Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei...

17
1 Grădinița cu P.P. „Rază de Soare –NapsugárSfântu Gheorghe / Covasna Proiect de activitate integrată „POVEȘTILE NE ÎNVAȚĂ CUM SĂ DEVENIM CINSTIȚI, HARNICI ȘI BUNI” Profesor pt. învăţământ preşcolar: Csutak Camelia

Transcript of Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei...

Page 1: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

1

Grădinița cu P.P. „Rază de Soare –Napsugár”

Sfântu Gheorghe / Covasna

Proiect de activitate integrată

„POVEȘTILE NE ÎNVAȚĂ

CUM

SĂ DEVENIM CINSTIȚI, HARNICI ȘI BUNI”

Profesor pt. învăţământ preşcolar: Csutak Camelia

Page 2: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA: Grădinița cu P.P. „Rază de Soare-Napsugár”

NIVELUL: II

EDUCATOARE: CSUTAK CAMELIA

TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC : „Poveștile ne învață cum să devenim cinstiți, harnici și buni”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Cinstit, harnic și bun” TIPUL ACTIVITĂȚII : : CONSOLIDARE / VERIFICARE DE CUNOŞTINŢE, CAPACITĂŢI ŞI

DEPRINDERI

MODALITATE DE REALIZARE: activitate integrată ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE :ALA1+ADE+ALA2

• ADP : Întâlnirea de dimineață

• ALA 1: 1. Joc de rol : „Micile Cenușărese”

2. Artă: „Decorăm zidurile Palatului din Împărăția Poveștilor”

3. Joc de masă: joc creativ cu figuri geometrice – „Căsuţa lui Naf-Naf”

• ADE : DLC/Educarea limbajului-joc didactic + DȘ /Activitate matematică/joc – exercițiu/probleme

ilustrate: „Poveștile ne învață cum să devenim cinstiți, harnici și buni”

• ALA 2 Jocuri distractive şi cu caracter sportiv: „Vulpea roşcovană”;

• „Lupul şi purceluşii”;

• „Cine mi-a stricat căsuţa?”

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de întelegere şi utilizare corectă a

semnificaţiilor structurilor verbale orale. Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral. Educarea

trăsăturilor pozitive faţă de sine şi de ceilalţi. Dezvoltarea capacităţii de înţelegere şi utilizarea numerelor şi

cifrelor,intrebuinţând un vocabular adecvat.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

ADP : -să raspundă la salut, salutând la rândul lor;

-să completeze calendarul naturii;

-să povestească ce fapte bune a văzut în ultima perioadă.

ADE: „Poveștile ne învață cum să devenim cinstiți, harnici și buni”

Domeniul limbă si comunicare: -să numească povestea din imagine, ce personaje sunt şi ce moment este ilustrat.

-să cânte cântecul, executând dansul, cu mişcări cerute de text şi linia melodică;

-să extragă un personaj din coş;

-să numească personajul, caracterizându-l ;

-să aşeze personajul în cercul potrivit comportamentului său;

-să coloreze imagini din povestea ”Scufiţa Rosie”.

-să plieze inima in două părţi;

-să deseneze în stânga eroul preferat şi în dreapta,ce a învăţat de la erou .

-sa prezinte în faţa copiiilor harta.

-să asocieze proverbelor poveștile care conţin morala enunțată;

Domeniul Stiință: -să incarce atâtea cărămizi cât arată cifra;

-să citească harta, sărind de pe o buturugă, pe alta, conform indicațiilor, pentru a ajunge la castel;

--să construiască căsuțe folosind piesele geometrice;

-să rezolve probleme ilustrate cu operații de adunare şi scădere cu una sau două unități;

-să așeze piesele, în aşa fel încât să nu se repete nici pe orizontală, nici pe verticală pe planșa Sudoku;

Page 3: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

3

ALA1 : ARTĂ: - să decoreze cărămizi prin tehnica amprentării,

JOC DE ROL: -să taie legumele în bucăţi mici;

-să le amestece în castron pentru salată;

-să respecte norme de igienă şi comportament în bucătărie,

JOC DE MASĂ : -să aşeze piesele după modelul dat;

SARCINA DIDACTICĂ: Copilul în dreptul căruia s-a oprit oglinda o deschide, scoate o imagine, o așează la panou, spune din ce

poveste este, ce personaje sunt şi ce moment este ilustrat, aşezându-le mai apoi la panou în funcţie de

calitățile morale-pozitive/negative.

REGULILE JOCULUI : -jocul începe numai la semnal (formula de joc),

-fiecare răspunde când îi vine rândul;

-dacă un coleg se încurcă, va fi ajutat de echipă;

ELEMENTE DE JOC : Aplauze, surpriza,mânuirea materialelor,mișcarea.

STRATEGII ȘI PROCEDEE DIDACTICE : METODE SI PROCEDEE: conversația euristică, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,

Diagrama Venn, Piramida greşelilor, posterul, analiza produselor activității.

MIJLOACE DIDACTICE: tabla magnetică, planşe ilustrate, siluete, panou cu cercuri intersectate, oglinda,

coşulet, medalioane cu însemnele grupei, jetoane cu însemne, harta inimii, banner, blazoane, carioca,

creioane colorate, buturugi, castel, steaguri, cărticica cu probleme ilustrate, Trusa Logi II, camioane, cărţi de

povesti, CD educaţional „Cazemata Mate” (PitiClic), cuburi din lemn, legume fierte, planşete, castronaşe,

cutite de plastic.

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: pe grupe, frontală, individuală.

EVALUARE: orală, în scris, practică

DURATA: 70min.

Tranzitii: „Mergem toţi în pas voios”. „Noi suntem piticii”

Rutine: „Sunt copil politicos” (deprinderea de a saluta la intrarea în grupă);

„Te rog să mă ajuţi..” (deprinderea de a cere ajutor în situaţii problemă).

SCENARIUL ZILEI Activitatea va începe cu Întâlnirea de dimineaţă .

Copiii sunt asezaţi în semicerc pentru a putea stabili fiecare contactul vizual cu toti membrii grupei. Salutul

porneşte de la educatoare şi continuă cu copiii. Se va cânta cântecul „Un copil politicos”. Se face prezenţa

copiilor, se realizează Calendarul naturii şi un copil va fi povestitorul zilei. Aşezat pe scaunul povestitorului,

va povesti ce fapte bune a văzut/făcut în această săptămână.

O cioară – poştas va aduce o scrisoare de la Împăratul cel Bun, cel Harnic şi Cinstit, prin care acesta le face

cunoscut faptul că a fost răpit de Zmeul cel Rău, că îi roagă să-l salveze şi pentru aceasta ei vor trebui să

treacă peste nişte încercări.

Tranziţie: „Mergem toţi în pas voios ”.

În continuare se desfaşoară actvitătile integrate astfel: pe centre de interes

1 Joc de rol: „Micile Cenușărese”

2. Artă: „Decorăm zidurile Palatului din Împărăția Poveștilor”

3. Joc de masă: joc creativ cu figuri geometrice –„Căsuţa lui Naf-Naf”

Prin tranziţia: „Noi suntem piticii ” se trece la activitatea matematică, care este realizată prin jocuri şi

exerciţii matematice distractive, probleme ilustrate.

Activitatea va continua cu jocuri distractive şi de miscare: „Vulpea roscovană”- un copil este vulpea. Copiii

ceilalţi se ţin de mână în cerc. Vulpea recită:

„Eu sunt vulpea roșcovană

Iepure, păzeste-ți blana!

Am fugit eu după tine,

Dar și tu fugi mult prea bine!”

Page 4: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

4

Când se termină recitativul, copilul din dreptul vulpii fuge în jurul cercului, două ture și, dacă scapă,

exclamă:

„Ura! Ura! Am scăpat și vulpea nu m-a mâncat !”

ACTIVITATE DE TIP INTEGRAT

Domeniile experiențiale :

DLC :Educarea limbajului:joc didactic „Cavalerii Binelui,Cinstei și

Hărniciei,în luptă cu zmeul Zmeilor ”

DȘ :Activitate matematică : joc exercițiu/probleme ilustrate

IINNTTÂÂLLNNIIRREEAA DDEE DDIIMMIINNEEAAȚȚĂĂ ::

„„DDaaccăă aașș ttrrăăii îînnttrr--oo ppoovveessttee,, aașș ddoorrii....””

ssăă ffiiuu..........””

JJOOCC DDEE RROOLL ::

„„MMiicciillee CCEENNUUŞŞĂĂRREESSEE”

JJOOCC DDEE MMAASSĂĂ ::

„„CCăăssuuţţaa lluuii NNaaff--NNaaff”” ARTĂ:

„Decorăm zidurile Palatului din

Împărăția Poveştilor”

DDOOSS:: AAccttiivviittaattee pprraaccttiiccăă:: „Pădurea fermecată”

AALLAA 22::

JJooccuurrii ddee mmiișșccaarree::

„„LLuuppuull șșii ppuurrcceelluușșiiii””

„„VVuullppeeaa rrooșșccoovvaannăă””

Page 5: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

5

Evenimentul

didactic

Conținut științific Strategii didactice

Metode/

procedee

didactice

Resurse

materiale

Evaluare

1.Moment

organizatoric

Asigurarea condițiilor pentru buna desfășurare a

activității:

-aerisirea sălii de grupă;

-aranjarea mobilierului;

-intrarea copiiilor în grupă;așezarea pe pernuțe.

Observarea

comport.

copiilor

2.

Introducerea în

activitate

Întâlnirea de

dimineață

3

Captarea atenției

I. Salutul

„Dimineața a sosit

La grădiniță am venit.

În semicerc să ne-așezăm,

Cu toții să ne salutăm.

A început o nouă zi,

Bună dimineața, copii!”

Copiii vor răspunde, apoi se vor saluta între ei,

spunându-și pe nume. Cu această ocazie observă şi ce

copii sunt absenţi .Se cântă „Un copil politicos”.

Se trece prezenţa la panoul copiilor.

Gimnastica de înviorare

„În fiecare dimineață avem gândul bun pe față.

Soarele a răsărit,

Iubire el ne-a dăruit.

Păsărelele în zbor

Ciripesc pe graiul lor.

Se trezesc usor, la viaţă

Ca-n fiece dimineaţă.

Ciupercuţele tărcate,

Floricele minunate.

Sare iute mămăruţa

Să se-ncălzească, fuguţa !

Haideţi, copilaşi, şi voi

Să fiţi veseli şi vioi!!”

Calendarul naturii

Copiii vor completa Calendarul naturii, numind

anotimpul, luna, ziua, data, starea vremii.

II.Împărtăşirea cu ceilalti

Un copil va fi povestitorul zilei. Aşezat pe scaunul

povestitorului, va impărtăşi copiiilor ce fapte bune a

făcut în această săptămână.

III.Noutatea zilei

Mesajul zilei : „Iubiţi poveştile, copii! Ele ne invaţă cum

să ne purtăm in viaţă !”

La uşă bate o cioară-postaş care aduce o scrisoare de la

Împaratul cel Bun,cel Harnic şi Cinstit:

Conversaţia

exerciţiul

Conversaţia

Conversaţia

Observarea

comport.

copiilor

Page 6: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

6

4

Elemente de

reactualizare

(cunostinţe

priceperi,

deprinderi)

5.

Anunţarea

temei si a obiective-

lor

6.

Explicarea

Regulilor jocului

„Dragi copii !

Eu, Împăratul cel Bun, cel Harnic şi Cinstit am fost

răpit de Zmeul cel rău. El doreşte să domnească peste

Împărăţia Poveştilor.

Vă numesc pe voi, dragi copii, Cavaleri ai Binelui, ai

Hărniciei şi ai Cinstei! În lupta împotriva zmeului va

trebui să treceţi prin mai multe incercări: să ghiciţi din

ce povești sunt imaginile, personajele din poveşti,

spunând ce ştiţi despre ele, să rezolvaţi mici exerciţii şi

probleme, fiind isteţi şi curajosi, buni,harnici şi cinstiţi,

asa cum aţi învăţat din poveştile ascultate.

Vă urez noroc şi vă rog, copii, salvaţi-mă, pentru ca

Împărăţia Poveştilor să fie din nou liberă !

TRANZIŢIE:

„Mergem toţi în pas voios”

ALA 1

Copiii se îndreaptă spre centrele deschise. După

intuirea materialelor şi precizarea sarcinilor ce revin

fiecăruia, se formează grupurile de lucru:

BIBLIOTECA:

„Cartea cu povești”

-să citească imagini din povești;

ARTA

„Decorăm zidurile Palatului din Imparăţia Poveştilor ”

-să decoreze cărămizi prin tehnica amprentării

JOC DE ROL

„Micile Cenuşărese ”

-să taie legumele in bucăţi mici;

-să le amestece în castron pentru salată;

-să respecte norme de igienă şi comportament in

bucătărie,

JOC DE MASĂ: joc creativ cu figuri geometrice

„Căsuţa lui Naf-Naf”

TRANZITIE :

Cântec : „Noi suntem piticii ”

ADE

Vă plac poveștile, copii?

Ele ne-aduc mari bucurii.

Din ele noi invaţăm

Cum trebuie să ne purtăm.

Asa cum v-am citit din scrisoarea pe care v-a adresat-o

Impăratul cel Bun, cel Harnic și Cinstit, în jocul pe care

îl vom juca „Poveştile ne invaţă cum să fim harnici,

cinstiţi şi buni” îl veţi ajuta să scape din ghearele

Zmeului cel rău.

Regulile jocului :

Se impart copiii in trei grupe:

Cavalerii Binelui

Cavalerii Hărniciei

Cavalerii Cinstei-

-Fiecare copil va primi un medalion cu însemnele

Surpriza

explicaţia

exercitiul

Conversatia

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Conversatţia

Oglindă,

Medalion

Blazon,

Jetoane în

Aprecieri

verbale

Verificarea

modului în

care îşi

rezolvă

sarcinile

Page 7: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

7

7.

Prezentarea noului

conţinut şi dirijarea

invţării

8. Asigurarea

retentiei si

transferului

grupului reprezentat (inimă, albină, floare albă);

-Copiii se asază la grupa care are însemnele lor;

-Fiecare grupă are un blazon cu însemnele cavalereşti,

blazon pe care se vor lipi şi atâtea elemente câte

răspunsuri corecte vor da copiii;

-Zmeul a trimis o Oglindă Fermecată în care sunt

imagini din poveşti.

Educatoarea spune formula :

„Oglindă fermecată

Să te deschizi pe dată

Să-mi oferi o imagine minunată!”

-Copilul în dreptul căruia s-a oprit oglinda o deschide,

scoate o imagine, o aşază la panou, spune din ce poveste

este, ce personaje sunt şi ce moment este ilustrat..

-jocul începe numai la semnal (formula de joc),

-fiecare răspunde când îi vine rândul;

-dacă un coleg se incurcă, va fi ajutat de echipă;

JOCUL DE PROBĂ:

Se execută jocul de probă pentru inţelegerea sarcinilor

ce vor fi rezolvate.

DESFĂŞURAREA JOCULUI

Se execută jocul până ce vor fi aşezate toate imaginile

la panou.

Se vor nota răspunsurile corecte.

VARIANTA I

Se citeste din scrisoare o nouă regulă de joc:

„Dacă vreti să mă salvaţi,

Un cântec să îmi cântaţi!”

Sunt numiţi Cavalerii cei Buni să cânte cântecul

„Scufiţa Roşie ”

Copiii trebuie:

-să cânte cântecul, o fetiţă executând dansul Scufiţei, cu

mişcări cerute de text şi linia melodică;

Se repetă formula, cântându-se cântecele „Şi era un

moş ”şi „ Cântecul Turtiţei ”

-se va nota evoluţia copiilor;

VARIANTA II

„Jocul nu s-a terminat,

Mi-a plăcut cum aţi cântat!

Vreau acum să-mi explicaţi:

Cu cine vreti să semănaţi ?”

Coşuletul fermecat

Va aduce imediat

Personaje din poveşti

Tu trebuie să le numeşti,

Să spui de ce le-ndrăgeşti?!”

Pe un panou sunt două cercuri (verde și oranj)

intersectate.

În cercul verde vor fi aşezate personajele pozitive iar în

cel oranj, personajele negative.În intersecţie vor fi

formă de soare

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Problematizarea

Explicatia

Exerciţiul

Demonstraţia

Problematizarea

Personaje din

poveşti

Observarea

modului de

cooperare

şi

relaţionare

ȋntre copii

Notare la

panoul

grupei sub

forma de

blazon

Page 8: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

8

9.

Obtinerea

Performanţei

10

Intensificarea

retenţiei şi transferu-

lui

11.Explicarea

jocului

12.

aşezate personajele care nu sunt rele, dar au fost

neascultătoare.

Sunt rugaţi

-să extragă un personaj din cos;

-să numească personajul, caracterizându-l ;

-să aşeze personajul în cercul potrivit comportamentului

său;

Se vor nota răspunsurile.

VARIANTA III.

Cavalerii cinstei vor realiza

„HARTA INIMII”

-să plieze inima in două părţi;

-să deseneze in stânga eroul preferat şi în dreapta,ce au

invăţat de la erou .

-să prezinte in faţa copiilor harta.

Se vor citi proverbe şi zicători :

„Minciuna are picioare scurte şi o ajunge adevărul din

urmă”.

„După faptă și răsplată”.

„Ascultă sfatul mamei !”.

„Munca sfinţeşte locul”.

Copiii vor fi intrebaţi cărei poveşti i s-ar potrivi acestea ,

ca morală.

Se va prezenta şi un banner cu titlul „Poveştile ne invaţă

cum să fim harnici, cinstiţi şi buni”, pe care îl vor aseza

la panou.

Evaluare intermediară DLC

Vor fi numărate elementele câştigate pe blazonul

fiecărei grupe . Copiii vor fi anunţaţi că au castigat o

bătălie, dar lupta continuă.

TRANZIŢIE : „Mergem toţi in pas voios !”

Copiii vor merge in cealaltă parte a sălii de grupă, unde

sunt aşezate alte surprize.Vor merge la măsuţele cu

însemnele de pe medalion.

Conţinutul DȘ

Anunţarea temei

„Zmeul cel rău râde de voi că nu stiţi să rezolvaţi

probleme de matematică...Eu nu sunt de acord cu el şi

pentru aceasta el vă mai pune la încercare.

Iată !”

1. Joc: „Ajută-l pe Naf-Naf” „Purceluşul Naf-Naf are nevoie de ajutorul vostru! El

trebuie să aducă cărămizi pentru construcţia căsuţei, dar

nu ştie să numere...

Nu cunoaşte nici cifrele.Vă roagă să îl ajutaţi.

Sunt trei camioane,pe fiecare camion este asezată o

cifră. Trebuie să încărcaţi atâtea cărămizi cât arată cifra.

Copiii vor incărca cărămizile, vor fi notate răspunsurile

pe blazonul fiecărei grupe.

2. Joc : „Traversează râul”

Piramida

greselilor

Exercitiul

Diagrama

Venn

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Problematizarea

Exercitiul

Problematizarea

Conversaţia

Cifre/cărămizi din

plastic,

camioane

Problemetizarea

Braimstorming-ul

Exerciţiul

Problematizarea

Harta inimii

Metoda posterului

Conversaţia

Buturugi din

lemn ,harta

Observarea

modului de

cooperare şi

relaţionare

ȋntre copii

Notare in

blazon

Verificarea

modului în

care îşi

rezolvă

sarcinile

Page 9: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

9

Asigurarea retenţiei

si transferului

13.

Obtinerea

performanţei

Încheierea activităţii

„Iată încă o-ncercare! Zmeul vă trimite la plimbare !

Pentru asta, dragi copii hărţi încurcate veţi citi !

Copiii se asază pe pernuţe, cu faţa către ”un râu peste

care sunt buturugi”.

Se explică modalitatea de joc:

Se va citi harta desenată pe steag şi se va sări de pe o

buturugă pe alta,în funcţie de direcţia săgeţii şi de

numărul scris pe ea, pentru a ajunge la castelul

Împăratului.

Se va nota modul de executie .

3.

Probleme ilustrate

Fiecare grup primeşte o problemă ilustrată. Se va „citi”

fiecare problemă iar copiii vor rezolva sarcinile.

Se vor nota răspunsurile corecte.

4. „Un cântec să cântam, să ne bucurăm !”

Se va cânta cântecul ”Șade rața pe butoi ”

5.Joc Sudoku

Se numără însemnele de pe fiecare blazon, numindu-se

câştigătorii.

.Copiii sunt anunţaţi că au reusit să îl gonească pe

Zmeul cel rău şi l-au salvat pe Impărat, fiind cei mai

grozavi Cavaleri ai Binelui, ai Hărniciei şi ai Cinstei.

Copiii au dat dovadă că într-adevar au fost demni de

numele purtat şi primesc diplome de merit.

desenată pe steag

castel realizat de

copii în ALA1

Planşe SUDOKU

Figuri geometrice

plane

diplome

Observarea

comportam.,

încurajarea

implicării

tuturor

copiilor în

conversaţie

Evaluarea

orală

Autoevaluare

Aprecieri

verbale

Page 10: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

10

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa :Mare Educatoare: prof.Csutak Camelia

Tema: ,,CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”

Subtema: „Harnic, cinstit si bun”

Domeniul experiential: Domeniul om și societate

Categoria de activitate: Activitate practică

Tema activităţii: decupare şi lipire

Subiectul activității: „Pădurea fermecată”

Tipul activităţii: Consolidare de priceperi şi deprinderi

Scop: Consolidarea deprinderii de a realiza în grupuri mici o lucrare practică inspirată din natură şi

dezvoltarea simţului practic şi estetic.

Obiective operaţionale:

O1 – să identifice corect materialele puse la dispoziţie ;

O2 – să-şi imagineze cum ar arăta o pădure fermecată;

O3 –să folosească corect tehnicile însuşite anterior: tăiere,rupere,mototolire, lipire, asamblare;

O4 – să dovedească existenţa deprinderilor practice de mânuire,prelucrare şi îmbinare a materialelor ;

O5 – să manifeste spirit cooperant în activităţile de grup ;

O6 – să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi/sau faţă de lucrarea celorlalţi, motivându-şi părerea.

Strategii didactice :

Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observarea, demonstraţia, exerciţiul.

Material didactic : hârtie glasată,aracet,foarfece,fişa de lucru, CD – Anotimpurile , A. Vivaldi.

Forme de organizare : frontal, pe niveluri, in grupe.

Durata activităţii : 25-30minute.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru învățământul preșcolar ,Ed. DPH,Editia 2009, Bucuresti

Ghidul metodologic şi aplicativ al educatoarei, Editura Eurodidact, Cluj-Napoca

Desfășurarea activității

Evenimente

didactice

Conţinut ştiinţific

Strategii didactice

Evaluare

Moment

organizatoric

Se asigură condiţiile optime pentru

desfăşurarea activităţii:

-aerisirea sălii de grupă

-aranjarea măsuţelor pe două grupe

-pregătirea materialului didactic.

conversaţia

Captarea

atenţiei

Se va realiza printr-o scurtă

conversaţie despre anotimpul

primăvara şi despre drumul Scufiţei

Roşii prin pădure.

-În ce anotimp suntem ?

-În ce lună suntem ? Cum este numită

luna mai ? (Luna florilor)

Dacă Scufiţa Roşie ar fi mers la

bunicuţa prin pădure, în luna mai, ce

ar fi văzut ? (copaci înverziti, flori,

fluturi)

problematizarea,

conversaţia .

frontal

Aprecieri verbale.

Page 11: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

11

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Îi anunţ pe copii tema activităţii:

- Astăzi, la activitate practică, vom

realiza împreună tema ,,Pădurea

fermecată”.

Se va lucra pe echipe, fiecare echipă

trebuind să realizeze cea mai grozavă

pădure fermecată, în care, copacii

sunt de diferite mărimi şi grosimi,cu

mai multe sau mai puţine frunze

(coroana de frunze bogată sau

săracă), cu flori şi fluturi .

conversaţia, explicaţia / frontal

şi pe echipe

Dirijarea

învățării

Intuirea materialului didactic.

Se cere, pe rând, fiecărui grup să

descopere şi să intuiască materialele

primite:

Explicarea tehnicilor de lucru:

-vor realiza pomii prin lipirea

bucăţilor de hârtie maro tăiate în

formă aproximativă de dreptunghi,

mari/mici, lungi/scurţi vor tăia ovale

verzi sau cerculeţe mari/mici,

(Copacii)

-vor rupe fâşii înguste de hârtie

creponată, le vor desface şi ele vor

reprezenta iarba.

-vor tăia soarele din imaginatie,fără

contur,

-vor lipi lucrările proprii pe suprafaţa

de lucru, alături de elementele

realizate de colegi.

Demonstrarea modului de lucru.

Rând pe rând, voi trece pe la fiecare

grup în parte şi voi prezenta posibilul

model de lucru, voi discuta împreună

cu copiii materialele din care este

alcătuit, forma, mărimea, culoarea

acestuia.

Le demonstrez modul de lucru.

Exerciţii pentru încălzirea

muşchilor mici ai mâinii.

Înainte de a trece la executarea

lucrării, voi cere copiilor să exerseze

câteva exerciţii de încălzire a

muşchilor mici ai mâinii: morişca,

închiderea şi deschiderea pumnilor,

cântatul la pian etc.

Efectuarea lucrărilor de către

copii.

Se dă semnalul de începere a lucrului.

Se lucrează pe fond muzical.

conversaţia, explicaţia

lucru în echipă

conversaţia, explicaţia.

Hârtie

creponată,foarfece,lipici,carton

Şerveţele umede şi uscate

pentru şters degetele

explicaţia, demonstraţia

lucrul in echipă

exerciţiul / frontal

Aprecieri verbale.

Observarea

comportamentului

Observarea

Comportamentului

copiilor.

Page 12: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

12

Obtinerea

performanţei

Voi supraveghea modul în care copiii

îşi realizează lucrările, iar dacă va fi

nevoie voi interveni cu explicaţii

individuale. Voi încuraja pe cei mai

puţin abili şi voi urmări ca toţi copiii

să-şi ducă munca la bun sfârşit.

Realizarea prin unire, a unui panou cu

lucrările copiilor,

Când majoritatea copiilor au terminat,

voi da preavizul şi apoi semnalul de

încetare a lucrului.

Conversaţia, exerciţiul /

individual şi pe microgrupuri

Conversaţia, exerciţiul /

individual şi pe microgrupuri

Aprecieri verbale

cu caracter

stimulativ.

Evaluez

corectitudinea,

acurateţea

lucrărilor,

cooperarea intre

grupuri

Aprecieri verbale

Evaluarea

Evaluarea parţială pe grupe :

După încetarea lucrului se evaluează

lucrările pe grupe urmărind

aprecierea critică si autocritică

privind acuratetea, corectitudinea şi

estetica lucrărilor.

Împreună cu copiii,se aşază lucrările

la panou.

Evaluarea lucrării colective :

Se evidenţiază efortul colectiv pentru

realizarea temei. Copiii iși exprimă

opiniile personale față de lucrare.

Se fixează tema activității :

« Pădurea fermecată »

conversaţia / frontal

analiza produselor activităţii

Aprecieri verbale.

Evaluez modul de

autoevaluare al

copiilor

Încheierea

activităţii

În încheierea activităţii se va cânta

cântecul ,,Înfloresc grădinile “.

frontal

Recompensa

floricele de

porumb.

Page 13: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

13

Dragi copii !

Eu, Împaratul cel Bun,cel Harnic şi Cinstit am fost răpit de

Zmeul cel rău.El doreste să domneasca peste Împărăţia Poveştilor.

Vă numesc pe voi,dragi copii, Cavaleri ai Binelui, ai Hărniciei

şi ai Cinstei! În lupta impotriva zmeului va trebui să treceţi prin mai multe

încercari: să ghiciţi din ce poveşti sunt imaginile ilustrate, personaje din

poveşti, spunând ce ştiţi despre ele; să rezolvaţi mici exerciţii şi

probleme, fiind isteţi, curajosi, buni , harnici şi cinstiţi, aşa cum aţi

învăţat din poveştile ascultate .

Vă urez noroc și vă rog, copii, salvați-mă,pentru ca

Împărăția Poveștilor să fie din nou liberă !

Împăratul cel Bun, cel Harnic și Cinstit

BIBLIOGRAFIE :

1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) , MECI , 2008

2.Anca Păunescu , Claudia Bunaiaşu , Cornel Novac , Dumitru Gherghina , Gina Camarasu , Ioan Dănilă

,Nicolae Oprescu , „Metodica activităţilor instructive educative în învăţământul preprimar (Educarea

Limbajului , Activităţi Matematice , Cunoaşterea Mediului , Educaţia pentru Societate)”, Editura Didactică

Nova , Craiova 2007

3.Angela Sosevici , Daniela Ionescu , Filofteia Grama , Laurenţia Culea , Mioara Pletea , Nicoleta Anghel ,

„Activitatea integrată în grădiniţă” , Editura Didactică Publishing House 2008

4.Cornel Novac , Dumitru Gherghina , Elena Simiciuc , Iliana Ionescu , Jeni Banga , Mihaela Modoran ,

Miruna Moroianu , „Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preşcolar”Vol.II , Editura

Didactică Nova , Craiova 2008

5.Gabriala Nicu , Ştefania Antonovici , Jocuri interdisciplinare , material auxiliar pentru educatoare ,

Editura Aramis 2008.

6.Ghid pentru proiecte tematice . „Activităţi integrate pentru preşcolari”,Didactica Publishing House,2008.

Page 14: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

14

SUDOKU Anexa 1

COMPLETEAZĂ PĂTRATELE ÎN AȘA FEL, ÎNCÂT SĂ NU SE REPETE FIGURILE

GEOMETRICE NICI PE VERTICALĂ,NICI PE ORIZONTALĂ !

Page 15: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

15

SUDOKU

COMPLETEAZĂ PĂTRAŢELE ÎN AȘA FEL, ÎNCÂT SĂ NU SE REPETE FIGURILE

GEOMETRICE NICI PE VERTICALĂ,NICI PE ORIZONTALĂ !

Page 16: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

16

Anexa 2

HARTA INIMII

Eroul preferat. Ce am invăţat de la erou ?

Page 17: Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei grupe: Cavalerii Binelui Cavalerii Hărniciei Cavalerii Cinstei- -Fiecare copil va primi

17

Anexa 3

Blazonul