Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

20
GRĂDINIŢA RAZĂ DE SOARE NIVEL I (grupa mică) PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ „ADIO PRIMĂVARĂ“

Transcript of Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

Page 1: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

GRĂDINIŢA RAZĂ DE SOARENIVEL I (grupa mică)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„ADIO PRIMĂVARĂ“

PROPUNATOARE: BOTA FLORINA

Page 2: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 27.05.2010

GRĂDINIŢA CU P.P. RAZĂ DE SOARE

NIVELUL I (grupa mică)

PROFESOR II : BOTA FLORINA

TEMA DE STUDIU: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?

SUBTEMA: „Adio primăvară“

ACTIVITATE CU CONŢINUTURI INTEGRATE

Domenii implicate: Domeniul Ştiinţe (DŞ)

Domeniul Estetic Creativ (DEC)

TEMA ZILEI: „Grădina florii Fifi-Floare de nu mă uita“

TIPUL ACTIVITĂŢII: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor

SCOPUL ACTIVITATII:

♦ Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere şi cifre, întrebuinţând un

limbaj adecvat;

♦ Formarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător;

♦ Formarea capacităţii de exprimare prin muzică.

2

Page 3: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

A. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

CENTRE DE INTERES:

I. ARTĂ

Subiectul activităţii: „Buburuze“

Mijloc de realizare: pictură si dactilopictură pe coajă de nucă;

Scopul activităţii: redarea temei propuse (prin pictură şi dactilopictură),

obţinând astfel buburuze ce vor fi aşezate în gradina lui Fifi;

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale

- să utilizeze corect instrumentele de lucru;

- să aplice tehnicile de lucru însuşite pentru realizarea lucrării;

- să propună posibilităţi de valorificare a propriei lucrări;

- să respecte etapele de lucru;

- să păstreze ordinea la locul de lucru;

Psihomotrice:

- să mânuiască cu grijă materialele de lucru;

Socio-afective:

- să dorească să realizeze cât mai corect şi estetic buburuza;

- să participe cu placere la activitate.

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul

individual;

Materiale didactice: carton negru, coji de nucă, tempera (roşie şi neagră),

pensule, modelul educatoarei.

II. JOC DE MASA

Subiectul activităţii: „Pregătim saci cu provizii pentru furnici“

3

Page 4: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

Mijloc de realizare: sortarea boabelor de fasole şi porumb;

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale:

- să sorteze după diferite criterii boabele;

Psiho-motrice:

- să mânuiască cu atenţie boabele pentru a nu le împrăştia;

Socio-afective:

- să manifeste dorinţa de a ajuta şi ocroti insectele.

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul individual.

Materiale didactice: boabe de fasole şi porumb, săculeţi din pânză.

III. ŞTIINŢĂ

Subiectul activităţii: Fişă matematică

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale:

- să numere insectele din desen;

- să deseneze atâtea buline câte insecte au numărat;

- să corecteze gresşelile intenţionat inserate, prin tăierea cu o linie a

elementului care este în plus;

- să coloreze atâtea flori şi frunze câte le indică cifra;

- să deseneze în fiecare vază atâtea flori câte le cere cifra de pe vază.

Socio-afective:

- să manifeste spirit de colegialitate, acordând ajutor dacă sunt

solicitaţi;

Psiho-motrice:

- să ţină corect creionul în mână;

- să păstreze o poziţie corectă a corpului în timpul scrierii.

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, lucrul

individual.

4

Page 5: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

Materiale didactice: fişe de lucru, carioca.

B. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

I. DOMENIUL ŞTIINŢE: ACTIVITATE MATEMATICĂ

Subiectul activităţii: „Numărăm …cu cifre, flori şi insecte ne jucăm“

Tipul activităţii: consolidare

Mijloc de realizare: joc didactic

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale:

- să găsească asemănarea unor elemente ale casuţei-ciupercă cu unele

figuri geometrice (ferestrele→cercuri, uşa→pătrat);

- să formeze perechi prin corespondenţă 1 la 1 (ridiche-ceapă);

- să precizeze în care mulţime sunt mai multe legume;

- să motiveze de ce sunt mai multe sau mai puţine;

- să numere în limitele 1-3;

- să asocieze cifra cu numărul corespunzător de rândunele;

- să asocieze numărul cifrei corespunzătoare;

- să intuiască forma şi semnificaţia cifrelor;

- să identifice şi să numească prima/ultima galetuşă.

Psiho-motrice:

- să mânuiască cu grijă materialul didactic;

- să se deplaseze cu atenţie pentru a nu deranja decorul amenajat.

Socio-afective:

- să-şi ajute colegii la nevoie;

- să participle cu plăcere la activitate.

Elemente de joc: surpriza, aplauze, mişcarea.

Regula jocului: copiii se plimbă prin gradina lui Fifi descoperind diferite

sarcini pe care sub îndrumarea educatoarei trebuie să le realizeze.

5

Page 6: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,

problematizarea, jocul, aprecierile individuale.

Materiale didactice: căsuţa-ciupercă, pomul, lădiţe cu pământ, legume şi flori

de primăvară naturale, păsărele şi cuiburi, muşuroaie, flori şi diferite insecte din

carton, mascote din pluş, floricica Fifi-Floare de nu mă uita, găletuşe din

plastic.

II. DOMENIUL ESTETIC CREATIV: EDUCAŢIE MUZICALĂ

Subiectul activitatii: „Primaverii îi cântăm“

Cântecele care se vor repeata: „Copăcelul“, „Grădina mea“, „Şoricelul

Dominic“, „Furnicile“, „Înfloresc grădinile“

Mijloc de realizare: joc didactic

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale:

- să cânte cu plăcere cântece pentru copii individual, în grupuri mici sau

în colectiv;

- sa acompanieze ritmic cântecele prin bătăi din palme sau legănarea

corpului.

Psiho-motrice:

- sa execute mişcări sugerate de textul cântecului.

Socio-afective:

- sa participle cu plăcere la activitate.

Elemente de joc: aplauze, mişcarea, surpriza.

Metode didactice: conversaţia, exerciţiul, aprecierile individuale şi colective.

6

Page 7: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

C. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

Întâlnirea de dimineaţă: „De vorbă cu Fifi – Floare de nu mă uita“

Rutine: Învăţăm să spunem: „Bine ai venit!“ şi „Bine v-am găsit!“

Tranziţii: „Câte unul pe cărare“, „Înfloresc grădinile“, “ Fluturaşii”

Activităţi de relaxare: jocuri cu mingea:

Mingea sus: Copiii sunt aşezaţi în formaţie de cerc. Un copil va avea în

mână o minge. La semnalul educatoarei mingea trece din mână în mână. La al

doilea semnal – mingea sus – copilul cu mingea trebuie să ridice mingea sus. În

caz de neatenţie, copilul trece în centrul cercului şi nu va participa la un tur de

joc. Câştigă copiii care nu au fost scoşi din joc.

Cine prinde mingea: Copiii sunt aşezaţi în formaţie de cerc, iar

educatoarea stă în mijloc cu o minge în mână. Educatoarea aruncă mingea în

sus, iar copiii cu braţele întinse în sus şi cu trunchiul extins încearcă să o prindă.

Dacă mingea cade un copil o va aduce educatoarei. Copilul care prinde de mai

multe ori mingea este declarat câştigător.

Mingea prin tunel: Copiii sunt împărţiţi în două echipe egale ca număr.

Ei stau aliniaţi în flanc câte unul, în spatele unei linii. Picioarele sunt depărtate

formând un tunel. Primul copil din fiecare grupă este conducătorul jocului şi are

în mână o minge. La comanda de începere a jocului dată de educatoare, copiii

rostogolesc mingea prin tunel. Câştigă echipa a cărei minge ajunge prima la

capătul tunelului.

FORME ŞI METODE DE EVALUARE: evaluarea curentă, aprecieri

verbale, verificarea orală, examinarea prin proba practică.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală şi pe grupe.

7

Page 8: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

BIBLIOGRAFIE:

1. Toma Georgeta, Petre Daniela, Ristoiu Maruţa, Anghel Magdalena,

Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul

preşcolar(nivel 3-5 ani), Ed. Delta Card Educaţional, Piteşti, 2009;

2. Simpozionul judeţean – mijloace de evidenţiere a creativităţii didactice

în predarea integrată a cunoştinţelor din perspectiva noului curriculum.

Târgu Mureş 26-27 mai, 2009.

3. Avram Iftimia, Sărmăşan Eva, Kocacs Iulia, Nagy Zita, Cartea

Educatoarei. Ghid practice aplicativ. Ministerul Educaţiei Naţionale, ISJ

Mureş, Târgu Mureş, 2000.

8

Page 9: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă.

Salutul între copii se va realiza îmbinând elemente ale strategiei de învăţare prin

cooperare Cerc interior, cerc exterior cu ale metodei Amestecă, îngheaţă,

formează perechi.

Educatoarea salută copiii şi apoi rosteşte următoarele versuri:

Dimineaţa a venit,

Toţi copiii au sosit,

În cerc să ne-adunăm

Cu toţi să ne salutăm.

Copiii formează un cerc şi ascultă explicaţiile educatoarei.

La semnalul Amestecă, dat de educatoare, copiii încep să se plimbe aleatoriu

într-un spaţiu dinainte stabilit şi se opresc doar la semnalul Îngheaţă, dat tot de

educatoare. Atunci când vor auzi cuvintele Formează perechi copiii vor forma

perechi şi se vor saluta prin diverse formule de salut. Se vor repeta de mai multe

ori aceleaşi comenzi, dându-se astfel posibilitatea formării cât mai multor prrechi

şi salutul a cât mai multor colegi.

După această etapă copiii vor fi direcţionaţi spre locul unde se va

completa Calendarul naturii şi unde se va purta un scurt dialog educatoare-copii.

Menirea dialogului este aceea de a aduce în discuţie tema săptămânii Adio

primăvară.

Noutatea temei o va reprezenta vizionarea unui scurt episode de desen

animat urmat de apariţia florii Fifi-Floare de nu mă uita care le va spune copiilor

că anotimpul ei preferat este primăvara deoarece în acest anotimp totul se trezeşte

la viaţă, se întorc păsările călătoare, ies din amorţeala iernii gâzele, toată natura

9

Page 10: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

înverzeşte şi înfloreşte, iar in grădina casei sale are mult de lucru. Fifi iubeşte

grădinăritul şi toată primăvara a muncit în grădina ei.

Pentru că primăvara trebuie să plece de la noi lăsând locul său unui alt anotimp,

Fifi îi invită pe copii la o plimbare prin grădina ei pentru a descoperi surprizele

minunate pe care aceasta le ascunde, dar şi pentru a vedea ce lucruri au învăţat ei

despre acest anotimp la grădiniţă.

Educatoarea îi întreabă pe copii care este anotimpul ce se succede primăverii, iar

copilul care va da primul răspunsul la această întrebare va fi numit copilul zilei

şi va primi o mică recompensă din partea Florii.

Prin tranziţia Câte unul pe cărare, copiii vor fi conduşi de educatoare

spre grădina florii Fifi, grădină care va fi amenajată într-un colţ al grupei.

Explicarea jocului: “ În grădina cu flori şi gaze ne vom juca, vom cânta şi

vom dansa, dar vom şi număra şi admira frumuseţea florilor viu colorate şi

hărnicia gâzelor care nu stau o clipă locului. Trebuie, totodată, să fim ordonaţi şi

atenţi pentru a nu face deranj în frumoasa grădina!”

Desfăşurarea propriu-zisă.

Copiii descoperă la intrarea în grădină căsuţa lui Fifi. Ei vor fi rugaţi de

educatoare să observe în ce şi-a făcut floarea căsuţa (ciupercă), ce culoare are

acoperişul casei (roşie), ce formă au geamurile şi uşa (cerc şi pătrat).

Se ajunge apoi la straturile cu legume de primăvară. “Ce legume a semănat Fifi

în straturi?” (ridichi şi ceapă). Fifi cere ajutorul copiilor la recoltarea legumelor.

Copiii scot legumele din pământ, iar la cererea educatoarei formează perechi prin

corespondenţă 1 la 1 pentru a vedea dacă sunt mai multe ridichi sau cepe.

Etapa următoare o constituie întâlnirea cu pomul din grădină. Pomişorul este trist

pentru că florile frumoase care i-au crescut pe crenguţe i-au căzut (mai are doar

trei flori, iar copiii sunt rugaţi să le numere) şi se teme acum că Fifi nu-l va mai

iubi. Copiii la cererea educatoareai îi explică pomului că din florile sale vor

creşte fructe, lucru de care Fifi este tare încântată pentru că ea adoră fructele

pline de vitamine.

10

Page 11: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

Educatoarea le propune copiilor să-i cânte pomişorului cântecul Copăcelul pentru

a-l mai înveseli, dar nu înainte de a face câteva exerciţii pentru încâlzirea vocii

(“mirosim florile pomului”, “suflăm florile pomului”, etc.)

Educatoarea le spune copiilor că aude ciripitul unor păsărele şi îi roagă pe aceştia

să imite şi ei cântecul păsărilor. Un stol de păsărele se apropie, iar copiii sunt

rugaţi să le aşeze în cuiburile lor (cuiburi care se găsesc în pomişor), dar nu

oricum, ci în fiecare cuib să pună atâtea păsărele câte arată cifra de pe ciub.

Pomişorul va fi şi mai fericit atunci când la propunerea educatoarei copiii vor

aşeza lângă el pomişorii care i-au semănat chiar ei.

Copiii merg mai departe prin grădină şi descoperă straturi cu flori de primăvară

(narcise, lalele…). Lângă straturi se găsesc trei vaze în care ei vor trebui să aşeze

doar atâtea flori cate indică cifra de pe fiecare vază. La rugămintea educatoarei

copiii vor numi părţile componente ale lalelei, iar apoi vor cânta cu toţii cântecul

Grădiniţa mea.

Pe frunzele unei plante copiii vor observa că stau aşezate nişte buburuze, iar la

cererea educatoarei aceştia vor indica frunza pe care sunt aşezate trei, două sau o

buburuză( “te rog să-mi arăţi frunza cu o buburuză…”).

În grădină educatoarea întâlneşte nişte furnici, iar prin cântecul Furnicile îi

cheamă şi pe copii pentru a le vedea. Copiii descoperă trei grămezi de pământ pe

care le numesc ca fiind muşuroaie. Lângă ele stau nişte furnici, respectiv una,

două şi trei. Copiii sunt rugaţi ca pe fiecare muşuroi să pună cifra

corespunzătoare numărului de furnici care stau aşezate lângă fiecare muşuroi.

Copiii recită furnicilor poezia Furnica, iar apoi poartă împreună cu educatoarea o

scurtă discuţie despre hărnicia acestor insecte.

La umbra unei plante stă şi leneveşte un greieraş. Copiii vor cânta în duel cu

educatoarea un fragment din cântecul Spune-mi iubite copilaş şi vor sublinia

contrastul dintre furnică şi greiere.

Spre finalul plimbării prin grădină copiii vor întâlni şi harnicele albinuţe care

zburând din floare în floare au cules în găletuşele lor polen. Copiii sunt rugaţi ca

11

Page 12: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

prin aprecierea globală a cantităţii să constate care albinuţă a cules mai mult

polen.

Educatoarea iniţiază o scurtă discuţie despre viaţa albinelor şi despre rodul

muncii lor – mierea de albină. Fiind întrebaţi cine adoră mierea de albine copiii

vor răspunde că aceasta place ursului şi Şoricelului Dominic. Acompaniaţi de CD

player copiii vor cânta şi vor dansa pe cântecul Şoricelul Dominic.

Copiii observă zburând nişte grupuri de fluturi, iar la cererea educatoarei ei vor

trebui să indice grupul cu trei fluturi, doi fluturi, un fluture.

După ce voi face scurte aprecieri colective, dar şi individuale referitoare

la comportamentul şi hărnicia copiilor îi voi anunţa pe copii că plimbarea prin

grădina Florii Fifi se apropie de sfârşit, dar Floarea de nu mă uita va mai rămâne

cu ei pentru că acum e rândul lor să facă ceva pentru prietena lor.

Drept mulţumire pentru vizita care i-au făcut-o Fifi le oferă copiilor nişte

medalioane (buburuze, fluturaşi, albinuţe), cu ajutorul cărora se va face

împărţirea copiilor la centrele de interes.

Tranziţia spre centrele de interes se va face prin cântecul Înfloresc

grădinile.

Educatoarea va explica pentru toată grupa de copii ce se va lucra la fiecare centru

şi care va fi finalitatea lucrărilor obţinute (integrarea acestora în grădina lui Fifi).

La centrul ARTĂ, copiii vor realiza buburuze pictând coji de nucă în

roşu, iar apoi aplicând cu degetul arătător puncte negre. La acest centru

educatoarea va urmării respectarea etapelor de lucru şi menţinerea curăţeniei la

locul de lucru.

La centrul JOC DE MASĂ, copiii vor pregăti saci cu provizii pentru

furnici. Mai întâi vor sorta boabele de fasole de cele de porumb, iar apoi le vor

pune în mici săculeţi de pânză.

La centrul ŞTIINŢĂ, copiii vor completa o fişă de lucru matematică.

Educatoarea va citi pe rând sarcinile fişei astfel ca fiecare copil să le poată

rezolva. Dacă este cazul ea va oferi explicaţii suplimentare.

12

Page 13: Proiect de Activitate Integrata Ridichea Uriasa

Înainte de începerea lucrului se execută exerciţii pentru încălzirea degetelor.

Educatoarea va supraveghea munca copiilor la cele trei centre de interes, va oferi

ajutor şi explicaţii suplimentare de fiecare dată când va fi cazul.

După terminarea lucrărilor la centrele de interes copiii vor duce ceea ce

au realizat în grădina lui Fifi.

Trecerea spre activităţile de relaxare se va face în paşi de dans pe

ritmurile melodiei Samba florilor.

În cadrul activităţilor de relaxare copiii vor fi antrenaţi de educatoare

în câteva jocuri cu mingea.

La final educatoarea va face aprecieri despre felul cum a decurs ziua, iar

floricica Fifi îşi ia La revedere de la grupa ursuleţilor şi îi îndemnă să adopte şi ei

comportamentul insectelor întâlnite în grădina ei deoarece cine-i harnic şi

munceşte are tot ce vrea!

13