Proiect de Lectie Geografie

14
PROIECT DE LECŢIE COORDONATORI PROFESOR ÎNDRUMĂTOR DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ: LILIANA ENESCU PROFESOR METODIST: VERONICA SOARE PROFESOR PENTRU ÎNVAŢĂMÂNT PRIMAR: CARMEN ENĂCHESCU PROPUNĂTOARE: Pase Adelina

description

pr

Transcript of Proiect de Lectie Geografie

Page 1: Proiect de Lectie Geografie

PROIECT DE LECŢIE

COORDONATORI

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ: LILIANA ENESCU

PROFESOR METODIST: VERONICA SOARE

PROFESOR PENTRU ÎNVAŢĂMÂNT PRIMAR: CARMEN ENĂCHESCU

PROPUNĂTOARE: Pase Adelina

Page 2: Proiect de Lectie Geografie

DATA: 09.05.2012

GRUPA: PREGĂTITOARE

CLASA: a IV-a C

DISCIPLINA: GEOGRAFIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Principalele activităţi economice

SUBIECTUL: Activităţi agricole

TIPUL ACTIVITĂŢII: TRANSMITERE DE NOI CUNOŞTIINŢE

OBIECTIVE FUNDAMENTALE

1. Dobândirea cunoştinţelor despre activităţile agricole.2. Dezvoltarea operaţiilor gândirii, atenţiei voluntare, limbajului.3. Formarea şi consolidarea deprinderii de lucru cu harta.4. Formarea unei atitudini pozitive faţă de activităţile agricole.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

- să răspundă la întrebările de pe evantai;- să analizezee elementele componente ale unei ferme;- să observe cele 2 ramuri ale agriculturii;- să stabilească pe hartă unităţile de relief în care se cultivă grâul,

porumbul, inul, cânepa, viţa-de-vie şi se cresc ovinele, porcinele, viermii de mătase şi albinele.

- să precizeze întrebuinţările lor.

Page 3: Proiect de Lectie Geografie

STRATEGII DIDACTICEMETODE ŞI PROCEDEE: lucrul cu harta;

conversaţia;

explicaţia; observaţia; exerciţiul; metoda ciorchinelui.MATERIAL DIDACTIC: harta fizică a României; planşe- imagini:lan de grâu, lan de porumb, seră de legume, gogoşi de mătase machetă (fermă) jetoane (grâu, porumb, in, cânepă, viţă-de-vie, oi, porci, viermi de mătase, albine. bumbac natural, eşarfă mătase LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de clasăDURATA:50 minute.

Page 4: Proiect de Lectie Geografie

MOMENTELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1.ORGANIZAREACLASEI

Se asigură condiţiile pentru buna desfăşurare a lecţiei. Se va pregăti materialul didactic.

Copiii intră în ordine ăn sala de clasă şi se aşază în bănci.

2. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

Propunătoarea îi va întreba ce au avut de pregătit pentru această oră.Elevii vor primi un evantai pe care sunt scrise întrebări, în vederea reactualizării lecţiei trecute. Fiecare elev va deschide evantaiul din ce în ce mai mult şi după ce răspunde la îndrebare, va da evantaiul mai departe.

Elevii spun ce lecţie au avut de învăţat.

Elevii răspund la întrebări.

3. CAPTAREA ATENŢIEI

Se va prezenta o machetă care ilustrează o fermă, împreună cu toate componentele ei şi cu câteva activităţile specifice unui fermier.

Elevii sunt atenţi.

4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A

OBIECTIVELOR

“Astăzi, la ora de geografie vom studia principalele activităţi agricole..”Se va scrie la tablă data şi titlul lecţiei. Se solicit copiilor să deschidă manualele la pagina 38.

Copiii sunt atenţi.

Copiii scriu în caiete data şi titlul lecţiei şi deschid manualele la pagina 38.

Page 5: Proiect de Lectie Geografie

5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

-Încă din vremuri străvechi, oamenii se ocupau cu agricultura pentru aşi procura singuri mâncarea. Cu trecerea anilor, aceste tradiţii agricole ale poporului nostru au fost păstrate dar şi îmbogăţite.”-Agricultura reprezintă o veche îndeletnicire a poporului roman care prelucrează o anumită resursă. Care credeţi că este aceea?-Da, aşa este.-După cum aţi văzut şi în machetă, ferma cuprindea atât plante, cât şi animale. Deci, acestea sunt cele 2 ramuri ale agriculturii: cultura plantelor şi creşterea animalelor.Propunătoarea notează la tablă definiţia şi ramurile agriculturii.-Însă pentru a favoriza cultura plantelor şi creşterea animalelor, ele de ce au nevoie?-Da, au nevoie şi de hărnicia şi priceperea oamenilor, dar şi de un relief variat, de o climă adecvată, de un sol bogat şi de apă. Notează la tablă condiţiile care favorizează dezvoltarea agriculturii noastre.-Care am spus că este prima ramură a agriculturii?

-Pământul.

Elevii notează în caiete.

-Au nevoie ca oamenii sa aibă grijă de ele.

Elevii noteză în caiete.

-Cultura plantelor.

Page 6: Proiect de Lectie Geografie

-Cultura plantelor cuprinde cultura cerealelor. -Daţi exemple de cereale.-De ce credeţi că sunt importante cerealele în viaţa oamenilor?-Cerealele au o mare importanţă în alimentaţia oamenilor, datorită aportului de vitamine, având o valoare energetică şi nutritivă ridicată.-Grâul se cultivă în Câmpia Română, în Câmpia de Vest, Podişul Moldovei, Podişul Dobrogei şi Podişul Transilvaniei.Îi solicită pe elevi să lipească jetoanele cu grâul pe hartă.

-Ce se obţine din grâu?-Da, dar şi tărâţe pentru animale.-Iar din făină ce se obţine?-De aceea grâul are o mare importanţă în industria morăritului şi a panificaţiei.-Porumbul ocupă suprafeţe mai întinse şi este întâlnit în Câmpia Română, în Lunca Dunării, în Dealurile de Vest etc.-Ce se fabrică din porumb?-De asemenea, agricultura cuprinde şi cultivarea plantelor industriale şi anume: plantele uleioase şi plantele textile.-Daţi exemple de plante uleioase.-Floarea-soarelui este cea

-Grâul, porumbul, orz, ovâz.-Ajută la menţinerea sănătăţii.

-Elevii lipesc jetoanele cu grâu pe hartă, în locurile indicate de propunătoare.

-Din grâu se obţine făina.

-Pâinea.

-Copiii lipesc jetoanele cu porumb pe hartă în zonele în care se cultivă.

-Alcoolul şi uleiul.

-Floarea-soarelui

Page 7: Proiect de Lectie Geografie

mai întâlnită, dar şi soia.-Ce se obţine din ele?-Daţi exemple de plante textile.Se afişează o imagine cu in şi cânepă şi se indică zonele în care se cultivă acestea.-Ce se confecţionează din in şi cânepă?-Şi cânepa are o importanţă străveche. Picturile marelui artist van Gogh erau realizate pe pânze din cânepă, folosind acuarele extrase din aceeaşi cânepă.-Henry Ford, un producător de maşini, a produs în anul 1930, un automobil care era compus 70% din material plastic care realizat din cânepă.-Cel mai folosit este bumbacul, adus din import. Le prezintă bumbacul în stare naturală.-Cultura legumelor şi a zarzavaturilor este foarte importantă deoarece asigură hrana populaţiei şi se practică mai ales în luncile râurile din apropierea marilor oraşe. -Se afieşează o imagine cu o grădină de zarzavat.-Cultura cartofului este foarte dezvoltată mai ales în zonele deluroase şi în depresiuni, în special în nordul ţării.-Cultura pomilor fructiferi este întâlnită mai ales în

-Uleiul comestibil.-Inul, cânepa, bumbacul.

-Elevii lipesc jetoanele cu in şi cânepă în zonele în care se cultivă.

-Din in se fac haine, iar din cânepă frânghii.

Elevii sunt atenţi.

Page 8: Proiect de Lectie Geografie

regiunile deluroase.-Ce pomi fructiferi aţi întâlnit?-De asemenea, cultura viţei-de-vie este foarte răspândită mai ales pe dealurie însorite ale ţării. Cele mai mari podgorii se află în judeţul Prahova şi Iaşi, în Dobrogea şi Podişul Transilvaniei.-În judeţul nostru, este cea mai importantă podgorie, cultivăm cereale, legume, pomi fructiferi. -Aţi auzit de festivalul dulceţii de la Brebu?-Mai este şi festivalul caşcavelei de la Valea Doftanei. Ceea ce dovedeşte că oamenii din zona judeţului Prahova sunt preocupaţi atât cu creşterea animalelor cât şi cu cultivarea plantelor.

-Care am spus că este cea de-a doua ramură a agriculturii?-De ce credeţi că oamenii cresc animale?-Da, însă pot obţine şi lână, piei sau blănuri.-Principalele grupe de animale domestice sunt: bovinele, ovinele, porcinele şi păsările.-Bovinele sunt răspândite pe tot cuprinsul ţării şi se cresc pentru producţia de carne şi lapte.

-Oile sunt întâlnite în special în Podişul Dobrogei, dar şi în

-Pruni, meri, peri, vişini, cireşi,gutui, caişi etc.-Elevii lipesc pe hartă jetoanele care ilustrează zonele viticole din ţară.

-Da.

-Creşterea animalelor.

-Pentru obţin lapte, ouă, brânză, carne.

-Elevii notează în caiete şi lipesc jetoane pe hartă care să sugereze zonele în care cresc oile, porcinele şi viermii de mătase.-Pentru producţia de

Page 9: Proiect de Lectie Geografie

zonele de munte. Pentru ce credeţi că se cresc oile?Se afişează o imagine cu o turmă de oi.

-Creşterea porcilor este răspândită prin întreaga ţară. Pentru ce credeţi că este importantă ea?-Creşterea păsărilor se realizează atât în gospodăriile ţărăneşti, cât şi în marile crescătorii avicole.-Cum credeţi că pot creşte oamenii păsările?

-De viermii de mătase aţi auzit?-Ce se obţine din ei?Propunătoarea le arată copiilor mătasea naturală.-Legenda spune că secretul obţinerii mătasei naturale a fost descoperit de un chinez călugăr care a luat frunze de dud şi ouă de viermi de mătase, ascunzându-le în bastoane. Viermii de mătase, după ce au ieşit din ouă, s-au hrănit cu frunzele de dud, iar când au ajuns la maturitate au format în jurul corpului său cilindric o gogoaşă, ţesând singuri firul de mătase. -Creşterea viermilor de mătase se regăseşte prin Dobrogea şi Oltenia de Sud (Dolj)-De asemenea, şi creşterea albinelor este importantă. De

lână.

-Pentru producţia de carne.

-Le construiesc anumite cuiburi şi le oferă mâncare.

-Da.

-Se obţine mătasea naturală.

-Pentru obţinerea mierei

Page 10: Proiect de Lectie Geografie

ce credeţi?-Ştiţi cum se numeşte ştiinţa care se ocupă cu creşterea şi îngrijirea albinelor?-Creşterea albinelor este întâlnită mai ales în Dobrogea, Subcarpaţii Curburii, Depresiunea Colinară a Transilvaniei.

naturale.

-Apicultură.

Elevii lipesc jetoane pe hartă pentru a identifica zonele în care cresc albinele.

6.FIXAREA CUNOŞTINŢELOR

-Dacă ai fi fermier pentru o zi, ce ai alege să faci? Să cultivi plante, să le îngrijeşti sau să creşti animale? Motivează alegerea făcută.

-Copiii, ţara noastră este foarte bogată, după câte vedeţi. Se cultivă foarte multe cereale, legume şi, se cresc animale care ajută la producţia de carne, lapte, ouă fructe pe care noi le consumăm zi de zi.Este foarte important ca noi să ocrotim aceste pământuri pe care le avem şi să apreciem munca depusă în vederea dezvoltării agriculturii noastre.

Elevii îşi exprimă opinia, motivând alegerea făcută.

7. TEMA PENRU ACASĂ

Se va da tema pentru acasă din manual, pagina 40 exerciţiile 1 şi 3.

Copiii notează tema.

8. APRECIEREA ACTIVITĂŢII

Se vor face aprecieri colective şi individuale privind modul de participare al elevilor în

Copiii ies în ordine din sala de clasă.

Page 11: Proiect de Lectie Geografie

timpul lecţiei.

Schema lecţieiPrincipalele activităţi economice

Activităţi agricole

Agricultura reprezintă o veche îndeletnicire a poporului român care prelucrează o resursă : pământul.

2 ramuri : cultura plantelor şi creşterea animalelor.Condiţii: relieful variat, clima, solul bogat, apele, hărnicia şi

priceperea locuitorilor.A. Cultura plantelor :

Cultura cerealelor : grâul şi porumbul, orz, ovăz Cultura plantelor industriale 

- pantele uleioase : floarea-soarelui şi soia- plantele textile : inul, cânepa, bumbacul- sfecla de zahăr, tutunul, plantele medicinale.

Cultura legumelor şi a zarzavaturilor Cultura cartofului Cultura pomilor fructiferi : pruni, meri, peri, vişini, cireşi,

gutui etc. Cultura viţei-de-vie

B. Creşterea animalelor

Bovinele se cresc pentru producţia de carne, lapte şi piele.Ovinele se cresc pentru lapte, carne, lână.Porcinele pentru producţia de carne.Creşterea viermilor de mătase- din gogoşile viermilor de mătase se scoate

firul de mătase naturală.Creşterea albinelor (apicultura)- miere şi alte produse industriale.