Proiect comunic

9
Proiect didactic Data: 27apr2015 Clasa: pregătitoare Propunatoare: Petre Georgiana Alina Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: Tema: Sunetul și litera z mic de tipar și Z mare de tipar Tip de lecție: dobândire de noi cunoștințe Domenii integrate: Competențe urmărite: recunoașterea sunetelor și a literelor mici și mari de tipar; pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple. Scopul: formarea și dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte cu accent pe pronunția sunetului z, Z și pe recunoașterea literei z, Z; consolidarea cunoștințelor despre celelalte litere/sunete cunoscute, despre propoziții, cuvinte, silabe. Obiective operaționale: Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili: O 1 - să emită corect sunetul z, după model și singuri; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii vor pronunța corect sunetul z în cuvinte, propoziții. O 2 - să asocieze sunetul z cu litera z, Z mic/mare de tipar; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii vor rezolva corect itemii corespunzători. O 3 - să stabilească locul literei z, Z mic/mare de tipar în cuvinte scrise; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii vor stabili corect toate locurile literei. O 4 - să traseze corect litera z, Z mic/mare de tipar prin unirea puctelor/ după contur; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii vor trasa corect cel puțin 15 litere. Strategii didactice: conversația, explicația, observația, exercițiul Materiale: caiet auxiliar, fișe de lucru suplimentare, rebus Forme de organizare: frontal, individual Resurse temporale: 45 de minute Bibliografie:

description

Proiect comunic

Transcript of Proiect comunic

Proiect didactic

Proiect didactic Data: 27apr2015

Clasa: pregtitoare

Propunatoare: Petre Georgiana Alina

Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Comunicare n limba romn

Unitatea tematic:

Tema: Sunetul i litera z mic de tipar i Z mare de tipar

Tip de lecie: dobndire de noi cunotine

Domenii integrate:

Competene urmrite:

recunoaterea sunetelor i a literelor mici i mari de tipar;

pronunarea clar a sunetelor i a cuvintelor n enunuri simple.

Scopul:

formarea i dezvoltarea competenelor de comunicare corect n diferite contexte cu accent pe pronunia sunetului z, Z i pe recunoaterea literei z, Z; consolidarea cunotinelor despre celelalte litere/sunete cunoscute, despre propoziii, cuvinte, silabe.

Obiective operaionale:

Pe parcursul i la finalul leciei elevii vor fi capabili:

O1 - s emit corect sunetul z, dup model i singuri; obiectivul se consider realizat dac toi elevii vor pronuna corect sunetul z n cuvinte, propoziii.

O2 - s asocieze sunetul z cu litera z, Z mic/mare de tipar; obiectivul se consider realizat dac toi elevii vor rezolva corect itemii corespunztori.

O3 - s stabileasc locul literei z, Z mic/mare de tipar n cuvinte scrise; obiectivul se consider realizat dac toi elevii vor stabili corect toate locurile literei.

O4 - s traseze corect litera z, Z mic/mare de tipar prin unirea puctelor/ dup contur; obiectivul se consider realizat dac toi elevii vor trasa corect cel puin 15 litere.Strategii didactice: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul

Materiale: caiet auxiliar, fie de lucru suplimentare, rebus

Forme de organizare: frontal, individual

Resurse temporale: 45 de minute

Bibliografie:

tefan-Crdeanu, Valentina; Hhianu, Florentina; Apostol, Elena, (2014), Comunicare n limba romn: clasa pregtitoare, ed. JOY, BucuretiDesfurarea lecieiMomentele leciei

Obiective operaionale

ConinutStrategii didactice

Evaluare

Metode i procedeeForme de organizare

Mijloace de nvmnt

1.Moment organizatoricPregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei. Asigurarea cadrului organizatoric necesar desfasurarii in conditii optime a lectiei.conversatiafrontal

2.Reactualizarea si verificarea cunostintelor anterioare Se propune un rebus (Anexa1), pe grupe -fiecare elev va rezolva cel putin o linie de rebus, prin care elevii descopera cuvinte ce contin litere invatate.

Dupa ce rezolva rebusul pe echipe, voi scoate la tabla cate un membru din fiecare echipa si va desparti in silabe cuvintele din rebus, raspunzand in propozitie: acest cuvant are x silabe.

conversatiape grupe, frontalrebusIndeplinirea sarcinii de a rezolva un rebus si de a lucra in echipa.

3.Captarea atentiei si motivarea pentru invatareO1Joc de spargerea ghetii: daca ai fi o floare de primavara, care ai fi si de ce?

Se va ajunge si la zambila.

Dati exemple de alte cuvinte ce contin sunetul z.

Despartiti cuvantul zambila in silabe.

Alcatuiti enunturi folosind cuvantul zambila.

Comunicarea temei lectiei.

Motivare: Daca nu stim sunetul z, putem pronunta cuvantulzambila? Avem nevoie sa folosim cuvantul zambila. Putem sa-l folosim fara sunetul z? De ce?Conversatia

ConversatiafrontalCapacitatea de a recepta un mesaj, de a raspunde la intrebari.

4.Dirijarea invatariiO3

Dirijarea atentiei catre plansa cu litera z afisata pe perete in clasa.

Exercitiu de miscare pe cantecul Daca vesel se traieste.

Se va lucra pe text (Anexa3) pentru: a gasi/recunoaste litera z in cuvinte; a-i stabili pozitia in cuvintele ce-o contin: la inceput, in interior, la sfarsit. Se dau alte exemple de cuvinte ce contin litera z.

Ghicitoare: Nu-i pasre i totui zboarDac-l ii bine de sfoar.(zmeul)Conversatia

Explicatia

ExercitiulFrontal

individualPlansa cu litera z

caiet auxiliarObservarea sistematica a pronuntatii corecte a sunetului z

5.Obtinerea performantelorO4 O2

Se vor propune spre rezolvare exercitiile din caietul auxiliar (pg107) si se vor explica sarcinile de lucru.Explicatia

exercitiulindividualCaiet auxiliarEvaluare scrisa.

Observarea sistematica a comportamentului elevului.

6.Activitate de completare Deseneaza un obiect preferat a carui denumire contine sunetul z.

Prezentarea desenului: ce reprezinta? Ce culori s-au folosit? De ce am desenat acel obiect?Conversatia

individualIndeplinirea sarcinii de lucru.

7.Incheierea activitatiiAprecierea efortului individual/colectiv depus de copii.Aprecieri verbale

Anexa3

Azi e-o zi de primvar

Zmeul meu m scoate afar

Parcul e plin de zambile

Albine zumzie abile

Zebra se adap din izvor

Eu fac haz de mnz i zbor.

Anexa2