PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea...

9
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământ: G.P.P. Căsuţa poveştilor - Piteşti Educatoare: Pană Mihaela Nicoleta Data: 12.04.2019 Grupa:Mică „A1”Step by step Nivel:I Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” Tema proiectului: „Magia primăverii” Subtema: „ Miresmele primăverii” Tema zilei: „ Parfumul florilor de primăvară” Denumirea activităţii: „Parfum și culoare” Forma de realizare: Activitate integrată ALA+ADE(DLC+DEC) ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE I Activităţi de dezvoltare personală (ADP) Întâlnirea de dimineaţă: „ În grădini, pe câmp, pe dealuri/Florile-nfloresc în valuri” Rutine: „Florile și stropii de ploaie”(deprinderi de igienă);„Să iubim florile” ( deprinderi de îngrijire și ocrotire a florilor) Tranziţii:cântec -„Înfloresc gradinile”, joc cu text și cânt-„Primăvara a sosit” II Activităţi pe domenii experienţiale (ADE) -DLC: „ Povestea narciselor ” după o poveste de Anica Suriarachi -DEC: „Narcisa” III Activităţi liber alese ALA1 Construcţii:”Grădina cu flori” Nisip și apă: „Flori multicolore” Manipulative: „Tabloul florilor de primăvară” ALA2 Dans-„Cântec de primăvară” Joc de mișcare ”Albinița și florile” Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi Mod de realizare: ADE: DLC povestirea educatoarei DEC- pictură pe o suprafață transparentă ALA: Construcţii – îmbinare Nisip și apă -presarea/frământarea nisipului Manipulative -reconstituirea imaginii Obiective operaţionale - să asculte cu atenţie conţinutul povestirii - să formuleze propoziţii, pe baza imaginilor povestirii -să înțeleagă sensul cuvintelor noi(„gingașă”, „furioasă”, „ briză”, „stranie”, „gigantic”) - să aplice culoarea potrivita pe suprafaţa de lucru prin îmbinarea elementelor de limbaj(linie, pată de culoare) realizând o narcisă pe o suprafață transparentă și după șablon Strategia didactică: Metode şi procedee: observaţia, conversaţia,povestirea,repovestirea, explicaţia , demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, , turul galeriei. Materiale didactice: floare stilizată de pluş,tablă inteligentă, calculator , CD cu imagini Power Point din „Povestea narciselor”, imagini cu aspecte de primăvară, flori, forme cu flori, nisip

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de învăţământ: G.P.P. Căsuţa poveştilor - Piteşti Educatoare: Pană Mihaela Nicoleta Data: 12.04.2019 Grupa:Mică „A1”Step by step Nivel:I Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” Tema proiectului: „Magia primăverii” Subtema: „ Miresmele primăverii” Tema zilei: „ Parfumul florilor de primăvară” Denumirea activităţii: „Parfum și culoare” Forma de realizare: Activitate integrată ALA+ADE(DLC+DEC) ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE I Activităţi de dezvoltare personală (ADP) Întâlnirea de dimineaţă: „ În grădini, pe câmp, pe dealuri/Florile-nfloresc în valuri” Rutine: „Florile și stropii de ploaie”(deprinderi de igienă);„Să iubim florile” ( deprinderi de îngrijire și ocrotire a florilor) Tranziţii:cântec -„Înfloresc gradinile”, joc cu text și cânt-„Primăvara a sosit” II Activităţi pe domenii experienţiale (ADE) -DLC: „ Povestea narciselor ” după o poveste de Anica Suriarachi -DEC: „Narcisa” III Activităţi liber alese ALA1 Construcţii:”Grădina cu flori” Nisip și apă: „Flori multicolore” Manipulative: „Tabloul florilor de primăvară” ALA2 Dans-„Cântec de primăvară” Joc de mișcare ”Albinița și florile” Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi Mod de realizare: ADE: DLC povestirea educatoarei DEC- pictură pe o suprafață transparentă ALA: Construcţii – îmbinare Nisip și apă -presarea/frământarea nisipului Manipulative -reconstituirea imaginii Obiective operaţionale - să asculte cu atenţie conţinutul povestirii - să formuleze propoziţii, pe baza imaginilor povestirii -să înțeleagă sensul cuvintelor noi(„gingașă”, „furioasă”, „ briză”, „stranie”, „gigantic”) - să aplice culoarea potrivita pe suprafaţa de lucru prin îmbinarea elementelor de limbaj(linie, pată de culoare) realizând o narcisă pe o suprafață transparentă și după șablon Strategia didactică: Metode şi procedee: observaţia, conversaţia,povestirea,repovestirea, explicaţia , demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, , turul galeriei. Materiale didactice: floare stilizată de pluş,tablă inteligentă, calculator , CD cu imagini Power Point din „Povestea narciselor”, imagini cu aspecte de primăvară, flori, forme cu flori, nisip

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

kinetic, suport pentru nisip, forme cu flori, piese de construcție- set de joacă ikebana, şerveţele umede, pensule , guase, doape de plută, folie transparentă, sabloane, puzzle cu flori, CD jocuri interactive, stimulente ( narcise) Forma de realizare: frontală, pe grupuri mici, câte doi, individuală Loc de desfăşurare: sala de grupă Bibliografie: Curriculum pentru învăţământul preşcolar Metodica activităţilor instructiv –educative în grădiniţa de copii, coordonator Viorica Preda Editura Sitech, Craiova, 2010 Metodica activităţilor de educarea limbajului în învăţământul preşcolar,Florica Mitu, Ştefania Antonovici Editura Humanitas Educaţional,2005 Sugestii metodice şi culegere de texte literare-Domeniul Limbă şi comunicare, Georgeta Toma, Magdalena Anghel, Editura Delta Cart Educaţional, 2010 Ezechil, Liliana, Păişi- Lăzărescu, Mihaela- „Laborator preşcolar”- ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2015. SCENARIUL ZILEI Activitatea debutează cu intrarea în sala de clasă a copiilor pe melodia „Adieri de primăvară”, care vor avea plăcuta surpriză de a găsi amenajat centrul tematic și mediul educațional cu flori de primăvara și aspecte specifice acestui anotimp. Ce observaţi, ce avem expuse la centrul tematic? Deoarece centrul tematic este amenajat cu flori specifice anotimpului primăvara în cadrul activităţii de astăzi vom călători în această lume minunată. Se îndreaptă atenția copiilor spre un cosuleț cu flori dar în mod special spre o păpușă, Zâna Florilor, care se află lângă coșuleț și au fost trimeasela noi de Zâna Primăvară.

Copiii o vor saluta, se vor prezenta dând din mână în mână Zâna Florilor şi îi vor spune un mesaj („Bună, eu sunt Maria mă bucur că ai venit la noi, floare parfumată„, „Bine ai venit floare vesela, eu sunt Alex împreună vom învăța lucruri interesante„).

În anotimpul primavara toate florile se trezesc la viata, sunt parfumate , vesele jucăușe în adierea vântului așa cum sunteți și voi astăzi. Sunteți veseli? Să vedem câte floricele vesele au venit astazi la gradinita ? Cine nu a venit la gradiniță? Oare nu s-au trezit? Sau vremea de afara nu le-a priit? Cum este vremea ? Cine doreşte să pună jetonul corespunzător la vreme ? Zâna a colindat prin toată lumea şi a ajuns la noi tocmai astazi. Pentru a stabili ce zi este astăzi să ne aducem aminte care sunt zilele săptămânii:luni, marţi, miercuri,joi, vineri, sâmbătă, duminică. Când am precizat zilele săptămânii după joi ce zi a urmat?Vineri.

Înseamnă că astăzi este vineri. Ce culoare are jetonul cu ziua de vineri? Să punem jetonul corespunzător zilei de astăzi?

Astăzi este vineri.. În această lună a anotimpului primăvara vremea începe să se încălzească, iarba înverzeşte, soarele cu razele sale mângâie ramurile copacilor care încep să înmugurească, florile înfloresc, păsările încep să cânte, ziua este mai mare, noaptea începe să se micşoreze, se întunecă mai târziu,iar copii se bucură de primele raze de soare , jucându-se în aer liber. Pentru că „Zâna Florilor” a venit la noi haideţi să-i cântăm cântecul „Înfloresc gradinile” Regina florilor vă mulţumeşte pentru cântec, dar are şi ea o surpriză pentru voi. Le voi citi scrisoarea de la Zâna Primăvară însoțită de o prezentare PPT.

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

”Dragi copii, eu sunt, Zâna Primăvară și vin pe pământ să vă aduc căldură, flori pafumate și fluturi, câmpii înverzite și ciripit de păsărele. Într-o zi trecând pe langă grădinița voastră am auzit glasuri frumoase de copii. M-am apropiat de fereastră și v-am văzut pe voi. Am observat că sunteți foarte isteți și cuminți. Tare mi-ar fi plăcut să stau și eu cu voi să mă joc, să cânt și să lucrăm împreună. Și pentru că v-am auzit vorbind despre florile de primavară, aș fi vrut să vă spun o poveste, anume “Povestea narciselor”. Dar pentru că am multă treabă, o rog pe Mihaela să v-o spună. Sunt sigură că o să vă placă și dacă sunteți cuminți și atenți la sfarșitul activităților vă mai așteaptă și alte surprize. “Vă sărută Zâna Primăvară”.

Cu ajutorul tablei interactive se prezintă copiilor „Povestea narciselor” după o poveste de Anica Suriarachi Se anunţă titlul povestirii şi se va reda conţinutul povestirii cât mai expresiv, folosind mimica şi gestica corespunzătoare. Conţinutul povestirii va fi expus urmărindu-se succesiunea momentelor principale. Concomitent cu povestirea se vor prezenta Power Point imagini sugestive. Pe parcursul povestirii, se vor explica cuvintele şi expresiile necunoscute(„gingașă”, „furioasă”, „ briză”, „stranie”, „gigantic”).

După ce vor asculta povestea se va realiza o conversaţie în cadrul căreia copii vor preciza titlul şi autorul povestirii, vor reda ideile principale în ordinea succesiunii evenimentelor, folosind imaginile.

Copiii sunt anunţaţi prin intermediul „Zânei Florilor ” că-i aşteptă şi alte surprize în cadrul centrelor de activitate. Se realizează tranziţia prin jocul cu text și cânt „Primăvara a sosit”. Copiii se vor îndrepta către centrele deschise, pentru intuirea materialelor şi prezentarea activităţii de la fiecare centru de interes. La centrul Nisip și apă vom realiza flori multicolore din nisip kinetic La centrul artă vom picta pe o suprafață transparentă narcisa La centrul manipulative cu ajutorul pieselor de puzzle vom întregi imaginea pentru a realiza „Tabloul florilor de primăvară” La centrul construcţii cu ajutorul pieselor puse la dispoziție vom construi ”Grădina cu flori” Copiii se grupează şi lucrează la centre în funcţie de preferinţe.

Înainte de a se apuca să lucreze la centrul artă se fac câteva exerciţii de încălzire a mâinilor: „Mâinile îmi sunt petale Le desfac, ca la o floare Ploaia cade ne-ncetat Vârful degetelor bat Degetele răsfirăm Şi la un pian cântăm.” Mă voi aşeza la centrul artă unde vom realiza activitatea plastică „Narcisa” Se fixează explică tehnica de lucru, apoi se fixează cu ajutorul unui copil, apoi copiii realizează lucrarea. Pe parcursul lucrului, educatoarea îi va supraveghea pe copii, îi va îndruma şi va acorda ajutor unde este nevoie. De asemenea educatoarea are grijă ca în timpul lucrului copiii să aibă o poziţie corespunzătoare. După ce copiii au finalizat lucrările, acestea vor fi expuse „în grădină” pentru a fi apreciate. Se va trece pe la fiecare centru pentru a observa daca au fost îndeplinite obiectivele propuse. După ce au terminat de lucrat la centrul care şi l-au ales, copiii schimbă între ei centrele de activitate.

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

După terminarea activităţilor de la centrele de activitate se va realiza evaluarea prin turul galeriei, pentru a vedea ce am lucrat la centre. Apoi se realizează întâlnirea de grup printr-un joc „Curioasa Floare” (copilul care va primi floarea va spune ce a lucrat, ce i-a plăcut şi ce şi-ar dori să realizeze într-o altă activitate).

Activitatea va continua cu dansul „Cântec de primăvară” și jocul de mișcare “Albinița si florile” după care se vor face aprecieri asupra modului cum au participat copiii la activitate și vor primi recompense.

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

DEMERS DIDACTIC

ADE-DEC: NARCISA –pictură pe o suprafață transparentă

Momentele activităţii

Conţinutul învăţării Strategii didactice

Metode şi procedee

Evaluare

Moment organizatoric Captarea atenţiei Anunţarea temei şi a obiectivelor Reactualizarea cunoştinţelor Dirijarea învăţării

Se creează condiţiile pentru buna desfăşurare a activităţii: aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului, pregătirea materialelor, intrarea copiilor în sala de grupă pe melodia „Adieri de primăvară”. Se realizează prin intermediul scrisorii de la Zâna Primăvară și a obiectelor primite în dar de la acesta.Copiii identificând și denumind materialele. După intuirea materialului se prezintă copiilor obiectivele în termeni accesibili vârstei lor. Cu aceste materiale vom picta narcisa pe o suprafață transparentă,prin îmbinarea elementelor de limbaj plastic(linie și pata de culoare). Copiii vor preciza culorile existente pe paleta de culori ( culorile: alb, galben, verde) Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru Educatoarea va explica copiilor tehnica de lucru pentru a realiza tema propusă. Înainte de a se apuca să lucreze la centrul artă se fac câteva exerciţii de încălzire a mâinilor: „Mâinile îmi sunt petale Le desfac, ca la o floare Ploaia cade ne-ncetat Vârful degetelor bat Degetele răsfirăm Şi la un pian cântăm.” Fixarea tehnicii de lucru

Observaţia Conversaţia Explicaţia Conversaţia Explicaţia Explicația Conversația Demonstrația Exercițiul Explicația

Orală Observarea comporta- mentului, apreciere verbală Orală Apreciere

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

Obținerea performanței Evaluarea

Educatoarea va fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru. Realizarea lucrării de către copii. Educatoarea va supraveghea copiii, îi va îndruma pe cei care îi cer ajutorul și va acorda sprijin individual. De asemenea educatoarea are grijă ca în timpul lucrului copiii să aibă o poziție corespunzătoare. Educatoarea va anunţa încheierea activităţii şi încetarea lucrului. Va expune lucrălrile „în gradină” șiva analiza lucrările realizate împreună cu preşcolarii privind acuratețea, corectitudinea și estetica lucrărilor.Copii își vor exprima opiniile personale atât față de propria lucrare cât și față de cea a altui coleg.

Demonstrația Exercițiul Explicaţia Exercițiul Turul galeriei Conversatia

asupra executării tehnicii de lucru. Observarea comportamentului copiilor pe timpul lucrului Practică Orală

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

DEMERS DIDACTIC DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE

POVESTEA NARCISELOR

Momentele activităţii

Conţinutul învăţării Strategii didactice

Metode şi procedee

Evaluare

Moment organizatoric Captarea atenţiei Anunţarea temei şi a obiectivelor Dirijarea învăţării

Se creează condiţiile pentru buna desfăşurare a activităţii: aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului, pregătirea materialelor, intrarea copiilor în sala de grupă pe melodia „Adieri de primăvară”. Se va realiza prin prezentarea sub forma de surpriza unui coșuleț cu flori și a unei scrisori de la Zâna Primăvară. Astăzi dragi copii vom afla împreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție povestea pentru a reuși să o povestiți și să răspundeți corect la întrebări. Se prezintă copiilor povestea și pe măsură ce se povestește simultan se vor prezenta imagini sugestive conținutului. .Educatoarea va reda cât mai expresiv conținutul poveștii, punându-se accentul, în relatarea întâmplărilor și a evenimentelor, pe cuvintele noi,ce trebuiesc însușite de către copii. Expunerea se realizează urmărind succesiunea momentelor principale. Expunerea poveștii: Se narează povestea cât mai expresiv, folosind mimica și gestica adecvată respectându-se succesiunea momentelor ei principale. Povestirea se va realiza pe un ton cald, plăcut, atractiv.Explicarea cuvintelor se va

Conversatia Conversatia Explicatia Expunerea Expunerea

Observarea comportamen-

tului copiilor Orală Observarea comporta- mentului, apreciere verbală Orală

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

Obținerea performanței

face pe parcursul povestirii,fără intreruperi ci prin utilizarea imediată a sinonimelor: „veselă” -voioasă „spălăcită”-fără culoare, ștearsă „gingașă”-delicată, fină, fragilă „furioasă- mânioasă, furtunoasă, nestăpânită „ briză” -suflarea, adierea „stranie”- ciudată, neobișnuită „gigantic”-mare, imens Expunerea se face dupa urmatorul plan de idei:

1.Narcisa era o zână frumoasă. 2. Pasiunea ei era pictarea florilor în culorile curcubeului. 3.Într-o seară a ajuns în grădina unei vrăjitoareunde o floare suspina pentru că nu era colorată. 4.Narcisa încercă să o ajute, dat în acest timp apăru o vrăjitoare care o aruncădeparte de floare și răsturnă vopselele. 5.Când stropii de vopsea au căzut pe pământ au început să răsară flori aurii. 6.Vrăjitoarea cea rea nu a putut opri minunea și a plecat în altă pădure. 7.Florile aurii care au răsărit erau frumoase și împarfumate ca Narcisa 8.De atunci ele se numesc Narcise.

În scopul fixării momentelor principale ale povestirii, copiii vor fi solicitaţi să precizeze titlul povestirii şi să redea momentele principale ale poveștii pe baza imaginilor de la tabla inteligentă și a întrebărilor. -Cum s-a numit povestea? Cine era Narcisa? Ce îi plăcea ei să facă? Unde a ajuns Narcisa? Ce s-a întâmplat în curtea vrăjitoarei? Ce s-a întâmplat cu stropii de vopsea care au căzut pe pământ? Cum se numesc aceste flori care au răsărit?

Explicatia Conversația Povestirea Problematizarea Conversația

Capacitatea de a urmării cu atenție Orală Orală Evaluarea răspunsurilor copiilor

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Unitatea de învăţământîmpreună”Povestea narciselor”,veți cunoaște personajele din această poveste și va trebui să urmăriți cu atenție

Asigurarea retenției și a transferului Evaluare

Li se va cere copiilor să opteze pentru unul din personaje şi să-şi motiveze opţiunea. Se fixează titlul povestirii și personajele din poveste . Voi face aprecieri privind modul de receptare al poveștii,asupra atenției cu care au urmărit firul narativ și asupra comportamentului în timpul activității

Conversația

Orală