PROIECT DE ACTIVITATE1

6
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: GRĂDINIŢA: Nr.17 ”Puişorul răsfăţat” GRUPA: mare-pregătitoare PROPUNATOARE: ROTARU LILIANA DENUMIREA ACTIVITĂŢII: activitate matematică TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare a cunoştinţelor SUBIECTUL / TEMA: „Cum este si cum nu este aceasta piesa?” FORMA DE REALIZARE: joc logico-matematic SCOPUL: -consolidarea deprinderii de a descrie piesele trusei logico-matematice cu ajutorul atributelor si a negatiei logice; intuirea complementarei unei multimi ; -exersarea unor operatii ale gandirii (analiza, sinteza, comparatia), precum si cultivarea unor calitati ale gandirii (corectitudinea, fluenta, rapiditatea, flexibilitatea); -activizarea vocabularului matematic si familiarizarea cu negatia logica. OBIECTIVE OPERATIONALE: - să recunoască şi să denumească piesele geometrice cunoscute; - sa descrie piesele geometrice cu ajutorul atributelor si a negatiilor, folosind deductia logica; - sa utilizeze succesiv variabilele fiecarui atribut, indiferent in ce ordine (forma, marimea, culoarea, grosimea), negandu-le pe celelalte pe care piesa respectiva nu le are; SARCINA DIDACTICĂ: Descrierea pieselor trusei logico- matematice cu ajutorul atributelor si a negatiei 1

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE1

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE1

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:GRĂDINIŢA: Nr.17 ”Puişorul răsfăţat” GRUPA: mare-pregătitoarePROPUNATOARE: ROTARU LILIANA DENUMIREA ACTIVITĂŢII: activitate matematicăTIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare a cunoştinţelorSUBIECTUL / TEMA: „Cum este si cum nu este aceasta piesa?”FORMA DE REALIZARE: joc logico-matematicSCOPUL: - consolidarea deprinderii de a descrie piesele trusei logico-matematice cu

ajutorul atributelor si a negatiei logice; intuirea complementarei unei multimi ;

- exersarea unor operatii ale gandirii (analiza, sinteza, comparatia), precum si cultivarea unor calitati ale gandirii (corectitudinea, fluenta, rapiditatea, flexibilitatea);

- activizarea vocabularului matematic si familiarizarea cu negatia logica.

OBIECTIVE OPERATIONALE:- să recunoască şi să denumească piesele geometrice cunoscute;- sa descrie piesele geometrice cu ajutorul atributelor si a negatiilor, folosind deductia logica;- sa utilizeze succesiv variabilele fiecarui atribut, indiferent in ce ordine (forma, marimea, culoarea, grosimea), negandu-le pe celelalte pe care piesa respectiva nu le are;

SARCINA DIDACTICĂ: Descrierea pieselor trusei logico-matematice cu ajutorul atributelor si a negatiei logice; intuirea complementarei unei multimi şi discriminarea atributelor pieselor cu ajutorul negaţiilor.

REGULILE JOCULUI: copilul indicat alege piesa preferata, spune mai intai cum este ea, apoi este invitat sa precizeze ce insusiri nu are piesa (in comparatie cu celelalte piese ale trusei) Copiii ascultă explicaţiile educatoarei şi execută sarcinile cerute de aceasta, descriu verbal fiecare acţiune, aplaudă răspunsurile corecte, îşi încurajează echipa.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, întrecerea , aplauzele, recompensa, penalizarea.

STRATEGIA DIDACTICĂ: a)Metode:Explicatia, exerciţiul, problematizarea, algoritmizarea, jocul. b)Procedee: Frontal, individual, pe echipe.

1

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE1

c)Mijloace didactice: Trusa Dienes, fişe individuale, tabla magnetica, carioca, insigne care au diferite forme geometrice si reprezinta fete vesele. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Beraru, G., Neagu, M., Activităţi matematice în grădiniţă, editura AS S, Iaşi,1995;- Iftimie, G., Jocuri logice pentru preşcolari şi şcolari mici, editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1976- Curriculum pentru invatamantul prescolar, 2008

Durata: 30-35 min

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTDIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFICSTRATEGIA DIDACTICĂ

EVALUARE(instumente şi

indicatori)

1. Organizarea activităţii

2. Captarea atenţiei

3.Reactualizarea cunoştinţelor

4. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor

- copiii vor fi asezati in semicerc; pe covor, pe o panza de culoare alba vor fi dispuse piesele trusei, iar pe mese, in spatele copiilor, vor fi asezate fisele de munca individuala

Educatoarea prezintă copiilor sub forma de surpriza piesele geometrice ale trusei Dienes

Reactualizarea cunoştinţelor se realizează printr-o conversaţie purtată de educatoare cu preşcolarii pe baza materialului didactic:-Ce piesa ai ales?-Cum este aceasta piesa?-Ce formă, culoare, mărime, grosime are?

Anunţarea temei şi a obiectivelor se face pe înţelesul copiilor.- Copii, noi pana astazi am descris piesele trusei logico-matematice asa cum sunt ele, fiecare in parte. Astazi m-am gandit sa spunem si cum nu sunt acestea.Astazi vom juca impreuna jocul „Cum este si cum nu este aceasta piesa?”

conversaţia

exercitiul

explicaţia

conversaţia

-observarea comportamentului copiilor:-interesul pentru activitate-stabilitatea atenţiei

-Analiza răspunsurilor:a)corectitudinea

frontal

2

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE1

5. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

7. Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii

Explicarea regulilor jocului Educatoarea explică copiilor cum o să se joace, în ordinea acţiunilor (obiectivelor):Copilul indicat de educatoare va veni, va alege o piesa preferata si intai va spune cum este ea (ce insusiri are) apoi va trebui sa spuna cum nu este (ce insusiri NU are in comparatie cu celelalte)-Se demonstreaza cu ajutorul copiilor-Se stabilesc criteriile de reusita

Executarea jocului de probă-se verifică în ce măsură copiii şi-au însuşit regulile stabilite-copiii execută jocul de proba si sunt ajutati sa raspunda in acest fel:„Aceasta piesa este un triunghi mic, rosu si gros. Nu este patrat, nu este dreptunghi, nu este cerc, nu este albastra, nu este galbena, nu este mare, nu este subtire”

Executarea jocului de catre copii Rând pe rând vor participa la joc cat mai multi copii; la inceput se accepta si raspunsuri incomplete, cu conditia ca ceilalti copii sa adauge ce s-a omis; pe parcursul jocului copiii sunt condusi in mod discret sa faca unele deductii, care sa le usureze raspunsurile: „Daca piesa mea este albastra inseamna ca nu este galbena si nu este rosie etc”Copiii apreciaza prin aplauze raspunsurile corecte si sanctioneaza raspunsurile gresite prin tropaitul picioarelor pe podea.Se acorda atentie verbalizarii actiunilor, utilizarii terminologiei

explicatiademonstraţia

exerciţiul

jocul

exerciţiul

jocul

problematizarea

algoritmizarea

-observarea comportamentuluia)colaborarea în selectarea pieselor corespunzătoareb)mobilizare în caz de eşecc)rapiditate în gândire şi acţionalăd)capacitatea de a se autocorectae) capacitatea de a sesiza criterii de selecţie diferite şi de a acţiona coespunzător

individual

3

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE1

8.Asigurarea retentiei si a transferului

9. Obtinerea performantei

9. Încheierea jocului

matematice specifice

Complicarea jocului (o varianta)1. Varianta de joc se desfăşoară pe doua echipe, sub formă de concurs. Fiecare echipa, pe rand, primeste un plic in care se afla o piesa. Una din echipe, cea care a primit plicul, spune cum este piesa, iar cealalta spune cum nu este. Echipa care raspunde corect primeste o bulina „fata vesela”. In final, echipa care obtine cele mai multe fete vesele la tabla magnetica este declarata castigatoare.Se lucrează pe fişa de evaluare.Fiecare copil primeste cate o fisa si un creion negru. Pe fise sunt redate atributele pieselor, iar in centru o piesa. Copiii vor trebui sa taie acele semne care ne arata cum nu este piesa desenata. Evaluarea fişelor : Se analizează critic şi autocritic.2-3 copii explica cum au rezolvat fisa si de ce.

Educatoarea face aprecieri asupra desfăşurării jocului, a comportamentului copiilor, acordă stimulente-insigne . Fixarea titlului jocului

Exercitiu

Elemente de joc

conversatia

pe echipe

evaluare scrisa

4