PROIECT DE LECTIE ISTORIE
Click here to load reader
-
Upload
patriciapopescu11 -
Category
Documents
-
view
67 -
download
0
description
Transcript of PROIECT DE LECTIE ISTORIE
PROIECT DE LECȚIE
Data: 22.11.2013
Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu”
Clasa: a VI-a
Tema: Lumea medievală
Lecția: Cruciadele
Tipul lecției: Mixtă
Timp desfășurare: 50 min
Profesor: Popescu Elena-Patricia
Bibliografie: Valentin Bănuțoiu, Constantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educational, București, 1998; A. Pippidi (coord.), Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, București, 1998.
Mijloace de învățare: manualul școlar, hărți, fișe de lucru, tabla și creta
Metode de învățare: expunerea, conversația, lucrul cu manualul, demonstrația, exercițiul, problematizarea.
Competențe generale: dobândirea de cunoștințe cu privire la cauzele, desfășurarea și urmările cruciadelor.
Competențe specifice: localizarea în timp și în spațiu a evenimentelor, folosind sursele istorice.
Competențe derivate: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
- Identifice cauzele cruciadelor- Identifice urmările cruciadelor- Precizeze desfășurarea cruciadelor- Plaseze cruciadele în timp și spațiu
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Succesiunea momentului lecției și
timpul afectat
Succesiunea elementelor de
conținutActivitatea profesorului Activitatea elevului
Momentul organizatoric
1 minutPregătesc
mijloacele de predare
Evaluare din lecția anterioară5 minute
Cauzele și urmările Marii Schisme din
1054
Întreb elevii cauzele și consecințele Marei Schisme predate în
lecția anterioară
Elevii răspund la întrebări
Dobândirea noilor cunoștințe
33 minute
Definiție;
Spațiul și timpuldesfășurării cruciadelor;
Cauzelecruciadelor;
Desfășurarea cruciadelor;
Urmările cruciadelor.
Schițez lecția pe tablă și le dictez definiția
cruciadelor
Fixez faptul istoric în timp și spațiu cu
ajutorul hărții
Enumăr cauzele cruciadelor, invitându-
i pe elevi să le gândească
Enumăr cele opt cruciade, după care le
prezint pe cele mai importante (primele patru). Îi provoc să pună întrebări și să
răspundă. Le scriu pe tablă termenii noi,
explicându-i
Le prezint urmările cruciadelor,
provocându-i la gândire
Elevii sunt atenți și notează în caiete
Elevi urmăresc harta cu interes și își
fixează spațiul și timpul în minte
Elevii notează și încearcă să
gândească cauzele
Elevii notează în caiete, pun întrebări, răspund la întrebări
Elevii notează în caiete și răspund cerințelor mele
Fixarea cunoștințelor10 minute
Fișă de lucru cu două puncte de
rezolvat
Dau fiecărui elev o fișă de lucru ce conține două puncte pentru a-și fixa mai bine lecția predată
Elevii rezolvă cerințele și îmi prezintă fișa de
lucru
Temă pentru acasă1 minut
Învățarea lecțieiCa temă pentru acasă,
le cer elevilor învățarea lecției
predate
Elevii notează tema pe caiete