Proiect Asigurari

of 24 /24
Pro fesor coordonator:Cruceru Corina 1

Transcript of Proiect Asigurari

Profesor coordonator:Cruceru Corina Realizat de Nica Stefan CristianC u p r i n s

I. Istoric al Astra Asigurari

nfiinat pe data de 1 ianuarie 1991, prin Hotrrea Guvernului nr. 1279 din 8 decembrie 1990, ASTRA ASIGURRI este astzi una din cele mai importante companii de profil din Romnia. Desprins din fosta companie de stat ADAS - societate cu capital integral romnesc, fondat n anul 1952 compania de asigurri nou format ASTRA este motenitoarea unei tradiii impresionante n domeniul asigurrilor, tradiie pe care a valorificat-o din plin dup 1991.Anul 2002 a reprezentat un an crucial pentru ASTRA ASIGURRI. Astfel, ca urmare a privatizrii, acionarul principal al companiei a devenit Nova Trade un concern care dezvolt afaceri i investiii semnificative n domeniul construciilor, cel imobiliar i al serviciilor comerciale.Prin contractul de privatizare, Nova Trade s-a angajat s realizeze investiii majore. Astfel, la nici un an de la privatizare, ASTRA ASIGURRI a trecut pe locul II n topul societilor de asigurri generale din Romnia, funcie de mrimea capitalului social.Acionarul principal al companiei este S.C. Nova Trade S.A. ce deine o pondere de 75,67%. Restul aciunilor companiei sunt repartizate ntre patru Societi de Investiii Financiare, ce dein ponderi egale i persoane fizice a cror influen este nesemnificativ, acetia deinnd cumulat doar 1,65% din totalul aciunilor societii.Anul 2005 vine i el cu alt eveniment de important ca cel din 2002 cnd Grupul austriac Uniqa a achiziionat un pachet de 27% din aciunile ASTRA ASIGURRI, al cincilea juctor pe piaa intern a asigurrilor generale i de via, valoarea tranzaciei fiind de 361,7 miliarde lei (circa 10 milioane euro). Uniqa a pltit Nova Trade 10 milioane euro pentru 27% din ASTRA ASIGURRI. Astfel, ASTRA ASIGURRI va beneficia de know-how-ul celei mai cunoscute companii din Austria, iar clienii, la rndul lor, de o cretere a calitaii serviciilor, precum i de cele mai competitive produse. Unul dintre obiectivele imediate l reprezint mbuntirea produselor de bancassurance (produse de asigurare vndute prin reelele bancare). n urma tranzaciei, acionarul majoritar Nova Trade a rmas cu 67,6705% din aciunile Astra, ceilali proprietari fiind SIF Banat Criana, SIF Moldova, SIF Transilvania i SIF Muntenia, fiecare cu cte 1,24% din aciuni, la care se adaug mai multe persoane fizice cu o participaie total de 0,36% din capital. ASTRA UNIQA, Membr a UNIQA Group, este noua titulatur cu care va fi prezent pe piaa asigurrilor din Romania compania ASTRA, ca urmare a hotrrii majoritii acionarilor celor doi parteneri, ASTRA i UNIQA Group Austria, liderul pieei austriece de asigurri i juctor internaional important, Adunarea General Extraordinar a Acionarilor, care s-a intrunit n data de 16.08.2006, a aprobat noua emblem a companiei, care reunete cele dou embleme ale ASTRA i UNIQA. n urm cu o lun a avut loc o conferin de pres prin care cele dou companii au fcut public decizia referitoare la folosirea noii embleme.ASTRA UNIQA beneficiaz de fora financiar i experiena celor dou companii i i va baza strategia de afaceri pe flexibilitate i modernizare, propunndu-i s devin cea mai puternic societate de asigurri din Romnia.Evenimentul marcheaz o nou etap important n parteneriatul ASTRA UNIQA, bazat pe seriozitate, siguran i deschidere ctre inovaie, valori pe care compania i va consolida n viitor relaia cu clienii i partenerii de afaceri.ASTRA UNIQA a ncheiat prima jumatate a anului 2006 cu afaceri de aproximativ 52 milioane de EURO, n cretere cu 92% fa de aceeai perioad din 2005.n prezent structura acionariatului la societatea ASTRA - UNIQA este: SC NOVA TRADE S.A. - 72,64 %, UNIQA GROUP AUSTRIA - 27,00 %, ALI ACIONARI - 0,36 %.

II.Piata romaneasca de asigurari in 2013 si evolutii

In anul 2013 piata asigurarilor generale si a asigurarilor de viata a consemnat subscrieri de 8.124.654.841 lei,nivel ce arata o scadere cu 132.260.109 lei fata de subscrierile anului 2012 care au ridicat la 8.256.914.950 lei.In total subscrieri in 2013 asigurarile generale consemneaza 6.490.358.402 lei,iar asigurarile de viata 1.634.296.439 lei.

Dinamica primelor brute subscrise pentru asigurari generale si de viata in perioada 2009-2013

AnulPrime brute subscrise(lei)Crestere nominala fata de anul anterior(%)Rata medie anuala a inflatiei (%)Crestere reala fata de anul anterior(%)

20098.869.746.957-0.74%5,59%-6,00%

20108.305.402.152-6.36%6,09%-11,74%

20117.822.309.952-5.82%5,79%-10,97%

20128.256.914.9505.56%3,33%2,15%

20138.124.654.841-1.60%3,98%-5,37%

In acest an compania Astra Asigurari si-a pastrat pozitia de lider,in conditiile in care piata de asigurari din Romania a inregistrat o scadere de 1,60% in termeni nominali si de 5,37% in termeni reali.Astra Asigurari in 2013 a fost numarul 1 pe piata de asigurari,cu subscrieri de 921.493.884 lei,devansand Allianz-Tiriac si Omniasig.Activitatea tehnica -Prime brute subscrise:Volumul de prime brute subscrise nete de anulari in anul 2013 a fost de 919.285.934 lei fata de 1.131.544.783 lei in 2012 ,in scadere cu 18,76%.

-Prime incasate:Primele incasate(nete de anulari) din activitatea directa si primiri in reasigurare in anul 2013 au fost de 883.807.639 lei in scadere cu 15,33% fata de cele realizate in 2012 (1.043.852.877 lei )

-Cheltuieli cu daunele:Activitatea de regularizare a daunelor din asigurari directe si primiri in reasigurare s-a materializat in anul 2013 in plati de 533.877.538 lei fata de 606.568.852 lei in anul 2012,in scadere cu 11,98% fata de anul anterior,rezultand o rata a daunei fata de primele incasate de 60%,in crestere fata de cea realizata in 2012(rata daunei fata de primele incasate in 2012:58%)

-Cheltuieli de achizitie si administrare:Cheltuielile de achizite si administrare au fost in anul 2013 de 481.061.460 lei,in crestere cu 42% fata de anul 2012 (337.718.394 lei).Cheltuielile cu plasamente au crescut de la 2.046.642 lei in 2012 la 31.388.546 lei in 2013.Aceasta crestere s-a produs datorita inregistrarii ajustarilor pentru deprecierea valorii imobilizarilor financiare in suma de 29.530.722 lei.Veniturile din plasamente au scazut la 18.803.350 lei la 12.301.534 lei in 2013 pe fondul scaderii veniturilor din dobanzi.

-Cheltuieli cu plasamenteTotalul cheltuielilor cu plasamente au crescut in 2013 datorita inregistrarii ajustarilor pentru reflectarea in contabilitate a actiunilor si unitatilor de fond la valoare de piata in suma de 11.691.232 lei si ajutarii de depreciere a plasamentelor in imobilizari financiare in suma de 17.839.490 lei,aferente participarii in Novacuart.

-Venituri din plasamente:Veniturile din plasamente din activitatea de asigurari generale ,in suma de 12.301.534 lei ,au scazut in 2013 cu 34,58% fata de 2012 (18.803.350 lei ).Veniturile din plasamente aferente activitatii de asigurari de viata,in suma de 1.972.545 lei au crescut in 2013 cu 64,38% fata de 2012 (1.199.961 lei).Cresterea se datoreaza in primul rand inregistrarii in contabilitate a ajutarii de valoare pozitive pentru reflectarea in contabilitate a titlurilor pe termen lung si a investitiilor in unitati de fond la valoarea de piata.

III.Informatii despre salariati in anii 2012 si 2013

Valoarea salariilor si a taxelor salariale:20122013

Cheltuieli salariale42.624.76640.186.899

Aferente activitatii de asigurari generale41.547.57939.443.503

Aferente activitatii de asigurari de viata1.077.187743.396

Cheltuieli cu asigurari sociale11.945.46211.568.813

Aferente activitatii de asigurari generale11.945.46211.361.622

Aferente activitatii de asigurari de viata299.059207.191

Indemnizatii acordate personalului de conducere710.570352.286

IV.Servicii prestate de firma

Scopul principal al societii ASTRA - UNIQA este de a oferi tuturor clienilor si, persoane fizice sau juridice, servicii la cele mai nalte standarde, condiiile de asigurare fiind la nivelul celor aplicate n Comunitatea European1.Asigurare de viata- Asigurarea de deces - Garant Individual

Produsul de asigurare de via Garant Individual, este un pachet de asigurare singular n pia la momentul actual. Ofer protecie financiara familiei Dumneavoastra n cazul unui eveniment neplacut dar in acelasi timp este un pachet flexibil pe care il puteti realiza in functie de planurile Dumneavoastra de viitor.Cine se poate asigura? Cei pentru care sigurana familiei, a celor dragi sau continuarea afacerii reprezint o prioritate; Cei care doresc garantarea sigurantei financiare a celor dragi si au nevoie in acelasi timp de o oferta diversificata si eficienta de protectie in cazul aparitiei problemelor de sanatate de-a lungul perioadei active; Persoanele cu varste cuprinse intre intre 16 si 75 de ani.Pentru ci ani m pot asigura si pentru ce sume? Perioada poate fi cuprins ntre 1 si 59 de ani; Preul acestui tip de poli este foarte avantajos, valoarea unei prime minime anuale fiind de numai 200 lei; Putei alege perioada si sumele asigurate in funcie de planurile Dumneavoastr.-Astra Avantaj Protect i Astra Avantaj Protect Senior(Asigurari de via cu emitere imediat) -Viitor - Planuri financiare pentru copii -Asigurare de viata Garant Grup -Asigurarea de supravietuire - Economica

2.Asigurari de autovehicule-EURO CASCO este o polita de tip TOATE RISCURILE, cu extindere in afara teritoriului Romaniei FARA PLATA UNEI PRIME SUPLIMENTARE.EuroCasco este o poli de tip toate riscurile, cu extindere n afara teritoriului Romniei far plata unei prime suplimentare. Acest produs este conceput pentru orice tip de vehicule avnd o vechime de pn la 12 ani.Riscurile de baza asigurate pe acest tip de poli: Incendiu, explozie Avarii accidentale: ciocniri, loviri sau izbiri cu alte vehicule, animale sau cu orice corpuri mobile sau imobile aflate n afara autovehiculului; zgrieri; cderi (cdere n prpastie, cdere n ap a autovehiculului sau scufundrii ambarcaiunii pe care se afl autovehiculul cu prilejul transbordrii, cdere din cauza ruperii podului); derapri sau rsturnri; cderea unor corpuri (exemplu: copaci, blocuri de ghea sau bolovani etc.) pe autovehicul Fenomene naturale: trsnet, inundaie, cutremur, prbuire sau alunecare de teren, greutatea stratului de zpad/ghea, avalan, fenomene atmosferice Furt Cheltuieli suplimentare efectuate ca urmare a producerii unui eveniment asigurat Asisten rutier pe teritoriul Romniei- Asigurarea de raspundere civila pentru pagube produse tertilor prin accidente de autovehicule (RCA):ASTRA - UNIQA acorda despagubiri pentru prejudiciile de care asiguratii raspund, in baza legii, fata de terte persoane pagubite prin accidente de autovehicule care au loc pe teritoriul Romaniei, precum si pentru cheltuielile facute de asigurati in procesul civil. Se acorda despagubiri:- indiferent de locul in care a fost produs accidentul de autovehicul (pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in orice alte locuri), atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii autovehiculului asigurat; - daca paguba a fost produsa din culpa conducatorului autovehiculului, prin fapta lucrului, prin intermediul altui lucru antrenat de deplasarea autovehiculului, prin scurgerea, risipirea ori caderea accidentala a substantelor sau a produselor transportate.

3.Asigurari de locuinte-Polita de asigurare mpotriva dezastrelor (PAD) -Ideal Casa -Asigurarea IMOBILIA Obiectul acestei asigurari il constituie: locuina asiguratului (inclusiv dependinele legate structural de aceasta), sau locuina asiguratului i bunurile tip coninut, sau bunurile tip coninutProdusul acoper o gam larg de riscuri precum: Incendiu, trsnet, explozie, cdere de corpuri, izbire de ctre vehicule, cutremur de pmnt, prbuire/ alunecare de teren, inundaie (din fenomene naturale, de la vecini, din avarii/refulare la instalaiile de ap/canal/nclzire, din neglijen n exploatarea instalaiilor de ap), fenomene atmosferice i efectele indirecte ale acestora, nghearea apei n conducte/rezervoare, und sonic, vandalism, greve/revolte, furtul prin efracie/prin acte de tlhrie al bunurilor asigurate, furtul comis folosind cheile originale obinute prin acte de tlhrie.Suplimentar, asigurarea se ncheie i pentru urmtoarele: rspunderea civil legal a Asiguratului pentru prejudicii cauzate vecinilor; accidente ntmplate membrilor familiei n spaiul de locuit; spargerea geamurilor tip temopan (din riscuri specifice); avarii accidentale; asisten locatar.Avantaje: Plata primei de asigurare n rate sau integral (acordndu-se o reducere a primei de asigurare). Aplicarea oricrei franize va reduce prima de asigurare.

4.Asigurari de sanatate-MedPlus -ASTRAMEDICA -Astra Sante Astra Sante asigura accesul la orice tip de tratament medical fara limite si fara sa te mai ingrijoreze costurile.Avantaje: Fara limita la suma asigurata; Contract flexibil, care iti permite sa alegi serviciile si beneficiile care te intereseaza; Fiecare tip de asigurare acopera toate costurile medicale necesare fara limite, ori de cate ori este nevoie (in functie de planul ales); Acopera orice metoda de diagnosticare necesara si nu exclude nicio conditie medicala; Acces la o retea unica in lume; prezentand cardul Astra Sante in Germania, Austria sau Romania, medicii vor sti ca pot la orice procedura medicala necesara, fara ca pretul sa conteze; Acces la servicii medicale la alegerea ta, in reteaua de stat sau privata (daca incluzi aceasta optiune in planul tau personal); Pentru ca asigurarea nu impune restrictii, este la alegerea medicului sa recomande cel mai bun tratament, indiferent de cost; Asigurarea copiilor Dumneavoastra; Contractul se poate reinnoi automat dupa un an, fara a se mai verifica starea de sanatate.5.Asigurari de accidente-Asigurarea medicala pentru calatorii in strainatate Asigurarea acopera cheltuielile medicale/de repatriere ale Asiguratului, necesare ca urmare a producerii unui accident sau imbolnavire subita. Produsul are disponibila si o clauza speciala selectabila la alegere "Acoperirea bagajelor". Acoperirea este valabila international.-Asigurarea de accidente pentru conducatori auto si persoane transportate Obiectul acestei asigurri l constituie viaa i integritatea corporal a conductorului autovehicului i a persoanelor aflate n autovehicul n momentul accidentului, n limita numrului de locuri nscris n actele autovehiculului.Prin aceast form de asigurare se asigur persoanele aflate n autovehicul pentru: deces din accident, invaliditate permanent din accident. Pentru zilele de spitalizare sau tratament ambulatoriu este prevzut o indemnizaie zilnic. Asigurarea este valabil pe teritoriul Romniei i n strintate.-Asigurarea complexa a elevilor si studentilor

6.Asigurari de raspundere civila-Raspundere civila fata de terti a detinatorilor de caini Prezenta asigurare acoper rspunderea Asiguratului pentru prejudiciile cauzate unor tere persoane de comportamentului agresiv/ atacului cinelui aflat n proprietatea acestuia sau deinut temporar, prejudiciu pentru care Asiguratul rspunde potrivit legii.-Raspundere civila profesionala medici / avocati 7.Asigurari de animale-Animal Protect PlusProdusul se adreseaza proprietarilor de animale de companie (caini, pisici si cai) si are doua sectiuni: 1. asigurarea facultativa de accidente a animalelor de companie 2. asigurarea pentru raspunderea proprietarilor si detinatorilor temporari de animale de companie In cadrul sectiunii 1 se pot acoperi riscuri precum: spitalizarea animalelor ca urmare a unui accident; tratamentele in unitati veterinare; vatamarea cauzata direct cat si ca urmare a distrugerii adapostului; accidentele rutiere; intepaturile insectelor veninoase; Iar in cadrul sectiunii 2 se pot acoperi urmatoarele riscuri: vatamare corporala, imbolnavire sau deces cauzate tertilor; avarii/pierderi la bunuri apartinand tertilor inclusiv persoanele care tin in custodie animalele de companie pe perioada determinata; cheltuieli adiacente pentru evaluarea si dimensionarea prejudiciilor; cheltuieli de judecata la care este obligat asiguratul in procesul civil;

8.Asigurari AUTO-Asigurarea EUROCASCO pentru parcuri auto Asigurare de top, complex i flexibil pentru toate tipurile de autovehicule Protecie complet i personalizat prin posibilitatea alegerii unor acoperiri multiple in funcie de profilul i opiunile Clientului (inclusiv a fraizei) Produs accesibil, cu prime de asigurare deosebit de avantajoase Sistem avantajos i eficient de bonus-malus, pentru fidelizarea Asigurailor ASTRA-Asigurarea EUROCASCO pentru autovehicule comercializate in sistem leasing/ credit -Asigurarea parcului de autovehicule si utilaje/ echipamente aflate in conservare 9.Activitati comerciale si industrial-Asigurarea cladirilor si continutului n funcie de opiunea asiguratului exprimat expres n poli, ASTRA acord despgubiri pentru bunrile asigurate dac acestea sunt distruse/deteriorate/pierdute ca o consecin a producerii urmtoarelor riscuri: incendiu, trsnet, explozie, izbirea sau prbuirea unui aparat de zbor, cderi accidentale de corpuri; cele de mai sus la care se adug, selectiv sau cumulativ, cutremur de pmnt, inundaie, aluviuni sau ptrunderea apei n spaiul asigurat, fenomene atmosferice, greutatea stratului de zpad, alunecare sau prbuire de teren; cele de la punctul b) de mai sus, la care se adug, selectiv sau cumulativ, avarii accidentale la instalaiile de ap, nclzire, canalizare; izbirea din exterior de ctre vehicule; boom sonic; greve, revolte, tulburri civile; vandalism; furt prin efracie/prin acte de tlhrie.-Asigurarea bunurilor apartinand intreprinderilor mici si mijlocii 10.Asigurari tehnice-Asigurarea echipamentelor electronice-Asigurarea toate riscurile a lucrarilor de constructii montaj-Asigurarea de utilaje si instalatii pentru cazurile de avarii accidentale-Asigurarea de raspundere civila a prestatorului de servicii11.Asigurari agricole-Asigurarea culturilor agricoleSe pot asigura: toate culturile agricole; cereale, plante tehnice, plante medicinale si aromatice, leguminoase alimentare, plante de nutret, cartof si legume, culturi semincere, rodul viilor, pomilor si hameiului, arbusti fructiferi, capsuni, culturile din sere, solaria, rasadnite si tuneluri, pepinierele pomicole si viticole, plantatiile de portaltoi.Riscurile acoperite, in functie de solicitarea clientului:ingheturile tarzii de primavara, grindina, ploile torentiale, furtuna/vijelia, incendiul, alunecarile si prabusirile/surparile de terenuri cultivate, ingheturile timpurii de toamna, denumite generic riscuri Standard, sau numai: grindina, ploile torentiale, furtuna/vijelia, denumite generic riscuri Standard redus.-Asigurarea animalelor-Asigurarea gospodariei agricole

V-Managementul relatiilor cu clientiiDe la nfiinarea societii foarte muli clieni, att persoane fizice de toate vrstele ct persoane juridice au beneficiat de serviciile oferite de ASTRA Asigurri. Satisfacia acestora constituie mndria noastr. Dintre clienii ASTRA Asigurri de-a lungul timpului putem enumera: MApN, M.A.E., Aeroportul Coand Bucureti, Navrom, Roman S.A., Petrotub S.A., Fibrex S.A., Pota Romn R.A., Alprom S.A., Antibiotice S.A., Rafinria Vega, W.T.C.B.-C.C.I.B., Coca Cola, Electrica S.A., Cereal Com, Koyo S.A., Neptun Olimp S.A., City Bank, Vulcan S.A., S.R.I., Distrigaz S.A.Dat fiind faptul ca ASTRA Asigurri este asiguratorul MApN, pentru soldatul care i-a pierdut viaa n atentatul petrecut recent n Irak societatea a pltit despgubiri n valoare de 80.000 euro, conform contractului de asigurare. Astra se implic, de asemenea, n aciuni de responsabilitate social corporatist. Unul dintre cele mai mari proiecte n acest sens a fost sponsorizarea militarilor romni aflai n teatrele de operaii n Irak, Afganistan, Bosnia i Kosovo, cu ocazia srbtorilor pascale. O delegaie a companiei a oferit tuturor ostailor romni aflai n misiune cadouri n valoare de peste un miliard lei vechi.Pentru a menine clienii i pentru a atrage alii noi ASTRA UNIQA lansat noi produse i anume un nou produs destinat IMM-urilor: PrIMMa Afacere & Protectie i un nou tip de asigurare de via, asigurarea pentru copii VIITOR. Lansarea produselor face parte din campania de mbuntire i completare a portofoliului general de polie.Pentru categoria IMM-urilor cu un numr redus de angajai, interesate doar de asigurarea proprietilor, nu exist n acest moment un produs specific. Plecnd de la observaia pieei i a necesitilor IMM-urilor, asigurarea PrIMMa propune n trei variante elemente care acoper riscurile de baz cu care se confrunt acestea, fr s le excead nevoile.Riscurile acoperite i preul pachetelor de asigurri devin principalele avantaje competitive ale acestui produs care se adreseaz tuturor ntreprinztorilor din mediul urban i rural.

VI-Sucursale Astra Asigurari Agentia BalsStr. Nicolae Balcescu, bl. 47, sc. A, ap. 3 , cod 235100, Loc. Bals Tel:0249 451 319 Fax: 0249 451 319 Agentia CaracalStr. M. Eminescu, nr. 9, bl. 5C, sc.1, ap. 1 , cod 235200, Loc. Caracal Tel:0249 512 572 Fax: 0249 512 572 Agentia CorabiaStr. C. A. Rosetti, bl. 21, sc. 1, ap. 3, parter , cod 235300, Loc. Corabia Tel:0249 560 997 Fax: 0249 560 997 Agentia Draganesti-OltStr. N. Titulescu, bloc D5, parter, cod 235400, Loc. Draganesti-Olt Tel:0249 465 064 Fax: 0249 465 064 Agentia ScornicestiStr. B-dul Muncii, nr. 1, bl. 1A, parter, cod 235600, Loc. Scornicesti Tel:0249 460 181 Fax: 0249 460 181 Agentia SlatinaStr. Garofitei, nr. 5A, bl. D7, sc. B, ap. 1 , cod 230063, Loc. Slatina Tel:0249 430 547 Fax: 0249 430 547 Sucursala SlatinaStr. Primaverii, nr. 8, cod 230041, Loc. Slatina Tel:0249 416 302, 0249 416 304 Fax: 0249 416 303

16