proiect

15
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ TEMA ANUALĂ : “CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ ?” SUBTEMA : “FANTEZIE ȘI CULOARE” TEMA ZILEI : “NUMĂRĂM, NUMĂRĂM, MATEMATICĂ ÎNVĂȚĂM”

Transcript of proiect

Page 1: proiect

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

TEMA ANUALĂ : “CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ ?”

SUBTEMA : “FANTEZIE ȘI CULOARE” TEMA ZILEI : “NUMĂRĂM, NUMĂRĂM, MATEMATICĂ ÎNVĂȚĂM”

Page 2: proiect

ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 16.06.1014UNITATEA DE INVĂTĂMÂNT: GPN SlăveniNIVEL/GRUPA: II – marePRACTICANTĂ: Mitru PetruţaTEMA ANUALĂ: “Când/cum şi de ce se întâmplă”SUBTEMA: “Fantezie şi culoare”TEMA ACTIVITĂŢII: “Numărăm, numărăm, matematică invăţăm!”FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată : ADP + ADE (DS + DOS) TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare - verificare a cunostiinţelorMIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, activitate practicăSCOPUL ACTIVITĂŢII: verificarea şi evaluarea cunostiinţelor matematice privind însuşirea conceptului de număr natural în concentrul 0-10; utilizarea limbajului matematic adecvat.

LOCUL DESFĂSURĂRII: sala de grupă

ACTIVITĂŢII DE ÎNVĂŢARE :ADP (ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ) :Întâlnirea de dimineaţă : salutul, prezenţa, calendarul naturii,noutatea zilei ;Tranziţii :”Bat din palme”

Rutine : “Frumosi ca florile şi curaţi ca fluturaşii” – exersarea deprinderii de a mânca frumos. “Harnici ca albinele” – exersarea deprinderilor de igienă

ADE (ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE) :Domeniul ştiinţe (DS) : “Cine ştie mai bine!” – joc didacticDomeniul om şi si societate (DOS) : “Fluturi”- activitate practică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE :1.Domeniul stiinte :

Să numere corect in limitele 1-10 in ordine crescătoare şi descrescătoare; Sa ordoneze numerele in şir crescător şi descrescător; Să raporteze corect numerele la cantitate şi invers; Să utilizeze corect numeralul cardinal; Să identifice vecinii numerelor; Să formeze mulţimi cu tot atatea elemente; Să recunoasca numarul de elemente dintr-o mulţime; Să aplice regulile jocului.

2.Domeniul om şi societate Să denumească materialele necesare lucrarii ; Să folosească corect tehnici de lucru insuşite anterior: indoirea, lipirea, pictura ; Să parcurgă in ordine etapele de lucru in vederea realizarii temei propuse; Să gasească utilitate obiectelor realizate in cadrul activitaţii practice.

STRATEGII DIDACTICE:

Page 3: proiect

a) Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, cubul, demonstaţia, exerciţiul, problematizarea, piramida, turul galeriei, jocul.

b) Mijloace de invaţamant: cosuleţul zanei, bagheta magica, eusoane cu flori şi fluturi, buline, jetoane cu cifre,flori şi fluturi din hârtie colorată, fişe individuale de lucru, paletă cu numere, acuarele, pensulă,şerveţele, pahare cu apă pentru pictură, lipici, tuburi de carton,recompense, cub de carton.

c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individuală.

REGULILE JOCULUI: Copiii vor fi impărţiţi in două grupe: echipa florilor şi echipa fluturaşilor; Copiii din fiecare grupă vor răspunde pe rând doar atunci când vor fi atinşi de

baghetă; Fiecare răspuns corect va aduce o bulină grupei; Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.

ELEMENTE DE JOC: baghetă fermecată; surpriza; aplauze; recompensă finala.

SARCINA DIDACTICĂ: sistematizarea şi consolidarea cunostiinţelor copiilor,referitoare la număratul in limitele 1-10

BIBLIOGRAFIE: “Metodica predării activităţii instructiv educative în grădiniţe”,Colceriu

Laura, Bucureşti, 2010 *** “Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani)”, M.E.C.T.,2008; *** Revista “Învaţământul preşcolar” nr.3-4, Editura Arlequin, Bucureşti,

2010; *** “Programa activităţii instructiv educative în grădiniţa de copii”

SCENARIUL ZILEI

Page 4: proiect

Activitatea începe cu Întalnirea de dimineaţă.Copiii sunt asezaţi in semicerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toti membrii grupei. Salutul porneşte de la educatoare prin recitarea unei scurte poezii-salut: Dimineaţa a sosit/ Toţi copiii au venit/ În cerc să ne adunăm/ Cu toţii să salutăm/ Bună dimineţa, dragi pitici/ Mă bucur că sunteti aici/ A început o nouă zi/ Bună dimineaţa, copii!. Copiii se salută între ei. Se face prezenţa: Oare cine azi lipseşte/ Să vedem cine ghiceşte?. Un copil va numi colegii prezenti, iar un alt copil pe cei absenti, apoi se vor aşeza fotografiile în calendar. Se va stabili împreună cu copiii anotimpul, ziua săptămânii, luna şi anul în care ne aflăm, apoi aspectele vremii din această dimineţă, îmbrăcămintea adecvată pentru această zi şi e completează calendarul naturii.Se vor preciza daca există alte evenimente împortante în acestă zi ( de exemplu ziua de naştere a unui copil). Noutatea zilei – se prezintă cosuletul cu surprise adus de Zâna Vară şi scrisoarea prin care se anunţă ce au de făcut pe parcursul zilei. Rutina: “Frumosi ca florile şi curati ca fluturaşii” – exersarea deprinderii de a mânca frumos. Tranziţii: În continuare vor avea loc activităţile pe domenii experenţiale. La domeniul ştiinţe(DS) se va desfaşura jocul didactic “Cine ştie mai bine” ,pentru a îi demonstra Zânei Vară că, nouă,copiilor ne place matematica si stim să număram. Jocul se va desfaşura pe două echipe: echipa florilor şi echipa fluturaşilor.Fiecare echipă va trebui să raspundă sarcinilor date. Ei vor trebui să ordoneze numerele in şir crescător şi descrescător, să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr, să foloseasca numeralul ordinal, să recunosca vecinii numerelor, sa formeze multimi de elemente.Dacă raspunsul dat este corect, echipa va primi o bulină ce se va afişa pe un panou.Echipa cu cele mai multe buline va fi declarată câştigatoare.La final se vor primi recompense din partea Zânei Vara. Trecerea la următoarea activiatate se face printr-o tranzitie:

La domeniul om şi societate(DOS) copiii vor avea de pictat şi de lipit fluturaşi. Se incepe activitatea prin descoperirea materialului de pe măsuţe.Se va prezenta modelul realizat de mine,se vor face exerciţii de incălzire a muşchilor mici ai mâinii si se va anunţa sarcina. Copiii vor trebui să picteze aripile fluturelui cu pensula.Ce este interesant este faptul că ei vor pune culoare doar pe o jumătate de foaie după care o pliază peste cealalta jumătate rezultând aripi frumos colorate.Acestea, aripile,după ce s-au uscat se vor lipi de un tub de carton ce reprezintă corpul fluturaşului.Copiii vor lucra individual ţinând cont de explicatiile educatoarei. La finalul activităţii prescolarii vor fi rugaţi să evalueze lucrările colegilor dar şi propriile lucrări ţinând cont de anumite criterii ( acurateţea lucrării, respectarea culorilor, aspectul estetic).Lucrările copiilor vor fi expuse pe o machetă.

Se vor face aprecieri generale şi individuale, referitoare la gradul de implicare al copiilor in activităţi, precum şi la comportamentul avut pe parcursul desfaşurării acestora.Toti copiii vor fi recompensaţi.

Page 5: proiect

Evenimentul Conţinut stiinţific Strategii Evaluare

Page 6: proiect

didactic didacticeMoment organizatoric

Captarea atentiei

Reactualizarea cunoştiinţelor

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Dirijarea invaţării

Se asigură condiţiile optime necesare desfăşurării activităţii:-aerisirea sălii de grupă;-organizarea mobilierului.După ce toţi copiii sosesc se va realiza “Întâlnirea de dimineaţă”:salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei.

Se realizează cu ajutorul coşuleţului trimis de Zâna Vară şi o scrisoare prin care aceasta ne spune că a aflat de la flori, de la fluturi, de la soare că in această grupă sunt copii isteţi carora le place matematica şi de aceea le-a trimis nişte plicuri surpriza pe care le pot folosi în jocurile lor, o baghetă magică şi multe alte surprize.

Se face prin surpriza descoperită in coşuletul zânei: cubul cu numere. Voi arunca unui copil cubul si îi voi adresa o întrebare:- Care sunt vecinii numarului 5?Acesta va răspunde la întrebare şi va arunca apoi cubul altui copil.

Astăzi la activitatea noastră îi vom demonstra Zânei Vară cât de priceputi suntem noi la numarat, la formarea şirului numeric, la rezolvarea de fişe, la activitatea practică.DSDe aceea vom desfăşura jocul “Cine ştie mai bine”.

Pentru deşfăsurarea jocului ne vom impărţi în două echipe: echipa florilor şi echipa fluturasilor.În jocul nostru de astăzi veti descoperi mai multe surprise aduse de Zâna Vară, voi v-a trebui sa răspundeti corect la sarcinile date: sa numărati, să

ConversaţiaDescoperirea

ConversaţiaObservaţiaSurpriza

ExplicaţiaConversaţiaMetoda R.A.I

ConversaţiaExplicaţia

Explicaţia

Observarea comportamentu-lui copiilor;

Chestionarea orală;

Page 7: proiect

recunoasteti cifrele, să descoperiţi vecinii numerelor.

a) Explicarea joculuiCopii atinşi de bagheta magica vor veni pe rând la panou pentru a rezolva una dintre sarcinile primate de la zâna.Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu o bulină şi aplauze.Va câştiga echipa care a obţinut cele mai multe buline.

b) Jocul de probaSe execută jocul de probă, un copil este atins de bagheta magică, se prezinta la panou pentru a rezolva sarcina dată.Dacă raspunde corect echipa lui va primi o bulină.

c) Executarea jocului După ce toţi copiii au înţeles regulile jocului se trece la executarea propriu-zisă a acestuia.Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi recompensate cu aplauze şi primirea de buline, care se vor aşeza pe un panou.Pe parcursul jocului sunt antrenaţi copiii,incurajându-le spiritul de competitie.

Fiecare copil va trebui să răspundă la una din următoarele sarcini: Aşează tot atâtea flori/fluturi

cât arată cifra.Se va folosi paleta cu numere.- Aşează la panou 10 fluturaşi!- Aşează la panou 4 flori galbene şi 6 flori roşii! Formează sirul numerelor.- Ordonează numerele în ordine crescătoare!- Ordonează numerele în ordine descrescătoare! Formează mulţimi cu

elemente şiaşează cifra corespunzatoare.- Formează multimea florilor

Explicaţia

DemonstraţiaJocul

Explicaţia

Exerciţiul

Deşfăsurarea jocului;Respectarea regulilor jocului;

Page 8: proiect

Obţinerea performanţei

Asigurarea feedback-ului

galbene!- Formează multimea florilor roşii! Al câtelea fluturaş a zburat.Copiii vor închide ochii si un fluturas va disparea de pe panou.Ei vor trebui să ghicească al câtelea fluturaş a zburat şi să stabilească vecinii acestuia. Aşează multimi cu tot atâteaelemente cat indică cifra.Vom folosi metoda piramidei.Se va aşează la baza piramidei mulţimi cu 3 elemente, la mijlocul piramidei mulţimi cu 2 elemente iar in vârful piramidei multimea cu un element (Zâna Vară).

d) Complicarea joculuiVom forma perechi floare-fluture având acelaşi număr.(de exemplu florii cu namărul 5 îi corespunde fluturaşul cu 5 buline.)

Se descoperă în cosuleţul zânei un plic cu fişe de lucru individuale.Se solicita copiilor rezolvarea fişelor.Dacă fişele sunt rezolvate corect echipa respectivă va mai primi o bulina.Se numără punctele obţinute de fiecare echipă.Va fi declarată câştigatoare echipa care a adunat cele mai multe buline. “Hai să numărăm în cor, Şi să stabilim un scor Să rostim cu voce tare Echipa câştigatoare.”Se felicită echipa câştigătoare. Tranziţie: “Bat din palme”

DOSZâna Vară şi-a pierdut fluturaşii iar noi, la activitatea noastră o vom ajuta să ii gasească.Copiii sunt încântaţi că vor realiza fluturaşi frumoşi coloraţi.Pe masa de lucru a fiecărui copil se vor afla materiale necesare activitaţii practice: corpul fluturaşului( tub de carton),

Piramida

Problematizarea

Explicaţia

Conversaţia

Observaţia

Aprecieri verbale;Aplauze;

Page 9: proiect

Încheierea activităţii

aripile de colorant, acuarelele, pensulă, apă.După intuirea materialului se observă modelul pe care il au de executat.Se explică copiilor modul de realizare al modelului: copiii vor pune culoare doar pe o jumătate a foii după care o vor plia peste cealaltă jumătate obţinându-se astfel aripile fluturaşului.Acestea se lipesc de corpul fluturelui.Sunt atenţionaţi să lucreze cu grijă, să folosească putină apă, culoare şi lipici pentru a realiza modele cât mai frumoase.Se execută mişcari de încălzire a muşchilor mâinii.Se trece apoi la executarea propriu-zisă a modelului.In timp ce copii lucrează, îi indrum stimulându-le încrederea în forţele proprii şi îi incurajez.Atmosfera de lucru este relaxantă desfasurându-se pe un fond musical.Copiii vor veni pe rând şi vor aseza fluturi la machetă.Solicit câtiva copii pentru a aprecia atât propriile lucrări, cât şi pe cele ale colegilor ţinând cont de acurateţea lucrărilor, simţul estetic, de respectarea culorilor

În încheiere se fac aprecieri generale şi individuale referitoare la gradul de implicare al copiilor în activităţile deşfăsurate pe parcursul zilei precum şi la comportamentul avut în timpul derulării acestora.Se precizează că Zâna Vară este multumita de răspunsurile oferite de copii şi drept recompensă aceştia vor primi o surpriză dulce.

Tranziţie :

Explicaţia

Demonstraţia

Muncă individuală

Turul galeriei

Conversatia

Aprecieri verbale;Analiza pproduselor activităţii;Autoevaluarea;

Antrenarea copiilor în aprecieri şi autoaprecieri.