Proiect-de-acivitate
-
Upload
nistor-ilie -
Category
Documents
-
view
230 -
download
1
description
Transcript of Proiect-de-acivitate
PROIECT DE ACTIVITATE27.02.2015
GRUPA: Mijlocie “FLUTURAŞII”
PROIECT TEMATIC: Animalele prietenele noastre
TEMA: Cum este a fost şi va fi aici pe pământ?
SUBTEMA: Animalele marine
DOMENIUL: DLC +DŞ ; DEC .
CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Educarea limbajului+Activitate matematică; Estetic şi
creativ.
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: Eu spun una, tu spui multe! Peştişorii coloraţi.
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic- Eu spun una, tu spui multe!; Activitate
tradiţională- Decorăm peştişorii
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă.
TIMP: 1 zi
OBIECTIV FUNDAMENTAL DLC+DŞ
Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a
semnificației structurilor orale;
Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere
fonetic,
lexical, sintactic;
Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;
Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre,
unităţi de măsură,
întrebuinţând un vocabular adecvat;
OBIECTIV FUNDAMENTAL DEC
Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor
desene,
picturi, modelaje;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE DLC+DŞ
Cognitiv-atitudinale:
1. Să denumească animalul marin din imagine.
2. Să numească forma de singular privind imaginea.
3. Să numească forma de plurar privind imaginea.
4. Să asocieze cifra corespunzătoare cu numărul de animale din imagine.
Afectiv-formative:
1. Să participe cu entuziasm la activitate.
Psihomotorii:
1. Să adopte o poziţie corespunzătoare pe scăunel.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE DEC
Cognitiv-atitudinale:
1. Să utilizeze tehnica desenului/picturii corect (materiale şi ustensilele) acoperind
suprafeţe corect (80% din suprafaţă);
2. Să evalueze critic şi autocritic lucrările realizate de el şi de către colegi.
3. Să finalizeze lucrarea.
Afectiv-formative:
1. Să manifeste placere pentru realizarea lucrării.
Psihomotorii:
1. Să adopte o poziţie corespunzătoare pe scăunel faţă de planşă.
Sarcina didactică: numirea animalelor marine, denumirea pluralului, asocierea cifrei la cantitate.
Regulile jocului: copii aleg un jeton, denumesc imaginea, caută imagine ce conţine mai multe animale şi numesc pluralul, asociază cifra corespunzătoare numărului de animale din imagine.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului.
Forma de organizare: frontal, individual.
Metode și procedee: conversaţia , explicația, exercițiul, jocul, mâna oarbă, turul galeriei.
Mijloace de învățământ: jetoane-imagini, numere magnetice, tăblița magnetică, coli A4, acuarele, pahare cu apă, pensule, jumătăţi de dopuri de plută.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul preșcolar, 2008.
2. Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M. Metode interactive și de grup, ghid
metodic, Editura Arves, Craiova, 2006.
3. www.didactic.ro
SCENARIUL ZILEI
I. ADP Ziua începe cu Întâlnirea de dimineaţă.
SALUTUL: Bună dimineaţa, pescari!
PREZENŢA: Se face prezenţa copiilor prin strigarea numelor şi indicarea
fotografiei, fiecare copil ridică mâna şi spune „Prezent”. Se vor număra fetele absente
/prezente şi băieţii prezenti/absenţi şi va fi aleasă cifra corespunzătoare numărului de
absenţi.
CALENDARUL NATURII: Ce zi este astăzi? Cum este vremea afară? În ce
anotimp suntem? Care sunt lunile de iarnă?
ACTIVITATEA DE GRUP: se va realiza prin intermediul jocului „La pescuit”. În
mijlocul nostru de la începutul întâlnirii de dimineaţă avem o cutie unde va fi o pânză
de culoare albastră care reprezintă o apă (marea). Fiecare dintre copii va lua undiţa ce
va avea la capăt un magnet şi vor încerca să prindă peştişorii de pe pânza din faţa lor.
NOUTATEA ZILEI: Unul dintre peştişori va avea legat de corp un bileţel, pe acest
bileţel vor fi scrise sarcinile zilei.
“Copii astăzi ne vom juca un joc numit „Eu spun una, tu spui multe!” dar pentru
aceasta copii, vom merge la centrele de interes, iar copii care au în piept steluţe de
mare se vor uita în cărţi, enciclopedii şi imagini pentru a-şi amintii câteva dintre
animalele marine iar cei care au în piept un căluţ de mare vor realiza puzzle-ulri.”
ÎNVIORAREA
Să facem un cerc mare, mai mare, mai mare/Să facem un cerc mare şi să ne veselim!
Luaţi seama bine
În picioare drepţi
Ochii toţi la mine, mâinile la piept
1,2,1,2 face-ţi toţi la fel ca noi.
Luaţi seama bine după cum v-am spus,
Ochii toţi la mine, mâinile în sus,
1,2,1,2 face-ţi toţi la fel ca noi.
Luaţi seama bine după cum v-arăt
Ochii toţi la mine şi sărim în lat,
1,2,1,2 face-ţi toţi la fel ca noi.
Luaţi seama bine mai avem un pic,
Ochii toţi la mine şi ne ghemuim,
1,2,1,2 face-ţi toţi la fel ca noi.
Luaţi seama bine ca să nu greşiţi,
Ochii toţi la mine, mergem liniştiţi
1,2,1,2 face-ţi toţi la fel ca noi.
TRANZIŢIA PENTRU CENTRELE DE LUCRU
Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne învârtim ne răsucim şi cu toţi ne veselim
Hai la dreapta uite-aşa
Şi la stânga tot aşa
Ne învârtim ne răsucim şi la centre noi pornim.
ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES
SARCINI DE LUCRU
BIBLIOTECĂ:
- să denumească animale marine
- să numească anumite părţi ale corpului animalelor marine
- să alcătuiască propoziţii scurte
Materialele folosite: cărţi, enciclopedii, imagini, planşe, atlase.
JOC DE MASĂ
- să stea pe scaun într-o poziţie corectă
- să potrivească corect piesele puzzle-lor
- să potrivescă în mod corect imaginea cu umbra animalelor.
Materiale folosite: puzzle, jocul umbrelor.
RUTINA: Copii ies afară din sală pentru a merge la baie şi să bea apă în timp ce vor
intona versurile:
„1,2,1,2 mergem toţi în pas vioi
Şirul noi acum formăm
Şi la baie ne-adunăm
Mâinile să ne spălăm
Sănătatea să păstrăm”
Desfășurarea activității integrateDLC+DŞ
Momentele activităţii
Conţinutul activităţii Metode şi procedee
Mijloace de învăţământModul de
organizare
Evaluare
1.Organizarea activităţii
Se aeriseşte sala de grupă iar scăunele vor fi aşezate în semicerc. Se pregătesc materialele didactice.
2.Captarea atenţiei
Delfi postaşul mării vine să ceară ajutorul copiilor grupei Fluturaşii. Conversaţia
DelfinulPliculJetoane Frontal
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Delfinul postaşul mărilor aduce un plic în care se găsesc imagini cu diferite animale marine şi o scrisoare unde este explicat jocul “Eu spun una, tu spui multe”. “Delfi postaşul vrea să ne înveţe astăzi un nou joc iar pentru aceasta va trebui să vedem ce ne-a adus el în plicul care se află în ghiozdanul său. Jocul se numeşte “Eu spun una, tu spui multe!” Delfi le spune copiilor că vor fi împărţiţi în două echipe, Echipa Steluţelor de mare şi Echipa Căluţilor de mare. Echipa care adună cele mai multe buline va fi câştigătoare. Dacă copii vor juca acest joc împreună cu educatoarea la final vor primi o recompensă. “
Frontal
5.Dirijarea JOCUL DE PROBĂ
învăţării „Copii, eu cunosc acest joc despre care ne spune Delfi. Haide-ţi să vedem cum ne putem juca jocul „Eu spun una, tu spui multe”.”
Iau un peşte din cutia ce reprezintă marea cu peşti. Şi spun „Eu spun peşte”, după care aleg şi mai mulţi peşti şi rostesc „Eu spun peşti”. Chem un copil în faţă pentru a face şi el acelaşi lucru.
VARIANTA I Iau un peşte din cutia ce reprezintă marea cu peşti. Şi spun „Eu spun peşte”, după care aleg şi mai mulţi peşti şi rostesc „Eu spun peşti”. Hai să vedem câţi peşti sunt cand avem puţini şi câţi avem când sunt mulţi. Voi alinia animaluţele pe jos iar în dreptul lor voi aşeza cifra corespunzătoare numărului. Pe rând din fiecare echipă va veni în faţă câte un copil pentru a îndeplinii sarcina. După fiecare sarcină îndeplinită cer copiilor să aplaude iar în foia de recompensă vor primi o bulină roşie.
Explicaţia
Exerciţiul
Demonstraţia
Frontal
Individual
Jetoane imagini
Tabliţa magică
6.Fixarea cunoștințelor
VARIANTA II „Acum pentru că aţi înteles jocul haideţi să vedem ce ne-a adus Delfi Postaşul în plic”. Voi aşeza imaginile din plic pe măsuţă.Voi lua o imagine ce conţine un peşte, spun „Eu spun peşte” caut imaginea ce conţine mai mulţi peşti şi rostesc „Eu spun peşti”. Chem un copilaş în faţă şi îi spun să aleagă un jeton ce conţine un singur animal, îi spun să spună „Eu spun (un singur animal)…”
Explicaţia
Exerciţiul
Frontal
chem un alt copil pentru a găsi jetonul care conţine mai mulţi.... trebuie să rostească „Eu spun mai mulţi/multe...” Imaginile vor fi afişate pe tăbliţa magică şi vor fi chemaţi alţi copii pentru a potrivi în dreptul imagini cifra corespunzătoare numărului de elemente. Jocul va începe. Din fiecare echipă „Căluţii de mare” şi echipa „Stelelelor de mare”. Pe rând va veni în faţă câte un copilaş. După fiecare sarcină corectă copii aplaudă. La fiecare raspuns corect fiecare echipă primeşte drept recompensă o bulină în fişa de recompensă. La final echipa câştigătoare e cea care acumulează cât mai multe buline.
Demonstraţia
Individual
7. Evaluare Evaluarea se realizează prin observare curentă a demersului activităţii, a răspunsurilor copiilor şi atitudinii lor pe tot parcursul activităţii.
8.Încheierea activităţii
Se aduc apecieri, şi observaţii asupra activităţii. Fiecare copil va primi pe mânuţă semnul ştamplei, ori câte un acţibild.
Desfășurarea activității DEC
Momentele activităţii
Conţinutul activităţii Metode şi procedee
Mijloace de învăţământModul de
organizare
Evaluare
1.Organizarea activităţii
Copiii se aşează la măsuţe unde vor găsii acuarele, dopuri de plută, apă.
2.Captarea atenţiei
Vor observa materialele puse la dispoziţie, voi cere copiilor să enumere ceea ce găsesc pe măsuţă. Voi explica daca este cazul unele materiale “dopul de plută”
ObservareConversaţie
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Spun copiilor că vom face solzii peştişorilor cu ajutorul dopurilor de plută.
Explicaţia
Frontal
5.Dirijarea învăţării
Copiii sunt atenţi la mine. Pe tăbliţa magnetică voi avea afişată o imagine cu un peşte, voi colora dopul cu pensula şi voi ştampila peştele până ce culoarea de pe dop se termină. Voi chema un copil în faţă pentru a face şi el în văzul colegilor acelaşi lucru. Se fac exerciţii de încălzire a muşchilor fini ai mâiniiPicură, picură (copii lovesc
Explicaţia
Conversaţia
Exerciţiul
Frontal
Individual
masuţele cu degeţelele). Plouă,plouă; Tună, tună; A ieşit soarele! Se face seară ies steluţele pe cer (copiii închid şi deschid pumnii) iar mama face placinte (copiii mimează mişcarea de frământare.) În timp ce copiii execută mişcările de încălzire voi împărţii fiecăruia fişele de lucru cu peştele. Cer copiilor să ia în mâna dreaptă pensula iar în stânga dopul de plută. Vor alege ce culoare vor din paletă şi vor colora dopul după care vor ştampila peştele până ce acesta va fi colorat.
6. Evaluare Lucrările copiilor vor fi afişate. Copiii vor trebui să observe lucrările colegilor şi să spună care le place cel mai mult şi de ce.
ConversaţiaTurul galerieieIndividual
7.Încheierea activităţii
Se fac aprecieri verbale şi observaţii asupra activităţii.
TRANZIŢIE: Copiii se vor aduna pe covor pentru desfăşurarea programului distractiv şi vor intona următoarele cuvinte:
„Să facem un cerc mare, mai mare, mai mare/Să facem un cerc mare şi să ne veselim!”
Program distractiv
Jocuri de mişcare:
Căluşeii;
Ursul doarme;
Deschide urechea bine (onomatopee animale);
Păsărică mută-ţi cuibul.
TRANZIŢIE: Vom cânta cântecelul de mai jos pentru a marca trecerea de la
activitatea distractivă la rutina de amiază.
„Jucăriile-adunăm,
Vasele le aranajăm,
Sala noi o pregătim,
Şi la masă noi pronim.
Mâinile noi le spălăm,
La măsuţă ne-aşezăm.
Poftă bună, mulţumim,
Şi la masă nu vorbim!
( Bate vântul frunzele)”
RUTINA: baie, masa de prânz, somn de amiază.