Proiect de Lecţie IIX TEHNOLOGII GENERALE MECANICE

8
PROIECT DE LECŢIE Profesor: Clasa: IX G Modulul : M III – TEHNOLOGII GENERALE MECANICE Lectia: INDREPTAREA Scopul lecţiei: Asimilare de noi cunoştinţe Unitatea de competenţă : Lăcătuşărie generală Competente specifice CS1 – Recunoaşte operaţiile de lăcătuşerie CS2 – Execută operaţii de lăcătuşerie pregătitoare 1. COMPETENŢE DERIVATE : CD1 – Definirea trasării CD2 – Clasificarea trasării

description

Proiect Lectie IX INDREPTAREA TEHNOLOGII GENERALE MECANICE

Transcript of Proiect de Lecţie IIX TEHNOLOGII GENERALE MECANICE

Page 1: Proiect de Lecţie IIX TEHNOLOGII GENERALE  MECANICE

PROIECT DE LECŢIE

Profesor:

Clasa: IX G

Modulul : M III – TEHNOLOGII GENERALE  MECANICE

Lectia: INDREPTAREA

Scopul lecţiei: Asimilare de noi cunoştinţe

Unitatea de competenţă : Lăcătuşărie generală

Competente specifice

CS1 – Recunoaşte operaţiile de lăcătuşerie

CS2 – Execută operaţii de lăcătuşerie pregătitoare

1.      COMPETENŢE DERIVATE :

CD1 – Definirea trasării

CD2 – Clasificarea trasării

CD3 – Clasificarea instrumentelor şi dispozitivelor utilizate la trasare

CD4 – Prezentarea dispozitivelor pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului

Page 2: Proiect de Lecţie IIX TEHNOLOGII GENERALE  MECANICE

CD5 – Prezentarea instrumentelor de trasare

CD6 – Prezentarea instrumentelor ajutătoare

CRITERII DE PERFORMANŢĂ :

            C1:a)Identificarea SDV-urilor şi utilajelor folosite la operaţiile de lăcătuşerie

                  b)Recunoaşterea operaţiilor de lăcătuşerie,a condiţiilor organizatorice necesare efectuării acestora

                  c)Selectarea sculelor folosite la operaţiile de lăcătuşerie

            C2:a)Selectarea semifabricatelor , SDV-urilor şi utilajelor necesare efectuării operaţiilor pregătitoare

STRATEGII DIDACTICE

1. Metode didactice: dialogul, conversaţia euristică, explicaţia ştiinţifică, observarea dirijată, analiza comparativă, exerciţiul.

2. Mijloace de învăţământ: manuale, fisa de lucru. videoproiector

3. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală.

Nr.crt.

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE FORME DE ORGANIZAR

E A ÎNVĂŢĂRII

TIMP

RESURSE

EVALUAREACTIVITATE DESFĂŞURATĂ DE PROFESOR

ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ

DE ELEVIMETODE MIJLOACE

Page 3: Proiect de Lecţie IIX TEHNOLOGII GENERALE  MECANICE

1.Organizarea clasei

- salutul, scurtă conversaţie de acomodare, verificarea prezenţei, anunţarea activităţii ce urmează a se desfăşura.

- răspund solicitărilor profesorului.

activitate frontală

2’

-conversaţia- dialogul

condiţiile materiale şi ambientale din cabinetul de specialitate

Observaţia curentă

sistematică

2.

Verificarea cunoştinţelor din lecţia precedentă

- verifică nivelul de cunoştinţe dobândite în lecţia anterioară prin adresarea următoarelor întrebări: ce este îndreptarea-cum se clasifică îndreptarea-care sunt sculele şi utilajele folosite la îndreptare-care sunt tehnologiile de îndreptare studiate-în ce constă controlul îndreptării-care sunt măsurile deprotecţie a muncii la îndreptare

- îşi concentrează atenţia asupra activităţii din clasă.-ascultă întrebările , îşi formulează răspunsurile şi participă la dialogul iniţiat de profesor-completează eventualele răspunsuri formulate greşit sau incomplet de colegiSunt atenţi la completările făcute de profesor

activitate frontală

activitateindividualăactivitate frontală

10’

- conversaţia euristică

- problematizarea

- analiza comparativă

-observaţia dirijată

- exerciţiul

explicaţia

Manualulfisa de lucru

Examinare orală

Observaţia curentă

sistematică

Investigaţia

Examinare scrisă

Observare sistematică

Page 4: Proiect de Lecţie IIX TEHNOLOGII GENERALE  MECANICE

3.

Transmiterea/ asimilarea noilor cunoştinţe

- captează interesul elevilor pentru lecţia nouă.- anunţă titlul lecţiei şi obiectivele urmărite.-Defineşte trasarea-Clasifică trasarea,ajutat de elevi-Clasifică instrumentele şi dispozitive-le folosite la trasare-Împarte fişele de lucru-Prezintă dispozitive-le pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului-Prezintă instrumentele de trasare-Prezintă instrumentele ajutătoare folosite la trasare

 sunt atenţi la noţiunile predate;redescoperă conduşi de profesor cunoştinţe dobândite la alte discipline;- iau notiţe.- urmăresc prezentarea profesorului- colaborează cu profesorul , analizeaza  sculele, dispozitivele si utilajele folosite la indreptareprecum si tehnologia indreptarii manuale si mecanice.

activitate frontală

activitate frontală

25’

-conversaţia-observarea dirijată-învăţarea prin descoperire-explicaţia

-studiu de caz-problematizarea

 caiete de notiţemanualulfisa de lucru

videoproiector

Examinare orală

Observaţia curentă

sistematiă a elevilor

Investigaţia

4.Fixarea şi consolidarea conţinuturilor predate.Realizarea conexiunii

-distribuie fisele de lucru- verifică prin întrebări frontale modul de receptare a noilor cunoştinţe

- rezolva fisele de lucru

- se concentrează şi răspund la întrebări

activitate frontală

10’dialogulconversaţiaexplicaţiaobservarea dirijată

caiete de notiţe manualfisa de lucru

Examinare orală

InvestigaţiaObservarea

curentă sistematică

Page 5: Proiect de Lecţie IIX TEHNOLOGII GENERALE  MECANICE

inverse

5.Încheierea activităţii

- comunică rezultatele asupra fiselor de lucru- face aprecieri asupra lecţiei.- evidenţiază elevii activiacordă note, le motivează şi consultă clasa privind justeţea aprecierilor

- sunt atenţi la aprecierile profesorului şi aşteaptă cu nerăbdare notele- îşi manifestă deschis şi liber părerea

activitate frontală

3’

expunereaexplicaţiaconversaţia

 caiete de notiţe

 catalog

Observaţia curentă

sistematică a elevilor

Investigaţia

Page 6: Proiect de Lecţie IIX TEHNOLOGII GENERALE  MECANICE

Numele elevului:.............................................

Clasa:...............

FISA DE LUCRU

Trasarea metalelor

1.Din notiunile prezentate mai jos,subliniati caracteristicile operatiei de trasare a metalelor:

 Posibilitate redusa  de a se obtine  rebuturi;

nivelul de pregatire profesionala poate fi scazut;

reduce consumul de metal;

adaosurile de prelucrare sunt mai mici;

inlatura deformatiile permanente.

2.Identificati dispozitivele utilizate la trasare si precizati in mod corespunzator destinatia lor: