Proiect de Lectie 1

8
Proiect de lecție 1 Date generale: Data: 04.03.2013 Școala: nr 6 Hunedoara Clasa: a II-a Disciplina: Educație muzicală Subiectul de lecție: De ziua mamei Propunător: Fechete Noemi Tipul de lecție: Combinată (predare-învățare și formare de deprinderi și priceperi) Obiective operaționale: - la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: - să intoneze un cântec (De ziua mamei) în măsura de . – sa execute exercitii cu acompaniament cu instrumente muzicale (maracas, ou). Metode didactice: Conversația, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire, învățarea unui

description

cls.a II-a C

Transcript of Proiect de Lectie 1

Proiect de lecție 1

Date generale: Data: 04.03.2013 Școala: nr 6 Hunedoara Clasa: a II-a Disciplina: Educație muzicală Subiectul de lecție: De ziua mamei Propunător: Fechete Noemi Tipul de lecție: Combinată (predare-învățare și formare de deprinderi și priceperi)

Obiective operaționale: - la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: - să intoneze un cântec (De ziua

mamei) în măsura de . – sa execute exercitii cu acompaniament cu instrumente muzicale (maracas, ou).

Metode didactice: Conversația, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire, învățarea unui cântec după auz, observarea, demonstrarea. Mijloace didactice: normal, cântecul De ziua mamei, diapazon.

(B) Desfășurarea lecției

Evenimentele lecției

Activitățile Profesorului Activitățile Elevilor

Metode didactice Mijloace didactice

Evaluare Observații

Captarea atenției Propune executarea unor exerciții de cultură vocală:

S S SS S S S S

La la la la la la la la la------

Urmăresc demonstrarea apoi execută exercițiile controlân-du-și respirația și emisia.

Exercițiul și demonstrarea.

Instrument(diapazon)

-practică-colectivă-colectivă practică

Reactualizarea cunoștintelor

( reia un cântec știut deja ) - intonează cântecul ………………………………..

Conversația (explicația).

-feed-backoralăpracticăscrisă

Dirijarea învățării(prezentarea ma-terialului stimul)(predare-învățare)

-familiarizarea verbala a copiilor cu continutul cantecului-anuntarea titlului, prezentarea autorului sau specificarea provenientei cantecului.-interpretarea model a cantecului.

-analiza verbala a cantecului.

-reluarea interpretarii model.

-insusirea cantecului pe fragment, prin asocierea treptata a acestora

-consolidarea cantecului.-profesorul scrie pe tablă . -elevii descoperă

titlul lecției.

PovestireP,descriereP,conversațieP+E-conversatieP+E, explicatieP.

-demonstrareaP, observareaE-conversatieP+E, explicatieP-demonstrareP, observareE-demonstrareP, exercitiuE,conversatieP+E.-joculE,P,auditieP+E -învățarea prin desco-perire.

-feed-back

-feed-back practică.

Fixarea cunoștințelor

Propune intonarea cântecului De ziua mamei

***anexat

-învață cântecul prin metoda învățării după auz

-învățarea unui cântec după auz

-cântecul De ziua mamei

-feed-back practic, colectiv.

Transferul de cunoștințe

Profesorul propune un joc cu instrumente muzicale.

-copiii o executa -demonstrare si observarea

-instrumente muzicale (maracas, ou)

-feed-back

Planul tablei De ziua mamei De Gh. Dăncuș

1. Foicică de pe șes, floare, floricea! Cu mult drag eu te-am ales, floare, floricea!

Refr.: Ai petale albăstrui, floare, floricea. Mamei te voi dărui, floare, floricea!

2. Și să-i spun c-am s-o ascult, floare, floricea! c-o iubesc nespus de mult, floare, floricea!

Anexă De ziua mamei De Gh. Dăncuș.

1.Fo-i–ci -că de pe șes, floa-re,flo-ri -cea! 2. Și să-i spun c-am s-o as-cult,Floa -re, flo –ri -cea .

Cu mult drag eu te-am a-les, floa-re,flo–ri -cea! C-o iu-besc ne- spus de mult, floa–re, flo-ri-cea .

Ai pe –ta -le al–băs-trui,floa-re,flo-ri-cea.

Ma-mei te voi dă–ru–i, floa-re,flo-ri-cea!