Proiect de Lectie Chimie

9
P roiect de lecţie Clasa : a IX-a Prof. Mureşan Mihaela Disciplina: Chimie Tema lecţiei: Tabelul periodic al elementelor.Clorul şi Natriul. Recapitulare Timp de lucru: 1 oră Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor dobândite Obiective operaţionale: Elevii trebuie să fie capabili : O1: să recunoască structura Tabelului periodic al elementelor; O2: să reactualizeze definiţia, numărul, notaţiile, clasificarea şi denumirile grupelor; O3: să reactualizeze definiţia, numărul şi notaţia perioadelor; O4: să folosească Tabelul periodic al elementelor pentru a recunoaşte grupele şi perioadele; O5: să clasifice elementele chimice şi să distingă între metale şi nemetale; O6: să cunoască blocurile de elemente şi să le identifice în Tabelul periodic; O7: să compare proprietatile unui nemetal(Cl) cu cele ale unui metal(Na) folosind diagrama Venn; Competenţe specifice:

description

c

Transcript of Proiect de Lectie Chimie

Page 1: Proiect de Lectie Chimie

Proiect de lecţie

Clasa : a IX-a

Prof. Mureşan MihaelaDisciplina: Chimie

Tema lecţiei: Tabelul periodic al elementelor.Clorul şi Natriul. Recapitulare

Timp de lucru: 1 oră

Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor dobândite

Obiective operaţionale:

Elevii trebuie să fie capabili :

O1: să recunoască structura Tabelului periodic al elementelor;

O2: să reactualizeze definiţia, numărul, notaţiile, clasificarea şi denumirile grupelor;

O3: să reactualizeze definiţia, numărul şi notaţia perioadelor;

O4: să folosească Tabelul periodic al elementelor pentru a recunoaşte grupele şi perioadele;

O5: să clasifice elementele chimice şi să distingă între metale şi nemetale;

O6: să cunoască blocurile de elemente şi să le identifice în Tabelul periodic;

O7: să compare proprietatile unui nemetal(Cl) cu cele ale unui metal(Na) folosind diagrama

Venn;

Competenţe specifice:

C1: Descrierea comportarii speciilor chimice studiate intr-un context dat;C2: Colectarea informatiilor prin observari calitative si cantitative;C3: Analizarea problemelor pentru a stabili contextul,relatiile relevante,etapele rezolvarii;C4: Modelarea conceptelor, structurilor,relatiilor,proceselor, sistemelor;C5: Folosirea corectă a terminologiei specifice chimiei.

Metode şi procedee didactice utilizate: explicaţia, conversaţia euristică, problematizarea,

algoritmizarea, rezolvarea de exerciţii, diagrama Venn, fiele de lucru.

Materiale didactice utilizate: sistemul periodic al elementelor, manualul.

Evenimentele instruirii:

1. Organizarea clasei: trecerea absenţelor, organizarea elevilor.

2. Captarea atenţiei

Elevii sunt întrebaţi dacă ştiu de ce studiem la chimie Tabelul periodic al elementelor

2. Comunicarea obiectivelor lecţiei la nivelul elevilor.

3. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare.

Page 2: Proiect de Lectie Chimie

Se realizează printr-o discuţie cu elevii despre noţiunile învăţate în lecţiile anterioare: Care este legea ce stă la baza clasificarii elementelor ?(legea periodicitaţii) Cine a enunţat initial legea periodicităţii?(Dimitri Ivanovici Mendeleev;afost reformulată

de Mosley) Câte elmente chimice se cunosc în prezent?(118) Cum sunt clasificate elementele tabelului periodic(Metale şi nemetale,separate printr-o

linie îngroşată, în formă de zig-zag,de o parte şi de alta a cesteia fiind semimetale) Cum sunt aranjate elementele chimice în Tabelul periodic?(În grupe şi perioade) Ce sunt perioadele? Perioadele(7) sunt şiruri orizontale cuprinse între două gaze rare

succesive. Numărul perioadei în care se găseşte un element este egal cu numărul straturilor electronice ocupate complet sau parţial cu electroni.Se notează cu cifre arabe dela 1 la7.

Ce sunt grupele? Grupele (18) sunt coloane verticale ce conţin elemente cu acelaşi număr de electroni pe ultimul strat.

Clasificaţi grupele şi spuneţi cum se notează fiecare categorie.1. Grupele principale(8) se notează cu cifre romane şi cu litera A(IA-VIIIA) sau cu

cifre arabe , astfel:1,2,13,14,15,16,17,18.2. Grupele secundare(10) se notează cu cifre romane şi cu litera B(IB-VIIIB) sau cu

cifrele arabe 11,12,3,4,5,6,7,8,9,10. Care sunt denumirile grupelor principale?1- grupa metalelor alcaline; 2- grupa metalelor alcalino-pământoase; 13-grupa metalelor

pământoase (pământurilor rare); 14- grupa carbonului; 15- grupa azotului; 16- grupa oxigenului; 17-grupa halogenilor; 18-grupa gazelor rare.

Care sunt blocurile de elemente şi ce cuprind ele? (blocul s=IA, IIA; blocul p = IIIA-VIIIA, blocul d = elementele tranziţionale din IB-VIIIB şi blocul d = lantanide şi actinide)

Se cere elevilor să identifice blocurile de elemente în Tabelul periodic. Elevii primesc Fişa de lucru, o completează şi apoi o rezolvă la tablă sub îndrumarea şi

supravegherea profesorului. Elevii primesc Fişa cu diagrama Venn pentru a sistematiza în mod comparativ

cunoştinţele despre un metal şi un nemetal, natriul şi clorul.

Evaluarea elevilor se face pe baza răspunsurilor date şi pe baza completării Fişei de lucru şi a Fişei cu diagrama Venn

Tema pentru acasă Se dau elementele cu Z=12 şi Z=8. Se cere:

1. Stabiliţi configuraţiile electronice ale elementelor date, poziţia lor în tabelul periodic.2. Blocul de elemente din care fac parte3. Caracterul chimic şi electrochimic.4. Procesul de ionizare al atomilor elementelor. 5. Compusul pe care îl formează ionii şi legătura chimică ce se stabileşte între aceştia.

Numele şi prenumele_______________________________________

Page 3: Proiect de Lectie Chimie

Fişă de lucru

I.a)Noteaza simbolurile a cate doua elemente din blocul s............ , blocul p................ si din blocul d................. b) Scrie simbolurile a cate doua elemente care formeaza oxizi bazici,............. si a doua elemente care formează oxizi acizi................. c) Scrie simbolul elementului care are cea mai mare electronegativitate...... si cea mai mica electronegativitate...... d) Grupa I A se mai numeste si grupa.............................................iar grupa halogenilor este grupa a ............... II. Stabileste pozitia in tabelul periodic pentru elementele care au configuratiile electronice:1. 1s22s22p63s23p64s23d4 ;2. 1s 2 2 s22p6;3. 1s22s22p6 3 s23p4;4. .1s22s22p3;

5.1s22s22p63s23p64s2 3d8 6. 5. 1s22s22p63s23p64s23d9

7. 1s22s22p63s23p63d104s2 4p65s24d6; Identifică elementele în tabelul periodic şi specifică din ce bloc fac parte

III. Realizati corespondenta dintre elementele de mai jos si caracteristicile lor(o caracteristica se poate scrie o data sau de mai multe ori):

......1. fluor a) formeaza oxizi bazici

......2. potasiu b) formeaza oxizi acizi

......3. aluminiu c ) are numai N.O.=-1

......4. azot d) are doar N.O.=+3

......5. calciu e) are electronegativitate foarte mica

......6. sulf f) are cea mai mare electronegativitate.IV. Într-un orbital de tip s pot exista maximum .... electroni . Într-un orbital de tip p pot

exista maximum .... electroni, în cel de tip d sunt maxim---------electroni, iar în orbitalul f sunt maxim--------------electroni.

V. Se dau elementele cu Z = 19 şi Z = 35.Se cere: Configuraţiile electronice sunt:__________________________________________________

___________________________________________________________________________ Poziţia în tabelul periodic______________________________________________________ Blocurile de elemenete din care fac parte__________________________________________ Procesele de ionizare ale elementelor_____________________________________________

___________________________________________________________________________ Caracterul chimic_____________________________________________________________ Caracterul electrochimic_______________________________________________________ Compusul pe care îl formează ionii elementelor____________________________________

Legatura chimică ce se stabileşte între ionii elementelor________________________

Rezolvare

Page 4: Proiect de Lectie Chimie

Fişă de lucru

I.a)Noteaza simbolurile a cate doua elemente din blocul s..Na, Ca , blocul p: S, F si din blocul d: Cu, Zn b) Scrie simbolurile a cate doua elemente care formeaza oxizi bazici K, Mg si a două elemente care formează oxizi acizi: C, S. c) Scrie simbolul elementului care are cea mai mare electronegativitate..F.... si cea mai mica electronegativitate.Cs. d) Grupa I A se mai numeste si grupa..metalelor alcaline, iar grupa halogenilor este grupa a ...VIIA............ II. Stabileste pozitia in tabelul periodic pentru elementele care au configuratiile electronice:1.1s22s22p63s23p64s23d4 ; p 4, gr. VIB,Cr, s;2.1s 2 2 s22p6; p 2, gr.VIIIA,Ne,p;3.1s22s22p6 3 s23p4; p 3, gr.VIA,Si,p;4. .1s22s22p3; p 2, gr. VA, N;bloc p;

5.1s22s22p63s23p64s2 3d8 ;Ni,p 4,gr.VIIIB,d 6. 1s22s22p63s23p64s23d9 ;Cu,p4,gr.IB,d7. 1s22s22p63s23p63d104s2 4p65s24d6;Ru,d; p5,gr.VIIIB

Identifică elementele în tabelul periodic şi specifică din ce bloc fac parte

III. Realizati corespondenta dintre elementele de mai jos si caracteristicile lor(o caracteristica se poate scrie o data sau de mai multe ori):

.c...f..1. fluor a) formeaza oxizi bazici

.a,e..2. potasiu b) formeaza oxizi acizi

...d...3. aluminiu c ) are numai N.O.=-1

.....b .4. azot d) are doar N.O.=+3

...a...5. calciu e) are electronegativitate foarte mica

.....b.6. sulf f) are cea mai mare electronegativitate.VI. Într-un orbital de tip s pot exista maximum .2... electroni . Într-un orbital de tip p pot

exista maximum .6... electroni, în cel de tip d sunt maxim--10-------electroni, iar în orbitalul f sunt maxim------14--------electroni.

VII. Se dau elementele cu Z = 19 şi Z = 35.Se cere: Configuraţiile electronice sunt:____________ 1s22s22p63s23p64s1 _____________

____________________________________1s22s22p63s23p63d104s2 4p5

Poziţia în tabelul periodic__perioada 4,gr. IA; perioada 4, gr. VIIA Blocurile de elemenete din care fac parte____s şi p Procesele de ionizare ale elementelor_____________________________________________ ___________________________________________________________________________ Caracterul chimic__________metalic şi nemetalic; Caracterul electrochimic_______electropozitiv şi electronegativ; Compusul pe care îl formează ionii elementelor________K+Br-

Legatura chimică ce se stabileşte între ionii elementelor___ionică_____________________

Page 5: Proiect de Lectie Chimie
Page 6: Proiect de Lectie Chimie