PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro -...

11
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA SCOALA …………………. CLASA: a V a DISCIPLINA: Geografia generala DATA: …………. PROFESOR: Calin Gianina SUBIECTUL: Alc`tuirea interna si relieful Pamantului – recapitulare TIPUL LECTIEI: lectie de recapitulare si sistematizare (de consolidare) SCOPUL: fixarea si consolidarea cunostintelor prin stabilirea de noi corelatii intre cunostintele acumulate anterior de elevi si elaborarea unor generalizari. OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul acestei lectii elevii trebuie sa fie capabili: A) Obiective cognitive: - sa cunoasca alc`tuirea interna a Pamantului; agentii interni si externi si actiunea acestora asupra scoartei terestre - sa fac analogie la relieful orizontului local B) Obiective metodologice: - sa identifice, pe harta, zone de rift, de subductie, vulcani - sa completeze un aritmogrif cu termenii geografici caracteristici - sa-si compare ideile proprii cu ale colegilor si sa se completeze reciproc - sa lucreze in echipa - sa sesizeze trasaturile specifice ale formelor de relief - sa selecteze dintr-o lista data termeni geografici cu caracteristici comune OBIECTIVE PEDAGOGICE: - sa-si formeze deprinderi de lucru cu harta si atlasul geografic - sa se capteze intreaga atentie a elevului - sa se dezvolte gandirea si imaginatia - sa se stimuleze interesul elevului pentru investigarea mediului inconjurator MIJLOACE DE INVATAMANT: - Materiale didactice: - manualul - Harta fizica a lumii - Atlasul geografic general - Indicatorul, tabla, creta, fise, coli, carioci, markere - Surse bibliografice: * MIHAI IELENICZ SI COLAB. – Dictionar de geografie fizica - Edit. Corint, 1999

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro -...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

SCOALA ………………….CLASA: a V aDISCIPLINA: Geografia generalaDATA: ………….PROFESOR: Calin GianinaSUBIECTUL: Alc`tuirea interna si relieful Pamantului – recapitulareTIPUL LECTIEI: lectie de recapitulare si sistematizare (de consolidare)SCOPUL: fixarea si consolidarea cunostintelor prin stabilirea de noi corelatii intre cunostintele acumulate anterior de elevi si elaborarea unor generalizari.

OBIECTIVE OPERATIONALE:Pe parcursul acestei lectii elevii trebuie sa fie capabili:A) Obiective cognitive:- sa cunoasca alc`tuirea interna a Pamantului; agentii interni si externi si actiunea acestora asupra scoartei terestre- sa fac analogie la relieful orizontului localB) Obiective metodologice:- sa identifice, pe harta, zone de rift, de subductie, vulcani- sa completeze un aritmogrif cu termenii geografici caracteristici- sa-si compare ideile proprii cu ale colegilor si sa se completeze reciproc- sa lucreze in echipa- sa sesizeze trasaturile specifice ale formelor de relief- sa selecteze dintr-o lista data termeni geografici cu caracteristici comune

OBIECTIVE PEDAGOGICE:- sa-si formeze deprinderi de lucru cu harta si atlasul geografic- sa se capteze intreaga atentie a elevului- sa se dezvolte gandirea si imaginatia- sa se stimuleze interesul elevului pentru investigarea mediului inconjurator

MIJLOACE DE INVATAMANT:- Materiale didactice: - manualul- Harta fizica a lumii- Atlasul geografic general- Indicatorul, tabla, creta, fise, coli, carioci, markere- Surse bibliografice:* MIHAI IELENICZ SI COLAB. – Dictionar de geografie fizica - Edit. Corint, 1999* NICOLAE ILINCA – Elemente de didactica aplicata a geografiei – Edit. CD PRESS, 2006* MARIA ELIZA DULAMA - Modele, strategii si tehnici didactice activizanta cu aplicatii [n geografie – Edit. CLUSIUM, 2002* ALEXANDRU-DAN TODIRAS – Geografie generala - caiet de activitate independenta, 1997

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:- conversatia, observatia, expunerea, sinteza si analiza, descrierea, dialogul, lucrul cu harta, munca in echipa

STRATEGIA DIDACTICA:

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

- lectie de recapitulare si sistematizare cu ajutorul fiselor de lucru asigurandu-se activitatea in echipa a elevilor; hartile mute si desenele schematice sunt concepute dupa nivelul dezvoltarii lor intelectuale.

DESFASURAREA LECTIEI:I. Organizarea clasei pentru lectie:- apelul elevilor, notarea absentelor, corectarea tinutei elevilor, captarea atentiei elevilorII. Prezentarea scopului lectiei si a obiectivelor propuse.III. Prezentarea continutului recapitulativ sub forma unui plan anuntat din lectia trecuta.

PLAN DE RECAPITULARE

Tema: Capitolul: Alcatuirea interna si relieful Pamantului alcatuirea interna a Pamantului: - nucleu

- manta - scoarta terestra

invelisurile Pamantului: - litosfera - atmosfera - hidrosfera - biosfera - pedosfera - sociosfera

placile tectonice si deplasarea lor (formarea rifturilor si a zonelor de subductie)

vulcanii (parti componente, raspandire, activitatea vulcanica, urmari) cutremurele de pamant (cauze, raspandire si urmari) relieful si agentii de modelare clasificarea formelor de relief:

forme de relief planetare:– continentele – bazinele oceanice

forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:- relieful major al continentelor: - munte

- deal - podis - c@mpie

- relieful major al bazinelor oceanice: - platforma continentala - abruptul continental (povarnisul oceanic) - fundul oceanic (campia abisala) - gropile abisale (fosele oceanice)

IV. Recapitularea si sistematizarea cunostintelor dupa planul anuntat din lectia trecuta.Activitatea se desf`soara pe echipe.

Pasul I. Se formeaza 4 echipe; se trage la sorti numele fiecarei echipe.

Pasul II. – Itemi cu intrebari structurate

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

Fiecare echipa primeste o fisa cu intrebari caracteristice denumirii echipei respective.

ECHIPA VULCANII Care este aria de raspandire a vulcanilor pe Terra ? Exemplificati un vulcan si localizati-l pe harta.

ECHIPA CAMPIILE Ce este campia ? Dati un exemplu si localizati –o pe harta. Care este importanta campiilor ?

ECHIPA DEALURILE Care este altitudinea medie a dealurilor ? Dati un exemplu si localizati –l pe

harta. Dati exemple de z`c`minte de subsol din zona de deal.

ECHIPA MUNTII DE INCRETIRE Dati exemple de lanturi muntoase formate prin [ncretirea scoartei terestre. Care sunt cei mai inalti munti din lume ? Localizati-i pe harta.

* fiecare echipa isi prezinta r`spunsurile, celelalte echipe intervin in cazul [n care raspunsul este incomplet* profesorul coordoneaza activitatea

Pasul II. – FISA DE LUCRU

ECHIPA VULCANII

Care este aria de raspandire a vulcanilor pe Terra ?

Exemplificati un vulcan si localizati-l pe harta.

ECHIPA CAMPIILE

Ce este campia ?

Care este importanta campiilor ? Dati un exemplu si localizati–o pe harta.

ECHIPA DEALURILE

Care este altitudinea medie a dealurilor ? Dati un exemplu si localizati–l pe harta.

Dati exemple de zacaminte de subsol din zona de deal.

ECHIPA MUNTII DE INCRETIRE

Dati exemple de lanturi muntoase formate prin incretirea scoartei terestre.

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

Care sunt cei mai inalti munti din lume ? Localizati-i pe harta.

Pasul III. (Recapitularea prin rotatie) – Itemi cu raspuns scurtPe tabla sunt lipite 4 coli, pe fiecare fiind scrisa cate o intrebare.

FISA NR. 1Care sunt invelisurile Pamantului ?****

FISA NR. 2Dati exemple de placi tectonice.****

FISA NR. 3Care sunt urmarile cutremurelor ?****

FISA NR. 4Care sunt partile componente ale muntelui ?****

Membrii echipei discuta intre ei si raspund la intrebare prin completarea unei singure idei pe fisa de lucru. La semnalul profesorului fiecare echipa se deplaseaza la fisa urmatoare, completand al II-lea punct al intrebarii.Echipele se rotesc din nou, pana completeaza toate cele 4 coli de pe tabla. * se folosesc culori diferite (culorile reprezentative fiec`rei echipe)* dupa completarea fisei se compara ideile

Pasul IV. (Harta muta) – Itemi cu suport cartograficFiecare echipa primeste un plic in care se afla o harta sau un desen schematic ce urmeaza a fi completat.* hartile mute si desenele schematice sunt concepute dupa nivelul dezvoltarii lor intelectuale.

ANEX~: Pasul IV.

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

Structura interna a Pamantului este reprezentata prin :

1 - ………………………………......

2 - ……………………………..…….

3 - ……………………………………

3

2

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

1

Pasul V. – Itemi de selectare a termenilor geografici dupa un anumit criteriuCopiii vor selecta din lista de mai jos, 4 agenti interni si 5 agenti externi:

Vantul, cutremurele de pamant, curentii magmatici, valurile, vulcanismul, ghetarii, apele curgatoare, miscarile tectonice, omul.

a. agentii interni: cutremurele de pamant, curentii magmatici, vulcanismul, miscarile tectonice.b.agentii externi: vantul, valurile, ghetarii, apele curgatoare, omul.

Pasul V – FISA DE LUCRU

Selectati din lista de mai jos, 4 agenti interni si 5 agenti externi:

vantul, cutremurele de pamant, curentii magmatici, valurile, vulcanismul, ghetarii, apele curgatoare, miscarile tectonice, omul.

a. agentii interni:

b. agentii externi:

Pasul VI. (Aritmogriful) – Itemi de completare

ARITMOGRIF – RECAPITULARE

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

A

B

Pe verticala A – B veti obtine numele dat totalitatii neregularitatilor de la suprafata scoartei terestre, iar pe orizontale veti obtine alte denumiri geografice, prin completarea spatiilor libere din propozitiile de mai jos:

1. Cea mai adanca groapa abisala (fosa oceanica) este Groapa ………………………………..………

2. Cutremurele de pamant mai poarta numele de miscari …………………………………….……….

3. Cea mai mare insula a Terrei este Insula …………………………………………………………….

4. Cel mai mare ocean din lume, atat ca suprafata, cat si ca adancime, este Oceanul …………………

5. Insulele formate din scheletul calcaros al coralilor sunt numite insule ………………………………

6. Invelisul de piatra al planetei poarta numele de ……………………………………………………..

AM A R I A N E L O R

S E I S M I C E

G R O E N L A N D A

P A C I F I C

C O R A L I G E N E

L I T O S F E R A

B

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

Evaluarea se face prin rezolvarea acestor itemi.

Concluziile si aprecierile profesorului la sfarsitul orei.

Pasul VI – FISA DE LUCRU

ARITMOGRIF – RECAPITULARE

A

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - BluePink.ro - …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-10forme de relief ale continentelor si ale bazinelor oceanice:

B

Pe verticala A – B veti obtine numele dat totalitatii neregularitatilor de la suprafata scoartei terestre, iar pe orizontale veti obtine alte denumiri geografice, prin completarea spatiilor libere din propozitiile de mai jos:

1. Cea mai adanca groapa abisala (fosa oceanica) este Groapa ………………………………..………

2. Cutremurele de pamant mai poarta numele de miscari …………………………………….……….

3. Cea mai mare insula a Terrei este Insula …………………………………………………………….

4. Cel mai mare ocean din lume, atat ca suprafata, cat si ca adancime, este Oceanul …………………

5. Insulele formate din scheletul calcaros al coralilor sunt numite insule ………………………………

6. Invelisul de piatra al planetei poarta numele de ……………………………………………………..