Proiect de Lectie Bun

download Proiect de Lectie Bun

of 5

Transcript of Proiect de Lectie Bun

PROIECT DE LECIE

COLEGIUL VASILE LOVINESCU FLTICENI

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Hurjui Andreea

Modulul :Operaii i utilaje n Industria AlimentarData: 11.06.2015

Clasa: a-IX- a IA ACalificarea: Tehnician n Industria AlimentarUnitatea de nvare: Moduri de transfer de cldur

Tema leciei: Metode de conservare a alimentelor cu ajutorul temperaturilor sczute

Tipul leciei: Lecie de tip mixtUniti de competene:

UC1: Moduri de transfer de caldurCompetena individual:

Efectuarea operatiilor care asigur conservarea cu ajutorul temperaturilor sczute

Obiective operationale : Elevii vor fi capabili:

O1 s recunoasc principalele metode care asigur conservarea cu ajutorul temperaturilor sczute;

O2 s identifice caracteristicile principalelor procese de conservare;

O3 s evidenieze importana folosirii proceselor de congelare si refrigerare;

O4 s caracterizeze i s enumere metodele folosite la refrigerare i la congelare;Strategii didactice:

Explicativ-reproductiv, semidirijat frontal, mixt, pe baza unui coninut dinainte structurat n vederea realizrii obiectivelor O1 i O2. Semidirijat frontal, combinat cu activitatea individual, pe baza unui coninut prestabilit, urmrind realizarea obiectivelor O3 i O4.Metode: Expunerea; Conversaia euristic; Explicaia; Problematizarea, Joc didactic;Mijloace didactice: Fie de documentare; fie de lucru; fie de autoevaluare; video-proiectorul; manualul, tabla, creta. Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual;Nr. crtEtapele lecieiTimp

(min)Activitatea desfurat deMetode de activitateMijloace didactice

ProfesorElevi

1.Moment organizatoric3-salutul, scurta conversaie de acomodare

-verificarea prezenei, a mijoacelor didactice pregtite, a existenei caietelor de notie-rspund solicitrilor

-se pregtesc pentru lecie-conversaia-catalogul

-caietul profesorului

2.Captarea i orientarea ateniei3-se propune elevilor s rspund la ntrebrile: Ce se inelege prin conservare? Care sunt metodele de conservare prin frig?-sunt ateni la informaiile comunicate i rspund la ntrebri

-conversaia

3.Anunarea temei i a obiectivelor4La nceputul orei, profesorul va scrie pe tabl:

Titlul unitii de nvare: Moduri de transfer de cldur;

Titlul leciei: Metode de conservare a alimentelor cu ajutorul temperaturilor sczute;Obiective operaionale:

O1: sa recunoasc principalele metode care asigur conservarea cu ajutorul temperaturilor sczute;

O2: s identifice caracteristicile principalelor procese de conservare;

O3: s evidenieze importana folosirii proceselor de congelare i refrigerare;

O4: s caracterizeze i s enumere metodele folosite la refrigerare i la congelare;

-noteaz titlul leciei pe caiete

-ascult cu atenie explicaiile profesorului-explicaia

-expunerea-tabla

-creta

4.Transmiterea noilor cunotine prezentarea materialului-stimul, dirijarea nvrii i obinerea performanei20Profesorul prezint noiunile introductive ale leciei n mod sistematic despre conservare, metodele de conservare prin frig, procedeele refrigerrii i congelrii i descrierea lor i mparte fisele de documentare;

-urmresc informaiile pe fia de documentare i prezentarea power point.-noteaz noile informaii n caiete

-rspund solicitrilor profesorului

-sunt ateni la informaiile pe care le prezint profesorul

-rspund ntrebrilor profesorului

-sunt ateni la informaiile pe care le prezint colegii de clas -sunt ateni i noteaz n caiete explicaiile ulterioare ale profesorului-explicaia

-conversaia euristic

-problematizarea

-videoproiector-fi de documentare

5.Fixarea cunotinelor i realizarea feed-back-ului15Distribuie fie de lucru, fie cu jocul didactic i fie de autoevaluare cerndu-le rezolvarea n grup a aplicaiilor propuse.Se apreciaz elevul i grupul de elevi cstigtor prin aplauze.

-formeaz grupele de elevi. Fiecare grup va primi aceeai sarcin de lucru.

-apreciaz corectitudinea rezultatelor raportate i solicit exprimarea opiniei celorlaltor grupe.-conversaia

euristic

- fie de lucru,- fie de autoevaluare,

- Joc didactic

6.Transmiterea sarcinii de lucru pentru acas2-solicit studiul individual al temei ,,conservarea alimentelor cu ajutorul temperaturilor sczute,,-sunt ateni

-noteaz tema pentru acas-solicit explicaii legate de coninutul temei.

-conversatia euristic-explicatia-fia de documentare- manual

7.ncheierea activitii3Ce am nvat astzi?

Aprecierea activitii elevilor generale i individuale, concluzii.

Elevii ascult, rspund la ntrebarea adresat, rein aprecierile profesorului.-i exprim propriile preri-expunere

PAGE 4