Proiect de Activi DLC

7
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 05 martie 2013 Grupa mare Grădiniţa nr. 251 București Educatoare - Conu Andra - Diana Tema anuală: ”Când,cum şi de ce se întâmplă?” Proiect tematic: Poveste de primăvarăSubtema: Vestitorii primăveriiDomeniul de activitate: Limbă și Comunicare Categoria de activitate: Educarea limbajului Tema activității: Cuvinte, silabe, propoziții Tipul de activitate:consolidare de cunoștințe Mijloc de realizare: Joc didactic ”Cine știe, câștigă” Scopul activității: Consolidarea capacității de a formula propozitii corecte din punct de vedere gramatical; Consolidarea capacității de a despărții corect cuvintele în silabe; Dezvoltarea auzului fonematic. Obiective operaționale: 1.Să formuleze o propoziție folosind cuvintele ce corespund răspusurilor ghicitorilor / obiectivul se consideră realizat dacă copiii formulează cel puțin o propoziție; 2.Să numere cuvintele care formează propoziția / obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii numără corect cuvintele a cel puțin două propoziții; 3.Să despartă corect cuvintele în silabe / obiectivul se consideră realizat dacă 16 din 18 copii despart corect cel puțin două cuvinte în silabe;

Transcript of Proiect de Activi DLC

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICData: 05 martie 2013Grupa mare

Grdinia nr. 251 Bucureti

Educatoare - Conu Andra - DianaTema anual: Cnd,cum i de ce se ntmpl?Proiect tematic: Poveste de primvar

Subtema: Vestitorii primverii Domeniul de activitate: Limb i ComunicareCategoria de activitate: Educarea limbajuluiTema activitii: Cuvinte, silabe, propoziii

Tipul de activitate:consolidare de cunotineMijloc de realizare: Joc didactic Cine tie, ctig

Scopul activitii: Consolidarea capacitii de a formula propozitii corecte din punct de vedere gramatical; Consolidarea capacitii de a desprii corect cuvintele n silabe; Dezvoltarea auzului fonematic.Obiective operaionale:

1. S formuleze o propoziie folosind cuvintele ce corespund rspusurilor ghicitorilor / obiectivul se consider realizat dac copiii formuleaz cel puin o propoziie;

2. S numere cuvintele care formeaz propoziia / obiectivul se consider realizat dac toi copiii numr corect cuvintele a cel puin dou propoziii;

3. S despart corect cuvintele n silabe / obiectivul se consider realizat dac 16 din 18 copii despart corect cel puin dou cuvinte n silabe;

4. S numere silabele / obiectivul se consider realizat dac 16 din 18 copii numr corect silabele a cel puin dou cuvinte n silabe;5. S precizeze poziia unui cuvnt dat n propoziie (la nceput, la mijloc, la sfrit)/ obiectivul se consider realizat dac 15 din 18 copii identific corect poziia cuvntului dat n propoziie;

6. S reprezinte grafic numrul de silabe al unor cuvinte / obiectivul se consider realizat dac toi copiii reprezint grafic numrul de silabe al tututor cuvintelor.Descrierea jocului Cine tie, ctig! SARCINA DIDACTIC: Formarea de propoziii;

Numrarea cuvintelor din propoziii;

Desprirea cuvintelor n silabe;

Gsirea unor cuvinte care ncep cu o silaba data.

REGULI DE JOC:

Grupa este mprit n doua ecipe: ghioceii i rndunelele.

Se numete un copil de la fiecare echip care va da rspunsul la ghicitoare, va alege un jeton, denumete imaginea i formuleaz o propoziie. Un copil numr cuvintele propoziiei i spune cte cuvinte are acesta. Copiii vor rezolva variantele jocului, ajutnd-o astfel pe Zna Primvara. Echipa care nu rezolv corect va fi corectat de cealalt echip, creia i se acord bulina.ELEMENTE de JOC: surpriza, aplauze, ghicitori, recompense, ntrecerea, mnuirea materialului.

Strategii didactice:

Metode i procedee: explicaia, demonstraia, exerciiul, conversaia.

Material didactic: imagini cu buburuze, jetoane, ghicitori, flori, fie individuale.

Durata: 30 35 de minute.

Bibliografie: Curicculum pentru nvmntul precolar, Editura didactica Publishing House, Bucureti;

Revista nvmntul precolar, 1-2/2010, Editura Arlequin.DESFSURAREA ACTIVITIIEtapele activitiiConinutul tiinificMetode i procedeeEvaluare

1.Moment organizatoric Se asigur condiiile necesar unei bune desfurri a activitii:- aerisirea slii de grup;

- pregtirea materialului didactic;

- aranjarea mobilierului.Observarea comportamentului nonverbal

2. Captarea ateniei n coul lsat de zna Primvar se descoper ultima sarcin. Conversaia

3. Anunarea temei i a obiectivelor Se anun tema, jocul Cine tie, ctig i obiectivele activitii pe scurt.Se precizeaz c vor desfura un joc n care vor alctui propoziii, vor despri cuvintele n silabe i vor reprezenta grafic silabele pe tabla. ConversaiaExplicaia

4. Dirijarea nvarii Se intuiete materialul didactic primit i se prezint regulile jocului: se mparte grupa n dou echipe: echipa ghioceilor i echipa rndunelelor. Se numete un copil de la fiecare echip care va da rspunsul corect la ghicitoare i alege un jeton cu o imagine corespunztoare rspunsului ghicitorii. Un alt copil alctuiete o propoziie folosind cuvntul respectiv, desparte n silabe cuvntul i spune cte silabe are acesta. Pentru fiecare rspuns corect fiecrei echipe se acord o bulin. Se execut un joc de prob: este solicitat un copil s rspund la ghicitoare i s aleag jetonul corespunztor. Un alt copil alctuiete o propoziie i spune cte cuvinte are acesta. Un alt copil desparte in silabe cuvantul i spune cte silabe are acesta. Se corecteaza eventualele greeli, ndrumandu-i pe copii s continue jocul didactic.

Se desfaoar jocul propriu-zis:

VARIANTA I: Este ales un copil de la echipa ghioceilor. Educatoare citete versurile unei ghicitori. Copilul d rspunsul corect i extrage jetonul pe care este reprezentat o imagine care denumete rspunsul respectiv i alctuiete o propoziie cu acel cuvnt. Un alt copil, de la echipa rndunelelor reprezint propoziia i numr cuvintele. Aceast variant se repet de 2-3 ori. Vor despri cu ajutor propoziia n cuvinte i vor preciza care este ordinea cuvintelor n propoziie. Rspunsurile corecte sunt recompensate.VARIANTA a II-a: vestitorii ratcii. Un copil va descoperi n coul znei un plic cu jetoane i propoziii alctuite. Jetoanele se vor aeza pe tabl i se denumesc. Se ascult propoziia i se identific poziia cuvntului ce denumeste un vestitor al primverii n propoziia dat (la nceput, la mijloc, la sfrit). Alt copil desparte cuvantul n silabe i numar silabele. Se reprezint grafic att propoziia, ct i cuvantul desparit. Aceast variant se repet de 2-3 ori.VARIANTA a III-a: complicarea jocului. Cuvintele amestecate: Se cere echipelor s aranjeze cuvintele amestecate pentru a da sens propoziiei. Pentru fiecare rspuns corect copiii vor fi aplaudai, iar echipele vor primi cte o bulin. Echipa care va strnge cele mai multe buline va fi recompensat.

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Demonstraia

Exerciiul

Conversaia

Explicaia Execitiul

ExecitiulFrontalIndividual

Continu

Individual

De grup

Continu

Individual

De grup

Frontal Individual

De grup

5. Asigurarea conexiunii inverse Se distribuie fiele de lucru individual. Se explic cerina fiei; se d timp de lucru 5 minute.ExecitiulFrontal

6. ncheierea activitii Zna Primvara intr i le mulumete copiilor pentru faptul c au respectat regulile i au adunat ct mai multe buline. mi las ca recompense pentru fiecare copil cte o buburuz pe care le-o voi lipi n piept. Ieim din clas cntnd !