PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ...Se va realiza prin luarea fotografiei proprii (ciupercuţei) din...

7
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA: 05.XI.2012 NIVEL: II (Grupa mare) TEMA ANUALĂ: „CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÎMPLĂ?” TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „CULORILE TOAMNEI” TEMA SĂPTĂMÂNII: „COȘUL CU FRUCTE DE TOAMNĂ” TEMA ZILEI (ACTIVITĂŢII): „BOGĂȚII DIN COȘUL TOAMNEI” TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare, consolidare FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: ADP + ALA + ADE: DOS (activitate practică)) DURATA: 1 ZI SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor despre fructele de toamnă. Consolidarea și perfecționarea unor deprideri practice(decupare, îndoire,lipire) ,a diferitelor materiale pentru obtinerea unui produs finit . Dezvoltarea gandirii creatoare,a atentiei voluntare si a unor trasaturi de caracter(dependenta in actiune ,perseverență ) . ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ADP (Activităţi de dezvoltare personală) Întâlnirea de dimineaţă: „ Salată de..” ; Rutină: „Suntem mari, ne descurcăm singuri”; Tranziţii: „Câte unul pe cărare” ALA (Activităţi liber alese) JOC DE ROL: „Gospodinele prepară compot” JOC DE MASĂ: „Jocul umbrelor” ADE (Activităţi pe domenii experienţiale): DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (Activitate practica): „Livada cu pomi fructiferi”- decupare, îndoire, lipire JOC DISTRACTIV-CONCURS; CÂNTEC: „Culegem fructe”; „Acum e toamna,da!”

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ...Se va realiza prin luarea fotografiei proprii (ciupercuţei) din...

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 05.XI.2012

NIVEL: II (Grupa mare) TEMA ANUALĂ: „CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÎMPLĂ?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „CULORILE TOAMNEI”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „COȘUL CU FRUCTE DE TOAMNĂ”

TEMA ZILEI (ACTIVITĂŢII): „BOGĂȚII DIN COȘUL TOAMNEI”

TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare, consolidare

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: ADP + ALA + ADE: DOS (activitate practică))

DURATA: 1 ZI

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor despre fructele de toamnă. Consolidarea și perfecționarea unor deprideri practice(decupare, îndoire,lipire) ,a diferitelor materiale pentru obtinerea unui produs finit . Dezvoltarea gandirii creatoare,a atentiei voluntare si a unor trasaturi de caracter(dependenta in actiune ,perseverență ) .

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

ADP (Activităţi de dezvoltare personală) • Întâlnirea de dimineaţă: „ Salată de..” ; Rutină: „Suntem mari, ne

descurcăm singuri”; Tranziţii: „Câte unul pe cărare” ALA (Activităţi liber alese)

• JOC DE ROL: „Gospodinele prepară compot” • JOC DE MASĂ: „Jocul umbrelor”

ADE (Activităţi pe domenii experienţiale): • DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (Activitate practica): „Livada cu pomi

fructiferi”- decupare, îndoire, lipire JOC DISTRACTIV-CONCURS; CÂNTEC: „Culegem fructe”; „Acum e toamna,da!”

SCENARIUL ZILEI

ADP

• SALUTUL

Întâlnirea de dimineaţă va debuta cu salutul. Educatoarea va saluta copiii prin intermediul versurilor:

„Dimineaţa a sosit Toţi copiii au venit În cerc să ne adunăm Cu toţii să ne salutăm:

- Bună dimineaţa, voinici sănătoşi şi pofticioşi!

Educatoarea va da un măr unui copil. Acesta va ţine mărul cu ambele mâini, va saluta si va da mărul următorului copil, de la stânga la dreapta.

• PREZENŢA

Se va realiza prin luarea fotografiei proprii (ciupercuţei) din poieniţă si aşezarea acesteia în coşuleţ.

• CALENDARUL NATURII

Pe baza celor observate în drumul copiilor spre grădiniţă, referitor la starea vremii, se va completa calendarul naturii.

• ACTIVITATEA DE GRUP

Se va realiza prin jocul „Salată de...” . Copiii vor fi aşezaţi în cerc, cu faţa spre interiorul cercului şi fiecare va primi cîte o siluetă- fruct. Educatoarea stă în picioare în interiorul cercului şi dă prima comandă. La comanda „Salată de...(mere, pere, struguri)” , copiii care au acelaşi fruct (măr) trebuie să se grupeze în mijlocul cercului. Copilul care n-a reacţionat la comandă îşi alege alt fruct şi dă comanda următoare.

• NOUTATEA ZILEI

Se va realiza prin apariţia Zânei Toamna care este supărată, deoarece a auzit la meteo, că Baba Iarnă se apropie şi ea nu a reuşit să umple cămara cu fructe şi compoturi. Auzind că Grupa Ciupercuţelor este foarte harnică şi cuminte, a venit la voi să vă ceară ajutorul. Ea promite că dacă o vom ajuta, la sfârşitul zilei vă va recompensa.

• RUTINĂ

„Suntem mari, ne descurcăm singuri!” – deprinderea de a se spăla pe mânuţe înainte de masă şi de a se autoservi.

• TRANZIŢII

„Câte unul pe cărare”

Mergem în livada mare

Să culegem fructe multe,

În cămară să le-aducem

Pe zână noi o iubim,

Multe fructe-i dăruim..”

ALA

Copiii vor descoperi materialele puse la dispoziţie de Zâna Toamna şi vor

avea posibilitatea de a alege între sectoarele deschise: Joc de rol și Joc de masă.

Aceştia se familiarizează cu materialele pregătite, astfel:

a) La centrul de interes Joc de rol este amenajată „o mini-bucătărie”, pentru

a se desfăşura jocul de creaţie “Gospodinele prepară compot”. Copiii vor primi

fructele spălate şi tăiate cubuleţe , după care le vor aşeza în borcanele etichetate,

pentru a pregăti compot.

b) La centrul de interes Joc de masă, copiii vor primi jetoane cu fructe şi fişa

suport cu umbrele acestora, pentru a desfăşura Jocul umbrelor : „ Caută-mi locul”.

La un moment dat, copiii închid ochii; voi încerca să complic jocul,

introducând în grupa fructelor deja existente un alt fruct care nu are umbră. La

semnalul meu, ei deschid ochii şi descoperă intrusul.

Pe toată durata desfăşurării acestei etape, vor asculta în surdină

„Anotimpurile”, de Vivaldi.

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (Activitate practică)

Educatoarea le va aminti copiilor că Zâna Toamna are în continuare nevoie

de sprijinul lor deoarece încă mai are de umblat în natură pentru a-şi rezolva toate

treburile.

Prin tehnici diferite (decupare, îndoire – lipire) copiii vor trebui să „umple”

pomul, cu fructe, adus de Zâna Toamna.

La sfârşitul activităţii copiii îşi vor spune propriile păreri despre lucrările

realizate.

ALA

JOC DISTRACTIV-CONCURS; CÂNTEC

Programul zilei se va încheia prin desfăşurarea unui joc distractiv-concurs

„Culegem fructe”, după care se va interpreta cântecelul „Acum e toamna

,da!”.

La plecarea acasă, copiii vor recita următoarele versuri:

„ Uite-a mai trecut o zi

Cu jocuri şi jucării

Şi părinţii ne aşteaptă

Să mergem spre casă îndată.”