Proiect de Lecție Regina Maria

19
UNIVERSITATEA ,,VASILE ALECSANDRI” DIN BACĂU FACULTATEA DE ȘTIINȚE SPECIALIZAREA: PEDAGOGIA ÎNVĂȚĂMÂNTULUI PRIMAR ȘI PREȘCOLAR PROIECT DE LECȚIE Istorie Profesor coordonator: Lect.univ.dr. Mâţă Liliana Studentă, Anul al III-lea: Cernat (Fodor) Lenuța Semestrul al II-lea

Transcript of Proiect de Lecție Regina Maria

Page 1: Proiect de Lecție Regina Maria

UNIVERSITATEA ,,VASILE ALECSANDRI” DIN BACĂUFACULTATEA DE ȘTIINȚE

SPECIALIZAREA:PEDAGOGIA ÎNVĂȚĂMÂNTULUI PRIMAR ȘI PREȘCOLAR

PROIECT DE LECȚIEIstorie

Profesor coordonator: Lect.univ.dr. Mâţă Liliana

Studentă, Anul al III-lea: Cernat (Fodor) Lenuța

Semestrul al II-leaAnul universitar 2015-2016Structura proiectului didactic

Page 2: Proiect de Lecție Regina Maria
Page 3: Proiect de Lecție Regina Maria

Proiect de lecţie

Data: Unitatea de învăţământ: Clasa: a IV- a Propunător: Gabriela MunteanuDisciplina: IstorieUnitatea de învăţare: ”Conducători, eroi, evenimente”Tema: Regina MariaTipul lecţiei: Predare – învăţare

Scop: Reprezentarea timpului şi a spaţiului în istorie. Cunoaşterea şi utilizarea surselor istorice. Cunoaşterea şi utilizarea termenilor istorici.

Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi

Competențe specifice:1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o situație de învățare 1.2. Localizarea în spațiu a evenimentelor istorice 2.1. Identificarea de surse istorice utilizând o varietate de instrumente, inclusiv tehnologiile de informare și comunicare 2.3. Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecințelor și a elementelor care s-au schimbat sau nu într-o anumită perioadă de timp 3.2. Utilizarea corectă a termenilor istorici accesibili în situații de comunicare orală și scrisă 4.1. Determinarea semnificației unor evenimente din trecut și din prezent

Obiective operaționale: Cognitive

O1 - să recunoască următoarele personalităţi: A. I. Cuza, M. Kogălniceanu, N. Grigorescu, regele Carol I, regele Ferdinand, Regina Maria; O2 - să localizeze în timp şi secol Unirea Mică 1859, Războiul de Independenţă 1877, Primul Război Mondial 1916, Unirea cea Mare 1 Decembrie 1918, sfinţirea Şcolii „Regina Maria” 24 Nov. 1929;

O3 - să numească faptele Reginei Maria a României;O4 - să compare școala din secolul trecut cu cea prezentă;O5 - să descopere importanţa în istorie a Reginei Maria;

Page 4: Proiect de Lecție Regina Maria

AfectiveOA1 - să participe cu interes la lecţie;

Psiho- motorii OM1 - să scrie corect și rapid în caiete și pe fișe, respectând regulile de aşezare în pagină;

OM2 - să lucreze corect cu harta;

Resurse: Resurse procedurale: jocul de rol, exerciţiul, conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, munca independentă, eseul de cinci minute,

cvintetul, Resurse informaţionale: hărți, laptop, video-proiector, ppt despre Regina Maria, fotografii, foi cu materiale informaționale, text -suport , Resurse bibliografice:

Istorie pentru toate manualele alternative- Ed. Carminis Istorie, manual pentru clasa a IV-a- Ed. CD Press Enciclopedie ilustrată de istorie universală Ed. Reader’s Diegest Dosarele Historia nr.30 an 2004 „Maria – Regina inimilor”

Resurse umane: elevii clasei a IV a Resurse temporale: 45 minute Forme de organizare: frontală, pe echipe, ,individuală. Forme de evaluare: continuă (fişe de lucru)

Page 5: Proiect de Lecție Regina Maria

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecției Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Tipul activităţii

/Timp

Metode/ Mijloace de învăţământ

Moment organizatoric Se asigură condiţiile optime pentru buna

desfăşurare a lecţiei.

1. Captarea atenției

Se va realiza prin vizionarea unei ppt cu tema „Regina Maria”. laptop

Conversaţia euristică

2. Enunțarea temei și a obiectivelor

Vă grupaţi câte patru. Veţi primi un plic cu foi. Le împărţiţi. Le citiţi cu multă atenţie. Le veţi folosi în etapa următoare. Puteţi schimba între voi în cadrul grupei, dar nu depăşiţi 10 minute.

Îndeplinesc sarcinile Foi cu materiale informaţionale

ExerciţiulSelecţiuni film „Regima Maria”

3. Actualizarea cunoștințelor

- Ce înseamnă să te întorci în timp? Cum s- ar putea realiza acest lucru? Cunoaşteţi vreun personaj care a reuşit acest lucru? Aţi vizionat vreun spectacol sau film cu acestă temă?- Am creat un cadru adecvat şi să încercăm să ne întoarcem în timp. Priviţi această axă a timpului. Ea ne permite să realizăm cu uşurinţă acest lucru. Sunteţi pregătiţi?- Trebuie să recunoaşteţi personajele, să ascultaţi ce vă spun şi să precizaţi la ce eveniment istoric se referă?

.

Răspund la întrebări.

4’

Page 6: Proiect de Lecție Regina Maria

Mă situez pe axa timpului.-Cine este personajul? La ce moment am asistat?

- Cine este personajul? La ce moment am asistat?

- Am păstrat personajul, dar la ce moment am asistat?- Cuza rămâne lângă noi? - De numele cărui domnitor e legată proclamarea Independenţei de Stat?- Când a avut loc Războiul de Independenţă?- Ce alte evenimente importante s- au petrecut în timpul domniei lui Carol I? Enumeraţi trei.

- Cine este personajul? Priviţi!

Cuza :”Jur în numele preasfintei Treimi şi în faţa ţării mele că voi păzi cu sfinţenie drepturile şi interesul Patriei, că în toată domnia mea voi priveghea la respectarea legilor pentru toţi şi în toate neavând dinaintea ochilor decât binele şi fericirea naţiei române. Aşa Dumnezeu şi compatrioţii mei să- mi fie întru ajutor”

Mihail Kogălniceanu:”Prin înălţarea ta pe tronul lui Ştefan cel Mare s- a înălţat însăşi naţionalitatea română...Alegându-te pe tine domn am voit să arătăm lumii ceea ce toată ţara doreşte: la legi noi om nou. Fii dar omul epocei (...), fii bun, fii blând; fii bun mai ales pentru aceia pentru care mai toţi domnii trecuţi au fost nepăsători şi răi.(...) Fii simplu, Măria Ta, fii bun , fii domn cetăţean; urechea ta fie pururea deschisă la adevăr şi închisă la minciună şi la linguşire. Porţi un frumos şi scump nume, numele lui Alexandru cel Bun. Să trăieşti dar mulţi ani ca şi dânsul; să domneşti ca şi dânsul”...

Mihail Kogălniceanu:”Suntem independenţi, suntem naţiune de sine stătătoare. Suntem o naţiune liberă şi independentă”

Mihail Kogălniceanu:”Am apreciat calităţile acestui tânăr şi a primit o bursă pentru a studia la Paris, la şcoala Belle- Arte”

N. Grigorescu: M- am întors de la Paris, deoarece, România, ţara mea e cea mai frumoasă!

10

Joc de rolCostume

speciale, harta

Page 7: Proiect de Lecție Regina Maria

N. Grigorescu:Am fost chemat să însoţesc armata română în calitate de pictor de front, realizând astfel la faţa locului, în luptele de la Griviţa şi Rahova, schiţe după care am pictat tablouri renumite.Urmăresc tablourile proiectate!

4. Dirijarea învățării

-Despre cine vom discuta în această lecţie?

Poate unul dintre cele mai complexe personaje din istoria României este Regina Maria a României, supranumită de românii contemporani cu ea „Mama răniţilor” sau „Regina soldat”, în special datorită implicării sale active în ajutorarea răniţilor în Primul Război Mondial.

Născută în 29 octombrie 1875, în Marea Britanie, sub numele de Marie Alexandra Victoria de Saxa-Coburg şi Gotha , viitoarea regină Maria a României a fost prima fiică a principelui Alfred al Marii Britanii, principe de Saxa-Cobur-Gotha şi duce de Edinburg, şi a ducesei Maria Alexandrovna a Rusiei, unica fiică a ţarului Alexandru al II-lea al Rusiei. Regina Maria a fost, totodată, nepoata Reginei Victoria a Marii Britanii.

După o copilărie şi o adolescenţă petrecută în casa părintească, din Eastwell Park, comitatul Kent, Maria s-a logodit la 16 ani cu principele Ferdinand I, moştenitorul tronului României. S-au căsătorit la 10 ianuarie 1893, pe când

- Regina Maria

Expunerea

Conversația

Fotografii

Page 8: Proiect de Lecție Regina Maria

principesa Maria avea numai 17 ani. Cu prilejul acestui eveniment a primit o cupă de argint care se păstrează la Muzeul Naţional de Istorie al României şi pe care stă gravată inscripţia: „Bine ai venit mireasă de Dumnezeu, aleasă spre a patriei cinstire. Ianuarie 1893”

Regina Maria a fost şi un excelent diplomat, prin vizitele sale în străinătate făcând cunoscută România, ţara sa de adopţie, şi interesele ei. La sfârşitul Primului Război Mondial a mers la Conferinţa de Pace de la Paris, după retragerea delegaţiei noastre, unde a promovat interesele României, reamintidu-le aliaţilor occidentali de sacrificiile armatei române în timpul Primului Război Mondial. A avut convorbiri cu preşedintele Franţei, Raymond Poincare, şi cu primul-ministru Georges Clemenceau. Au urmat apoi vizite neoficiale la Paris şi la Londra care au fost urmate de crearea României Mari prin reunirea provinciilor istorice.

În 1926 a vizitat SUA împreună cu principesa Ileana şi principele Nicolae, moment ce reprezintă apogeul popularităţii sale.

Regina Maria a fost şi o îndrăgită scriitoare. Ea a început să scrie mai întâi poveştile pe care le spunea copiilor ei, mai apoi, în anii războiului, a scris pentru soldaţi şi pentru diferite ziare. Întreaga sa operă totalizează peste 30 de volume de povestiri pentru copii, poezii şi proză, dintre care cele mai cunoscute sunt

Page 9: Proiect de Lecție Regina Maria

Memoriile sale apărute în anii 1934-1935 sub titlul „Povestea vieţii mele”. Regina Mari a colecţionat şi lucrări de artă ale unor pictori foarte cunoscuţi precum Arthur Verona, Ştefan Popescu, Kimon Loghi, Cecilia Cuţescu Storck, Nicolae Vermont, Eustaţiu Stoenescu. Multe din obiectele personale ale reginei pot fi văzute la Maryhill Museum, iniţial locuinţa unui om de afaceri feroviar american din statul Washington, Sam Hill, cu care Regina Maria a purtat o îndelungată corespondenţă.

Regina Maria a fost îndrăgită nu numai în ţară, ci şi în străinătate . În 1935, în urma unor interviuri realizate cu aceasta, scriitoarea şi jurnalista Berthe Vulliemin scria, în prestigioasa publicaţie franceză "Revue des deux Mondes", următoarele fraze despre regina Maria:

"Ceea ce te izbşte mai întâi, când întâmpini pentru prima dată pe Regina Maria, e frumuseţea ei. Înfäţişarea sa, căreia i se potriveşte atât de bine termenul de înfăţişare de regină, statura ei înaltă, albeaţa de lapte a tenului ei, ovalul chipului ei, cu trăsături de-o puritate clasică, nasul mic, aquilin, buzele bine desenate şi zâmbetul atât de sincer, atât de blând, ochii de-un albastru intens, deasupra cărora sunt trase sprâncene minunate, fruntea descoperită, părul de un blond de aur, astăzi de-abia incäruntit, dar mai ales expresia privirii, în care străluceşte inteligenţa, bunătatea, încordarea şi adesea bucuria, alcătuiesc un

Page 10: Proiect de Lecție Regina Maria

tot de-o atracţie irezistibilă.

Dar pe lângă acestea, poate şi în oarecare măsură din cauza aceasta, ca şi când, instinctiv, ea ar trebui să ceară iertare de această superioritate fără voie, cât farmec, câtă graţie în felul de-ai primi pe oameni, cat interes ştie să arate tuturor. Aci se vădeşte caracterul, intervin calităţile sufletului. Nenumărate sunt gesturile, de milă sau de dragoste, la care am asistat; dar gesturi atât de spontane, atât de discret făcute, încât trec aproape neobservate şi, totuşi, câtă mărinimie, ce ghicire a sensibilităţii aproapelui, nu trădează"

5. Obţinerea performanţei

Se va realiza printr-un set de întrebări.- Cine a fost?

Soţia regelui Ferdinand I al României Mare prinţesă a Marii Britanii şi Irlandei Regină a României (1914- 1927) A fost nepoata reginei Victoria a Marii

Britanii.

15’ LaptopPrezentare powerpoint

Page 11: Proiect de Lecție Regina Maria

- Când a trăit?- Unde a trăit?

- Care au fost faptele sale (viaţa sa)?- Care a fost importanţa în istorie?

1875 -1938 Anglia, România, Franţa, SUA

Principesa Maria (Missy) S- a născut în Anglia, în 1875 La 17 ani s-a căsătorit cu principele moştenitor

al României, Ferdinand A născut şase copii: Carol, Elisabeta, Marioara

(Mignon), Nicolae, Ileana, Mircea Contribuie la decorarea propriului castel

„Pelişor” Devine patroana societăţii „Tinerii artişti”, care

anual realizau câte o expoziţie din care nu lipseau lucrări de artă ale principesei

Înzestrată cu talent scriitoricesc, îndemnată de copii şi încurajată de regina Elisabeta a României începe să scrie poveşti, povestiri, „ Povestea vieţii mele” în patru volume

1914 primeşte coroana de regină

Regina Maria Îl determină pe Ferdinand să intre în război

(Primul Război Mondial) alături de Anglia, Franţa, Rusia

Soră de caritate, vizitează răniţi şi bolnavi în tranşee şi spitale , e numită „ Mama răniţilor”

Activitate deosebită în ţară şi în afara ei pentru realizarea Unirii

Vizita la Paris şi Londra 1919, întrevederi cu oameni politici

1 Decembrie 1918 Marea Unire Primeşte în semn de recunoştinţă de la locuitorii

Braşovului Castelul Bran !922 Încoronarea de la Alba- Iulia, suverani ai

României Mari 1926 Turneul triumfal în SUA, descris pe larg

într- un jurnal

Expunerea

Expunerea

Page 12: Proiect de Lecție Regina Maria

- Spuneţi un substantiv, adjectiv, verb, pronume personal, pronume de politeţe

- Realizaţi un cvintet pornind de la cuvântul „regină”(două adjective, trei verbe, o propoziţie alcătuită din patru cuvinte, un cuvât- esenţa)

După moartea lui Ferdinand se retrage din viaţa politică, la castelul de la Balcic

1938 se stinge din viaţă la Sinaia, la castelul Pelişor

A fost îngropată la Curtea de Argeş alături de soţul ei, iar inima a fost închisă într- o casetă de argint şi depusă la biserica Stella Maris din Balcic

A fost numită „Regina Inimilor”

- regină, frumoasă, a îngrijit, ea, Măria Sa

„- ReginăFrumoasă, bunăLuptă, iubeşte, uneşteEa a adus tuturorUnitatea”

cvintetul

Page 13: Proiect de Lecție Regina Maria

Feed-back - Să ne continuăm călătoria.- Vă voi citi din Telegraful român din noiembrie 1929: „ Azi, 24 Novembre s- a sfinţit prima şcoală primară de fete de la 1918. E un prilej de bucurie, vis-a-vis de inchiosoare s- a ridicat un lăcş al luminii şi iubirii”- Despre ce este vorba?- Recunoaşteţi imaginea. Ce reprezintă acestă imagine?- La 24 noiembrie 1929 s- a sfinţit şcoala de fete „Regina Maria”.- Micul muzeu pe care l- am realizat aici cuprinde: acte şcolare, imagini, copii ale unor publicaţii ale vremii care atestă ceea ce am afirmat.- Vă invit să- l vizitaţi!

- Despre înfinţarea şcolii „Regina Maria”

5’ expoziţie

Retenția și transferul

Temă: Scrieţi trei lucruri care v- au atras atenţia şi le- aţi reţinut.Scrieţi un eseu cu titlul „Şcoala mea de altă dată”. Vom organiza un concurs data viitoare.

Page 14: Proiect de Lecție Regina Maria

Anexa 1

Regina Maria

"Caracterul este destin"

   Alteta sa principesa Maria, nascuta Marie Alexandra Victoria, s-a nascut la 29 octombrie 1875, la Eastwell Park, in Marea Britanie, fiind fiica principelui Alfred al Marii Britanii, principe de Saxa-Cobur-Gotha si duce de Edinburg, si a ducesei Maria Alexandrovna a Rusiei. De asemenea, era nepoata Reginei Victoria a Marii Britanii.  Regina Maria s-a logodit la 16 ani cu printul Ferdinand de Hohenzollern, mostenitor al tronului Romaniei, iar casatoria a avut loc la 29 decembrie 1892.La scurt timp dupa venirea in Romania, calitatile sale o transforma intr-o figura publica binecunoscuta si iubita. A fost supranumita de popor “Mama Regina”, “Mama ranitilor”, “Regina soldat”, datorita actiunilor sale din perioada Primului Razboi Mondial, cand a ajutat soldatii aflati in spitalele de pe front. De asemenea si-a legat numele de viata culturala si artistica din Romania acelor ani.  Maria a devenit regina in 1914, dupa care a inceput o serie de turnee internationale prin care promova interesele Romaniei, cel mai cunoscut fiind cel din Statele Unite ale Americii, din 1926. Desi rolul femeilor in politica, in acea perioada, era cel putin redus (ca sa folosim un eufemism), Regina Maria a fost sfatuitorul cel mai apropiat al Regelui Ferdinand, pana la decesul acestuia in 1927. In momentul in care fiul sau Carol a mostenit tronul, acesta a izolat-o complet de viata publica.  Regina Maria fost mama a sase copii: principele Carol, principesele Elisabeta si Marioara, principele Nicolae, principesa Ileana si principele Mircea.  Regina Maria a fost legata sufleteste de doua locuri: Balcic si Bran, locuri carora le-a imprimat o amprenta ce se poate vedea si astazi. "Balcicul si Branul sunt casele mele de vis, inima mea", spunea Regina Maria.  Se spune ca Balcicul l-a descoperit cu ajutorul lui Alexandru Satmari, care a insistat ca Regina sa mearga in acea zona in 1924. Un an mai tarziu avea sa inceapa constructia domeniului de la Balcic. An de an domeniul a fost infrumusetat cu constructii si celebrele gradini. Datorita Reginei, in acea perioada Balcicul va cunoaste un avant urbanistic. Primaria improprietareste artistii care veneau vara si pictau aici, iar acestia incep a-si construi case.  Regina era iubita in Balcic. I se spunea Sultana, vila sa aduce cu constructiile musulmane, avind un turn precum un minaret. Obisnuia sa se plimbe prin oras si sa imparta bani familiilor nevoiase.  Usor-usor, poate si din cauza izolarii la care o supusese Carol, Balcicul devine locul sau de refugiu. De aceea, in 1933 cand isi intocmeste testamentul, Regina Maria cere ca dupa moartea sa inima sa ii fie depusa in micuta capela pe care o construise pe malul marii: Stella Maris, iar corpul sa ii fie ingropat la Curtea de Arges, alaturi de ceilalti membri ai Familiei Regale.  Trei ani mai tarziu, in 1936, Regina se imbolnaveste. Moare la Sinaia, la 18 iulie 1938, in varsta de 62 de ani.

Dupa ce Bulgaria redobadeste Cadrilaterul, in 1940, inima Reginei Maria a fost luata din Balcic si dusa in Bran, celalalt loc la care Regina tinuse foarte mult. Inima se afla intr-o caseta de argint, aflata la randul ei intr-o caseta de aur incrustata cu pietre pretioase. De aducerea inimii reginei la Bran s-a ocupat printesa Ileana, mostenitoarea castelului Bran. Nici aici nu s-a putut insa odihni. In 1968, regimul comunist trece casetele si inima in patrimoniul asa-zisului tezaur al Romaniei, iar acum se afla, in cladirea Muzeului National de Istorie din Bucuresti. Corpul Reginei se afla inmormantat in biserica Manastirii Curtea de Arges, alaturi de sotul sau, Regele Ferdinand. In prezent, Ministerul Culturii din Romania spune ca inima ramane la muzeu. Regele Mihai a revendicat inima in 2006 si a cerut ca ea sa fie adusa inapoi la Bran si ingropata in firida amenajata in Magura Branului, deoarece Balcicul nu mai este teritoriu romanesc. Ministerul nu o inapoiaza, spunand ca asteapta clarificarea situatiei