Frontal

Capacitatea

de percepere

şi redare a

unor

fragmente

melodice

4. Reactualizarecunoştinţ

şi deprinderi

dobândite

O5

O6

Repetarea cântecului „În pădure” pe pozitiv și negativ

Executarea de mișcări pe cântecul „În padure”

Repetarea cântecului „A zis mama ca mi-o da!”

Cantarea la

unison

Cantarea

Pc,

stație,boxe,

microfon,

frontal Capacitatea

de a reda

cantece

Page 6: PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice ... – mimarea gestului de a duce la

Învăţător Cîrlig Mariian

Şcoala Gimnazială Dimitrie Ion Ghica Radovanu

6

individuala

Cantarea

solist - cor

negative si

pozitive

cântece

invatate

cantand la

unison,

individual si

cu cor

5. Anuntarea

temei lectiei si a

obiectivelor

Se anunță tema noii lecții și obiectivele expunerea Smart

board

Imagini

folclor

6. Transmiterea noilor

cunostinte

O4

O5

Se reia cântecul „A zis mama ca mi-o da” și se cantă.

Se pun întrebări despre conținutul cântecului. Sunt

intrebați copiii ce fel de cântec este și ce stare

transmite.

Se ascultă și alte fragmente din cântece populare

Se pun întrebări despre conținutul fragmentelor audiate

Folclor, cântece populare – cântece care în foarte

multe cazuri nu au un autor, sunt create de popor și

transmise pe cale orală din generație în generație.

Culegătorii de folclor le-au adunat de prin lume și au

creat culegeri populare.

Învățarea cântecului „Foaie verde siminoc”

-Ascultarea cântecului pe pozitiv

-Citirea versurilor

-Explicarea cuvintelor siminoc, hora, busuioc, smoc

-Întrebari pe marginea textului

-Memorarea versurilor cântecului

Se memorează prima strofă, se memorează și linia

melodică și se cântă

Conversatie

Expunere

Conversație

memorarea

Pc,

statie,boxe,

microfon,

negative si

pozitive

cantece

Pc, stație,

boxe,

microfon,

negative și

pozitive

cântece

Fronal

Frontal

Frontal

frontal

Capacitatea

de a intelege

textul unui

cântec

Capacitatea

de a intelege

textul unui

cântec

Gradul de

Page 7: PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice ... – mimarea gestului de a duce la

Învăţător Cîrlig Mariian

Şcoala Gimnazială Dimitrie Ion Ghica Radovanu

7

Se memorează a doua strofă, se memorează și linia

melodică și se cântă separat, apoi legat de prima strofă

Se memorează a treia strofă, se cântă separat și apoi

legat de prima și a doua strofă

memorare a

versurilor si

liniei

melodice

7. Fixarea cunostintelor

O5

Cântare: pe rânduri, baieți, fete – pe pozitiv

Cântare toată clasa pe negativ

Cântare secvențială pe negativ și acapela

Exercițiul

Pc, stație,

boxe,

microfon,

negative si

pozitive

cântece

Frontal

echipe

Modul în

care cântă la

unison pe

pozitivul și

negativul

cântecului în

echipe și

frontal

8 Obtinerea

performantei

O6

O1

O7

Cântarea cu solist și cor – solistul primele doua versuri

din fiecare strofa si corul ultimele doua versuri din

strofa (versurile care se repeta) – pe negativ

Cântarea individuală

Fișa de lucru – recunoașterea melodiilor populare

dintr-o listă de melodii audiate

Dans pe melodia învățată

Exercițiul

Exercițiul

Exercițiul

Exercițiul

Microfon,

stație, boxe,

negativ

Stație,boxe,

pc,internet

Solist-cor

Individual

Individual

frontal

Modul in

care se

interpretează

Fișade lucru

pe baza

audiției

Modul in

care execută

dansul

9 Tema pentru acasa Repetarea cântecului – daca se uită versurile sau

melodia, este încărcat pe site-ul clasei; repetarea

pașilor dansului

Site clasă

Page 8: PROIECT DE LECŢIE letie Muzica si miscre... · 1.4. receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO-DO1alcătuite din formule melodice ... – mimarea gestului de a duce la

© marian.cirlig, scoalaradovanu.ro, 2017

8

FIȘA DE LUCRU

1. Recunoșteți din cântecele audiate, mumai pe cele populare.

Cântecul 1 DA NU

Cântecul 2 DA NU

Cântecul 3 DA NU

Cântecul 4 DA NU

Cântecul 5 DA NU

2. Cântecul învățat se numește:

a. Foaie verde siminoc

b. Portul nostru popular

c. Floricică de pe șes

3. Completează cu litere mari de tipar, cuvintele lipsă:

FOAIE VERDE SIMINOC

SĂ ÎNVÂRTIM …………………….. PE LOC

TOT PE LOC, PE LOC, PE LOC

SĂ RĂSARĂ ………………………………