proiect 2

7
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita cu Program Prelungit nr.12 Medias PROPUNĂTOR: Coman Gabriela DATA: 06.02.2015 GRUPA: Mare – pregătitoare DOMENIUL EXPERIENTIAL: : Educatie muzicala OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Educatie muzicala TEMA ACTIVITATII: a) “Iarna a sosit in zori” b) “Bat din palme TIPUL ACTIVITATII: de consolidare si verificare a cunostintelor matematice Obiective operationale: Sa execute corect exercitii de incalzire si de omogenizare a vocii. Sa reproduca prin batai din palme structuri ritmice dupa un model propus. Sa-si insuseasca textul si melodia cantecului. Sa intoneze cantecul cu acompaniament orchestral asigurat de negativ. Sa participe cu placere si interes la activitati muzicale. Sa-si dezvolte gustul pentru frumos si pentru pastrarea obiceiurilor traditionale. Metode si procedee: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul, problematizarea .

Transcript of proiect 2

Page 1: proiect 2

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita cu Program Prelungit nr.12 MediasPROPUNĂTOR: Coman GabrielaDATA: 06.02.2015

GRUPA: Mare – pregătitoare

DOMENIUL EXPERIENTIAL: : Educatie muzicala

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Educatie muzicala

TEMA ACTIVITATII: a) “Iarna a sosit in zori”

b) “Bat din palme

TIPUL ACTIVITATII: de consolidare  si verificare a cunostintelor matematice

Obiective operationale:

Sa execute corect exercitii de incalzire si de omogenizare a vocii.

Sa reproduca prin batai din palme structuri ritmice dupa un model propus.

Sa-si insuseasca textul si melodia cantecului.

Sa intoneze cantecul cu acompaniament orchestral asigurat de negativ.

Sa participe cu placere si interes la activitati muzicale.

Sa-si dezvolte gustul pentru frumos si pentru pastrarea obiceiurilor traditionale.

Metode si procedee: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul, problematizarea .

Material didactic: Casetofon cu C.D, imagini si jetoane reprezentand anotimpul iarna, recompense

constând din jetoane care simbolizează un fulg de nea, fişe de colorat – “Iarna”.

Forme de organizare:

Frontala

Pe grupe

Individuala

Evaluarea : continua – prin aprecieri asupra comportamentului copiilor in timpul lectiei.

Page 2: proiect 2

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Strategiile didactice

Evaluarea

1. Moment

organizatoric

Aerisirea salii de grupa, aranjarea

mobilierului, pregatirea materialului

didactic.

2. Captarea

atentiei

Se va realiza prin prezentarea unei

ghicitori :

“A venit baba din munţi,

Peste râuri făcând punţi

Şi a prins spunând poveşti,

Flori de gheaţă la fereşti!”

(Iarna)

Prezentarea unor imagini reprezentand

anotimpul iarna. Se intuiesc imaginile

si cu sprijinul intrebarilor copiii vor

descrie imaginile observate.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Frontala

Orala

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Anuntarea cantecului ce va fi invatat:

“Iarna a sosit in zori” si a jocului

muzical ce va fi repetat: “Bat din

palme!”.

Enuntarea obiectivelor pe intelesul

copiilor.

Conversatia

Explicatia

Frontala

4. Activitati

muzicale pentru

incalzirea vocii

Exercitii pentru reglarea respiratiei si

omogenizarea vocii:

- exercitii de respiratie (mirosim

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Individuala

Page 3: proiect 2

floarea, suflam intr-o papadie);

- exercitii de mobilizare a corzilor

vocale (ca trompeta, ca toba, etc.).

5. Desfasurarea

activitatii de

predare

Copiii vor fi familiarizati cu continutul

cantecului si li se vor explica noile

cuvinte si expresii.

Se anunta titlul cantecului si se

interpreteaza o data cantecul model de

catre educatoare.

Se va face ritmizarea textului pentru o

mai buna constientizare a acestuia.

Se trece la invatarea cantecului pe

strofe.

Auditia

Demonstratia

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Frontala

Individuala

6. Consolidarea Se va realiza folosind urmatoarele

modalitati:

- cantat alternativ educatoare – copii ;

- cantat pe doua grupuri de copii;

- cantat tare – incet;

- cantat individual.

Exercitiul

Problematizarea

Frontala

Individuala

7. Fixarea

cantecului

Educatoarea va relua cantecul “Iarna a

sosit in zori” impreuna cu copiii.

Exercitiul Frontala

8. Desfasurarea

jocului

C.D. cu melodia “Bat din palme”.

Se repeta o singura data cantecul.

Copiii se asaza in formatie de cerc.

Auditia

Evaluarea orala

Page 4: proiect 2

Se reamintesc regulile jocului si se dau

explicatiile necesare:

- batai din palme;

- batai din picioare;

- invartirea corpului;

- prinderea mainilor;

- pasi la stanga si la dreapta.

Se va urmari respectarea etapelor

jocului, a regulilor si indeplinirea

sarcinilor jocului

Explicatia

Demonstratia

Conversatia

Explicatia

Jocul

Executarea

miscarilor

sugerate de text

Frontala

9. Obtinerea

performantei si

realizarea feed-

back-ului

Se mai repeta cantecul “Iarna a sosit in

zori”.

Exercitiul Frontala

10. Incheierea

activitatii

La sfarsitul activitatii educatoarea va

face aprecieri globale si individuale .

Se ofera recompense copiilor care au

cantat corect .

Conversatia Globala