Proiect d Lectie De

7
Liceul tehnologic “Ion I.C. Bratianu” PROFESOR: Petrescu Ruxandra PROIECT DIDACTIC A.DATE GENERALE Disciplina: Clasa:a aX-a Subiectul lectiei:Stivuitoare Scopul lectiei : intelegerea mecanismelor de transportat marfuri Tipul lectiei:comunicare /insusire de noi cunostinte Locul de desfasurare :sala de clasa Timp:50min Obiectivele operationale: O1:Sa identifice tipul de stivuitor O2:Sa specifice modul de actionare al acestuia O3:Sa recunoasca elementele compenente Metode de invatamant:expunere,explicatie,conversatie euristica,descoperire dirijata, Mijloace de invatamant:P1plansa cu tipuri de stivuitoare F1 fisa de lucru Bibliografie: Manual: “Cultura de specialitate domeniul mecanic” clasa aIXSAM Manual :”Solicitari si masurari tehnice” clasa aXa Constantin Cucos-“Pedagogie-Editura Polirom-Bucuresti 2006 1

description

fdwd

Transcript of Proiect d Lectie De

Liceul tehnologic Ion I.C. Bratianu PROFESOR: Petrescu Ruxandra PROIECT DIDACTICA.DATE GENERALE

Disciplina: Clasa:a aX-a

Subiectul lectiei:StivuitoareScopul lectiei : intelegerea mecanismelor de transportat marfuri Tipul lectiei:comunicare /insusire de noi cunostinte

Locul de desfasurare :sala de clasa

Timp:50min

Obiectivele operationale:

O1:Sa identifice tipul de stivuitorO2:Sa specifice modul de actionare al acestuia

O3:Sa recunoasca elementele compenenteMetode de invatamant:expunere,explicatie,conversatie euristica,descoperire dirijata,Mijloace de invatamant:P1plansa cu tipuri de stivuitoare F1 fisa de lucruBibliografie:Manual: Cultura de specialitate domeniul mecanic clasa aIXSAM

Manual :Solicitari si masurari tehnice clasa aXa

Constantin Cucos-Pedagogie-Editura Polirom-Bucuresti 2006

B.DESFASURAREA ACTIVITATII

Obiectiv operationalEtapele lectiei si evenimentele instruiriiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeEvaluare

MetodeMijloaceForme de organizare a elevilor

I.Organizarea claseiNoteaza absentele si face recomandari daca este cazulRaspund la intrebarile profesoruluiFrontal

II Transmiterea noilor cunostinte

1.Captarea atentiei elevilorPrecizeaza rolul stivuitoarelor.Solicita elevilor sa dea exemple de activitati in care este necesara utilizarea lor.Asculta si devin interesatiDau exemple de activitati ExpunereConversatieFrontal

2.Comunicarea titlului lectiei si a obiectivelor operationaleScrie titlul lectiei pe tabla si comunica obiectiveleNoteaza titlul lectiei in caietExpunere Frontal

O1

3.Dirjarea invatarii

Obtinerea performanteiDefineste stivuitoarele Precizeaza principalele elemente componenteSolicita elevilor sa precizeze importanta stivuitoarelorNoteaza in caiete

Sunt atenti

Elevii precizeaza ceea ce stiuExpunere

ConversatieFrontal

Frontal Orala

Asigurarea conexiunii inverseConfirma raspunsurile

corecte si intervine cu explicatii daca este cazulSunt atenti la explicatiile profesoruluiConversatie

ExplicatieFrontal

O2Dirijarea invatariiPrezinta greutatea ,gabaritul si modul de deplasare al stivuitoarele Sunt atenti si noteaza in caiet

Expunere

Conversatie

DescoperireP1Frontal

Obtinerea performanteiSolicita elevilor sa realizeze un tabel in caiet cu tipuri de masini de transportat marfa/ridicatRealizeaza in caiete tabelulExercitiul

ConversatiaIndividual

Asigurarea conexiunii inverseCorecteaza eventualele greseliRetin aprecierileConversatiaFrontal

O3.

Dirijarea invatarii

Obtinerea performantei Explica notiuni despre stivuitoare,elemente componente cu exemple si desene

Noteaza pe tabla o clasificare a lorSunt atenti la explicatiile profesorului

Noteaza in caieteExplicatia

Conversatia

Explicatia

Conversatia

ExercitiulP2Frontal

Frontal

Asigurarea conexiunii inverseSolicita elevilor sa specifice elementele componente din plansele palanelorConfirma raspunsurile corecte si intervine cu explicatii daca este cazulRezolva problemaExercitiulIndividualScris

III.Fixarea cunostintelor

Asigurarea retentiei si a transferului celor invatateSe prezinta elevilor fisa de lucru

Corecteaza raspunsurile din fisa de lucruAnunta si explica tema pentru acasaRezolva aplicatiile din fisa de lucruNoteaza temaExercitiul ConversatiaF1IndividualFrontal

IndividualScris

PAGE 4