Proiect de Activitate Integrată anul 3 PIPP Năsăud
description
Transcript of Proiect de Activitate Integrată anul 3 PIPP Năsăud
Proiect de Activitate Integrată
Data:10.12.2013
Profesor Mentor: Rotari Mioara
Profesor coordonator: Catalano Cristina
Student practicant: Scuturici Dorin
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit Nr. 1 Năsăud
Grupa: mijlocie
Tema anuala ,,Cum este, a fost și va fi pe Pământ”
Tema săptămânii: ,,Moș Crăciun pe drum”
Tema activității integrate: ,,Pe cine ajută Moș Crăciun”
Categoria de activitate de învățare: ALA1+ADE(DEC)+ALA2
Tipul de activitate: Activitate integrată
Categorii de activități abordate.
1.Activitate de dezvoltare personală(ADP)
Rutine :-primirea copiilor;
-micul dejun;
-întâlnirea de dimineață(salutul de dimineață,stabilirea prezenței
calendarul naturii etc.);
Tranziții: Cântecel: ,,Ninge,ninge”!
,,Fulg de nea”!
2.Activități liber alese(ALA1)
Bibliotecă: ,,Vreau să mă ajute și pe mine Moș Crăciun și îi spun poezia de
la serbare”;
Construcții: ,,Ieslea în care s-a născut Isus Hristos”;
Artă: ,,Cadouri pt. copii nevoiași”-desen;
3.Activități pe domenii experiențiale (ADE)
DEC: Cântecul,,Moș Nicolae –repetare
,,Zurgălăii pt. Moș Crăciun –joc cu cânt
4 Activități liber alese (ALA2)
ALA2-,,Recităm, cântăm și dansăm pt. Moș Crăciun”
Obiective generale:
S1 :dezvoltarea sentimentelor de respect,prețuire față de Moș Crăciun;
S2 :dezvoltarea atenției,creativității și memoriei în urma activităților desfășurate;
S3: îmbogățirea cunoștiințelor legate de sărbătorile de iarnă;
Obiective operaționale:
ADP-întâlnirea de dimineață:
O1-să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei;
ALA1-activități liber alese:
Artă: O2 –să coloreze cadourile respectând indicațiile primite;
O3-să lucreze corect și îngrijit;
Bibliotecă:O4 – să răspundă la întrebările legate de Moș Crăciun;
O5 -să recite coerent,expresiv poezia;
Construcții: O6 – să așeze corespunzător piesele lego sub forma unei ,,iesle”;
O7-să expliciteze rolul și funcția ,,ieslei” construite ;
DEC-domeniul estetic și creativ:
O8- să intoneze corect,expresiv cântecele;
O9 - să execute mișcările specifice jocului cu cânt,,Zurgălăii” ;
ALA2: O10–să imite mișcările de dans specific jocului cântecel prezentat pe
PC;
Strategii didactice:
Metode și proced. de învățământ: explicația,conversația,expunerea,demonstrația
Forme de organizare a activității pe grupe,frontal;
Mijloace de învățământ: culori,fișă de lucru,carte cu poezii și cântece de sărbă-
torile de iarnă,jocuri lego,PC;
Metode de evaluare: observare curentă,analiza produselor,chestionare orala;
Formă de evaluare: Evaluare formativă;
Durata: o zi;
Bibliografie: Curriculum pt. Învățământul preșcolar(3-6/7 ani);
www.didactic.ro.
Scenariul zilei
La întâlnirea de dimineață le voi cere copilașilor să formeze un semicerc, să
se salute reciproc și să fie atenți la ce le voi spune.Le voi pune întrebări în legă-
tură cu starea vremii, cum se simt astăzi,în ce zi suntem, în ce anotimp
suntem ,cu ce trebuie să ne îmbrăcăm pt. acest anotimp etc. Apoi le voi spune o
poves- tioară despre un copil neascultător care din cauza faptului că nu si-a
respectat părinții n-a primit nimic de la Moș Crăciun.Îi voi întreba ce părere au
despre acest copil ,dacă a avut un comportament adecvat,corect, cum ar fi
trebuit să se comporte și nu în ultimul rând cum se comportă ei acasă cu
părinții.
Noutatea zilei: După această scurtă conversație îi voi întreba pe cine anu-
me ajută Moș Crăciun, ca mai apoi să aflăm în detaliu,prin intermediul centre-
lor,rolul și calitățile lui Moș Crăciun.
Ne vom deplasa ,cu o parte din preșcolari,mai întâi la centrul Artă unde le
voi cere acestora să coloreze în culori vesele cadourile lui Moș Crăciun pt. co-
piii nevoiași.
La centrul Construcții le voi povesti câte ceva despre Isus, cine este El,
cum este El(calitățile Lui),faptul că El iubește copilașii, îi ajută la școală și că
Acesta a fost născut într-o iesle(voi explica acest termen) în anotimpul iarna. Îi
voi ruga să-și imagineze o iesle și să o realizeze cu ajutorul pieselor lego.
La Bibliotecă am să le povestesc copilașilor faptul că lui Moș Crăciun îi
plac foarte mult poeziile și la serbare vor trebui să recite frumos și expresiv
poezia deoarece moșul va veni și el, și ne va vedea, și în funcție de prestația
voastră vă va oferi sau nu cadouri.
După ce va expira timpul alocat activităților liber-alese, vom face turul
galeriei unde vom aprecia desenele realizate la centrul Artă și ,,ieslea” de la
centrul Construcții.
DEC: Revenind la locurile lor ,după o scurtă pauză,îi voi informa asupra
faptului că, deoarece au primit multe cadouri de la Moș Nicolae aceștia vor
trebui să-i mulțumească Moșului repetând un cântecel pt. serbare .Vom efectua
câteva exerciții de încălzire a vocii pt. ca să putem începe repetiția celor 4 stro-
fe,pe rând fiecare,până când nu vor mai avea nevoie de ajutorul meu.
-Mi-a plăcut că ați fost harnici și ați învățat repede poezioara.
-Acum vom cânta și vom dansa pe muzica, cântecelului ,,Zurgălăii”.
Vom încerca să executăm cu cât mai multă acuratețe mișcările specific aces-
tui joc-cântecel,pe un ritm muzical potrivit.
ALA2: În cadrul acestei activități vom urmări la PC mișcările lui Moș
Crăciun și a piticilor și ne vom strădui să executăm mișcările de dans specifice.
Demersul Didactic
ETAPELE ACTIVITĂŢII
OBIECTIVECONŢINUT INFORMAŢIONAL
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Evaluare
1.Moment Organizatoric (5 min)
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii şi a întâlnirii de dimineaţă:-aerisirea sălii de grupă-pregătirea materialelor necesare -aranjarea mobilierului-salutul-prezenţa-completarea calendarului naturii.
conversaţia Calendarul naturii
Frontală Evaluare orală
2.Captarea Atenţiei (10 min)
Le voi spune o povestioară despre un copil neascultător care din cauza faptului că nu si-a respectat părinții n-a primit nimic de la Moș Crăciun.Îi voi întreba ce părere au despre acest copil, cum ar fi trebuit să se comporte și nu în ultimul rând cum se comportă ei acasă cu părinții.
conversația frontală chestionare orală
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor activităţii (6 min)
După această scurtă conversație îi voi întreba pe cine anu- me ajută Moș Crăciun, ca mai apoi să aflăm în detaliu,prin intermediul centrelor,rolul și calitățile lui Moș Crăciun.
explicaţia frontală
ETAPELE ACTIVITĂŢII
CONŢINUT INFORMAŢIONAL
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Evaluare
4.Dirijarea învățarii (55 min)
Ne vom deplasa ,cu o parte din preșcolari,mai întâi la centrul Artă unde le voi cere acestora să coloreze în culori vesele cadourile lui Moș Crăciun pt. copiii nevoiași.
La centrul Construcții le voi povesti câte ceva despre Isus, cine este El, cum este El(calitățile Lui),faptul că El iubește copilașii, îi ajută la școală și că Acesta a fost născut într-o iesle în anotimpul iarna. Îi voi ruga să-și imagineze o iesle și să o realizeze cu ajutorul pieselor lego.
La Bibliotecă am să le povestesc copilașilor faptul că lui Moș Crăciun îi plac foarte mult poeziile și la serbare vor trebui să recite frumos și expresiv poezia deoarece moșul va veni și el, și ne va vedea, și în funcție de prestația voastră vă va oferi sau nu cadouri.
După ce va expira timpul alocat activităților liber-alese, vom face turul galeriei unde vom aprecia desenele realizate la centrul Artă și ,,ieslea” de la centrul Construcții.
conversația exercițiul explicația
conversația
Munca independentă
conversația
explicația
Turul galeriei
creioane colorate
piese lego
carte cu poezii
pe grupuri mici
Observarea comportamentului
analiza
produselor
activității
aprecieri verbale
ETAPELE ACTIVITĂŢII
CONŢINUT INFORMAŢIONAL
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Evaluare
4.Dirijarea învățarii
(DEC) Revenind la locurile lor ,după o scurtă pauză,îi voi informa asupra faptului că, deoarece au primit multe cadouri de la Moș Nicolae aceștia vor trebui să-i mulțumească Moșului repetând un cântecel pt. serbare .Vom efectua câteva exerciții de încălzire a vocii pt. ca să putem începe repetiția celor 4 strofe,pe rând fiecare,până când nu vor mai avea nevoie de ajutorul meu.Apoi vom cânta și vom dansa pe muzica,cântecelului ,,Zurgălăii”.Executăm cu cât mai multă acuratețe mișcările specific acestui joc-cântecel,pe un ritm muzical potrivit.
(ALA2) În cadrul acestei activități vom urmări la PC mișcările lui Moș Crăciun și a piticilor și ne vom strădui să executăm mișcările de dans specifice.
Munca individuală
exercițiul
exercițiul
Cărticele cu cântece pt sărbătorile de iarnă
PC
frontal
Observare curentă
5.Evaluarea (8 min)
.Vom purta discuții despre tot cea ce am lucrat astǎzi. Îi voi întreba dacă le-au plăcut cântecele, și-i voi pune să-și exprime opinia cu privire la acestea:de ce v-au plăcut?ce sentimente le-a provocat interpretarea și dansul pe muzica acestor cântece?etc.
conversaţia Evaluare orală
Chestionare orală
6. Încheierea Activităţii (5 min)
Voi aprecia comportamentul şi implicarea copiilor în cadrul activităţilor,le voi spune ce mi-a plăcut în ansamblu și care în mod special. Le voi mulțumi pt. timpul acordat și le voi sugera să învețe cântecele foarte bine ca să-l impresioneze pe Moș Crăciun la serbare.
conversația
frontal
Aprecieri verbale indiv. şi colective