Proiect de lectie (conversiunea)
-
Upload
georgiana-bitu -
Category
Documents
-
view
533 -
download
8
description
Transcript of Proiect de lectie (conversiunea)
Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu” Deleni Profesor: Bîțu GeorgianaStructura: Școala gimnazială Pietreni Limba și literatura română
1
PROIECT DE LECȚIE
ȘCOALA: Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu”, Deleni
Structura: Școala gimnazială Pietreni
PROFESOR: Bîțu Georgiana
DATA: 16.10.2012
CLASA: a VI-a
ARIA CURICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: Schimbarea valorii gramaticale sau conversiunea
TIPUL LECȚIEI: însușire de noi cunoștințe
COMPETENȚE GENERALE, SOCIALE ȘI CIVICE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.3. sesizarea valorii expresive a unităților lexicale în textele citite.
4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile studiate și la mijloacele de
îmbogățire a vocabularului, pentru exprimarea nuanțată.
OBIECTIVE OPERAȚIONAL-EDUCAȚIONALE:
Cognitive:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice mijloace interne de îmbogățire a vocabularului.
O2 – să alcătuiască corect propoziții simple și dezvolatate.
O3 – să recunoască, într-un text, cuvintele formate prin conversiune.
O4 – să utilizeze mijloace interne de îmbogățire a vocabularului.
Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu” Deleni Profesor: Bîțu GeorgianaStructura: Școala gimnazială Pietreni Limba și literatura română
2
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode și mijloace precum:
conversația, învățarea prin descoperire, explicația, exercițiul și problematizarea.
2. Mijloace de invatamant: manualul, culegeri de exercitii, tabla, creta
3. Forme de organizare a învățării: activitatea frontală, alternativ cu activitatea
independentă individuală.
4. Metode de evaluare: chestionarea orală, observarea sistematică a elevilor.
5. Resurse: capacitățile de învățare ale elevilor; cunoștințele lor anterioare.
6. Materiale didactice: fișe de lucru.
7. Resurse de timp: 50 de minute.
8. Locul de desfășurare: sala de clasă.
9. Bibliografie:
Jercea, Valentina, Mazilu-Ionescu, Elena, Limba română: manual pentru clasa a
VI-a, București: Editura Didactică și Pedagogică, 2012.
Dobra, Sofia, Limba română în gimnaziu, București: Humanitas Educațional,
2006.
Dobra, Sofia, Sâmăihan, Florentina, Limba română: caietul elevului clasa a VI-a,
București: Humanitas Educațional, 2012.
Parfene, Constantin, Metodica predării limbii și literaturii române – Ghid
teoretico-aplicativ, Iași: Polirom, 2007.
Eftenie, Nicolae, Introducere în metodica studierii limbii și literaturii române,
Pitești: Paralela 45, 2008.
Programa școlară Limba și literatura română clasa a VI-a, București, 2009.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Organizarea clasei: absențe, disciplină, pregătirea pentru lecție; elevii își pregătesc
caietele și manualele.
I. Actualizarea cunoștințelor învățate anterior – atât pentru refixarea lor, cât și ca
punct de pornire pentru noile cunoștințe.
1. Controlul caietelor de teme (cu observații și aprecieri, după caz).
2. Lecția anterioară (actualizare).
Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu” Deleni Profesor: Bîțu GeorgianaStructura: Școala gimnazială Pietreni Limba și literatura română
3
II. Captarea atenției elevilor pentru secvența didactică următoare.
Am învățat până acum două mijloace de îmbogățire a vocabularului și anume
derivarea și compunerea.
III. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționale.
Astăzi vom învăța și ultimul mijloc interb de îmbogățire a vocabularului și anume
schimbarea valorii gramaticale sau conversiunea. Acest mijloc de îmbogățire a vocabularului
presupune stăpânirea părților de vorbire. La finalul orei vom reuși să: identificăm mijloacele
interne de îmbogățire a vocabularului, alcătuim corect propoziții simple și dezvolatate,
recunoaștem, într-un text, cuvintele formate prin conversiune și să utilizăm mijloace interne de
îmbogățire a vocabularului.
IV. Prezentarea sarcinilor de învățare.
Se scriu pe tabla mai multe exemple cuprinzand fapte de limba ilustrative pentru
schimbarea clasei morfologice a substantivului si adjectivului:
a) Copilul este frumos.b) El admira frumosul din padure.c) El canta frumos.
Ce valoare morfologica are cuvantul frumos in fiecare propozitie?
In limba romana exista cuvinte care , in functie de contextul in care se afla , au
valori gramaticale ( morfologice) diferite : substantiv , adjectiv , adverb.
Adjectivele pot dobandi valoare de substantiv daca sunt articulate cu articol
hotarat sau nehotarat.
Adjectivele pot capata valoare de adverb atunci cand determina un verb.
Unele substantive pot avea valoare de adverb.
Prin articulare cu articol hotarat sau nehotarat , unele numerale pot dobandi valoare
de substantiv.
V. Conducerea învățării și dobândirea de noi cunoștințe.
Elevii vor primi o fisa de lucru cu celelalte parti de vorbire care isi pot schimba
valoarea gramaticala si vor lucra individual.Se evalueaza rezultatele activitatii si se
noteaza pe tabla.
Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu” Deleni Profesor: Bîțu GeorgianaStructura: Școala gimnazială Pietreni Limba și literatura română
4
Fisa de lucru
1. Precizati valoarea morfologica a cuvintelor subliniate:
El este batran.
Batranul avea parul alb.
Of, ce obosit sunt!
Are un of la inima.
Eu sunt elev.
Anul acesta vom invata despre eul liric.
Are caiete frumoase.
Scrie frumos.
Frumosul este aici.
El a luminat camera cu un bec.
Camera luminata se vedea de departe.
Mi-am luat un fular verde.
Verdele din tablou ii placea .
Ion este un copil mincinos
Un mincinos nu e crezut niciodata .
Am luat nota zece.
Zecele din lucrare a fost o surpriza placuta.
2. Precizati valorile morfologice ale cuvantului ,,o”
a) O , ce timp frumos!
b) Am vazut-o pe Maria.
c) Am fost o data, de doua ori , dar nu ma mai duc.
d) Astazi au scris litera O
e) A mers pe o strada launtrica .
3. Identificati in proverbele de mai jos cuvintele care isi pot schimba valoarea
gramaticala. Aratati ce valoare morfologica au in contextele respective.
Binele cu bine se rasplateste.
Face albul negru si negrul alb.
Un nebun intreaba si zece intelepti nu-i pot raspunde.
Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu” Deleni Profesor: Bîțu GeorgianaStructura: Școala gimnazială Pietreni Limba și literatura română
5
Zgarcitul se bucura luand , iar darnicul se mangaie dand.
VI. Asigurarea feedbackului.
Se realizează pe parcursul conducerii învățării, întărirea făcându-se treptat, prin aprecieri
verbale (E bine! Corect! Da! etc.).
VII. Evaluarea formativă.
Se dă ca activitate independentă acasă exercițiul 1 de la pagina 27 din manual.