Proiect de Lecţie Avlm4

9
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHU DRAGOMIR” BRĂILA DATA: 17 aprilie 2013 PROPUNĂTOR : prof.înv.pr . ŢUŢUIANU ALINA CLASA: PREGĂTITOARE A ARIA CURRICULARĂ: ARTE ŞI TEHNOLOGII DISCIPLINA: ARTE VIZUALE ŞI LUCRU MANUAL UNITATEA: Colajul SUBIECTUL LECŢIEI : Colajul cu materiale textile: „Roci!a "#$ei%& TIPUL LECŢIEI: (ormare )e 'rice'eri *i )e'ri$)eri +acti,itate i$te COMPETENŢE VIZATE: ARTE VIZUALE ŞI LUCRU MANUAL 0121 Reali"area )e a'lica!ii&com'o"i!ii&o3iecte&co$-truc!ii -im'le4 ' *2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple COMUNICARE 5N LIM6A ROM7N8 9191 e-i"area -em$i(ica!iei ;lo3ale a u$ui me-aj -curt4 'e teme (ami 9101 Recu$oa*terea u$or )etalii )i$tr<u$ me-aj -curt4 ro-tit clar *i MATEMATIC8 ŞI E=>LORAREA ME?IULUI @191 Utili"area u$or m.-uri $eco$,e$!io$ale 'e$tru )etermi$area *i co MUZIC8 ŞI MIŞCARE 2191 Ma$i(e-tarea li3er.4 a)ec,at.4 'e mu"ic.4 a'el#$) la )i,er-e (or OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcr!" #$ "a !%&r#$'" (re$ e"e)$$ )(r %$ capa*$"$ : a+ c(,-$'$)e: O.c. /: -. i)e$ti(ice materialele *i u-te$-ilele (olo-ite

description

proiect grad 1

Transcript of Proiect de Lecţie Avlm4

PROIECT DE LECIE COALA GIMNAZIAL MIHU DRAGOMIR BRILA

DATA: 17 aprilie 2013 PROPUNTOR: prof.nv.pr. UUIANU ALINA

CLASA: PREGTITOARE A

ARIA CURRICULAR: ARTE I TEHNOLOGIIDISCIPLINA: ARTE VIZUALE I LUCRU MANUALUNITATEA: Colajul

SUBIECTUL LECIEI: Colajul cu materiale textile: Rochia znei/Haina prinuluiTIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi (activitate interdisciplinar) COMPETENE VIZATE:

ARTE VIZUALE I LUCRU MANUAL

2.3. Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/construcii simple, pe baza interesului direct

*2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple COMUNICARE N LIMBA ROMN

1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar

1.2. Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar

MATEMATIC I EXPLORAREA MEDIULUI

6.1. Utilizarea unor msuri neconvenionale pentru determinarea i compararea lungimilor MUZIC I MICARE

3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Pe parcursul i la sfritul orei elevii vor fi capabili:

a) cognitive:

O.c.1 : s identifice materialele i ustensilele folosite;

O.c.2 : s prezinte etapele de parcurs n realizarea lucrrii pe baza modelelor i a explicaiilor primite;O.c.3 : s reproduc corect textul i melodia unor cntece, respectnd linia melodic i versurile;b) psiho-motrice:

O.m1 : s asambleze corect, estetic i creativ n spaiul de lucru elementele compoziiei;O.m2 : s aib o poziie adecvat n banc ;c) afective:

O.a.1: participarea cu interes la lecie ;

O.a.2: relaionarea pozitiv cu membrii grupului de apartenen (grupul colar).

STRATEGII DIDACTICE:

1.Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, instructajul, demonstraia, exerciiul, jocul de rol, Turul galeriei, interpretarea muzical2. Mijloace de nvmnt i materiale: carton colorat imprimat, materiale textile, foarfec, lipici, cd cntece, calculator, figuri vesele/triste3. Forma de organizare a activitii: frontal, independent

DURATA: 35 min. + 15 min. activitate complementarBIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum Naional. Programa colar pentru disciplina Arte vizuale i lucru manual, Bucureti, 2012;

2. Arte vizuale i lucru manual ghid metodologic, clasele pregatitoare, I IV, Ed. Aramis,2012

3. http://www.didactic.ro/resurse-educationale/invatamant-prescolarMomentele

lecieiO.op.Elemente eseniale de coninut

Strategii didacticeModaliti de

evaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForma de organizare

1. Moment organizatoric

1 min*Se asigur condiiile optime i materialele necesare desfurrii leciei.

*Elevii sunt aezai pe pernue n semicerc.

2. Captarea i meninerea ateniei

5 min*Captarea ateniei se realizeaz cu ajutorul plicului 4 (Anexa 1);

-Se d citire acestuia.Conversaia

Anexa 1

Frontal Aprecieri verbale

Aplauze

3. Anunarea temei i a obiectivelor

1 min.*Astzi la ora de arte vizuale i lucru manual vom realiza, folosind tehnica colajului cu materiale textile, Rochia Znei/ Haina prinului.*Le explic c trebuie s lucreze cu atenie pentru a obine lucrarea propus.Explicaia Frontal

4. Dirijarea nvrii

22 minO.c.1

O.c.2

O.m.1

O.m.2

*Se iniiaz o scurt conversaie:

-Ce materiale ne-ar fi necesare ca s facem rochia znei? Dar pentru hinu?-Dac ar trebui s chemm pe cineva care s tie s fac rochie/haine, cine ar fi aceast persoan?

-Cum se numete locul de munc al croitorului?

*Joc de rol: La croitorie

Intuirea materialelor

-Elevii identific de pe mas urmtoarele materiale: carton colorat imprimat, material textil, lipici, foarfec.

Explicarea tehnicii de lucru

-Este prezentat o plan model, care conine elementele ce urmeaz a fi realizate:

a)Pe cartonul colorat este imprimat imaginea unei rochie/hinue (Anexa 2);b)Se taie buci de material textil;c)Se umple conturul rochiei znei cu bucile de material textil tiate;

d)Se fac ultimele retuuri.e)Prezint criteriile de evaluare ale lucrrilor: finalizarea lucrrii, corectitudinea execuiei, aspectul estetic al acesteia.Realizarea lucrrii

*Pe un fond muzical plcut, adecvat, elevii vor lucra independent astfel:

-vor tia buci de material;

-vor lipi materialele n interiorul conturului rochiei/hinuei.

*Se va interveni acolo unde e cazul, se vor da sugestii elevilor, se vor face observaii asupra modului n care lucreaz elevii.ConversaiaJocul de rol

Explicaia

Demonstraia

Instructajul

Exerciiul

Plana-model

Carton colorat imprimat, materiale textile, foarfec, lipici, calculator, cdFrontal

Frontal Independent

Aprecieri individuale i colective

Aplauze

5. Evaluare 5 min

*Lucrrile sunt expuse la panou.

*Se vor discuta i aprecia lucrrile de ctre copii i nvtoare pe baza urmtoarelor criterii:

-respectarea tehnicii de lucru;

-realizarea estetic a ansamblului;

-acurateea lucrrii.*Vor lipi figuri vesele/triste pe lucrrile care au/nu au respectat criteriile de evaluare.Explicaia Turul galerieiLucrrile elevilorFiguri vesele/tristeFrontal Aprecieri verbale

7.Activitate n completareO.c.3*Elevii se vor costuma i se vor manifesta liber pe muzic.Interpretare muzicalCalculator

Mti, costumeFrontal Aprecieri verbale

7. ncheierea

activitii

1min*Se vor face aprecieri globale asupra participrii copiilor si a modului de lucru pe parcursul activitilor.Conversaia Aprecieri verbale

ANEXA 1

Proba 4:

Vai! Ce uituc sunt! Nu am nici o rochie. tiu c m vei ajuta n continuare i-mi vei pregti voi o rochi. Atenie la explicaiile pe care le vei primi, la respectarea tehnicii de lucru, corectitudinea execuiei, aspectul estetic al lucrrii. Dup ce terminai, v ateapt o surpriz!Spor la lucru!

Zna Povetilor

ANEXA 2