Proiect de Lectie Deschisa
Click here to load reader
-
Upload
ioana-sitaru -
Category
Documents
-
view
1.288 -
download
3
Transcript of Proiect de Lectie Deschisa
Profesor pt. învaţământul primar: Crasnea IoanaObiectul: MatematicăSubiectul: Împărţirea fără rest în concetrul 0 – 100Tipul lecţiei: RecapitulareClasa a III-a12-01-2011
Obiective operaţionale:
1. să utilizeze un limbaj matematic adecvat rezolvării sarcinilor date;2. să rezolve exerciţii de împărţire;3. să evidenţieze relaţia dintre împărţire şi înmulţire în rezolvarea unor exerciţii date;4. să rezolve probleme cu mai multe operaţii.
Resurse procedurale: instructajul verbal, jocul didactic, conversaţia, explicaţia, exerciţiul ,problematizarea.Resurse materiale: video-proiectorul, prezentări power-point cu jocuri diactice, laptop, fişe de lucru.
Momentele lecţiei
OB.
Conţinuturile învăţării
Doz
aj
Strategia didactică
Resurse procedurale
Resurse materiale
Forme de organizare
Momentul organizatoric
1. Deprinderi de ordine şi disciplină 1 min
instructajul verbal
frontal
Anunţarea subiectului
O1O2O3O4
1. Capacitatea de a recepta mesajul oral 1 min
conversaţiaobiectivele
lecţieifrontal
Captarea atenţiei
O2O3
1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire;2. Cunoştinţe despre cazurile speciale de împărţire:
un număr împărţit la 1 va avea câtul egal cu el însuşi;
un număr împărţit la el însuşi va avea câtul 1;
0 împărţit la orice număr are câtul 0; împărţrea la 0 nu are sens.
3. Capacitatea de a evidenţia legătura dintre înmulţire şi împărţire.
13 min
jocul didactic
video-proiector(Anexa 1)
calcultor
caietele elevilor
frontal
indivdual
Dirijarea învăţării
O1O2O3O4
O1
1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire;2. Cunoştinţe despre cazurile speciale de împărţire:
un număr împărţit la 1 va avea câtul egal cu el însuşi;
un număr împărţit la el însuşi va avea câtul 1;
0 împărţit la orce număr are câtul 0; împărţrea la 0 nu are sens.
3. Capacitatea de a utiliza limbajul
25 min
exerciţiul
jocul didactic
instructajul verbal
explicaţia
problematizarea
video-proiector
fişă de lucru (Anexa 2)
tablă
caietele elevilor
individual
pe perechi
frontal
Dirijarea învăţării
O2O3O4
matematic specific operaţiei de împărţire cât şi celorlalte operaţii studiate:
o deîmpărţit;o împărţitor;o cât;o jumătate;o treime;o sfert;o de ... ori mai mic;o de ... ori mai mare;o cu ... mai mic;o cu ... mai mare.
4. Capacitatea de a rezolva probleme cu mai multe operaţii;5. Capacitatea de a rezolva o problemă cu mai multe operaţii într-un singur exerciţiu.
exerciţiul
jocul didactic
instructajul verbal
explicaţia
problematizarea
video-proiector
fişă de lucru (Anexa 2)
tablă
caietele elevilor
individual
pe perechi
frontal
Realizareafeedback-ului
final
O2 1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire.
4 min jocul didactic
exerciţiul
fişă de lucru (Anexa 2)
Încheierea activităţii
O1O2O3O4
1. Atitudini de dragoste şi interes faţă de conţinutul lecţiei.
1 min aprecierea
verbală