PROIECT de Lectie Clasa 2 A

17
PROIECT DE LECŢIE LICEUL: “Lauder- Reut” DATA: 31 .05.2012 PROPUNATOR: Capruciu Cristina-Elena CLASA: a II-a ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare DISCIPLINA: Limba si literatura romana UNITATEA DE INVATARE: “Vara, vara, dulce vara!” SUBIECTUL LECTIEI: Recapitulare- alfabetul, biletul TIPUL DE LECTIE: lectie de recapitulare si sistematizare Obiective operaţionale: Cognitive: O. 1. să recite poezia invatata anterior- “Vara” de N.Stanescu; O. 2. să identifice cuvinte potrivite anotimpului vara; O. 3. să identifice elementele specifice unui bilet (dată, formulă de adresare conţinut, semnătură);, O. 4 să ordoneze logic un bilet, respectând structura acestuia

Transcript of PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Page 1: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

PROIECT DE LECŢIE LICEUL: “Lauder- Reut” DATA: 31 .05.2012PROPUNATOR: Capruciu Cristina-ElenaCLASA: a II-aARIA CURRICULARA:Limba si comunicareDISCIPLINA: Limba si literatura romanaUNITATEA DE INVATARE: “Vara, vara, dulce vara!”SUBIECTUL LECTIEI: Recapitulare- alfabetul, biletulTIPUL DE LECTIE: lectie de recapitulare si sistematizare

Obiective operaţionale:

Cognitive:

O. 1. să recite poezia invatata anterior- “Vara” de N.Stanescu;

O. 2. să identifice cuvinte potrivite anotimpului vara;

O. 3. să identifice elementele specifice unui bilet (dată, formulă de

adresare conţinut, semnătură);,

O. 4 să ordoneze logic un bilet, respectând structura acestuia O. 5.; – să scrie nume de persoane care incep cu litere date; O. 6. – să asocieze cuvintele cu sens asemănător şi cuvintele cu sens opus; O. 7. să explice semnele de punctuatie din textul dat;

Psihomotorii:

O1 – să participe activ la rezolvarea cerinţelor;O2 – să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;O3 – să manifeste disponibilitate în gruparea pe sarcini de lucru;

Afective:O1 – să manifeste toleranţă faţă de partenerii din grupă sau pereche;

Page 2: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

O2 – să-şi îmbunătăţească abilităţile de comunicare, ascultare, cooperare;

RESURSE:a) procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, brainstorming,

ciorchinele, autoevaluareab) materiale: fişe de lucru, fişe cu bilete, bucăţi de hârtie cu părţi din

bilet, saculet cu semen de punctuatie, jetoane pentru fiecare echipa;

c) organizatorice: pe grupe, individual, frontal;

BIBLIOGRAFIE:- Curriculum Naţional – Programa şcolară pentru clasa a II-a;- Oprea Crenguţa Lăcrămioara – „Strategii didactice

interactive”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2006;

- Bratu Gabriela – „Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul primar”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2004

Page 3: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Secventele instruirii

Ob.operationale Continutul invatarii StrategiiTimp Metode si

procedeeForme de organizare a invatarii

Mijloace de invatamant

Evaluare

Moment organizatoric

Se stabileste ordinea si se pregatesc materialele necesare pentru lectie

1min conversatia Activitate frontala

Verficarea temei

O1 Se verifica tema calitativ si cantitativ.Se recita poezia “Vara” de N.Stanescu

3min Exercitiul conversatia

Activitate frontala Aprecieri verbale

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor

O 2 Ghicitoare Soarele dogorește Teiul înflorește, Grâul e aurit Cine a sosit? ( Vara)”Ciorchinele” (anexa 1)Se solicita fiecarei grupe sa gaseasca cat mai multe cuvinte care sa sugereze “vara”, asezandu-le sub forma unui ciorchine.

Se anunta elevii ca astazi este lectie de recapitulare.Se prezinta elevilorasteptarile cadruluididactic intr-o maniera

iinteleasa de elevi.

2min

1 min.

Brainstorming

explicatia

Activitate frontala, in grup

Activitate frontala

Creta colorata Observatia sistematica

Page 4: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Anuntarea temei si a obiectivelor

1min explicatia Activitate frontala

Page 5: PROIECT de Lectie Clasa 2 A
Page 6: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Dirijarea invatarii

O3

O4

O5

Copiii sunt aşezaţi în grupe de câte 4 elevi;fiecare copil din grupă primeşte un plic în care sunt fâşii de hârtie pecare sunt scrise diferite părţi ale unui bilet (anexa 2);Elevii trebuie sa identifice partile componente ale unuibilet.Elevii ordonează bucăţile respectând structura unui bilet, apoi îl transcriu pe o foaie de mărime A4, de diferite culori;Biletele obţinute sunt aşezate pe un panou;

Intr-un saculet cu litere mari de tipar se cere elevilor sa extraga o litera, sa enunte apoi sa scrie la taba un nume de persoana.Se prezinta elevilor o fisa de lucru.

20min Fasii de hartie

ExplicatiaExercitiul

Activitate pe echipe

Activitate individuala Jetoane cu litere

Fise de lucru

Observatia sistematica

Interevaluarea

O6 La punctul 1)a) Elevii trebuie sa gaseasca cuvinte cu sens asemanator si cuvinte

ExplicatiaExercitiul

Activitate frontala,

Page 7: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

O7cu sens opus la punctul b).La punctul 2) Elevii trebuie sa citesca textul si sa explice semenele de punctuatie folosite.

Conversatia individuala Aprecieri verbale

Asigurarea feedback-ului

Se prezinta elevilor tema pentru acasa: citirea lectiei si formularea raspunsurilor la intrebarile din manual de la textul studiat.

5min. conversatia Activitate frontala,individuala

Asigurarea feedback-ului

Incheierea lectiei

Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat evevii, apoi individulale.

1min.

Page 8: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Asigurarea feedback-ului

Se prezinta elevilor tema pentru acasa: citirea lectiei si formularea raspunsurilor la intrebarile din manual de la textul studiat.

5min. conversatia Activitate frontala,individuala

Incheierea lectiei

Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat evevii, apoi individulale.

1min.

Page 9: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Anexa 2

Dragă Viorel,

Mamă,

3 iunie

7 decembrie

Nu uita că mâine avem serbare la ora 16.

Nu te îngrijora.

Irina

Am plecat la teatru cu Simona.

Ne vedem acolo!

Trebuie să vii costumat.

Mă aduce tatăl ei acasă.

Geanina

Page 10: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Dragă Mircea,

Tată,

13 august

27 martie

Vine astăzi la noi.

Adu şi mingea ta cea nouă.

Carmen

Dimineaţă a sunat bunica.

Te aşteptăm pe teren.

Ajunge pe la ora 12.

Am plecat cu George să jucăm baschet.

Radu

Page 11: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Fisa de lucru

1.a)Gasiti cuvinte cu inteles asemanator: prieten= a iesi=

copac= fata=

b)Gasiti cuvinte cu inteles opus:

mic= gras=

greu= subtire =

2.Citeste cu atentie textul si explica semnele de punctuatie.

Mai tarziu, ciocanitoarea s-a intors la veverita sa se roage de dansa. Smerita a batut cu ciocul:-Cioc!Cioc!Cioc!Dar veverita isi mutase cuibul.

Page 12: PROIECT de Lectie Clasa 2 A

Anexa 1

Vara

Soare Lunile verii: iunie, iulie, august

Zile lungi Nopti scurte

Vacanta

Cele 4 anotimpuri:Primavara, vara, toamna, iarna

Fructe

Caldura